زمان کنونی: ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۲۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

چرا تهران و شهروندانش از حداقل امکانات شهری محروم هستند؟

ارسال:
۲۶ اسفند ۱۳۸۹, ۰۱:۳۷ ب.ظ
Question چرا تهران و شهروندانش از حداقل امکانات شهری محروم هستند؟
مجتمع متخصصین ایران به نقل از وب سایت‌ها و وبلاگ‌ها -
پروفسور سایمون بل‌، پژوهشگر حوزه شهری و استاد دانشگاه ادینبورگ انگلستان، درتور یکروزه ای که از تهران داشت، به نکاتی اشاره کرد که در ذهن هر شهروندی این سوال مطرح می شود که "چرا تهران و شهروندانش از حداقل امکانات شهری محروم هستند؟"

پروفسور سایمون بل‌، پژوهشگر حوزه شهری و استاد دانشگاه ادینبورگ انگلستان‌، تور یکروزه ای در تهران داشت. "او تهران را دید".
متن زیر گزارش مشاهدات یکروزه اوست که در اختیار سایت خبری معماری نیوز قرار گرفت.

فضاهایی را دیدم که معلوم نبود برای فرودگاه است، یا تهران!!!
در اتحادیه اروپا قانونی تصویب شده است به نام "کمربند سبز". این کمربند برای شهر دو فایده بزرگ دارد، یکی اینکه محدوده و مرز شهر را مشخص میکند و اجازه بزرگ شدن بیش از حد را نمیدهد و دوم اینکه با ایجاد نوار سبز، کمک بزرگی به محیط زیست شهری میکند و الزاما باید شهر به سمت درون رشد کند، این یک قانون کلی برای قاره اروپا است. اما وقتی من از فرودگاه امام به سمت شهر تهران حرکت کردم فضاهایی را دیدم که معلوم نبود برای فرودگاه است، یا تهران!!! و اصلا مربوط به کدام شهر است؟! و کاملا مشخص بود که محیط اصلا تحت کنترل نیست و مدیر ندارد و بزرگترین عیب این بود که اصلا معلوم نبود که شهر کجا تمام میشود و اصلا مرزی وجود ندارد.

۱۷ مدل کفپوش متفاوت در یک خیابان !!!
وحدت، یک اصل مهم در طراحی شهری است ولی اصلا در شهر تهران چنین چیزی مشاهده نمیشود. من در یکی از خیابان های اصلی شهر (انقلاب - آزادی)‌، تعداد کفپوش‌ها را شمردم و به عدد ۱۷ رسیدم، همینجا دیگه از ادامه شمارش خسته شدم و دیگه ادامه ندادم. شما با اینکار هزینه نگهداری را بالا میبرید و در هنگام تعویض، گاهی اوقات خسته می شوید و سریع پیاده رو را آسفالت میکنید. در مرکز شهر ادینبورگ فقط یک مدل کفپوش برای تمامی پیاده رو‌ها استفاده شده است. نکته دیگر اینکه، سنگفرش های پیاده رو‌ها باید در مقابل بارش برف و باران طوری عمل کند که آب، یا جذب شود و یا به سمت پوشش گیاهی هدایت شود. اما متاسفانه من این تکنولوژی را در شهر تهران ندیدم و سیستم موجود در مواقع بارانی موجب آب گرفتگی معابر و خیابان‌ها میشود.

شما فقط در خیابان راه می روید؟؟!
متاسفم که این رو میگم ولی دلم برای سالمندانتان سوخت.
نکته دیگر اینکه شما مبلمان شهری دارید ولی مبلمان شهری که اصولی باشد و به افراد سرویس بدهد اصلا در شهر تهران وجود ندارد. من حدود ۳ ساعت در شهر تهران پیاده روی کردم اما اصلا مبلمان شهری برای نشستن پیدا نکردم، افراد سالمند در این قضیه اصولا حذف می شوند، چون فضایی برای استفاده آن‌ها با توجه به ویژگی هایی که این قشر از جامعه دارد اصلا وجود ندارد.

