زمان کنونی: ۳۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۷:۱۶ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مصاحبه با رتبه ۱۳ مهندسی فناوری اطلاعات - کنکور ارشد سراسری ۸۹

ارسال:
۲۳ مهر ۱۳۸۹, ۱۱:۵۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ مهر ۱۳۸۹ ۰۱:۵۶ ق.ظ، توسط arshad91.)
دانشجوی کارشناسی کامپیوتر (نرم افزار) دانشگاه اراک بوده است که در کنکور کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات سال ۸۹ موفق به کسب رتبه ۱۳ و قبولی در رشته اول انتخابی خود (فناوری اطلاعات دانشگاه تهران) شد. رتبه ای که شاید خیلی هم دست نیافتنی نباشد. با او درمورد نحوه مطالعه و نکات موثر در موفقیتش گپ و گفتی داشتیم.

مهم ترین نکته برای قبولی در کارشناسی ارشد را چه چیزی می دانید؟
پشتکار و انگیزه مهمترین عامل هستند. به این دلیل که کارشناسی ارشد روندی است که خود دانشجو به اختیار خود انتخاب می کند و می بایست همه مراحل از جمله برنامه ریزی، پیدا کردن منابع،.. را خود مدیریت کند. مانند کارشناسی، مدیری یا معلمی پیگیر کارهایت نیست و اگر خودت پشتکار نداشته باشی وسط راه باز می مانی.

تفاوت قبولی در کارشناسی و کارشناسی ارشد چیست؟
جو این دو آزمون از همان ابتدا یعنی شروع به خواندن تا زمانی که نتایج می آید کاملا متفاوت است. اما بر خلاف تصور بعضی دوستان، کارشناسی ارشد نیز مانند کارشناسی نیاز به برنامه ریزی و خواندن مداوم دارد.

شما در کارشناسی دانشجوی کامپیوتر بودید و کنکور ارشد آی تی شرکت کردید؟ آیا این مشکل ساز نبود؟ چطور با دروس این رشته سازگار شدید و برای کنکور آی تی آماده شدید؟
نه به هیچ وجه، چون من با بررسی کامل این انتخاب را انجام دادم. تنها درسی که برای من جدید بود مدیریت بود که به دلیل علاقه شخصی به این حوزه، به راحتی با این رشته سازگار شدم.

خلاصه ای از نحوه مطالعه خود بگویید
من اعتقاد دارم هر کس روند مطالعاتی مخصوص به خود را دارد و نمی شود نسخه ای برای کسی پیچید اما به عنوان راهنمایی کلی لازم است بگویم که من با انگیزه شروع کردم و با پشتکار ادامه دادم، بطور کلی مطالب لازم را می خواندم نه همه مطالب را، به منابع در صورت نیاز مراجعه می کردم، در آزمون های پارسه شرکت کردم و تمام مراحل برنامه ریزی و مدیریت زمان را خود انجام می دادم

در روز چند ساعت مطالعه می کردید؟ چه زمان هایی از روز؟
این سوال هم برای هر کس جواب متفاوتی دارد. من در اوایل یعنی ماه های مهر و آبان و آذر و.. سعی بر خواندن ۸ ساعت مفید داشتم البته به غیر از جمعه‌ها و در ماهای آخر ۱۰ ساعت مفید. لازم به ذکر است که ساعات مطالعه من نوسان هم داشت اما میانگین آن ثابت بود.

آیا در طول روز یا هفته استراحتی هم به خود می دادید؟
من به آهسته و پیوسته خواندن اعتقاد دارم، در طول روز با یک برنامه خوب به تفریحات و استراحت کافی هم می رسیدم اما اغلب تفریحات من استراحت فکری بود یعنی ممکن بود با ۱ ساعت قدم زدن باز برای مطالعه آماده می شدم.

در کنار درس خواندن چه فعالیت‌ها یا تفریحات دیگری داشتید؟
من لغات زبان را با نرم افزار لایتنر شب‌ها به عنوان تفریح حتی گاهی اوقات در کنار خانواده می خواندم و هیچ گاه احساس خستگی به من دست نمی داد. و اما تفریحات عمده من کوهنوردی بصورت یک هفته در میان بود (یک هفته آزمون و یک هفته کوه) که البته در ماه های آخر کمتر شد.

