زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۲:۲۰ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال ۶۹ کنکور مهندسی کامپیوتر سال۹۰

ارسال:

goldoonehkhanoom پرسیده:

سوال ۶۹ کنکور مهندسی کامپیوتر سال۹۰

توضیح مقسمی رو خوندم اما خوب درک نکردم.ممنون میشم از دوستان کمک کننConfused
سوال))دریک ماشین ۳ادرسه حجم حافظه اصلی ۱۶^۲ کلمه ۱۶ بیتی(هرکلمه معادل ۲واحدادرس پذیراست).شیوه ادرس دهی در این ماشین مستقیم(ثباتی و حافظه ای)است و دستورات ماشین در ۲ قالب یک و دوکلمه ای چند مورداست؟(فرض کنیدحداکثر تعدادممکن ثبات عمومی در این ماشین استفاده میشود)Confused
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

homa پاسخ داده:

RE: تست۶۹معماری کامپیوتر۹۰

.یک قسمت رو جا انداختی. تو سوال گفته ما تعداد ۶۴ دستور یک کلمه ایی داریم.

در اینجا طول یک کلمه از حافظه برابر ۱۶ بیت است.
کلا وقتی میگه دستورات یک کلمه ایی یا دو کلمه ایی یعنی ما دستوراتی با طول ۱۶ بیت (یک کلمه ایی) دستوراتی با طول ۳۲ بیت (دو کلمه ایی )داریم.

دستورات ما ۳ آدرسه هست یعنی تو هر یک از این قالب‌ها‌ی دستور ۳ مکان باید برای آدرس دهی انتخاب کرد که میتونه ثبات یا حافظه باشه.

گفته دستورات یک کلمه ایی ۶۴ تا هست.تعداد دستورات با توجه به opcode مشخص میشه و ما از اینجا میفهمیم که opcode مربوط به یک کلمه ایی برابر ۶ بیت است.
۱ بیت هم در هر کدام از قالب‌ها استفاده میشود تا مشخص کند که کدام قالب استفاده شده.
پس در قالب یک کلمه ایی ۶ بیت برای opcode و ۱ بیت برای نوع قالب جمعا میشه ۷ بیت از ۱۶ بیت طول دستور.۹ بیت برامون باقی میمونه که باید یه ۳ قسمت تقسیم بشه تا دستورمون بشه ۳ آدرسه.چون آدرس برای حافظه باید ۱۶ بیتی باشه (تو سوال گفته اندازه حافظه ۱۶^۲) پس این ۳ تا مربوط به ثبات میشن.از اینجا میفهمیم که ۳ بیت برای مشخص کردن هر ثبات لازم داریم.
قالب یک کلمه ایی کاملا اجزاش مشخص شد میریم سراغ دو کلمه ایی:
چیزهایی که میدونیم اینه که: ۳ بیت برای آدرس دهی به ثبات لازمه، ۱ بیت برای مشخص کردن نوع دستور‌، و برای آدرس دهی حافظه ۱۶ بیت
چون اینجا طول دستور ۳۲ بیت هست ،و دستر ۳ آدرسه تنها صورتی که میشه تقسیم کرد:
در اینجا چون از ۱۶ بیت برای آدرس دهی حافظه استفاده میکنیم و در صورا سوال گفته که هر کلمه معادل ۲ واحد ادرس پذیر است پس یک بیت دیگه هم در کنار آدرس حافظه در نظر میگیریم که میشه ۱۷ بیت.
۲ تا ثبات و یک آدرس حافظه ایی که با هم میشه ۲۳ بیت با ۱ بیت نوع دستور میشه۲۴ بیت.
۸ بیت از ۳۲ بیت باقی میمونه که opcode رو مشخص میکنه.
یعنی ۲۵۶ دستور دو کلمه ایی

۰
ارسال:

goldoonehkhanoom پاسخ داده:

تست۶۹معماری کامپیوتر۹۰

مرسی هماجون.خیلی خوب بودSmile

یک سوال هماجان)خط اول سوال ک گفته "هرکلمه معادل ۲واحد ادرس پذیراست" یعنی چی؟؟؟؟کلیدسوال۲۵۶ میشه ولی،نه۵۱۲/یعنی opcode=8 میشه.اشکال کجاست؟؟؟
اهان خودم فهمیدمSmileچون گفته "هرکلمه معادل ۲واحد ادرس پذیراست" پس ۱ بیت هم اینجادرنظرمیگیریم پس ۱۷ بیت واسه حافظه است و ۸ بیت برای opcodeSmileپس جواب نهایی میشه۲۵۶

ارسال:

homa پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۰ ۱۰:۲۹ ب.ظ)goldoonehkhanoom نوشته شده توسط:  مرسی هماجون.خیلی خوب بودSmile
خواهش میکنمgoldone جان Smile
اره، همین که میگی درسته مرسی از اینکه یاد اوری کردی به این قسمت سوال توجه نکرده بودمRolleyes
قسمت اخر جواب رو اصلاح کردم Smile
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

atharrashno پاسخ داده:

تست۶۹معماری کامپیوتر۹۰

(۲۷ دى ۱۳۹۰ ۰۴:۵۷ ب.ظ)homa نوشته شده توسط:  .
در اینجا چون از ۱۶ بیت برای آدرس دهی حافظه استفاده میکنیم و در صورا سوال گفته که هر کلمه معادل ۲ واحد ادرس پذیر است پس یک بیت دیگه هم در کنار آدرس حافظه در نظر میگیریم که میشه ۱۷ بیت.