تهران، شهر ماشین سوارها
اولین چیزی که در تهران برای من جلب توجه کرد این بود که بیشترین چیزی که در خیابان دیده میشود، ماشین است، ناخودآگاه وقتی ماشین هست، آلودگی صوتی هم هست و در کنارش آلودگی هوا نیز وجود دارد. این‌ها علاوه بر زشت کردن تصویر شهر، تاثیرات بسیار بدی در روحیات شهروندان دارد.

درست است که همه شهرها باید خیابان های اصلی داشته باشد و ماشین‌ها در آن تردد کنند، اما این دلیل نمیشود که تمام خیابان های ما بشود ماشین رو، باید یکسری از خیابان‌ها به عابر پیاده سرویس بدهد و این می تواند به صورت یک پیاده رو تمام عیار باشد و یا یک خیابانی که فقط حمل و نقل عمومی در آن انجام شود. و این موضوع اصلا در شهر تهران وجود ندارد. در کل شهر تهران، تنها مکانی که در آن تا حدودی به افراد پیاده توجه شده است خیابان پانزده خرداد است.

معلولین در تهران باید در پرش از روی موانع تخصص پیدا کنند
من ساکن شهر ادینبورگ هستم، در این شهر دسترسی به فضای باز برای تمامی افراد از جمله سالمندان و معلولین کاملا امکان پذیر است و جزئیات به دقت بررسی شده است . موتورسوارها و رانندگان اتومبیل‌ها به هیچوجه وارد پیاده رو نمیشوند و تمامی پیاده روها دارای یک رمپ مخصوص جهت عبور معلولان است، ولی من در کمال تعجب دیدم که در شهر تهران در ابتدای بسیاری از پیاده روها موانعی کار گذاشته شده تا موتورسوارها و ماشین‌ها امکان ورود نداشته باشند. هر چقدر فکر کردم که معلولان چطور از این موانع عبور می کنند به نتیجه نرسیدم. همچنین در پیاده رو‌ها سنگفرش هایی تعبیه شده است برای هدایت نابینایان، ولی به هیچوجه اصول اجرایی بین المللی در آن بکار نرفته است.

روشنایی، فقط برای تصادف نکردن ماشین ها
یکی از موارد زیبایی شناسی در حوزه شهری، روشنایی است. اما در شهر تهران، روشنایی فقط برای این است که ماشین‌ها با هم تصادف نکنند. همه روشنایی برای خیابان هاست و هیچ روشنایی برای پیاده روها و درختان موجود در پیاده روها و عناصر طبیعی وجود ندارد. این موضوع بسیار خطرناک است.

اماکن تاریخی تهران، فریز شده و متروک است.
ادینبورگ شهری با قدمت تاریخی در انگلستان است، مرکز این شهر یک مکان تاریخی است ولی زندگی در آن جریان دارد و انسان‌ها زندگی روزمره شان را در آن سپری میکنند و این اماکن به هیچوجه تبدیل به موزه نشده است ولی متاسفانه در تهران، شهری با قدمتی طولانی، چنین چیزی مشاهده نمی شود و تقریبا تمامی اماکن تاریخی تبدیل به موزه و یا مکانی متروکه شده است که اصلا زندگی در آن جریان ندارد.

در معماری، هر ساختمان یک "سازی" میزند
در شهر ادینبورگ، تمامی ساخت و سازها تحت مدیریت است و هیچ فردی نمیتواند در طراحی معماری و منظر ساختمان خارج از الگوها و خلاف طبیعت محیط اقدام کند و اصلا امکان برهم زدن سیمای شهر برای کسی مقدور نیست. اما متاسفانه در تهران هر ساختمان ساز خودش را میزند.

پ.ن
خوب شد این جناب بل پاشو تو شهرستانها نزاشته!!!Huh

آرام باش***دنیا بی قرار توست...
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: ۵۴m4n3h , Maryam-X
ارسال:
۲۶ اسفند ۱۳۸۹, ۰۵:۰۳ ب.ظ
درباره امکاناتی که ایران خودرو برامون فراهم کرده توضیحی نداده‌، فکر کنم با ماشین های خارجی رفته اینور اونور ..
اگه یه بار سوار پراید میشد کلا معماری تهران رو فراموش می کرد ...
خوبه یه روز بیشتر اینجا نبوده .. نرسیده یه سر بره بازار ...

