زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۱۱:۴۴ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مشورت در حل یک تست آمار

ارسال:

marvelous پرسیده:

Question مشورت در حل یک تست آمار

سلام دوستان عزیز
من امروز مشغول خوندن کتاب آمار و احتمال مدرسان شریف برای امتحان ارشد سال آینده هستم، یه تست خیلی ساده تو صفحه دوم اومده که به نظرم یه خرده اشکال داره. برای همین اینجا مطرحش میکنم و راه حلش رو هم که خود کتاب داده ارائه میدم. من احساس میکنم که این راه حل یه چیزی کم داره و یخرده گیجم کرده. اگه میشه راهنمایی کنید:

با ارقام {۰،۱،۲،۳،۴،۵} چند عدد سه رقمی فرد بدون تکرار ارقام میتوان ساخت؟

پاسخ هست ۴۸ و اینطور توضیح داده شده که براتون مینویسم:

ابتدا شرط فرد بودن اعداد را اعمال میکنیم (انتخاب رقم یکان) که سه حالت برای آن وجود دارد (انتخاب ارقام ۱ یا ۳ یا ۵) سپس در انتخاب عدد صدگان به ازای هر حالت از عمل اول چهار حالت و عددی که در یکان قرار گرفت) سپس به ازای نتایج یکان و صدگان چهار نتیجه برای دهگان وجود دارد(همه ارقام به جز عددی که در یکان و عددی که در صدگان قرار گرفت)

۳/۴/۴
خب حالا من متوجه نمیشم که چرا
اولا: برای بار دوم صدگان رو انتخاب میکنه و به ترتیب پیش نمیره و اول ده گان رو انتخاب کنه؟
دوما: آیا با همون رقم صفر که رد میشه برای صدگان ما سه رقمی بودن عدد رو رقم میزنیم؟

راهنمایی و توضیح نیاز است.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

Saman پاسخ داده:

RE: مشورت در حل یک تست آمار

عددی که میخوای بسازی ۳ رقمیه میری توی صدگان که صفر رو از انتخاب ها حذف کرده باشی چون اگر صفرو بذاری توی اون جایگاه عدد سه رقمی درست نکردی

ارسال:

marvelous پاسخ داده:

(۰۷ مرداد ۱۳۹۸ ۰۱:۱۰ ب.ظ)Saman نوشته شده توسط:  عددی که میخوای بسازی ۳ رقمیه میری توی صدگان که صفر رو از انتخاب ها حذف کرده باشی چون اگر صفرو بذاری توی اون جایگاه عدد سه رقمی درست نکردی

ممنونم ا ز راهنماییت، ببین منم متوجه شدم که صفر رو از انتخابها به این دلیل حذف کرده، فقط من به چشم یه برنامه نگاهش میکنم که این تنها دلیل کافی برای این شکل از انتخاب نیست. یه چیزی کم داره، احساس میکنم یه چیز دیگه ای رو هم باید در نظر بگیریم به غیر از سه رقمی، فرد بودن و غیر تکراری بودن رقمها

راستش اینا بیشتر شبیه تست هوشه تا سوال ارشد! ولی من خیلی خوشم اومده از آمار و احتمال به خاطر اینکه به نظرم عصاره کامپیوتینگ رو احتمال و اطلاعات گسسته تشکیل میدن.

الان یه راهنمایی کنین من سر کنکور چطوری برای یه همچین تست هایی سرعت عمل داشته باشم؟ این سوال رو چطور درک کنم؟ احساس میکنم نمیشه هم عدد فرد باشه، هم سه رقمی باشه، هم رقمهاش تکراری نباشن!!! این مسئله یه چیزیش کمه.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

SepidehP پاسخ داده:

(۰۷ مرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۵۳ ب.ظ)marvelous نوشته شده توسط:  
(07 مرداد ۱۳۹۸ ۰۱:۱۰ ب.ظ)Saman نوشته شده توسط:  عددی که میخوای بسازی ۳ رقمیه میری توی صدگان که صفر رو از انتخاب ها حذف کرده باشی چون اگر صفرو بذاری توی اون جایگاه عدد سه رقمی درست نکردی

