زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۱۰:۱۳ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مشکل در کشیدن نمودار uml

ارسال:

فوژان پرسیده:

مشکل در کشیدن نمودار uml

سلام دوستان
استاد یکی از درس های مربوط به برنامه نویسیمون گفته که برای برنامتون یک نمودار uml بکشید میشه یکم توضیح بدید نمودار uml رو باید چه طوری کشید نرم افزار خاصی داره اصلا چی هست باید چی کار بکنم آیا برای هر برنامه ای میشه نمودار uml کشید؟ فرض کنید مثلا برنامه اینه که دوتا عدد از ورودی بگیره با هم جمع کنه توی خروجی چاپ کنه زبان برنامه نویسی سی پلاسه به صورت شی گرا .. ممنون میشم راهنمایی کنید چون من هنوز مهندسی نرم افزار پاس نکردم کلا نمیدونم uml چی هست فقط وقتی میگن uml چهارتا نمودار توی ذهنمه

۲
ارسال:

M.Amin.M پاسخ داده:

RE: مشکل در کشیدن نمودار uml

چیزایی که من از uml فهمیدم اینه که:

شما با رسم نمودار ها در نرم افزار های uml مثل رشنال رز ، میتونید خیلی راحت کد برنامه تونو تولید کنید خروجی برنامه رشنال رز یکسری کد به زبان جاوا و... هستش که می تونید تو پروژه تون ازش استفاده کنید.uml باعث میشه تسلط شما برپروژه تون خیلی بالا بره وهمچنین اگه یه برنامه نویس دیگه هم کد و نمودار هاتونو ببینه خیلی راحت می فهمه که چی به چی شده. درکل یادگیری uml خیلی خوبه.

ابتدا یک سناریو از پروژه تون بنویسید.مثلا اگه موضوع پروژه خرید از دستگاه اتوماتیک فروش کالا باشد سناریوهاش به این صورت میتونه باشه:
۱-پول را وارد دستگاه می کنیم.
۲-در منو ی ظاهر شده کالای مورد نظر را انتخاب می کنیم.
۳-اگرکالا وجود داشت پول داده شده را چک کن اگر پول پرداخت شده مساوی با کالا بود کالا را تحویل بده و تمام.درغیراینصورت پول را به همراه یک پیام به مشتری تحویل بده و تمام.
۴-اگر کالا وجود نداشت یک پیام به کاربر نمایش بده و پول را پس بده و تمام.

البته این سناریو خیلی خیلی ناقصه فقط خواستم یه مثال زده باشم.شما هم خودتونو جای کاربر بذارید وهر کاری که می کنید رو بنویسید حتی اگه یه مشت به دستگاه میزنید!!!!!اینم بگما این سناریو برای کاربر بود وشما باید برای مدیر یا مسئول دستگاه هم سناریو بنویسید.

تازه برای مدیر هم مثل کاربر باید همه ی نمودار های زیر رو رسم کنید!!!!!

نوشتن سناریو کارتونو خیلی راحت میکنه چون اگه سناریوتون کامل وقابل اعتماد باشه خیلی در رسم نمودارها راحتین.سناریوتونو حتما به استاد تحویل بدینا نمره داره!!!!

اگه خیلی وقت ندارین از صفحه ی ۲۳ تا ۶۷ جزوه ی ۱۵۵ صفحه ای رو بخونین دوساعت بیشتر طول نمیکشه!!!
به مثال ها توجه کنید.

سخت ترین نمودار ، نمودار توالیه که واقعا سخته.هشت تانمودار داریم که فک کنم برا پروژه تون چهار تاش کافیه.اول باید نمودار کلاس ها رو رسم کنید که خیلی آسونه ومیتونید راحت یادش بگیرید به صفحه های ۳۳ تا۳۷ جزوه ی ۱۵۵ صفحه ای مراجعه کنید.