من این جمله اصلا تو کتم نمیره چرا؟ هر کلمه معادل دو واحد ادرس پذیر چه ربطی داره به این که یه بیت اضافه کنیم و بشه ۱۷ بیت ادرس!!!
یه چیز دیگه مگه نه اینکه در دستورات دو کلمه ای کلمه اول اپ کد هست و کلمه دوم ادرس پس چرا ای جا و هیج جای دیگه رعایت نشده!!!

ما از یه طرف میگیم ماشینمون سه ادرسه است بعد از یه طرف دیگه میگیم هر کبمه معادل دو واحد ادرس پذیر!یعنی چی!
من امروز یک ساعت رو این خط فکر کردم!!!
(۲۷ دى ۱۳۹۰ ۰۴:۵۷ ب.ظ)homa نوشته شده توسط:  .
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال:

homa پاسخ داده:

نقل قول: حجم حافظه اصلی ۱۶^۲ کلمه ۱۶ بیتی(هرکلمه معادل ۲واحدادرس پذیراست).

این جمله داره میگه ما یک حافظه داریم با ۱۶^۲ کلمه که هر کدوم ۱۶ بیت هستند و این جمله تو پرانتز یک نکته رو داره میگه و اونم اینه که هر کلمه در حافظه به وسیله‌ی ۲ ادرس مشخص میشه(معدل ۲ واحد ادرس پذیر) یعنی برای رسیدن به کلمه‌ی بعدی باید ۲ قدم برداریم یا ۲ واحد به ادرس الان اضافه کنیم.و این موضوع ربطی به قالب دستور چند ادرسه باشه نداره. و اینو دقیقا بعد از خصوصیاتی که
درباره‌ی حافظه گفته اورده تا اطلا عاتی در مورد حافظه بهمون بده نه دستور.

به طور مثال اگه اولین کلمه با ادرس ۰ مشخص میشه ادرس بعدی باید ۲ واحد بریم جلو که میشه ۲ .
و مثل این میمونه که ما با ادرس‌ها بایت رو مشخص میکنیم(بایت‌ها رو ادرس دهی میکنیم )و چون کلمه‌ها ۱۶ بیتی هستن پس با ادرس ۰ بایت اول(۸بیت اول) و با ادرس ۱ بایت دوم (۸ بیت دوم) و در کل ما میتونیم بگیم که
[tex]2^{16}*2[/tex]
که جواب میشه‌ :
[tex]2^{16}*2 = 2^{17}[/tex]
و چون همون بالا گفتم که ما بایت‌ها رو آدرس دهی میکنیم پس تعدا بیت های آدرسمون ۱۷ بیتی هست و نه ۱۶ بیت
نقل قول: در اینجا چون از ۱۶ بیت برای آدرس دهی حافظه استفاده میکنیم و در صورا سوال گفته که هر کلمه معادل ۲ واحد ادرس پذیر است پس یک بیت دیگه هم در کنار آدرس حافظه در نظر میگیریم که میشه ۱۷ بیت.
من خودم هم خیلی رو این جمله فکر کردم که دقیقا منظورش چیه ،جمله بالا رو که تو جوابم نوشتم قسمت اولش اشتباهه اون موقع هنوز دلیل قانع کننده ایی واسه علتش نداشتم ولی الان به نظرم این دلیل درستی واسش هست.
و جمله‌ی بالا اصلا آدرسمون ۱۶ بیتی نیست که بعد بخایم ۱ بیت در کنارش در نظر بگیریم بلکه ما ۱۷ بیت داریم.
و این همه‌ی مشکل رو حل میکنهSmile
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

atharrashno پاسخ داده:

تست۶۹معماری کامپیوتر۹۰

وقتی دستورات دو کلمه ای هم باشند
ما pc=pc+2
داریم که طبق گفته استاد یوسفی کلمه اول اپ کد کلمه دوم ادرس میباشد
اینی که الان تو پرانتز گفته یعنی همین قصه
pc+2=pc
?
هر کاری میکنم نمیتونم منظور این تیکه رابفهمم....
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  منابع کنکور شبکه و رایانش امن shahryar711 ۱ ۳,۰۵۹ ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ ۰۲:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: shahryar711
  تمام قبولی های علوم کامپیوتر ارشد ۹۱ مانشت به همراه pdf کارنامه‌ها Parva ۴ ۷,۸۳۷ ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: pave
Rainbow مشورت در مورد آینده شغلی ارشد مهندسی نرم افزار و شبکه(IT) misagh01 ۱۲ ۱۵,۶۷۶ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۴:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ramin52
  داوطلب کنکور ارشدی که معلم شد edward71 ۳ ۲,۵۸۴ ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ ۱۰:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: mzha
  جمع بندی درصد های احتمالی کنکور مهندسی نرم افزار ۹۵ roodantnt ۳۳ ۱۵,۲۴۹ ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ۰۶:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: سمیه ۴۰۷۱
  سوال ۹۰ کنکور ارشد۹۴ shinagh ۰ ۱,۴۰۷ ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۰:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: shinagh
  سوال ۸۸ کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۹۰ goldoonehkhanoom ۸ ۴,۶۵۵ ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ۱۰:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Nesyan
  بانک تست و ازمون های کنکور سراسری zemestom ۲ ۲,۱۸۰ ۱۹ دى ۱۳۹۴ ۰۴:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: سیما محمدی
  حل سؤالات ریاضی مهندسی بدون دخالت دست مدرسان شریف asemane_nili ۷ ۶,۶۲۵ ۰۴ مهر ۱۳۹۴ ۰۷:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: sanaz90
  راهنمایی برای زبان تخصصی ارشد کامپیوتر sparrow7000 ۶ ۵,۰۰۲ ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ ۰۲:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: dr.a_AI

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close