زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۹:۰۶ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال از فصل ورودی- خروجی، مبحث وقفه ها

ارسال:

arshad90 پرسیده:

سلام به همه دوستان عزیزم

سوال مربوط به مبحث وقفه هاست، تست سراسری مهندسی کامپیوتر ۷۴ هست. من این تست رو تو کتاب راهیان ارشد دیدم اما تو پوران هر چی گشتم به چشمم نخورد. به هر حال سیستم سوال و کلا حلش به نظرم کمی پیچیده اومد گفتم اینجا مطرح کنم تا شاید دوستان نخبه نظری در موردش داشته باشن.Wink

-یک پردازنده دارای چهار وقفه قابل پوشش به نام های INT1 و INT2 و INT3 و INT4 می باشد ه از لحاظ اولویت به ترتیت INT1 بیشترین اولویت و INT4 کمترین اولویت را دارد. در یک کاربرد از هر چهار پایه وقفه استفاده شده است. وقفه INT1 چهار بار و INT2 نیز ۲ بار در ثانیه اتفاق می افتند. زمان اجرای روش های INT1 و INT2 و INT3 به ترتیب ۲۵ و ۵۰ و ۱۰۰ میلی ثانیه است. ماکزیمم تاخیری که در اجرای INT3 ممکن است پیش آید کدام است (توجه داشته باشید که هر روتین وقفه تا به آخر اجرا می شود)؟
۱) ۲۰ میلی ثانیه ۲)۱۵۰ میلی ثانیه ۳)۱۷۵ میلی ثانیه ۴)۷۵ میلی ثانیه

جواب گزینه ۳ اعلام شده. بچه‌ها لطفا تحلیل خودتون رو در مورد این جواب بگین.

۰
ارسال:

امیدوار پاسخ داده:

این مربوط به کنترل وقفه‌ها به روش موازی است دقت کنید که در این روش ما یه انکدر اولویت داریم که به وسیله یک ثبات ماسک که دقیقا به اندازه‌ی ورودی های انکدر اولویت(یا همون تعداد وقفه هاست) توجه کنید که در انکدر اولویت تا وقتی ورودی های اولویت دار یک هستند اهمیتی به ورودی های پایین‌تر نمی دهد،در این روش ماINT1 رو به ورودی اول انکدر و INT2 به ورودی دوم و INT3 به ورودی سوم وINT4 به ورودی چهارم وصل می کنیم پس با توجه به خصوصیت انکدر تا وقتی درخواست برای INT1 و INT2 وجود داره به درخواست INT3 نمی دهد ولی یه نکته‌ی دیگه هم هست یه وقفه وقتی در حال اجرا است نمیتونه دوباره درخواست وقفه بده یا بعبارتی دیگه مثلا دوبار پشت سرهم اجرای INT1 رو نمیتونیم داشته باشیم پس با توجه به نکات بالا بدترین حالت برای به تعویق افتادن INT3 به شکل زیر است:
INT1 INT2 INT1 INT2 INT1
که پس از اجرای بالا INT3 میتونه اجرا بشه پس ۳*۲۵+۲*۵۰

۰
ارسال:

ف.ش پاسخ داده:

فکر میکنم منظورش این بوده که اگه درخواست INT3 بشه ماکزیمم تاخیر اینه که INT1,INT2 نیز درخواست شده باشه و چون اولویت بیشتری داره باید صبر کنه تا اونها انجام بشن.
توی کتاب INT4 رو داده ۱۰۰ نه INT3!

خوب توی پاسخ کتاب گفته شده وقفه ۱ در هر ۲۵۰ میلی ثانیه ۱ بار و وقفه ۲ در هر ۵۰۰ میلی ثانیه ۱ بار اجرا میشود. (واضحه چون ۱ ثانیه میشه ۱۰۰۰ میلی ثانیه)
خط بعدش گفته ۲۵۰=۱۰۰+۲۵+x
x=125-25=100 زمان اجرای وقفه سوم!

من فکر میکنم منظورش اینه که توی این ۲۵۰ ثانیه ۲۵ ثانیه اش میره واسه وقفه۱ چون گفتیم یکبار انجام میشه.
واسه همین ۲۵ رو ازش کم کرده ولی ۲۵۰=۱۰۰+۲۵+x رو نفهمیدمBig Grin

در آخر هم گفته چون باید وقفه های ۱ و۲ قبل از ۳ انجام بشن میشه ۲۵+۵۰+۱۰۰=۱۷۵

۰
ارسال:

sal_dovomi پاسخ داده:

در ادامه صحبت های آفاق،وقفه سوم باید قبل از ۲۵۰ اجرابشه چون سر۲۵۰ میره واسه وقفه ۱و سر ۵۰۰ میره واسه وقفه دوم.ماکزیمم هم زمانیه که وقفه ای اول و دوم هردوزودتراز وقفه سوم اجرابشن.پس زمان اجرای هر سه روی هم باید کوچکتراز۲۵۰ باشه،چرا خود وقفه سوم هم هست؟چون اگ حتی وسط وقفه سوم دوباره وقفه اول بیاد،اجرای وقفه سوم متوقف و اجرای وقفه اول شروع میشه.