یک ماه آخر را چگونه درس خواندید؟
من سیاست کلی برنامه خواندنم را طبق برنامه پارسه قرار دادم از اینرو هیچ نگرانی برای کمبود وقت نداشتم، و در ماه آخر هم برای آزمون جمع بندی آماده شدم.

یک هفته آخر چطور؟
و روز قبل کنکور؟
استراحت فکری و خواندن نکاتی که در دفترچه ای کوچک یاداشت کرده بودم.

بیشتر تست می زدید یا درس می خواندید؟
در ماه های اول بصورت مفهومی مطالب را خوانده و تست‌ها را به نیت فهم کامل و بصورت تشریحی حل می کردم. بعد از چند ماه که مطالب را فهمیده بودم، تست‌ها را با دید تست حل می کردم و اواخر هم با زمان تست می زدم، البته چون من سرعت تست زنی خوبی داشتم خیلی تست با زمان نزدم اما به دوستانی که در زمان مشکل دارند توصیه می کنم از ماه های میانی، تست با زمان بزنند.

کمی در مورد رتبه تان صحبت کنیم! قبل از کنکور فکر می کردید چه رتبه ای کسب کنید؟ بعد از کنکور چه؟
من قبل از شروع به خواندن و انجام آزمون پارسه و مقایسه با بقیه، خیلی مثبت فکر نمی کردم چون دانشجوی شهرستان بودم در دوره لیسانس و فکر می کردم خیلی‌ها از من بهتر خواهند بود! اما با شروع روند خواندن و برنامه ریزی خوب و رتبه تک رقمی در اغلب ازمون های آزمایشی‌، به خودم اطمینان دادم و با انگیزه بیشتر ادامه دادم تا حدی که در ماه های آخر به رتبه تک رقمی در کنکور فکر می کردم. امابعد از کنکور همه گفتند آسان بود و من حس کردم به دلیل سادگی ازمون شاید نتایج کمی تغییر کند که خداروشکر اینطور نبود.

رتبه شما نحس است؟!
برای یک رتبه در کارشناسی ارشد اصلا! خیلی هم مبارک و خوش یمن است.

با رتبه ۱۳ امسال می توانستید در اولین انتخاب خود قبول شوید! چرا فناوری اطلاعات دانشگاه تهران؟
دقیقا همین موضوع انتخاب رشته را برای من حساس‌تر می کرد. قبل از انتخاب رشته به دانشگاه های مختلف مثل شریف، تهران و امیرکبیر سر زدم و با سیلابس درسی و اساتید و جو آنها آشنا شدم. در نهایت به نظرم دانشگاه تهران و گرایش و مواد درسی که در آنجا تدریس می شود بیشتر مطابق با نظرم بود.

از چه منابع و مراجعی برای مطالعه استفاده می کردید؟
گسسته: پوران پ‍وهش، جزوه پارسه، و برای حل مشکلات به گریمالدی مراجعه کردم
ساختمان داده: مقسمی، جزوه پارسه، و برای حل مشکلات به هورویتز مراجعه کردم
طراحی الگوریتم: مقسمی، جزوه پارسه، و برای حل مشکلات به CLRS مراجعه کردم
شبکه: جزوه دانشگاه امیر کبیر (دکتر صادقیان و دکتر صبایی)، پوران پ‍وهش، بخشی از کتاب ۳۰۰۰ مسئله، جزوه پارسه
نرم افزار: پوران پ‍‍ژوهش، بخشی از کتاب پرس من
پایگاه داده: مقسمی، و برای حل مشکل به روحانی رانکوهی مراجعه کردم
سیستم عامل: مقسمی، جزوه پارسه
مدیریت: جزوه پارسه، الوانی
هوش مصنوعی: پوران پژ‍وهش، بخشی از کتاب راسل
زبان: منوچهر حقانی، جزوه پارسه و برای یادگیری لغات هم از نرم افزار لایتنر ماندگار