نمودار بعدی نمودار یوزکیسه که اینم آسونه و راحت میتونید رسمش کنید به صفحه های ۳۷ تا۴۶ مراجعه کنید.

نمودار حالت یکم سخته اگه تونستید رسمش کنید اگه هم نتونستید اشکال نداره ولش کنید چون شما تازه میخواینuml رو یاد بگیرین به نظرم نمودار حالتو ولش کنین.

واما نمودار توالی که به نمودار های دیگه وابسته اس. اگه شما سناریوی خوبی نوشته باشید مشکلی ندارین.در بعضی مواقع شما مجبورید که نمودار های کلاس و یوز کیس رو به خاطر نمودار توالی تغییر دهید.اگه این نمودار رو رسم کنید تقریبا کارتون تمومه.به صفحه های ۵۴ تا۶۰ مراجعه کنید.

اگه از نرم افزار رشنال رز استفاده می کنید وقتی نمودار توالی را رسم کردین F5 یا F6 رو بزنید خود برنامه خودکار نمودار همکاری رو براتون میکشه.نمودار همکاری عین نمودار توالیه فقط نمودار توالی در ظرف زمان رسم میشه ولی نمودار همکاری در ظرف فضا رسم میشه.

به نظرم چون شما نیازی به کد ندارین وفقط به نمودارها نیاز دارین همین چهار تا نمودار کافیه و برا استاد کفایت میکنه اگه هم خیلی دوس دارین رسم کنین آسونن کافیه جزوه رو بخونین ولی نظر من اینه که مهم نیستن.اگه سناریوتون و نمودار توالیتون کامل باشن استاد نمره کاملو بهتون میده.

وقت داشتین حتما حتما مثال کتابخانه صفحه ۱۱۱ رو بخونید که خیلی بهتون کمک میکنه.

اینا خیلی مختصر چیزایی بودن که من از uml میدونستم.امیدوارم براتون مفید بوده باشه.

۰
ارسال:

mrousta پاسخ داده:

خب بستگی داره که استادتون گفته کدوم نمودارش: use case ، class diagram ،activity diagram یا ...

با استفاده از نرم افزار های وی‍ژوال پارادایم و رشنال رز میتونید نمودار های uml رو بکشید ،این نرم افزارا رو میتونید از نت دانلودش کنید

۰
ارسال:

M.Amin.M پاسخ داده:

اطلاعاتتون در مورد uml خیلی کمه.سه تا جزوه تو آدرس زیر هست.اونارو بخونین یکم میفهمید uml چی هست!!!من خیلی سختی کشیدم تا نمودارهای uml رو برای پروژه ام رسم کردم!!!!!!!

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

موفق باشید.

۰
ارسال:

فوژان پاسخ داده:

مشکل در کشیدن نمودار uml

(۱۹ مرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۴۳ ق.ظ)mrousta نوشته شده توسط:  خب بستگی داره که استادتون گفته کدوم نمودارش: use case ، class diagram ،activity diagram یا ...

با استفاده از نرم افزار های وی‍ژوال پارادایم و رشنال رز میتونید نمودار های uml رو بکشید ،این نرم افزارا رو میتونید از نت دانلودش کنید

نگفتن چه مدلی بکشید کلا هیچ توضیحی ندادن

(۱۹ مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۵۶ ب.ظ)M.Amin.M نوشته شده توسط:  اطلاعاتتون در مورد uml خیلی کمه.سه تا جزوه تو آدرس زیر هست.اونارو بخونین یکم میفهمید uml چی هست!!!من خیلی سختی کشیدم تا نمودارهای uml رو برای پروژه ام رسم کردم!!!!!!!
من این منابع رو میخونم ولی راستش اونقدر وقت ندارم نمیشه یه توضیح کوچیکی بدید!