حالم خوب است
هنوز خواب می‌بینم
ابری می‌آید
و مرا تا سرآغازِ روییدن ... بدرقه می‌کند.
۰
۰
ارسال:
۲۶ اسفند ۱۳۸۹, ۰۵:۰۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۶ اسفند ۱۳۸۹ ۰۵:۱۶ ب.ظ، توسط موج.)
RE: چرا تهران و شهروندانش از حداقل امکانات شهری محروم هستند؟
(۲۶ اسفند ۱۳۸۹ ۰۵:۰۳ ب.ظ)ملیکا نوشته شده توسط:  درباره امکاناتی که ایران خودرو برامون فراهم کرده توضیحی نداده‌، فکر کنم با ماشین های خارجی رفته اینور اونور ..
اگه یه بار سوار پراید میشد کلا معماری تهران رو فراموش می کرد ...
خوبه یه روز بیشتر اینجا نبوده .. نرسیده یه سر بره بازار ...

همون بهتر که توضیح نداده
والا ممکن بود سوتی بدی بده که از میون دو تا شرکت معروف خودرو سازی کشور آدم ندونه که پراید مال سایپاست نه ایران خودروBig Grin

عذر میخام یه شوخی کردم

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: ملیکا
ارسال:
۲۶ اسفند ۱۳۸۹, ۰۵:۰۸ ب.ظ
(۲۶ اسفند ۱۳۸۹ ۰۱:۳۷ ب.ظ)NoOne نوشته شده توسط:  مجتمع متخصصین ایران به نقل از وب سایت‌ها و وبلاگ‌ها -
پروفسور سایمون بل‌، پژوهشگر حوزه شهری و استاد دانشگاه ادینبورگ انگلستان، درتور یکروزه ای که از تهران داشت، به نکاتی اشاره کرد که در ذهن هر شهروندی این سوال مطرح می شود که "چرا تهران و شهروندانش از حداقل امکانات شهری محروم هستند؟"

...
در معماری، هر ساختمان یک "سازی" میزند
در شهر ادینبورگ، تمامی ساخت و سازها تحت مدیریت است و هیچ فردی نمیتواند در طراحی معماری و منظر ساختمان خارج از الگوها و خلاف طبیعت محیط اقدام کند و اصلا امکان برهم زدن سیمای شهر برای کسی مقدور نیست. اما متاسفانه در تهران هر ساختمان ساز خودش را میزند.

پ.ن
خوب شد این جناب بل پاشو تو شهرستانها نزاشته!!!Huh

اتفاقا وضعیت شهرستانها از تهران بهتره( حداقل در زمینه معماری اینجوریه )
تهران اگه بودجه شهرداریش نبود از همینی که هست به مراتب بدتر بود

تهران رو فقط بودجه های کلان شهرداریش نگه داشته ‌، اگه یک دهم همین پول رو صرف بقیه شهرها میکردن عدالت بهتر برقرار میشد

تهران به وجود اینهمه پولی که دارن خرجش میکنن باز هم چنگی به دل نمیزنه ‌، اصلا چنگی به دل نمیزنه ‌، آسایش زندگی در تهران فقط محدود به عده بسیار ثروتمند اندکی در شمال شهر هست و دیگر هیچ ...
حتی قشر متوسط هم از زندگی در تهران رضایت آنچنانی ندارند ...
وای به حال قشر فقیر و ندار ...
۰
۰
ارسال:
۲۶ اسفند ۱۳۸۹, ۰۵:۱۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ اسفند ۱۳۸۹ ۱۲:۰۰ ق.ظ، توسط موج.)
به NoOne عزیز هم
تا وقتی که ما بخوایم معایب کشور رو ببینیم همینه تا وقتی نخایم کاری کنیم برای اصلاح هیمنه
باید یه روزی برسه که همه باور کنیم این وضع ساخته دست ماست و با یه همت و غیرت عمومی تغییرش بدیم

