زمان کنونی: ۲۹ اسفند ۱۴۰۲, ۰۸:۴۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

رفع اشکال سؤالات کنکور دکتری هوش مصنوعی

ارسال:
۰۳ دى ۱۳۹۸, ۰۹:۵۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ ۰۶:۳۹ ب.ظ، توسط Lootus.)
رفع اشکال سؤالات کنکور دکتری هوش مصنوعی
سلام
از دوستان کسی هست که پاسخ تشریحی این سوال رو بدونه؟ ممنون میشم اگر کسی میدونه جواب بده.

فایل‌(های) پیوست شده

یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال:
۰۶ دى ۱۳۹۸, ۰۹:۵۴ ق.ظ
RE: جواب سوال ۴۴ کنکور دکتری هوش مصنوعی سال ۹۸
(۰۳ دى ۱۳۹۸ ۰۹:۵۶ ب.ظ)Lootus نوشته شده توسط:  سلام
از دوستان کسی هست که پاسخ تشریحی این سوال رو بدونه؟ ممنون میشم اگر کسی میدونه جواب بده.

سلام، کِرنل به معنای ضرب داخلی تو فضای ثانویه یا اینجا گفته فضای ویژگیه.
اولا میانگین تو فضای اولیه لزوما هیچ ربطی به فضای ثانویه نداره پس گزینه ۲ و ۴ نیست.
سوال یه سری مشکلات داره به نظرم. مثلا دقیق نگفته اندازه میانگین یا بردار میانگین. از تعریف خودش از میانگین به نظر می‌رسه که بردار میانگین منظورشه ولی گزینه‌های ۱ و ۳ که باقی موندن هر دوشون یه اسکالرن.
اگه کرنل و معادل ضرب داخلی در نظر بگیریم گزینه ۱ معادل عبارت زیر می‌شه:

[tex](\frac{1}{n})^2\sum^n_{i=1}\sum^n_{j=1}\varphi(x_i).\varphi(x_j)\: =(\frac{1}{n})^2\: \sum^n_{i=1}\varphi(x_i)\: .\: \sum^n_{j=1}.\varphi(x_j)\: =\: \parallel mean\parallel_2^2[/tex]

که برابر توان ۲ اندازه میانگین تو فضای ثانویه است نه برابر خودش.

گزینه ۳ هم می‌شه مجموع توان ۲ اندازه بردار‌های تبدیل یافته تقسیم بر n، یعنی:

[tex]\frac{1}{n}\sum^n_{i=1}\varphi(x_i).\varphi(x_i)\: =\: \frac{1}{n}\sum^n_{i=1}\parallel\varphi(x_i)\parallel^2_2[/tex]

هیچ کدوم برابر اندازه میانگین نیست ولی گزینه ۱ توان ۲ اندازه میانگینه.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
 سپاس‌گزاری شده توسط: Lootus
ارسال:
۰۶ دى ۱۳۹۸, ۱۱:۳۸ ق.ظ
(۰۶ دى ۱۳۹۸ ۰۹:۵۴ ق.ظ)BBumir نوشته شده توسط:  
(03 دى ۱۳۹۸ ۰۹:۵۶ ب.ظ)Lootus نوشته شده توسط:  سلام

سلام، کِرنل به معنای ضرب داخلی تو فضای ثانویه یا اینجا گفته فضای ویژگیه.
اولا میانگین تو فضای اولیه لزوما هیچ ربطی به فضای ثانویه نداره پس گزینه ۲ و ۴ نیست.
سوال یه سری مشکلات داره به نظرم. مثلا دقیق نگفته اندازه میانگین یا بردار میانگین. از تعریف خودش از میانگین به نظر می‌رسه که بردار میانگین منظورشه ولی گزینه‌های ۱ و ۳ که باقی موندن هر دوشون یه اسکالرن.
اگه کرنل و معادل ضرب داخلی در نظر بگیریم گزینه ۱ معادل عبارت زیر می‌شه:

[tex](\frac{1}{n})^2\sum^n_{i=1}\sum^n_{j=1}\varphi(x_i).\varphi(x_j)\: =(\frac{1}{n})^2\: \sum^n_{i=1}\varphi(x_i)\: .\: \sum^n_{j=1}.\varphi(x_j)\: =\: \parallel mean\parallel_2^2[/tex]

که برابر توان ۲ اندازه میانگین تو فضای ثانویه است نه برابر خودش.