۰
ارسال:

فوژان پاسخ داده:

جزوه ۱۱۵ صفحه ایه چرا خرابه !!Sad دانلود شد ولی اصلا نوشته هاش معلوم نیست!!!!!Huh Confused

ارسال:

M.Amin.M پاسخ داده:

(۲۰ مرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۱۶ ب.ظ)فوژان نوشته شده توسط:  جزوه ۱۱۵ صفحه ایه چرا خرابه !!Sad دانلود شد ولی اصلا نوشته هاش معلوم نیست!!!!!Huh Confused

فک کنم فونت های فارسی رو کامپیوترتون نصب نیست.نصب کنین درست میشه.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

Aurora پاسخ داده:

مشکل در کشیدن نمودار uml

برای رسم نمودار use case باید حتما یک سیستم داشته باشیم که موقع رسم نمودار ارتباط کاربر با سیستم رو نشون بدیم؟؟
مثلا اگر من بخوام برای جایی که هیچ سیستمی نداره نمودار use case بکشم میشه؟ فرض کنید برای یک مغازه کوچک که فقط یک فروشنده داره بدون هیچ نرم افزاری و یکسری هم مشتری داشته باشه .
در مورد نمودارهای دیگه مثل class , sequence چه طور؟

ارسال:

Helmaa پاسخ داده:

(۲۷ مهر ۱۳۹۱ ۱۱:۵۸ ب.ظ)Aurora نوشته شده توسط:  برای رسم نمودار use case باید حتما یک سیستم داشته باشیم که موقع رسم نمودار ارتباط کاربر با سیستم رو نشون بدیم؟؟
مثلا اگر من بخوام برای جایی که هیچ سیستمی نداره نمودار use case بکشم میشه؟ فرض کنید برای یک مغازه کوچک که فقط یک فروشنده داره بدون هیچ نرم افزاری و یکسری هم مشتری داشته باشه .
در مورد نمودارهای دیگه مثل class , sequence چه طور؟

بله میشه،شما برای رسم نمودار usecase اکتور فروشنده یا بهتره بگم مدیر رو در تعامل با سیستم تون در نظر میگیرید و موارد کاربرد(usecaseها)رو هم داخل سیستم تون عنوان میکنید.
اگر هم فروشگاه به قدر کافی بزرگ باشه میتونید اکتور فروشنده رو از مدیر جدا کنید.
نمودارهای دیگه هم که گفتید میشه براش کشید.

۰
ارسال: #۱۰

Aurora پاسخ داده:

مشکل در کشیدن نمودار uml

ممنون از راهنمایی.
مثلا تو همین مغازه همه چی دستی انجام میشه. فقط اکتور فروشنده داریم و اکتور مشتری. فعالیت هم خرید و فروش. پس میشه با توجه به اینکه هیچ نرم افزاری اینجا نیست تا کاربر باهاش تعامل داشته باشه یک نمودار use case کشید؟ منظور شما از تعامل با سیستم کدوم سیستمه؟

۰
ارسال: #۱۱

Helmaa پاسخ داده:

مشکل در کشیدن نمودار uml

سیستم شما میشه فروشگاه،نرم افزاری هم که قراره طراحی کنید ویندوز اپلیکشن هست پس فقط فروشنده اکتور اون محسوب میشه اگر تحت وب بود خب میتونستیم مشتری هم به عنوان اکتور سیستم در نظر بگیریم.
فروشنده تو محیط فروشگاه کارهای بسیاری انجام میده،مثل سفارش کالا،خرید،چیدن اجناس ،برخورد با مشتری،قیمت گذاری کالا،فروش کالا،فاکتور کردن کالا،بار زدن کالا،گرفتن پول از مشتری و ....

حالا شما میخواید سیستم کامپیوتری بشه ،باید یه سری از این کارها رو نادیده بگیرید و محدودیت ایجاد کنید،مثل شمردن پولی که از مشتری میگیرید،چیدن اجناس سر جاشون و ...
پس فروشنده در تعاملش با سیستمی که شما طراحی میکنید کالاها رو وارد میکنه،سفارشها رو ثبت میکنه،سفارش ها رو تحویل میده(از موجودی کسر میکنه)،فاکتور صادر میکنه و ...

