زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۶:۳۵ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بنظر شما چرا تعداد مهندسین کامپیوتر بیکار یا دارای درآمد کم در حال زیاد شدن هست؟

ارسال:
۲۳ خرداد ۱۳۹۲, ۰۸:۰۷ ب.ظ
بنظر شما چرا تعداد مهندسین کامپیوتر بیکار یا دارای درآمد کم در حال زیاد شدن هست؟
سلام
مدتی است در این تالار و در پیام خصوصی یا ایمیل ، اعضای زیادی که دارای مهارتهای برنامه نویسی و مهارتهای دیگه هستند میگویند فرصت شغلی مناسبی برایشون نیست.
سوال هست که در دنیای دیجیتال و نرم افزاری امروز که همه چیز مرتبط با کامپیوتر یا تبادلات الکترونیکی است چرا مهندسین کشور ما سهم بسیار اندکی از این بازار بسیار پر رونق با حجم مبادله سنگین مالی را در دنیا دارند.
من بعضی دلایلش را میدونم . ولی با توجه باینکه مانشت محل عضویت تعداد قابل توجهی از مهندسین تازه فارغ التحصیل یا فارغ التحصیلان قدیمی این رشته هست که بجهت نداشتن شغل یا شغل با درآمد مکفی بسمت ادامه تحصیل روی آورده اند ، بد نیست این موضوع بحث بشه شاید از بین بحثها بشه یه تشکلی ایجاد کرد و افراد باندازه مهارتها و دانش شون بتونن کسب درآمد کنند.
باید توجه داشت که الآن سالیانه حدود سی و پنج تا چهل هزار نفر در آزمون ارشد رشته های مرتبط با کامپیوتر شرکت میکنن که در خوشبینانه ترین حالت و ا احتساب غیر انتفاعی و مجازی و پردیس و .... شاید حدود ۵ درصد این افراد وارد مقطع ارشد میشن.
از ارشد به دکترا هم کمتر از یک درصد فرصت ادامه تحصیل در داخل را پیدا میکنن.
از طرفی با توجه به حجم رو به ازدیاد فارغ التحصیلان بجهت افزایش ظرفیت پذیرش در سالهای ۸۶-۸۸ در دانشگاه پیام نور و سایر مراکز دانشگاهی پولی این مشکل در آینده فزآینده است و نمیشه به یک فارغ التحصیل گفت ۵-۶ سال هی امتحان بده و ریسک قبولی ارشد را بپذیر.
حالا ارشد قبول شد بعدش را چیکار کنه؟ اصلا" دکترا گرفت . الآن چند تا دانشگاه ظرفیت پذیرش دارند تا اونموقع که دکترا بگیرید وضع خیلی بدتر میشه . تغییر شغل هم که اتلاف زمان و هزینه است.
پس بحث کنید ببینیم کسی میدونه واقعا" چرا با مقدمه ای که گفتم چرا فارغ التحصیلان این رشته ها و گرایشهای کامپیوتری تو این کشور اینقدر مظلومند؟؟؟