ارسال:

ف.ش پاسخ داده:

RE: سوال از فصل ورودی- خروجی، مبحث وقفه ها

(۲۸ آذر ۱۳۸۹ ۱۰:۵۹ ق.ظ)sal_dovomi نوشته شده توسط:  در ادامه صحبت های آفاق،وقفه سوم باید قبل از ۲۵۰ اجرابشه چون سر۲۵۰ میره واسه وقفه ۱و سر ۵۰۰ میره واسه وقفه دوم.ماکزیمم هم زمانیه که وقفه ای اول و دوم هردوزودتراز وقفه سوم اجرابشن.پس زمان اجرای هر سه روی هم باید کوچکتراز۲۵۰ باشه،چرا خود وقفه سوم هم هست؟چون اگه حتی وسط وقفه سوم دوباره وقفه اول بیاد،اجرای وقفه سوم متوقف و اجرای وقفه اول شروع میشه.

درسته فقط به این دقت نکردین ‌: توجه داشته باشید که هر روتین وقفه تا به آخر اجرا می شود" پس اگه در حین وقفه سوم وقفه اول فراخوانی بشه وقفه سوم تا آخر اجرا میشه.
من فکر میکنم اون ۱۰۰ که جمع شده زمان اجرای وقفه ۴ است چون برای مثال وقفه ۴ داره اجرا میشه و ما درخواست وقفه ۳ و ۱ و ۲ رو میدیم اونوقت باید صبر کنیم تا وقفه ۴ تموم بشه وقفه ۱ و۲ هم انجام بشه که میشه ۱۷۵

اما راهی که کتاب رفته رو نمیفهمم!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

arshad90 پاسخ داده:

حق با آفاق هست. می گیم هر ۲۵۰ میلی ثانیه وقفه ۱ اجرا می شه. پس در طول این ۲۵۰ میلی ثانیه ما می تونیم اجرای وقفه ۲ یا ۳ یا ۴ رو داشته باشیم. بنابراین ۲۵۰= ۱۰۰+۵۰+x. x زمان اجرای وقفه ۳ هست. خب با این حساب x=100 .

حالا میریم سراغ ماکزیمم تاخیر. واضحه که قبل از وقفه ۳ وقفه های ۱ و ۲ قطعا اجرا می شن پس داریم:
INT3= 100 + 25 +50=175

جواب همینه منتها کتاب با یه عدد اشتباه تو معادله اولی هممونو گیج کرده. ممنون بچه‌ها که وقت گذاشتین و فکر کردین. با خوندن جوابای شما من به نتایج بالا رسیدم.

۰
ارسال:

ف.ش پاسخ داده:

نه!
این که توی اون ۲۵۰ ms وقفه ۲ اجرا میشه اصلا معلوم نیست.چون ممکنه توی ۲۵۰ms بعدی اجرا بشه. کلا گفته هر ثانیه ۲ بار اجرا میشه نگفته در فواصل معین!

راهش اینه:
ما میگیم ماکزیمم تاخیر وقتی اتفاق می افته که وقفه ۴ در حال اجرا باشه (وقفه ۴ رو در نظر گرفتیم چون اون اولویتش از وقفه ۳ کمتره) به محض اجرای وقفه ۴ ما درخواست وقفه ۳ رو میدیم و بعد از اون وقفه ۱ و ۲ پس باید صبر کنیم تا وقفه ۴ اجرا بشه و همچنین وقفه ۱و۲ که میشه ۱۰۰+۲۵+۵۰=۱۷۵

چرا میگم جواب کتاب اشتباهه چون اولا اومده خود زمان اجرای وقفه ۳ رو هم جمع زده که اصلا درست نیست.ثانیا فقط خواسته به ۱۷۵ برسه و بیخود چمع و تفریق کرده!

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مبحث جستجوهای محلی Elham_tm ۷ ۳,۹۳۱ ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ ۰۵:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: KB2000
Information فصل یک تا پنج پایان نامه αɾια ۵ ۴,۸۳۴ ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ ۰۴:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HoseinMos
  فصل Np , Np hard nazanin2020 ۱ ۱,۷۷۳ ۲۱ آذر ۱۴۰۰ ۱۰:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: nazanin2020
  دانشجویان سامانه شبکه‌ای تربیت مدرس ورودی ۱۴۰۰ kenpachi ۰ ۱,۱۶۴ ۰۵ آبان ۱۴۰۰ ۱۱:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: kenpachi
  مشکل در حل تست ۲۲ فصل اول کتاب گسسته یوسفی pure.yaser ۷ ۸,۳۲۰ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  فرصت استفاده از استعداد برای ورودی دکتری wskf ۳ ۲,۹۵۵ ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ ۰۵:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: wskf
  فصل HEAP از کتاب ساختمان داده طورانی (پارسه) tourani ۳۷ ۳۶,۱۲۶ ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ۰۵:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: hossein4070
  مهمترین فصل های ذخیره و بازیابی مقسمی enofcom ۱۰ ۵,۴۳۹ ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ۰۵:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: alma1988
  راهنمایی برای ورودی های ۹۵ هوش مصنوعی دانشگاه تهران saeed93 ۱۶ ۱۲,۶۲۰ ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۳۳ ق.ظ
آخرین ارسال: imali
  ساختمان داده پوران، فصل اول، راهنمایی برای حل یک مثال ساده marvelous ۲ ۲,۶۱۸ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close