گزینه ۳ هم می‌شه مجموع توان ۲ اندازه بردار‌های تبدیل یافته تقسیم بر n، یعنی:

[tex]\frac{1}{n}\sum^n_{i=1}\varphi(x_i).\varphi(x_i)\: =\: \frac{1}{n}\sum^n_{i=1}\parallel\varphi(x_i)\parallel^2_2[/tex]

هیچ کدوم برابر اندازه میانگین نیست ولی گزینه ۱ توان ۲ اندازه میانگینه.

سلام
خیلی خیلی ممنونم، توضیحتون خیلی کامل و خوب بود. من فکر میکردم لابد یه چیزی راجع به کرنلا هست که من نمیدونم!
 سپاس‌گزاری شده توسط: BBumir , fnfn
ارسال:
۲۴ دى ۱۳۹۸, ۰۵:۲۸ ب.ظ
جواب سوال ۴۴ کنکور دکتری هوش مصنوعی سال ۹۸
سلام
ممنون که این سوال رو اینجا گذاشتین و ممنون که جواب دادین
میشه لطفا یکی یکی سوال های آزمون ۹۸ و ۹۷ رو حل کنین؟
ارسال:
۲۵ دى ۱۳۹۸, ۰۴:۲۵ ب.ظ
(۲۴ دى ۱۳۹۸ ۰۵:۲۸ ب.ظ)fnfn نوشته شده توسط:  سلام
ممنون که این سوال رو اینجا گذاشتین و ممنون که جواب دادین
میشه لطفا یکی یکی سوال های آزمون ۹۸ و ۹۷ رو حل کنین؟

سلام، شاید بهتر باشه خودتون بررسیشون کنید اونایی که مبهم‌تر بودنو به عنوان سوال اضافش بکنید.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
ارسال:
۰۴ بهمن ۱۳۹۸, ۰۳:۰۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ ۰۳:۲۴ ب.ظ، توسط Lootus.)
سلام
دوستان من با مفهوم استقلال شرطی تو شبکه های باور بیزین مشکل دارم. توی دو تا سوال زیر نمیتونم تشخیش بدم کدوم احتمالا درسته. ممنون میشم راهنمایی کنید

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال:
۰۵ بهمن ۱۳۹۸, ۰۲:۲۸ ق.ظ
(۰۴ بهمن ۱۳۹۸ ۰۳:۰۱ ب.ظ)Lootus نوشته شده توسط:  سلام
دوستان من با مفهوم استقلال شرطی تو شبکه های باور بیزین مشکل دارم. توی دو تا سوال زیر نمیتونم تشخیش بدم کدوم احتمالا درسته. ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام بهتر بود به عنوان یه سوال مستقل مطرح می‌شد.
تو صفحات ۱۸،‌ ۱۹ و ۲۰ گفته شده در چه شرایط متغیر‌ها در گراف آماری جهت‌دار مستقل می‌شن:

سوال اول:
بر اساس همون حالت‌‌های گفته شده تو اسلاید بر اساس مسیر بین دوتا گره، فقط درستی و غلطی هر کدوم رو می‌گم (ممکنه اشتباه بشه که می‌شه دربارش صحبت کرد):
غلط
درست
غلط
درست
درست

سوال دوم:
غلط
درست
به نظرم درست!
غلط
درست
غلط

ارسال:
۰۵ بهمن ۱۳۹۸, ۰۷:۱۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ ۰۷:۲۹ ب.ظ، توسط Lootus.)
RE: رفع اشکال سؤالات کنکور دکتری هوش مصنوعی
سلام بهتر بود به عنوان یه سوال مستقل مطرح می‌شد.
سلام، بله درست می فرمایید, تاپیک این قسمت رو تغییر دادم.