در آخر اگر نکته یا توصیه ای به داوطلبان ارشد دارید
پیدا کردن منابع خوب
برنامه ریزی درست و هماهنگ با آزمون های آزمایشی
پشتکار
آهسته و پیوسته پیش رفتن
درصدهای ایشان به همراه معدل موثر ۱۷.۷۲

۲۴/۴۴ زبان تخصصی
۵۰/۴۵ دروس مشترک
۳۳/۳۳ اصول ومبانی مدیریت
۸۳/۳۳ اصول طراحی پایگاه داده ها
۵۴/۱۷ هوش مصنوعی
۳۸/۱۰ سیستم های عامل
سفید معماری کامپیوتر

منبع:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

تمامBig GrinBig Grin

یاد خدا ارامش بخش دلهاست
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: ف.ش , Soheil , SarahArshad , sina_n , ronin , no0shin , Afra , Maryam-X , Raman , چـکاوک , ashena1
ارسال:
۲۴ مهر ۱۳۸۹, ۰۱:۱۲ ق.ظ
اگه این درصدا درست باشه( جای قسمت اعشاری و صحیح عوض نشده باشه) نتیجه خیلی جالبی کسب کردن

I am Lucifer
The god of hell fire
To see you suffer
Is my only desire
۰
۰
ارسال:
۲۴ مهر ۱۳۸۹, ۰۱:۱۸ ق.ظ
ممنون،؛ خیلی غیرمنتطره بود!

سخته، ولی ممکنه!
۰
۰
ارسال:
۲۴ مهر ۱۳۸۹, ۰۱:۴۴ ق.ظ
RE: مصاحبه با رتبه ۱۳ مهندسی فناوری اطلاعات - کنکور ارشد سراسری ۸۹
:خواهش درستی درصداش نمی دونم امیدوارم که درست باشه D

یاد خدا ارامش بخش دلهاست
۰
۰
ارسال:
۲۴ مهر ۱۳۸۹, ۰۱:۵۳ ق.ظ
من منبع مصاحبه نوشتم

یاد خدا ارامش بخش دلهاست
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Soheil
ارسال:
۲۴ مهر ۱۳۸۹, ۰۲:۰۵ ق.ظ
مطمئنا جای اعشار و قسمت صحیح درصدا عوض شده.
۰
۰
ارسال:
۲۴ مهر ۱۳۸۹, ۰۲:۰۶ ق.ظ
درصداش واسه خود منم جالب بود نمیدونم درسته یا نه اما تنها مصاحبه ای تی بود که پیدا کردم نمیدونم

یاد خدا ارامش بخش دلهاست
۰
۰
ارسال:
۲۴ مهر ۱۳۸۹, ۰۲:۱۲ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ مهر ۱۳۸۹ ۰۲:۱۲ ق.ظ، توسط ف.ش.)
واسه منم پیش اومده موقع کپی کردن درصد‌ها جابه جا میشه.

فقط نمیدونم ایشون که زبان فقط ۲۴ درصد زده لایتنر چرا به عنوان تبلیغ ازش استفاده کرده؟؟؟!!!
۰
۰
ارسال:
۲۴ مهر ۱۳۸۹, ۰۲:۲۲ ق.ظ
نمی دونم میخواهید حذفش کنم از دودلی بیاییم بیرونCool

یاد خدا ارامش بخش دلهاست
۰
۰
ارسال: #۱۰
۲۴ مهر ۱۳۸۹, ۰۲:۲۷ ق.ظ
بابا چیکار درصدهاش دارید پشتکارش و نحوه درس خوندنش رو بچسبید نه درصدهاش چون به نظر من جز درس خوندن خودت که دست خودته رتبه ونمره و... به سطح سوالا وسطح رقبا هم بستگی داره. به نکات مثبتش بیاندیش بابا!!!!

