زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۱:۵۰ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

استاندارد IEEE در نمایش ممیز شناور و بایاس

ارسال:

پشتکار پرسیده:

سلام
کسی این مفاهیم رو می تونه به زبان ساده بگه؟
من هر کتاب معماری می خونم یکی از یکی بدتر و از همه مهمتر اصطلاحات سنگین تر!
مفهوم بایاس و اینکه چطوری در مدل نمایش ممیز شناور باید کار کردHuh

۳
ارسال:

ahmadnouri پاسخ داده:

RE: استاندارد IEEE در نمایش ممیز شناور و بایاس

دوست عزیز چیز سنگینی وجود نداره که
بایاس مقداری که به قسمت نما اضافه میشه تا اون رو همیشه مثبت داشته باشیم اگه نما e بیتی باشه مقدار بایاس [tex]2^{e-1}[/tex]

و همین بایاس در نمایش IEEE [tex]2^{e-1}-1[/tex]

۲
ارسال:

somayeh kashefi پاسخ داده:

سلام دوست عزیز
هگزا دسیمال ۳EA80000 را به صورت ۰۰۰۰ ۰۰۰۰ ۰۰۰۰ ۰۰۰۰ ۱۰۰۰ ۱۰۱۰ ۱۱۱۰ ۰۰۱۱ بنویس از سمت چپ یک بیت برای علامت (S) جدا میکنیم هشت بیت را برای E و ۲۳ بیت باقی مانده را برای F که به صورت زیر در می آید
۰۱۰۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ۰۱۱۱۱۱۰۱ ۰
که از روی یک بیت سمت چپ معلومه که عدد مثبت هست و ۸بیت بعدی نشانگره عدد ۱۲۵ (E)هست و ۲۳بیت باقیمانده
(۲۵/ +۰۶۲۵/) که F هست که در فرمول جاگذاری کنیم میشود ۳۲۸۱۲۵/ گزینه ج
۱_) به توان S ضربدره (۱+F) ضربدره ۲ به توانه(E-127)
که در آن (F=.3125)
و (E=125)

۱
ارسال:

Bache Mosbat پاسخ داده:

در تکمیل حرف های دوستمون . مثلا اگر تعداد بیت های در نظر گرفته برای نما ۸ بیت باشه که در دقت معمولی برای استاندارد ieee است ما باید به هر مقدار توانی که بدست می آریم ۱۲۷ تا اضافه کنیم . و البته برای عکس تبدیلش هم مسلما کم کنیم دوباره . برای دقت مضاعف که تعداد بیت های نما ۱۱ بیت هست ما باید ۱۰۲۳ تا به مقدار نمایی که به دست آوردیم اضافه کنیم تا نما در استاندارد به دست بیاد .

۰
ارسال:

پشتکار پاسخ داده:

ببخشید بچه ها
من اصلا توضیحتون رو متوجه نشدم
گفتم یکی از مثال‌ها رو بذارم و نکاتی که نمی دونم رو ازتون بپرسم
در این مثال:
ما ۳۲ بیت داریم که ۲۴ بیت اون مربوط به مانتیس و ۷ بیت مربوط به نما و یک بیت مربوط به علامت هستش
اول: چرا ۷۸ رو از چپ به راست در قسمت مانتیس قرار داده؟ چرا از راست به چپ ننوشته؟ بعبارتی چرا بیتهای با ارزش رو پر کرده و از بیتهای کم ارزش پر نکرده؟
دوم: مگه نما ۲ نیست؟ چرا نوشته ۱۰۰۰۰۱۰ مگه نباید بنویسه ۰۰۰۰۰۱۰؟
سوم: C که نوشته از چیه و منظورش چیه؟
مرسی

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال:

ahmadnouri پاسخ داده:

دوست عزیز نما ۲ اه ومقدار بایاس با توجه به این که نما ۷ بیتیه باید به نما مقدار بایاس ۶^۲=۶۴ را اضافه کنیم که میشه ۶۶ در نمایش دودو یی هم همونیه که نوشتین
اما اینکه چرا ۷۸/ رو از چپ نوشته ؟
یه سوال ؟ آیا ۷۸/ با ۷۸۰۰۰۰۰۰۰/ فرقی داره ؟
خب نه برا همین هم از سمت چپ مانیس رو نوشته
جواب سوم:
چهار بیت سمت چپ ۱۱۰۰ =۱۲ (در دهدهی )= C (در هگزا دسیمال)