تو صفحات ۱۸،‌ ۱۹ و ۲۰ گفته شده در چه شرایط متغیر‌ها در گراف آماری جهت‌دار مستقل می‌شن:

خیلی ممنون، من چیزی که راجع به استقلال توی شبکه های BBN میدونم ایناست:
هر دو گره مستقل از هم هستن در صورتی که از نسل یه گره نباشن و یا اینکه یکی از نسل اون یکی نباشه.
اینی که گفتم استقلال غیر شرطی دو تا گره بود. در مورد استقلال شرطی فقط مورد زیر رو میدونم:
هر گره به صورت شرطی مستقل از گره های غیر هم نسل خودشه در صورتی که parent های این نود داده شده باشن.
ولی طبق اسلایدی که شما فرستادین، استقلال شرطی دیگه ای هم وجود داره که من اون رو متوجه نمیشم!

سوال اول:
بر اساس همون حالت‌‌های گفته شده تو اسلاید بر اساس مسیر بین دوتا گره، فقط درستی و غلطی هر کدوم رو می‌گم (ممکنه اشتباه بشه که می‌شه دربارش صحبت کرد):
غلط
درست
غلط
درست
درست

طبق توضیحی که قسمت بالا گفتم:
مورد اول غلطه چون Y گره غیر هم نسل A هست و برای استقلال شرطی که مطرح کرده باید والدهای مستقیم Y یعنی Z وT رو داشتیم.
مورد دوم هم طبق استقلال غیر شرطی درسته. مورد سوم هم بر همین اساس غلطه.
مورد چهارم هم چون GوY غیر هم نسل هستن پس باید والدهای مستقیمشون داده میشد تا مستقل باشن, پس غلطه
مورد پنجم رو نمیدونم چه استدلالی براش هست. (جواب تست گفته این مورد هم غلطه)

سوال دوم:
غلط
درست
به نظرم درست!
غلط
درست
غلط

در مورد این سوال:
مورد اول و دوم درست هستن(استقلال غیر شرطی)
موارد بعدی رو نمیدونم ولی تو جواب تست به ترتیب
درست درست غلط غلط درست غلط

شما چه استدلالی دارید برای این موارد؟
 سپاس‌گزاری شده توسط: BBumir
ارسال:
۰۶ بهمن ۱۳۹۸, ۰۴:۳۵ ب.ظ
سلام، بله درست می فرمایید, تاپیک این قسمت رو تغییر دادم.
ممنون

خیلی ممنون، من چیزی که راجع به استقلال توی شبکه های BBN میدونم ایناست:
هر دو گره مستقل از هم هستن در صورتی که از نسل یه گره نباشن و یا اینکه یکی از نسل اون یکی نباشه.
اینی که گفتم استقلال غیر شرطی دو تا گره بود. در مورد استقلال شرطی فقط مورد زیر رو میدونم:
هر گره به صورت شرطی مستقل از گره های غیر هم نسل خودشه در صورتی که parent های این نود داده شده باشن.
ولی طبق اسلایدی که شما فرستادین، استقلال شرطی دیگه ای هم وجود داره که من اون رو متوجه نمیشم!

کاملا درسته ولی به نظرم اسلایدا خیلی واضحه و نمی‌دونم چون من یه چیزیو شکلشو می‌بینم راحت‌تر می‌فهمم این‌طوریه یا ... برا همین باز به نظرم یه بار دیگه شکلاشو ببینید.

طبق توضیحی که قسمت بالا گفتم:
مورد اول غلطه چون Y گره غیر هم نسل A هست و برای استقلال شرطی که مطرح کرده باید والدهای مستقیم Y یعنی Z وT رو داشتیم.

این یکی یه ذره طولانی‌تره اول باید به این نتیجه برسید که A با F به شرط داشتن C و E وابسته می‌شن (به این می‌رسید؟!). بعد F به Y وابسته است. برا همین Y و A وابسته‌اند اگه C و E رو داشته باشیم. اگه فک کنم همین موردو به یه چیز برسیم بقیه موارد تا حدود زیادی حل می‌شه. اگه چیزی به نظرتون می‌رسه، باز مطرح کنید.