۰
ارسال: #۱۲

shideh_banoo پاسخ داده:

مشکل در کشیدن نمودار uml

سلام دوستای خوبم
من تازه درس مهندسی رو برداشتم
پروژمون یه درمانگاه اس
حالا تو مرحله یوز کیس کشیدنیم
بلد نیستیم
با ویژوال پارادایم
میشه بهم کمک کنید؟

۰
ارسال: #۱۳

teacherpc پاسخ داده:

کار کردن با uml مثل اب خوردن راحته
اگه مشکلی داری تاپیک زیر رو بخون
تو این تاپیک میتونی یکسری فیلم و مقاله در مورد uml دانلود کنی

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
[/code]
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال: #۱۴

shideh_banoo پاسخ داده:

مشکل در کشیدن نمودار uml

سایت باز نشد
ممنون میشم کمکم کنید

۰
ارسال: #۱۵

teacherpc پاسخ داده:

مشکل در کشیدن نمودار uml

توجه
بعضی انتی ویروسها نمیزارن از سایت اغازه دانلود کنی!
یا انتی ویروس رو غیر فعال کن موقت یا باید تنظیمش کنی !
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال: #۱۶

shideh_banoo پاسخ داده:

مشکل در کشیدن نمودار uml

سایت اغازه همش رشنال رزه
من با پارادایم میخوام

۰
ارسال: #۱۷

shideh_banoo پاسخ داده:

مشکل در کشیدن نمودار uml

یوز کیس های رشنال با پارادایم فرق داره
در هر صورت ممنونم

۰
ارسال: #۱۸

Helmaa پاسخ داده:

مشکل در کشیدن نمودار uml

این لینک ها رو ببینید:

موفق باشید.

ارسال: #۱۹

shideh_banoo پاسخ داده:

(۱۲ آذر ۱۳۹۱ ۰۱:۵۰ ب.ظ)Helmaa نوشته شده توسط:  این لینک ها رو ببینید:

موفق باشید.

دوست خوبم همه اینارو دارم و میدونم هر کدوم از مولفه ها چه وظیفه ای دارن اما تو یه پروژه میمونم Huh

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  رفع اشکال نصب جاوا، مشکل ساخته نشدن virtual machine shiivaa ۱۲ ۱۹,۰۵۱ ۱۹ آبان ۱۳۹۹ ۰۷:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: wanted471
Sad مشکل در برنامه نویسی شیء گرا Xialu ۰ ۱,۹۳۹ ۰۵ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Xialu
  مشکل در حل تست ۲۲ فصل اول کتاب گسسته یوسفی pure.yaser ۷ ۸,۳۲۰ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  مشکل عدم ایجاد پروژه/فایل جدید در نت بینز αɾια ۳ ۱۰,۸۶۴ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Silver1992
Question مشکل با درک توابع دنباله دار و مولد ؟؟؟؟ radar ۰ ۲,۴۸۶ ۱۶ دى ۱۳۹۷ ۰۴:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: radar
  مشکل لایسنس متلب αɾια ۱۳ ۱۴,۹۸۱ ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: αɾια
  دیاگرام حالت و جدول حالت یک نمودار ASM Sanazzz ۵ ۵,۱۰۲ ۰۱ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  مشکل ( دوستانی که میدوند راهنمایی کنند) manamsaeid ۵ ۴,۳۹۹ ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  مشکل در پیچیدگی زمانی ماهی ۲۵۸ ۲ ۲,۷۳۶ ۲۳ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۸ ق.ظ
آخرین ارسال: Alisalar
  مشکل در محاسبه مرتبه ایک سوال Mr.R3ZA ۰ ۱,۶۹۶ ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Mr.R3ZA

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close