از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر ............ یادگاری که در این گنبد دوار بماند..
.
۲۵
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت , SaMiRa.e , zahra13.66 , good-wishes , reyhaneh64 , Payam92 , Lonely Palm , mohammad.ardeshiri , ماه بانو , neda_Network , bita_it , x86 , sarinaz , GoodStudent67 , f.b , Nara , Apple.CS , sulduz , farnaz55 , saaraa , hadirr , eris229 , Mänu , sss , Mahbanoo313 , mahkaameh , baran , d.KH , azarakhsh1986 , Lantern , tesna , m@hboobe , ali123321 , sanar.m , 67890 , Jooybari , MShariati , kimidoonekekie , aahmadi83 , alice , nazi takpar , ali0281
ارسال:
۲۳ خرداد ۱۳۹۲, ۰۹:۱۷ ب.ظ
سلام.
به نظر من این مبحث فقط مختص کامپیوتری ها نیست به دلیل ورودی زیادی که دانشگاه ها میگیرن و فارغ التحصیلان زیاد تو همه رشته ها بیکاری مشاهده می شه. منتهی در رشته کامپیوتر راست میگید اوضاع یه خورده از یه خورده بیشتر بدتره.
من که دلیلشو دو چیز می دونم: البته این چیزهایی که خواهم گفت به کسی بر نخوره من این چیزها رو دیدم . اول برخی دانشگاه ها مخصوصا پولی ها من خودم تو این دانشگاه ها درس خوندم واقعا هیچ چیز یاد نمیدن دوستان زیادی دارم که تو این دانشگاه ها درس خوندن اوضاع وخیم تر از این حرفهاست.
دوم خود دانشجو البته بعضی ها وقتی می بینن دانشگاه شون بیخیاله. اینها هم خودشون رو به بی خیالی میزنن.
خوب نتیجه چی میشه عدم مهارت البته دارا بودن مدرک لیسانس یا بالاتر اما بدون مهارت مدرک به نظرتون بدرد می خوره؟؟؟؟؟
اما تو همین دانشگاه های پولی دانشجو های خود جوشی هستند که وضعشون خوبه.
۱۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Lonely Palm , tiger2012 , Apple.CS , baran , sanar.m , aahmadi83
ارسال:
۲۳ خرداد ۱۳۹۲, ۱۰:۰۴ ب.ظ
به نظرم نداشتن تجربه در امور واقعی و اکتفا کردن کل سیستم آموزشی به مطالب تئوریک (هم دانشگاه هم دانشجو)
البته تا حدی نیاز استخدامی ادارات اشباع شده و بخش خصوصی هم تابع وضعیت محیطش هست مثلا نیاز شرکت ها و ادارات را فراهم کنه که فعلا اونها هم اوضاع درستی ندارند
البته میشه کارهایی انجام داد که به محیط بیرونی وابسته نباشن مثل اپلکیشن ها برای کاربران Enterprise ولی خیلی جا افتاده نیست
البته موقعیت کاری در شهری مثل تهران با شهری مثل شهر من زمین و آسمون هستن.
۴
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: ۱-۱ , Lonely Palm , baran , aahmadi83
ارسال:
۲۳ خرداد ۱۳۹۲, ۱۰:۲۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳ خرداد ۱۳۹۲ ۱۰:۲۶ ب.ظ، توسط Aliteh.)
RE: بنظر شما چرا تعداد مهندسین کامپیوتر بیکار یا دارای درآمد کم در حال زیاد شدن هست؟
منم با نظر فرد بالایی موافقم.

یکی از دلایلش میتونه همین بالا رفتن ظرفیت دانشگاه ها و وجود دانشگاهایی که پولی هستن و نمره الکی میدن تا دانشجو یه مدرکی بگیره بره

من خودم توی یکی از همین دانشگاهای سطح پایین الان دارم درس میخونم
و تازه شروع کردم برای ارشد ، هیچ کدوم از مطالبی که میخونم یک ذره هم برام آشنا نیست!(به غیر از مدارمنطقی) من اشتباهم این بود که جزوه محور بودم! باور کنید که از بین تمام استادهایی که داشتم ، فقط ۱ استاد بود که سرفصل هایی که میبایست درس بده رو درس داده ! بقیه کلا همه چی رو از دم سانسور کردن! به عنوان مثال طراحی الگوریتم رو من با ۱۹/۵ پاس کردم ، استاد میومد هر جلسه یه الگوریتم می نوشت و میگفت اسم این الگوریتم اینه و عضو [tex]\Theta[/tex] فلان هست ، تتا رو حفظ کنید تو امتحان چندتا الگوریتم میدم و شما باید بگید عضو چه تتایی هستن! آخرش هم توی امتحان ۷ ، ۸ تا الگوریتم داد ما هم تتاهاشون رو نوشتیم شدیم ۱۹/۵ ! ببینید در چه وضعیت وخیمی هست این دانشگاه ما! حالا چندتا از این جور دانشگاها در کشور هست خدا میدونه!
شما در نظر بگیرید که ورودی رشته ی ما حدود ۲۵ نفری بود ، از بین این ۲۵ نفر ، فقط ۲ نفر هستن که یه چیزهایی از کامپیوتر سر در میارن!
دانشجوی ترم ۵ ، اومده بود ارائه بده ، حالا نمیدونم پاورپوینتش رو خودش ساخته بود یا یکی دیگه ! ولی استاد اومد بهش یاد داد چجوری فول اسکرین کنه ، وقتی پایان اسلاید اول رسید ، نمیدونست چجوری باید بره اسلاید بعدی ! یا دانشجوی ترم ۴ دیدم ، که ایمیل نداشت و اصلا نمیدونست چی هست ! بقیه جاها رو نمیدونم ، ولی توی دانشگاه ما میشه گفت یک پنجم افراد از روی علاقه این رشته رو انتخاب کردن ، بقیه همیجوری انتخاب رشته کردن و شانسی این رشته رو قبول شدن ،