به قول حضرت امام اگه هر کدوم از ما خودمون رو بسازیم جامعه هم آباد میشه

علاوه بر این نظرات یه نفر دیگه همش هم نمیتونه درست باشه
مثلا بعضی‌ها برین باورند که اروپا به خاطر ساختار یکنواخت ساختمان سازی بعد از دو ماه زندگی یه حالت افسردگی به آدم دست میده (که اینجا شما اون رو حسن تلقی کردی)

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: luna , Helmaa
ارسال:
۲۶ اسفند ۱۳۸۹, ۰۵:۲۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۶ اسفند ۱۳۸۹ ۰۵:۲۹ ب.ظ، توسط Helmaa.)
درست میفرمایید خیلی خوب شد که این آقا به شهرستانها تشریف نیاوردن و به نظر من تهران نسبت به شهرستانها باز هم بهتر بودجه در اختیار شهرداری قرار میگیره تو شهر ما ۷ ساله میخوان قطار شهری بزنن و ۷ ساله که خیابونای نقاط مختلفی از شهر مخصوصا مرکز شهر درگیره ترافیک اعصاب خورد کن بوده هنوزم تموم نشدهHuh
و تازگیها به این نتیجه رسیدن که محوطه حرم شاهچراغ(ع) هم گسترش بدن و تخمین مدت زمان لازم برای نهایی شدن کار ۵۰ سال بوده فکر شو کنید از ۱۰ سال دیگه که کلنگش رو بزنن تا ۴۰ سال گرفتاریمSad

هان مشو نومید چون واقف نه ای از سر غیب
باشد اندر پرده بازی های پنهان غم مخور
۰
۰
ارسال:
۲۶ اسفند ۱۳۸۹, ۰۶:۰۰ ب.ظ
(۲۶ اسفند ۱۳۸۹ ۰۵:۱۲ ب.ظ)موج نوشته شده توسط:  به NoOne عزیز هم
تا وقتی که ما بخوایم معایب کشور رو ببینیم همینه تا وقتی نخایم کاری کنیم برای اصلاح هیمنه
باید یه روزی برسه که همه باور کنیم این وضع ساخته دست ماست و با یه همت و غیرت عمومی تغییرش بدیم
مثلا من خودم وقتی به عنوان عابر گاهی نزدیک به سه دقیقه پشت چراغ عابر میایستم خیلی‌ها نگاه تمسخر آمیزی میکنن ولی باید از یه جا شرو کرد

یک بار یک دانشجوی خارجی از استادپرفسور محمود حسابی پرسید، “می گویند شما از جهان سوم آمده‌اید ،جهان سوم چگونه جایی است؟ ” استاد جواب دادند ” جهان سوم جایی است که اگر بخواهی کشورت را آباد کنی، خانه ات خراب خواهد شد و اگر بخواهی خانه ات آباد شود باید در تخریب کشورت بکوشی “.
[تصویر:  19898_1_1379098501.jpg]
(عکسی از پروفسور حسابی و انیشتین)

"پروفسور حسابی یکی از نوابغ جهان بوده که یکی از شاگردان انیشتین بوده و خدمات زیادی به ایران و ایرانی کرده
استاد حسابی قطعه ای از کره‌ی مریخ رو خریداری کرده و با نام ایران ثبت کرده و تمام زندگی رو وقف علم و ایران کرد."

(۲۶ اسفند ۱۳۸۹ ۰۵:۱۲ ب.ظ)موج نوشته شده توسط:  علاوه بر این، نظرات یه نفر دیگه همش هم نمیتونه درست باشه
مثلا بعضی‌ها برین باورند که اروپا به خاطر ساختار یکنواخت ساختمان سازی بعد از دو ماه زندگی یه حالت افسردگی به آدم دست میده (که اینجا شما اون رو حسن تلقی کردی)

اینها رو من نگفتم ،جناب بل فرمودن!!!!

