زمان کنونی: ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۲۷ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تناقض در لم پامپ

ارسال:

mahdikoochooloo پرسیده:

تناقض در لم پامپ

تناقض در لم پامپ

به نام خدا
سلام بر علما
من روی لم پمپ کار می کنم اما می بینم تناقضی هست. به عنوان مثال
{a^i .b^j. c^k‌: k>i , k>j}
در حل التمرینات لینز نوشته که ما W را a^m. b^m .c^m+1 می گیریم. خوب معلومه که این زبان مستقل از متن نیست. اما من یک حالت دیگه معرفی می کنم که مستقل از متن باشه مثلا
a^n.b^m.c^n+m
می بینیم که مستقل از متن شد.
حالا سوال:
۱ - آیا برای لم پامپ باید هر طور شده یک رشته مثل W تولید کنیم که بشه با پمپ کردن اون فهمید که زبان مستقل از متن نیست؟
۲- آیا تنها یک رشته متناقض کافی است؟ اگر بله آیا در این رشته فقط یک حالت بدست آوریم که نشان دهد W در زبان نیست کافی است؟ یا در زبانی که مطرح می کنیم باید تمام حالات را در نظر بگیریم و اگر در تمام حالات آن ما طوری پمپ کردیم آنوقت می گوییم زبان مستقل از متن نیست؟
با تشکر

۰
ارسال:

parimehraban پاسخ داده:

تناقض در لم پامپ

هرکسی بتونه مسائل نظریه را با این لم حل کنه دیگه آخرشه . حل نویسنده کتاب لینز هم تبریک بهش میگه

۰
ارسال:

bitbit پاسخ داده:

RE: تناقض در لم پامپ

ممنونم بابت سوال قشنگی که پرسیدین منم خودم هنوز جوابی پیدا نکردم ولی توضیحات زیر شاید کمکی بکنه(انصافا میتونه یه تست خوب باشه)

چون این الگوریتم در واقع یک مسابقه بین شما و حریف هست(رقابت)
باید تمام سعی خودمون رو انجام بدیم که حریف شکست بخوره نه اینکه با هم هماهنگ باشیم!
چون این سوالات تو هر لمی پیش میاد(منظم،مستقل،خطی...)

مثلا فرض کنیم یک زبان منظم aab*ccc داشته باشیم(مشخصه منظم)
حریف اگه m=10 انتخاب کنه
من هم xyz=aabbbbbbbbc در نظر میگیرم
حریف اینجوری میشکنه y=a z=bbbbbbbbc xy=aa |Y|>=1 |xy|<=m
حالا xy^iz به ازای هر i که در نظر بگیرم رشته ای حاصل میشه که جزء زبان نیست!؟

**ولی میدونیم زبان داده شده منظم دلیلی که به این نتیجه رسیدیم چون مثل مسابقه با هم بازی نکردیم، حریف میتونست شکستن رو بهتر انجام بده

اگه دوستان نظری دارن بگن؟

۰
ارسال:

reyhaneh64 پاسخ داده:

RE: تناقض در لم پامپ

در این سوال بدون استفاده از لم پامپینگ هم میشه تشخیص به مستقل از متن نبودن زبان داد.
اگر a را در استک بریزم‌، بعد برای مقایسه a با b نیاز هست a از استک پاپ کنیم، c که میاد چون دیگه b نمونده و نمیتونستیم جایی ذخیرش کنیم امکان مقایسش وجود نداره‌، پس نمیتونه مستقل از متن باشه و با یه استک نمیشه.