یکی دیگه از دلایلش به نظر من نیاز بازار با چیزی که دانشجویان تو دانشگاه یاد میدن فرق میکنه (این مشکل رو به نظرم کم و بیش شامل همه ی دانشگاها و رشته ها میشه )، یعنی اگر عملا فقط به چیزی که در دانشگاه یاد میگیرید اکتفا کنید و خودتون نرید دنبالش و همه چیزش رو در بیارید ، بعد که میخواهید وارد بازار کار بشین ، میبینین که یه چیزهایی میخوان که تو دانشگاه بهتون یاد ندادن!

به نظر من تعداد کمی هستن که واقعا به این رشته علاقه دارن و براش وقت میذارن ، یادمه یکی از استادامون میگفت شما باید در کنار درستون یکی از شاخه های کامپیوتر رو که علاقه دارید و با رشته تون ارتباط داره انتخاب کنید و در کنار دروس دانشگاهتون اونو یاد بگیرید و تا سطح پیشرفته اش برید جلو ، که وقتی فارغ التحصیل شدید یکی ازتون پرسید الان چی از کامپیوتر بلدی ، بگی این زمینه های کامپیوتر رو بدم ولی تو فلان قسمت کامپیوتر تخصصی بلدم! نه اینکه بگید بلدم ویندوز عوض کنم ، با آفیس کار کنم ، برنامه نصب کنم یا سیستم مدیریت محتوا نصب کنم! !

[تصویر:  72295929875499609308.jpg]
۱۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: ۱-۱ , sss , baran , MShariati , kimidoonekekie , aahmadi83 , nazi takpar
ارسال:
۲۳ خرداد ۱۳۹۲, ۱۱:۱۸ ب.ظ
بنظرم وضعیت بازار کار خرابه چون فارغ التحصیلان سایر رشته ها هم وارد حیطه کاری کامپیوتر شده اند. شرکتی که برای کارورزی می رفتم و یکی از شرکت های بزرگ شهرمون بود، مدیر بخش پشتیانی نرم افزار، آقایی با لیسانس ریاضی بود که برنامه نویسی رو خودش و به صورت تجربی یاد گرفته بود.

چون تولید وجود نداره که نیاز به نیروی جدید و خلاق باشه. در بخش سخت افزاری اگه چیزی تولید بشه معمولا فروش خوبی نداره چون نمونه خارجی اش با قیمت کمتر و گاها مرغوب تر توی بازار هست. در بخش نرم افزار هم چند سال پیش یه نرم افزاری نوشته شده و همون داره پشتیبانی و بازاریابی میشه.

و اینکه در دنیا اگر درآمدهای مهندسین کامپیوتر بالاست به خاطر اینه که بین رشته های مختلف تعامل هست. عرصه برای ایده پردازی باز هست اما اینجا اینطور نیست.