ارسال:

پشتکار پاسخ داده:

(۱۴ آبان ۱۳۹۰ ۰۸:۲۳ ب.ظ)ahmadnouri نوشته شده توسط:  دوست عزیز نما ۲ اه ومقدار بایاس با توجه به این که نما ۷ بیتیه باید به نما مقدار بایاس ۶^۲=۶۴ را اضافه کنیم که میشه ۶۶ در نمایش دودو یی هم همونیه که نوشتین

خب پس با توجه به چیزهایی که گفتید میشه گفت بایاس یعنی اینکه ببینیم نما چند بیتیه و بعد با استفاده از فرمول [tex]2^{e-1}[/tex] مقداری بدست می آید که بایاس می گویند و باید با مقدار نما جمع شه. الان درست فهمیدم؟

حالا چرا شما در چند پست قبل نوشته بودید: [tex]2^{e-1}-1[/tex]؟
اشتباه نوشتید؟
بعد اینکه این C رو نفهمیدم چطوری بدست آوردید؟ چه ربطی به قسمت S داره؟ ربط داره؟Huh
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

ahmadnouri پاسخ داده:

(۱۴ آبان ۱۳۹۰ ۱۰:۱۹ ب.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  خب پس با توجه به چیزهایی که گفتید میشه گفت بایاس یعنی اینکه ببینیم نما چند بیتیه و بعد با استفاده از فرمول [tex]2^{e-1}[/tex] مقداری بدست می آید که بایاس می گویند و باید با مقدار نما جمع شه. الان درست فهمیدم؟
بله دقیقا درسته
(۱۴ آبان ۱۳۹۰ ۱۰:۱۹ ب.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  حالا چرا شما در چند پست قبل نوشته بودید: [tex]2^{e-1}-1[/tex]؟
اشتباه نوشتید؟
اشتباه ننوشتم من نوشتم اگه در نمایش IEEE باشه بایاس از این رابطه بدست میاد چون مانتیس استانداردش به صورت ...۱/۱ اه
(۱۴ آبان ۱۳۹۰ ۱۰:۱۹ ب.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  بعد اینکه این C رو نفهمیدم چطوری بدست آوردید؟ چه ربطی به قسمت S داره؟ ربط داره؟Huh ۰ [url=jvoid(0);][/url] [url=jvoid(0);][/url] ۰

ببینید بعد از این که تمام قسمت‌ها( مانتیس و نما و علامت )رو در ممیز شنامر نوشتید از سمت راست ۴ بیت ۴ بیت جدا کنید و معادل هر کدوم رو در نمایش هگزا بنویسید میشه همون نمایشی که قبلا آوردین

۰
ارسال:

پشتکار پاسخ داده:

مرسییییییییییییییییییی
تازه فهمیدم چطور شد.
شاید از بس تلقین کردم معماری سخته اینطور چیزای پیش پا افتاده واسم سخت شده. اولش عصبانی بودم ولی گفتم اینجا دوستان عزیز منو راه می ندازن خصوصا آقای ahmadnouri
متشکرم

حالا یه سوال دیگه ...
صفحه بعد همین مثال نوشته [tex]2 64=66_{10}=42_{16}[/tex]
منظورش از ۲+۶۴ چیه دیگه؟ ۶۴ که همون بایاسشه درسته؟
بعد کنار همین عبارت نوشته نمای بایاس!!!Huh

۰
ارسال: #۱۰

ahmadnouri پاسخ داده:

خواهش می کنم پشتکار جان

(۱۵ آبان ۱۳۹۰ ۰۸:۴۵ ق.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  منظورش از ۲+۶۴ چیه دیگه؟ ۶۴ که همون بایاسشه درسته؟
۶۴ مقدار بایاسه و ۲ هم نما بود که کلا ۶۶ نمای بایاس شده است شاید منظورش از نمای بایاس همین بوده

۰
ارسال: #۱۱

پشتکار پاسخ داده:

آهان
پس ۴۲ در مبنای ۱۶ رو نمای بایاس این مثال در نظر گرفته. درسته؟
یعنی می تونیم نمای بایاس رو در هر مبنایی در نظر بگیریم که اینجا ۱۶ بوده

۰
ارسال: #۱۲

پشتکار پاسخ داده:

میشه یه مثال در زمینه بایاس و بدون بایاس بزنید و کاربردشون رو بگید؟
ممنون

۰
ارسال: #۱۳

ahmadnouri پاسخ داده:

کاربرد بایاس اینه که در انجام عملیات ضرب و جمع و تفریق و ... در اعداد ممیز شناور خطا در عملیات رو کاهش بده( به حداقل مقدار برسونه)
مثلا اگه کتاب راهیان ارشد رو داشته باشین صفحه ۴۴ نوشته که عملا باید جواب ۱/۳*۳-۱ باید صفر بشه که در ممیز شناور صفر نمیشه یه مقدار خیلی کوچک نزدیک به صفر میاد برای همین کوچکترین عدد منفی قابل نمایش به نما اضافه میشه

ارسال: #۱۴

پشتکار پاسخ داده:

(۱۸ آبان ۱۳۹۰ ۰۲:۱۴ ب.ظ)ahmadnouri نوشته شده توسط:  کاربرد بایاس اینه که در انجام عملیات ضرب و جمع و تفریق و ... در اعداد ممیز شناور خطا در عملیات رو کاهش بده( به حداقل مقدار برسونه)
مثلا اگه کتاب راهیان ارشد رو داشته باشین صفحه ۴۴ نوشته که عملا باید جواب ۱/۳*۳-۱ باید صفر بشه که در ممیز شناور صفر نمیشه یه مقدار خیلی کوچک نزدیک به صفر میاد برای همین کوچکترین عدد منفی قابل نمایش به نما اضافه میشه

خوشبحالتون
شما معماری رو چطوری و از روی چه کتابی می خونید؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال: #۱۵

ahmadnouri پاسخ داده:

من از کتاب پوران می خونم هر جایی مشکلم داشتم یه نگاهی به راهیان ارشد میندازم راهیان ارشد خلاصه‌ی کتاب پترسن و پوران هم خلاصه مانو اه

۰
ارسال: #۱۶

۲۰۶ پاسخ داده:

سلام دوستان
از اینکه تاپیک قدیمی رو زنده کردم نمیدونم عذر بخوام یا مشکلی نداره Confused
نخواستم تاپیک تکراری بزنم

سوال مهمی دارم لطفا کمکم کنید
:
عدد ممیز شناور معادل هگزا دسیمال ۳EA80000 در استاندارد IEEE754 برای نمایش عدد floating point کدام است :
الف- ۳۱۲۵;
ب- ۱/۳۱۲۵
ج- ۳۲۸۱۲۵;
د-۱/۳۲۸۱۲۵

پنجشنبه امتحان پیاده سازی دارم و مطمئنم این هم تو تست ها امده
لطفا راهنمایم کنید

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  استاندارد های کارت ویزیت zohreeee ۰ ۱,۵۸۰ ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۱:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: zohreeee
  نمایش سایت hosseini25 ۰ ۱,۹۶۳ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۱:۱۷ ق.ظ
آخرین ارسال: hosseini25
  آیا می توان فقط رشته شناور را انتخاب کرد ؟ moh3n.cinema ۷ ۱۵,۰۵۳ ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ۱۱:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: cyprus
  تعیین بزرگترین و کوچکترین توان در ممیز شناور؟؟ explorer ۴ ۴,۳۹۵ ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۸:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: pe.esf
  دقت نمایش در ممیز شناور wskf ۰ ۱,۲۲۱ ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۲۳ ق.ظ
آخرین ارسال: wskf
  ممیز شناور دکتری ۹۶ arash691 ۲ ۱,۵۴۷ ۰۶ فروردین ۱۳۹۶ ۰۵:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: arash691
  ممیز شناور سال ۸۷ کامپیوتر arash691 ۳ ۳,۱۹۵ ۱۶ دى ۱۳۹۵ ۱۱:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Behnam‌
  نمایش عبارات ریاضی با درخت دودویی jinu ۲ ۲,۳۳۰ ۲۶ آذر ۱۳۹۵ ۰۸:۲۵ ب.ظ
آخرین ارسال: jinu
  سرریز و زیر ریز در ممیز شناور arbab333 ۰ ۱,۱۰۲ ۱۴ آبان ۱۳۹۵ ۰۲:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: arbab333
  اصلاح بخش نمایش قسمتی از متن آخرین ارسال موضوع موبوطه arshad_95 ۱ ۳,۱۸۴ ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ۱۲:۱۲ ق.ظ
آخرین ارسال: arshad_95

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close