آرام باش***دنیا بی قرار توست...
۰
۰
ارسال:
۲۶ اسفند ۱۳۸۹, ۰۷:۱۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ اسفند ۱۳۸۹ ۱۲:۰۹ ق.ظ، توسط موج.)
البته عکسی که گذاشتین اگه اشتباه نکنم مال یکی از دانشمندای فیزیک هند هست نه دکتر حسابی
این عکس دکتر حسابیه:
[تصویر:  19906_1_1379098501.jpg]

۰
۰
ارسال:
۲۶ اسفند ۱۳۸۹, ۰۹:۴۹ ب.ظ
(۲۶ اسفند ۱۳۸۹ ۰۷:۱۲ ب.ظ)موج نوشته شده توسط:  البته عکسی که گذاشتین اگه اشتباه نکنم مال یکی از دانشمندای فیزیک هند هست نه دکتر حسابی

شما کلا در کشف سوتی ید طولایی دارید !!!

حالم خوب است
هنوز خواب می‌بینم
ابری می‌آید
و مرا تا سرآغازِ روییدن ... بدرقه می‌کند.
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: موج
ارسال: #۱۰
۲۶ اسفند ۱۳۸۹, ۱۰:۴۱ ب.ظ
(۲۶ اسفند ۱۳۸۹ ۰۵:۱۲ ب.ظ)موج نوشته شده توسط:  مثلا من خودم وقتی به عنوان عابر گاهی نزدیک به سه دقیقه پشت چراغ عابر میایستم خیلی‌ها نگاه تمسخر آمیزی میکنن ولی باید از یه جا شرو کرد
ببخشید اینکه شما موقع رد شدن از خیابون ۳ دقیقه پشت چراغ قرمز عابران وایمیستین چه ربطی به این موضوع و حضرت امام داشت؟Huh
والا من که نفهمیدم چی گفتی.
۰
۰
ارسال: #۱۱
۲۶ اسفند ۱۳۸۹, ۱۰:۵۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۲:۰۱ ق.ظ، توسط luna.)
(۲۶ اسفند ۱۳۸۹ ۰۵:۱۲ ب.ظ)موج نوشته شده توسط:  به NoOne عزیز هم
مثلا من خودم وقتی به عنوان عابر گاهی نزدیک به سه دقیقه پشت چراغ عابر میایستم خیلی‌ها نگاه تمسخر آمیزی میکنن ولی باید از یه جا شرو کرد

من با این حرفتون کاملا موافقم. مثلا یه نمونه واضحش رو می تونیم تو کار خودمون ببینیم. توی شرکت های ما نرم افزارهایی که درست می شه حدافل کیفیت و استاندارد رو ندارن. ولی چون ما خیلی نرم افزارهای مهمی تولید نمی کنیم خیلی نشون نمیده. همین موضوع رو میشه تو کار مهندسای عمران دید که خیلیا استانداردا رو توش رعایت نمی کنن. تو کار مهندسای مکانیکمون ببینین و کیفیت ماشنیای تولیدی. تو کار شهرسازی ببینید که هیچ کدوم از استاندارد‌ها رعایت نمیشه. متاسفانه ما هممون فقط به فکر اینیم که یه کاری کرده باشیم و یه پولی بگیریم و کیفیت و استاندارد و ... کشک! ما هیچ کدوممون فکر نمی کنیم که باید مسئولیت کاری که می کنیم رو بپذیریم (البته یه عده معدودی هم این کارو نمی کنن) واسه همینم من فکر می کنم که ما باید از خودمون شروع کنیم. مثلا زیر بار تولید نرم افزار بی کیفیت نریم و یا افراد دیگه ای که تو هر جایی کار می کنن. شاید این کار باعث شه که مثلا ۱۰ سال یا ۲۰ سال دیگه وضعیت این صنایع بهتر بشه. (البته می دونم که خیلی جاها شاید ما کاره ای نباشیم که بتونیم تصمیم بگیریم ولی شاید حداقل بشه فکر مسئولیت پذیری رو رواج بدیم تا کم کم یه چیزایی درست شه.)

to get something you've never had, you have to do something you've never done
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Helmaa , موج
ارسال: #۱۲
۲۶ اسفند ۱۳۸۹, ۱۱:۱۳ ب.ظ
(۲۶ اسفند ۱۳۸۹ ۱۰:۵۱ ب.ظ)luna نوشته شده توسط:  من با این حرفتون کاملا موافقم. مثلا یه نمونه واضحش رو می تونیم تو کار خودمون ببینیم. توی شرکت های ما نرم افزارهایی که درست می شه حدافل کیفیت و استاندارد رو ندارن. ولی چون ما خیلی نرم افزارهای مهمی تولید نمی کنیم خیلی نشون نمیده. ...........