و دیگه اینکه مثل قارچ شرکت کامپیوتری سبز شده که روی کارت ویزیت شون یکی از عناوین این هست: اجرای پروژه های دانشجویی!! وقتی می پرسی چرا، میگن نون توی پروژه دانشجویی هست. خب پروژه دانشجویی فروختن هم که نیاز به برنامه نویس نداره، نیاز به یه هارد با ظرفیت بالا داره Big Grin
۷
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Lonely Palm , baran , tesna , prosperous , kimidoonekekie , aahmadi83
ارسال:
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۱۲:۱۸ ق.ظ
بنظرم جون ظرفیت ورودی دانشگاه ها برای این رشته زیاد شدن.آزاد - غیرانتفاعی و پیام نور.
حتی خیلی وقتا دانشگاه ازاد یا غیرانتفاعی تو شهری، تاسیس میشه کامپیوتر جزو رشته های بدون کنکورش حتما هست!!!!!!
تطابقی بین بازار کار و صنعت با این همه ورودی نیست.
رشته های فنی و انسانی بیشتر اشباع شدن تا رشته های تجربی مثل علوم ازمایشگاهی و پرستاری و ...
و مهمتر این که زبان و کامپیوتر بنظرم نباید جزو رشته های تحصیلی دانشگاهی باشن
یعنی بهتر اینها رو در کنار یه رشته ی دیگه داشت.الان در خیلی از رشته ها ، دانشجوها شاید توی کامپیوتر قوی تر از بچه های کامپیوتر باشن که عکس این قضیه صادق نیست!!!
۳
۲
 سپاس‌گزاری شده توسط: aahmadi83
ارسال:
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۱۲:۲۲ ق.ظ
سلام دوستان
توی کلاس درسم یکی از بچه ها بهم گفت خانوم چرا اینقد حرص میخورین ولش کنید مگه ما نباید درس بخونیم خب نمیخونیم بیخیال!!
میگن دانشگاه که میشه رفت چرا به خودمون سختی بدیم!
خب راست میگن هر کسی از راه میرسه میره دانشگاه! ولی همینا هستن بعد فارغ التحصیل شدن میگن ما مدرک داریم وکار نیست.آخه تو بلدی کاری انجام بدی؟ طرف ارشد نرم افزار بود نمیدونست هارد و رم چیه؟ و میگفت دارم دانشگاه درس میدم ولی قبلش باید خودم یاد بگیرم.
نباید انتظار زیادی داشت.
ولی درامد کم به خاطر اینه که یه جاهایی ارزش کارتو نمیدونن و به هیچ طریقی هم قانع نمیشن.
و کامپیوتر که از رشته ی فنی میره اینا دیگه داره سرازیر میشه!!

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۳
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: m450ud , aahmadi83
ارسال:
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۱۲:۲۹ ق.ظ
من فکر میکنم که اولا این مختص به کامپیوتر نیست و تمامی رشته ها بازار خرابی دارن حتی بعضی رشته ها که از کامپیوتر سخت تره بازار بدتری دارد

اما به نظر من بازار خراب کامپیوتر ۳ دلیل بیشتر نداره:

۱-اول اوضاع بعد مدیریت تو این ( که این دلیل دو دلیل دیگه هم دربر میگیره)
۲-نزدیک به ۸۰% فارغ التحصیلای این رشته هم چیزه خواصی بلد نیستن و چیزای که تو دانشگاه یاد گرفتن تو بازار منسوخه
۳-حجم زیاد بچه های این رشته
۲
۲
 سپاس‌گزاری شده توسط: baran , m450ud , aahmadi83
ارسال:
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۱۲:۳۰ ق.ظ
با سلام
ببینید من چند وقت قبل داشتم به همین موضوع فکر می کردم.
یکی از مشکلاتی که من بیشتر بهش اعتقاد دارم از اونجایی شروع میشه که بعضی از اساتید -محترم- که بیشتر بازاری هستند و دنبال پول هستند (البته منظور همه اساتیدی که می خوام صحبت کنم نیست و عده ی کمی از آنها مطرح هست) گردهم جمع میشن و با خرد جمعی شون به این نتیجه میرسن که یک دانشگاه یا همون موسسه آموزش عالی تاسیس کنن تا از این طریق -هم به توسعه آموزش عالی کشور کمک کنن- و هم یک پولی از دوستانی که به هردلیل نتونستن دانشگاه دولتی و خوب قبول بشن در بیارن.
وقتی همچین دانشگاهی باشه که هدف اصلیش کسب درامد باشه نه ارتقای علم پس کسی که امتحان املا فارسی شو تو مدرسه تجدید میشده حالا می تونه بره دانشگاه. البته این بیانگر این نیست که همه دوستانی که همچین دانشگاهی درس میخونن همچین وضعیتی داشتند بلکه ممکنه بنا به هزارویک دلیل دیگه تو کنکور موفق نبوده باشند. خب حالا هرجور شده همچین کسی که املا هم تجدید می شده تا چه برسه به ریاضی و فیزیک و .... لیسانس رو میگیره، حالا میاد بیرون میگه لیسانس دارم کو کار ؟؟!!! کار نیست.
۴
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: MShariati , kimidoonekekie , aahmadi83
ارسال: #۱۰
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۱۲:۳۷ ق.ظ
به نظر من بازم از خیلی از رشته ها مهندسی واقعا بهتره!!
۲
۳
 سپاس‌گزاری شده توسط: mohammad.ardeshiri , masoudalmas , baran , aahmadi83
ارسال: #۱۱
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۰۱:۱۲ ق.ظ
جالبه . این تاپیک با قصد خاصی ایجاد شد و وقتی ایجاد کننده ی آن دید که بحث به سمتی که او می خواهد پیش نمی رود سعی کرد جهت گیری بحث را عوض کند و مطالبی را که خودش فکر می کند به سایرین القا کند ...
۳
۵
ارسال: #۱۲
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۰۲:۱۰ ق.ظ
به نظرم تمام دلایلی که دوستان گفتن یه جورایی درسته مثل :
۱- عدم داشتن مهارت
۲- عدم تناسب دروس دانشگاهی و کاری که بیرون انتظار دارن
۳- ولی اغلب فقط مختص بچه های کامپیوتر و آی تی نیست
۴- ورود دانش آموختگان تجربی به بازار کار کامپیوتر
۵- باز شدن درهای موسسات آموزش عالی و دانشگاهها و سرازیر شدن دانشجوها بدون تلاش به سمت رشته های مهندسی
و . . .
ولی یه مشکلی که وجود داره اینه که ما یه انجمن واحد نداریم و عضو نظام مهندسی هم نیستیم که هم ساماندهی کنه فارغ التحصیلان رشته رو و هم صلاحیت فارغ التحصیلا رو تایید کنه و بهشون یه جور هویت ویژه ببخشه
و همچنین تعرفه های مشخص برای انجام کار در نظر گرفته بشه تا لااقل کسایی که کار بلدن و کار انجام میدن حقوقشونو بتونن عادلانه دریافت کنن
۲۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: s.sadri , Lonely Palm , maneshty , x86 , just4it , Amoojan , baran , d.KH , MShariati , aahmadi83 , nazi takpar
ارسال: #۱۳
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۰۲:۱۹ ق.ظ
در حال حاضر خیلی از اشخاص با مهارت هم جایگاه واقعی خودشون رو ندارن چه برسه به کسانی که صرفا مدرک دارند!

دلیلشم به نظر من اینه که جامعه ما چون هنوز تو عصر کشاورزی گیر کرده و بر پایه ی آی تی نیست، پس نیروی کار آی تی زیادی لازم نداره

هنر انسانهای بزرگ این است که

به دشواری کار نمی اندیشند،

بلکه به عظمت آنچه خواهند یافت فکر میکنند.
۵
۱
ارسال: #۱۴
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۰۲:۲۸ ق.ظ
RE: بنظر شما چرا تعداد مهندسین کامپیوتر بیکار یا دارای درآمد کم در حال زیاد شدن هست؟
دوستان خوبم بیاییم یه چیزی رو الان مرز بندی کنیم :
من ۲ ساله دارم تو دانشگاههای شهرم تدریس میکنم ۵ تا دانشگاه و شرکت کامپیوتری هم دارم و تو این شرکت فوق لیسانس محیط زیست از دانشگاه تهران رو به عنوان برنامه نویس استخدام کردیم
من تو محیط دانشگاه بودم و برنامه نویس خبره ای هم هستم اما دانشگاه محیطی هستش که همه افراد به همه مباحث علاقه ندارند
تو یه کلاس که ۱۶ هفته هستش نمیشه اونطوری که باید برنامه نویسی گفت فقط دید و مفاهیم رو میشه گفت و اون هم اونقدر دانشجوی تنبل پیدا میشه که حد ومرز نداره پس الکی تقصیر استاد یا دانشگاه نندازید یا بحث رو به قول فردا کلیشه ای نکنید ما باید فرض رو بر این بزاریم که علم رو در عمل داریم و بررسی کنیم که چرا کار نداریم .
ما اگر دانشجوی پیام نور،غیر انتفاعی،ازاد،سراسری یا هر جای دیگه باشیم باید کار عملی وبازاری رو یاد بگیریم ببخشید فک نمیکنم خیلی کار سختی باشه الگوریتم جدید یا فرمول جدید که نمیخواییم کشف کنیم که سطح دانشگامون بالا باشه میخواهیم از چند تا محصول آماده یا پکیج اماده استفاده کنیم و فقط مطالعه و تکرار و پیاده سازی نیاز داریم