ارسال: #۱۰
۲۲ بهمن ۱۳۹۸, ۰۱:۰۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۰۹ ب.ظ، توسط Lootus.)
کاملا درسته ولی به نظرم اسلایدا خیلی واضحه و نمی‌دونم چون من یه چیزیو شکلشو می‌بینم راحت‌تر می‌فهمم این‌طوریه یا ... برا همین باز به نظرم یه بار دیگه شکلاشو ببینید.

بله درست میگین من اسلایدا رو دقیق مطالعه نکرده بودم.

این یکی یه ذره طولانی‌تره اول باید به این نتیجه برسید که A با F به شرط داشتن C و E وابسته می‌شن (به این می‌رسید؟!). بعد F به Y وابسته است. برا همین Y و A وابسته‌اند اگه C و E رو داشته باشیم. اگه فک کنم همین موردو به یه چیز برسیم بقیه موارد تا حدود زیادی حل می‌شه. اگه چیزی به نظرتون می‌رسه، باز مطرح کنید.

بله درسته الان که اسلایدا رو دوباره دیدم با توجه به قسمت D-separation میتونم استقلال همه موارد رو تشخیص بدم، ممنون
ارسال: #۱۱
۲۲ بهمن ۱۳۹۸, ۰۲:۴۷ ب.ظ
دو تا سوال زیر سوالای کنکور پارسال هستن که نمیدونم چطور به جواب برسم!

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال: #۱۲
۲۳ بهمن ۱۳۹۸, ۰۳:۱۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۳:۱۸ ب.ظ، توسط Lootus.)
(۲۲ بهمن ۱۳۹۸ ۰۲:۴۷ ب.ظ)Lootus نوشته شده توسط:  دو تا سوال زیر سوالای کنکور پارسال هستن که نمیدونم چطور به جواب برسم!

جوابی که من برای سوال دوم به دست میارم (با فرض یکسان در نظر نگرفتن احتمالای پیشین) کلاس B با احتمال ۱/۱۴ هست. ولی کلید سوال گزینه ۳ رو درست اعلام کرده!

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال: #۱۳
۲۵ اسفند ۱۳۹۸, ۰۷:۳۹ ب.ظ
سلام
دوستان اگر کسی جواب این سوال رو میدونه ممنون میشم راهنمایی کنه.

فایل‌(های) پیوست شده

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  خواندن گروهی کنکور دکتری هوش ۹۹ Lootus ۹ ۷,۶۷۶ ۰۴ تیر ۱۴۰۲ ۰۱:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: solmaz58
  درخواست کتاب یا جزوه برای ارشد و دکتری هوش مصنوعی H.Mohammadi ۱ ۱,۲۶۲ ۰۴ تیر ۱۴۰۲ ۰۱:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: solmaz58
  بررسی سوالات تخصصی دکتری هوش masoomeh_s ۱ ۱,۸۹۲ ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: vejdani
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۳۸۴ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  کنکور دکتری بیوانفورماتیک ۱۴۰۰ Hmi96 ۵ ۳,۱۲۴ ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: mbashiri
Lightbulb مراحل دقیق انتخاب رشته ی کنکور دکتری (۱۴۰۰) Mr. Rezaei ۶ ۳,۴۱۶ ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۵:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: cpt.mazi
  انتخاب رشته و مصاحبه دکترا هوش مصنوعی۱۴۰۰ ۱neda ۴ ۳,۴۷۱ ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: cpt.mazi
  کارنامه های آزمون دکتری هوش مصنوعی ۹۶ robotic1981 ۵ ۷,۶۲۶ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  کتاب های کنکوری ارشد هوش مصنوعی bahar1362 ۰ ۲,۰۹۷ ۱۵ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: bahar1362
  رفع اشکال نصب جاوا، مشکل ساخته نشدن virtual machine shiivaa ۱۲ ۱۸,۹۶۶ ۱۹ آبان ۱۳۹۹ ۰۷:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: wanted471

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close