اما لم پامپینگ:
به صورت یک مسابقه هست بین ما و حریف
ابتدا حریف یک عدد صحیح و مثبت m انتخاب میکند(در اثبات عکس نقیض لم توضیح داده شده که این m در واقع جمع سمت راست قواعد هست) حالا من باید رشته ای بگیرم به طول بزرگتر مساوی این تعداد(به دلیل تکراری که ممکن است بعضی رشته‌ها داشته باشند و باعث بشه از بعضی قواعد چند بار استفاده کنیم، شرط بزرگتر مساوی لحاظ شده) این رشته را به حریف میدیم، حال حریف باید این رشته را به ۵ زیر رشته uvxyz بشکنه، که البته در اینجا ما باید سخت ترین شرایطو برای خودمان در شکستن حریف در نظر بگیریم. به صورتیکه سه زیررشته میانی طول کمتر مساوی m داشته باشند و دو طرف x به صورت توام لاندا نباشند.
در این حالت ما باید همه حالاتی که ممکنه حریف این رشته را بشکند در نظر بگیریم، اگر تونستیم در تمامی آن حالات iی پیدا کنیم که رشته از زبان بیرون بیفته میشه گفت زبان مستقل از متنه
البته همه اینا بستگی داره که رشته اولیه را چطور انتخاب کنیم که با تمرین میشه مهارت کافیو بدست آورد.
و یادمون باشه که این لم برای اثبات مستقل از متن نبودن زبان به کار میره نه اثبات مستقل از متن بودن

(۲۸ آبان ۱۳۹۰ ۰۷:۰۰ ب.ظ)mahdikoochooloo نوشته شده توسط:  من روی لم پمپ کار می کنم اما می بینم تناقضی هست. به عنوان مثال
{a^i .b^j. c^k‌: k>i , k>j}
در حل التمرینات لینز نوشته که ما W را a^m. b^m .c^m+1 می گیریم. خوب معلومه که این زبان مستقل از متن نیست. اما من یک حالت دیگه معرفی می کنم که مستقل از متن باشه مثلا
a^n.b^m.c^n+m
می بینیم که مستقل از متن شد.

رشته ای که در نظر گرفتین نمیتونه درست باشه، n مشخص نشده که چیه‌، باید حتما برحسب متغیری وابسته به m باشه.که بتونیم رشته هارو به صورت ۳ زیر رشته دربیاریم....
و نبایستی برای حریف شرایطو یه جوری فراهم کنیم که به نتیجه دلخواه خودمون برسیم که الان با فرض درستی این رشته‌، دقیقا شرایط برد حریفو مهیا کردیم.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تناقض در دو فرمول!!! sharareh_moradi ۲ ۱,۲۳۱ ۱۳ دى ۱۳۹۳ ۱۰:۲۵ ب.ظ
آخرین ارسال: sharareh_moradi
  متاسفم خدا جون ! اما یه تناقض برام پیش امده Aseman7 ۱۱ ۶,۲۹۵ ۱۷ آبان ۱۳۹۳ ۰۷:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: npour
  تناقض در کتاب پارسه (ضرب کننده آرایه ای) pooyaa ۶ ۳,۲۸۹ ۱۱ آبان ۱۳۹۳ ۰۳:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: pooyaa
  تناقض در کتاب پارسه و پوران درمورد فلگ C pooyaa ۸ ۳,۹۹۵ ۰۹ شهریور ۱۳۹۳ ۱۱:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: pooyaa
  تناقض! محاسبات ۹۲ مهندسی با ۹۱ علوم alagh ۵ ۳,۴۵۸ ۲۴ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۲۰ ق.ظ
آخرین ارسال: Riemann
  هوش ۸۷/تناقض در جواب راهیان و سنجش alagh ۱۰ ۴,۱۰۷ ۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: alagh
  یک تناقض درباره کلید کاندید در کتاب مقسمی هاتف ۶ ۵,۸۲۲ ۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Good!
  سال ۸۶ ثابت لم پامپینگ زبان های مستقل از متن - hosshah ۱۱ ۴,۸۹۳ ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: zahra2012
  تناقض در پاسخ سوال پیوند پذیری!!!! AEM4949 ۳ ۱,۴۹۳ ۰۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: AEM4949
  تناقض سوال ۶۴ سال ۸۵ و ۶۶ سال ۹۰کنکور کامپیوتر shima541 ۲ ۱,۹۰۵ ۰۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: shimaa

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close