حالا در مورد عوامل کمی حرف بزنیم:
۱- اصلا ادارات ،نهاد ها ،کارخونه ها ریسک پذیر نیستند و سرمایه گذاری کردن در این فناوری اطلاعات براشون مهم نیست (مثلا در قسمت برق،مکانیک و .... )مجبورند که استفاده کنند اما در قسمت کامپیوتر مجبور نیستند مثلا میبینی فلان کارخونه یه وب سایت راه انداخته ۲ ساله یه پست هم نذاشته یا هیچ خرید و فروشی از طریق وب سایته نداره یا مثلا وب سایت با تکنولوژی ۵ سال قبل ساخته شده والان نیازه اجاکس یا JQuery بزاره که اصلا نمیره سمتش که بروزش کنه اما سیستم برقش و مکانیکش همیشه بر قراره و این خودش تو رشته ما باعث میشه درصد افراد بیکار زیاد بشه. یه کارخونه دیگه انتهای فناوری اطلاعاتش یه شبکه معمولی با یه نرم افزار حسابداری ۵۰ ساله تحت شبکه هستش.
هنوز صنعت و بازار،بهداشت و .... که مهم ترین بخش های کاری یک رشته هستند لزوم و اجباری به استفاده تکنولوژی های فناوری اطلاعات (مگر در موارد خاص بصورت اجباری) نمی بینند

۲- اصلا رقابتی وجود نداره خوبش همیشه تهرانه کسی اصلا بخصوص به بروبچ شهرستان بهایی نمیده و حتی اکثر شرکت ها نرم افزار ها،وب سایت ها و شبکه ها و .... میدن تهران ،یا از تهران خریداری میکنند و شرکت های بزرگ کامپیوتری اصلا نمایندگی تو شهرها ی مختلف ندارند.

۳- متحد نبودن فارغ التحصیلان این رشته و عدم توانایی کار گروهی. در رشته ما مخصوصا کار تیمی و سیستماتیک حرف اول رو میزنه و نظم و انضباط خیلی مهم هستش برای همین در دروس مهندسی نرم افزار ۱و۲ اون همه مدل سازی و نمودار و متدلوژی تولید نرم افزار میخونیم اما بخدا نه کسی مطالعه میکنه و نه کسی این مبحث رو جدی میگیره در نتیجه اصلا فکر کردن در مورد تولیدنرم افزار یا وب سایت هم برامون سخت میشه یا به شکست میخوره. به نظر من این یک مشکل اساسی هست و باید بتونیم کار ها رو در این رشته خیلی اصولی و علمی پیش ببریم تا بدون زیر ساخت.

۴- دولت کار خودش که در این زمینه راه بیفته خیلی کاری به کار فارغ التحصیلان بیکار این رشته نداره برای همین هم تو همه ازمون های استخدامی واسه متصدی امور بانکی(پول شمردن،کارمندی ادارات مختلف برای بایگانی و ...) با پر رویی تمام میخوادشون

۵- در بخش سخت افزار که خداییش ما توانایی یا تکنولوژی ساخت ترانزستور رو در کشورمون نداریم تا چه برسه از دانش این بنده های خدا استفاده کنیم

به طور کلی ما
کامپیوتر زیاد داریم تو کشورمون، فارغ التحصیل کامپیوتر (لیسانس) هم زیاد داریم اما مصرف گرا شدیم در این زمینه یعنی حتی خود ما هم که رشتمون کامپیوتره سعی نمیکنیم از دانشمون استفاده اقتصادی کنیم و دیدیم برای تعویض ویندوز هم زنگ میزنند بیرون براشون میان عوض میکنند.
تو یه دانشگاه رشته نرم افزار کامپیوتر داریم اما سایتش رو از تهران میخریم، تو دانشگاه کتابخونه داریم اما سیستم امانت دهیش دستیه،تو دانشگاه رشته کامپیوتر داریم اما .....