آیا می دانید تاثیر جمله «این مکان مجهز به دوربین مداربسته می باشد» به مراتب بیشتراز جمله «عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید» می باشد!!!!!!!!!!!!!ا

۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: prr121
ارسال: #۱۱
۲۴ مهر ۱۳۸۹, ۰۸:۲۹ ق.ظ
به نظر من یا درصد‌ها رو حذف کن یا درست کن آخه خداییش با عقل جور میاد این درصد ها!!!!
۰
۰
ارسال: #۱۲
۲۴ مهر ۱۳۸۹, ۱۲:۱۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ مهر ۱۳۸۹ ۱۲:۱۹ ب.ظ، توسط ss252.)
نمیدونم چرا همه با درصدای این بیچاره مشکل دارید اونقدرام درصداش عجیب و دور از واقعیت نیست. معدلشو نادیده گرفتین ؟ اکثر درساش پایین‌تر از درصدای مناسب واسه رتبه ۱۳ است اما معدلش کمکش کرده.

Ideaسخت ترین راه همیشه بهترین راه نیست
۰
۰
ارسال: #۱۳
۲۴ مهر ۱۳۸۹, ۰۲:۰۴ ب.ظ
چی بگم .ممکنه حق با شما باشه .اگه همکلاسیم بود خودم ته و توی ماجرارو در می آوردم.

Ideaسخت ترین راه همیشه بهترین راه نیست
۰
۰
ارسال: #۱۴
۲۴ مهر ۱۳۸۹, ۰۴:۱۲ ب.ظ
به خاطر مشترکا رتبشون خوب شده
من مصاحبه رتبه ۲ رو خوندم ,مشترکشو حدود ۶۰ زده بود(۲و۳ درصد بالاتر)
این که خوبه من از یه رتبه زیر ۸۰ درصداشو پرسیدم مشترکو ۳۸ زده بود!!
۱
۰
ارسال: #۱۵
۲۴ مهر ۱۳۸۹, ۰۴:۱۹ ب.ظ
من تو این هفته یه سری درصد میزارم اما مهم واسه من منبع مطلالعه اش بود نه درصداش

یاد خدا ارامش بخش دلهاست
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: دیبا

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دانلود سوالات تخصصی گرایش فناوری اطلاعات آزمون دکتری ۹۱(کد ۲۳۵۸) Lonely Palm ۲ ۵,۸۹۹ ۲۶ دى ۱۴۰۲ ۰۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  مصاحبه با رتبه ۵۱ آی تی و تجارت و ۷۷ شبکه و امنیت Rehe1994 ۵ ۶,۲۹۶ ۲۰ آذر ۱۴۰۱ ۰۳:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: arashi300
Big Grin اطلاعات در مورد دانشگاه تهران (پردیس فارابی) mehRUN ۲ ۴,۳۸۰ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ۰۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: eng.behnam
  کمک فوری برای مصاحبه استخدامی رشته هنراموزی کامپیوتر hamide.m ۳ ۳,۹۷۱ ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ ۰۷:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: SetareSokhanrani
  اطلاعات راجع به سیستمهای حضور و غیاب Fingerprint ۱ ۱,۵۸۲ ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ ۱۱:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Fingerprint
  کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات ۱۴۰۱ tablighjonoub ۰ ۱,۴۴۹ ۰۱ دى ۱۴۰۰ ۰۸:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: tablighjonoub
  منابع برای دکترا -مهندسی فناوری اطلاعات sarit ۱ ۳,۳۵۴ ۱۰ مهر ۱۴۰۰ ۰۸:۵۴ ق.ظ
آخرین ارسال: pouya47
  رتبه ۵۴ علوم کامپیوتر و ۷۶ ریاضی ارشد ۱۴۰۰ Computer92 ۰ ۲,۰۱۵ ۰۸ شهریور ۱۴۰۰ ۰۹:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Computer92
  استخدام در فنآوری اطلاعات خدمات حوزه علمیه قم oloom-ensani ۱۵ ۸,۷۹۶ ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۴:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: oloom-ensani
  مصاحبه امیرکبیر و علم و صنعت farzin_null ۰ ۲,۲۹۹ ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۴:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: farzin_null

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close