حیف که فقط یک بار میشه از یه مطلب تشکر کرد، واقعا بزرگترین علت عقب ماندن و بی کیفیت بودن محصولات تو کشورمون همین رعایت نکردن استاندارد‌ها و کار مهندسی انجام ندادنمون هست و تو همه چیز دیده میشه از تولید مواد غذایی گرفته تا تولید صنعتی و ........ولی باید از خودمون شروع کنیم و باید امید داشت ،و نشیم مثل بقیه .

هان مشو نومید چون واقف نه ای از سر غیب
باشد اندر پرده بازی های پنهان غم مخور
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: luna , موج , Maryam-X
ارسال: #۱۳
۲۷ اسفند ۱۳۸۹, ۱۲:۱۶ ب.ظ
یه استادی داشتیم که میگفت اگه تهران یه شهر جهان سوم باشه شهر ما (یه شهر کوچک) چهان پنجاهم است

موفقیت از آن سوی رنج ها اغاز می شود (roya)
۰
۰
ارسال: #۱۴
۲۷ اسفند ۱۳۸۹, ۰۴:۰۲ ب.ظ
(۲۶ اسفند ۱۳۸۹ ۱۰:۴۱ ب.ظ)mehr.iman نوشته شده توسط:  
(26 اسفند ۱۳۸۹ ۰۵:۱۲ ب.ظ)موج نوشته شده توسط:  مثلا من خودم وقتی به عنوان عابر گاهی نزدیک به سه دقیقه پشت چراغ عابر میایستم خیلی‌ها نگاه تمسخر آمیزی میکنن ولی باید از یه جا شرو کرد
ببخشید اینکه شما موقع رد شدن از خیابون ۳ دقیقه پشت چراغ قرمز عابران وایمیستین چه ربطی به این موضوع و حضرت امام داشت؟Huh
والا من که نفهمیدم چی گفتی.

این آقای موج به نظر میاد که میخواستن موج سواری کنن و یعنی مثلا بگن که ما خیلی بچه حزب اللهی هستیم !!!
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: mehr.iman , موج , حامد

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  علوم کامپیوتر شریف یا نرم افزار تهران؟ ۴L1R3Z4 ۴۴ ۲۸,۷۷۲ ۰۶ شهریور ۱۴۰۲ ۰۸:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: moeinbahari
Big Grin اطلاعات در مورد دانشگاه تهران (پردیس فارابی) mehRUN ۲ ۴,۴۶۷ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ۰۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: eng.behnam
  دکتری بیوانفورماتیک دانشگاه تهران omid93 ۸ ۱۲,۳۴۰ ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ ۱۰:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: razieh.msh91
  چرا یادگیری برنامه نویسی ؟ elecomco ۰ ۲,۲۹۸ ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۲:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: elecomco
  چرا اعتقادات مذهبی کمرنگ شده؟ m_sardaari ۱۶ ۱۴,۹۵۷ ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۱۲ ق.ظ
آخرین ارسال: saad
  قبولی های علوم و تحقیقات تهران Hosein_2003 ۴۲ ۶۰,۱۱۳ ۱۱ دى ۱۳۹۸ ۰۶:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Alireza.Moftakharzadeh
  چرا سایت آمازون موفق است؟ mefarhad ۱ ۲۳ ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۰۱:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: xiaomi
  چارت ارشد هوش دانشگاه تهران imali ۱ ۲,۷۴۷ ۱۷ آبان ۱۳۹۸ ۰۷:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  رشته علوم تصمیم و مهندسی دانش دانشگاه تهران علیصا ۰ ۲,۵۴۶ ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  سوال در مورد دروس جبرای و چارت ارشد کامپیوتر/هوش دانشگاه تهران imali ۱ ۲,۹۱۳ ۰۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close