منم آن بیدل شیدا و غمش هست هویدا به دو چشمان همیشه تر
و پیداست درون دلم آشوب و چه رسواست، دریغا...
۲۱
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: Lonely Palm , maneshty , saaraa , mary.moj , cs03 , f.b , tiger2012 , Apple.CS , sulduz , Mänu , Mahbanoo313 , mahkaameh , momonia , ENGii , baran , samaneh_aftab , ali123321 , prosperous , tesna , MShariati , neda_Network , sepid , aahmadi83 , Ella , aligist , alirashidian92 , mr_asadi , ali0281
ارسال: #۱۵
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۰۲:۳۶ ق.ظ
یکی از دوستان حرف بسیار خوبی زد، نظام مهندسی!
اگر یک تشکیلاتی بود که براساس مهارت و توانایی ها به اشخاص مهندس این رشته، گواهی صلاحیت کار کردن میداد، بازار از دست خیلی هایی که عملا این رشته رو نخوندن ولی به هر دلیلی پست ها و مشاغل خوب این رشته نصیبشون شده بیرون می اومد
شرکت های نرم افزاری و سخت افزاری فقط افراد دارای این گواهی رو استخدام می کردند
شاید بعضی ها بگن کاغذبازی میشه و ...، ولی به نظرم نمیشه همونطور که برای مهندسین برق و عمران نشد، از طرفی نظارت این نظام مهندسی بر پروژه های در حال اجرا هم خودش یه منبع درآمد برای اعضای اون خواهد بود، هر پروژه ی کامپیوتر و آی تی که در هر استان انجام میشه اگر تحت نظارت نظام مهندسی باشه و اشخاص تایید صلاحیت شده توسط اون مهر تایید بر اون کار بزنن و بر کیفیت کار نظارت کنن، قطعا جا برای خیلی از فارغ التحصیلان این رشته ها باز میشه
اگر بعضی هم فکر کنن که خوب نظام مهندسی برق و عمران هم در حال حاضر تو خیلی از پروژه های آب بندی شده مهر تایید زده و ...به نظرم اینا دیگه میشه مشکلات فرهنگی ما، و چیزیه که از توانایی ساز و کارهای اداری و تشکیلاتی خارجه

The best defense against logic is ignorance
۹
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: comp_s , m_molodi , Amoojan , M.Amin.M

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعداد برگ درخت؟؟؟؟؟؟؟ rad.bahar ۴ ۳,۸۴۲ ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: mohamadrra
  اگر بیش از سه سال از عضویت شما در مانشت میگذرد:بگویید کجایید و چه میکنید؟ Fardad-A ۸۳ ۵۵,۶۸۶ ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: clint
  نظر شما راجب بهترین موسسه برای کنکور ارشد کامپیوتر vahid_sh@hotmail.com ۶۵ ۳۹,۵۱۴ ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Hadi7590
  سلام آیا اینجا کسی رشتش کامپیوتر هست؟ parisa1140 ۲ ۳,۸۷۵ ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: farsamw
  حل تمرین شدن و مصاحبه دکتری siiib70 ۱ ۳,۲۱۲ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  تا به حال شده خدا فرصت زندگی کردن دوباره رو بهت بده؟مرگ از جلوی چشمات رد شده؟ abraham ۲۱ ۱۴,۵۱۰ ۲۰ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: raam
  بعد ۶ سال اومدم، ارشد مهندسی کامپیوتر کسی هست؟؟ seyed_eng ۷ ۵,۵۱۸ ۱۱ آبان ۱۳۹۹ ۰۷:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: iraj.leo
  تعداد جواب mostafaheydar1370 ۲۱ ۱۷,۰۱۴ ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: miinaa
Question کسب درآمد با کامپیوتر در منزل hope_ ۱۶ ۱۴,۸۶۸ ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ ۰۶:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hamet
  چرا یادگیری برنامه نویسی ؟ elecomco ۰ ۲,۲۳۷ ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۲:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: elecomco

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close