الان یه راهنمایی کنین من سر کنکور چطوری برای یه همچین تست هایی سرعت عمل داشته باشم؟ این سوال رو چطور درک کنم؟ احساس میکنم نمیشه هم عدد فرد باشه، هم سه رقمی باشه، هم رقمهاش تکراری نباشن!!! این مسئله یه چیزیش کمه.
ببینید برای حل این سوال ها طبق شرایطی که سوال مطرح کرده پیش برید. سه شرط وجود داره: سه رقمی، فرد بودن، تکراری نبودن ارقام. اعمال کردن کدوم شرط واضح تره یا در واقع شما رو به نتیجه نهایی زودتر میرسونه(با ازبین بردن تعداد زیادی از حالت های غیرجواب)؟! فرد بودن عدد ویژگی ای هست که باعث میشه شما فقط سه حالت (از بین رقم های داده شده) برای رقم یکان داشته باشید پس تا اینجا سه حالت برای یکان. برای دهگان شرط خاصی وجود داره؟ نه! برای صدگان چطور؟ بله؛ رقم صفر باید از کاندیداهای صدگان حذف بشه و یک رقم هم که برای یکان استفاده شده پس میمونه ۴ حالت. بنابراین تا اینجا سه حالت برای یکان و چهار حالت برای صدگان داریم. پس برای دهگان چهار حالت باقی میمونه که به جواب ۴*۴*۳=۴۸ میرسیم.

ارسال:

marvelous پاسخ داده:

نقل قول: ببینید برای حل این سوال ها طبق شرایطی که سوال مطرح کرده پیش برید. سه شرط وجود داره: سه رقمی، فرد بودن، تکراری نبودن ارقام. اعمال کردن کدوم شرط واضح تره یا در واقع شما رو به نتیجه نهایی زودتر میرسونه(با ازبین بردن تعداد زیادی از حالت های غیرجواب)؟! فرد بودن عدد ویژگی ای هست که باعث میشه شما فقط سه حالت (از بین رقم های داده شده) برای رقم یکان داشته باشید پس تا اینجا سه حالت برای یکان. برای دهگان شرط خاصی وجود داره؟ نه! برای صدگان چطور؟ بله؛ رقم صفر باید از کاندیداهای صدگان حذف بشه و یک رقم هم که برای یکان استفاده شده پس میمونه ۴ حالت. بنابراین تا اینجا سه حالت برای یکان و چهار حالت برای صدگان داریم. پس برای دهگان چهار حالت باقی میمونه که به جواب ۴*۴*۳=۴۸ میرسیم.

واقعا از توضیح جامع و کامل شما ممنونم. دقیقا همینه و این نظم و روال درش رعایت میشه. خیلی خیلی سپاسگذارم

ارسال:

SepidehP پاسخ داده:

(۰۳ شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۲۰ ق.ظ)marvelous نوشته شده توسط:  واقعا از توضیح جامع و کامل شما ممنونم. دقیقا همینه و این نظم و روال درش رعایت میشه. خیلی خیلی سپاسگذارم
خواهش میکنم. میتونید برای یه چلنج ذهنی اینطوری فکر کنید که اگه قرار باشه رقم ها رو از صدگان جایگزاری کنید روش کار به چه صورت هست.
موفق باشید

ارسال:

marvelous پاسخ داده:

(۰۵ شهریور ۱۳۹۸ ۰۴:۴۳ ب.ظ)SepidehP نوشته شده توسط:  
(03 شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۲۰ ق.ظ)marvelous نوشته شده توسط:  واقعا از توضیح جامع و کامل شما ممنونم. دقیقا همینه و این نظم و روال درش رعایت میشه. خیلی خیلی سپاسگذارم
خواهش میکنم. میتونید برای یه چلنج ذهنی اینطوری فکر کنید که اگه قرار باشه رقم ها رو از صدگان جایگزاری کنید روش کار به چه صورت هست.
موفق باشید

دقیقا!
من از اول به شکل یه الگوریتم بهش نگاه میکردم و برای همین خیلی توش کنکاش کردم. ممنونم

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دانلود جزوه شناسایی آماری الگو دکتر بیگی Jooybari ۲۲ ۲۱,۶۵۴ ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ۰۸:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: studentstar
Video دانلود رایگان نکته و تست احتمال و آمار مهندسی Farzamm ۰ ۳,۵۷۴ ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ۰۱:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Farzamm
  سوال آمار moradi265 ۱ ۱,۸۹۰ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  آمار و احتمالات مهندسی moslemrahmati ۳ ۲,۵۸۵ ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: moslemrahmati
  مشاوره روش تحقیق و تحلیل آماری sirvan.t ۰ ۱,۹۰۸ ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۵۹ ق.ظ
آخرین ارسال: sirvan.t
  ازمون ها و جامعه آماری کدوم موسسه برا ارشد بهتره؟ Fzjn ۲ ۵,۰۴۲ ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۰۳:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  پایگاه داده آماری Baran15 ۰ ۱,۴۷۱ ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ۰۹:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Baran15
  کتاب شناسایی آماری الگو F.N.44 ۳ ۳,۷۶۱ ۱۰ آبان ۱۳۹۷ ۰۶:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: خانه سبز
  آمار قبولی های آیتی ۹۷ Happiness.72 ۰ ۲,۲۱۹ ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ۰۶:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  اطلاعات آماری از ظرفیت دانشگاه ها و اساتید ahoo_vahshi93 ۲۴ ۱۱,۹۱۸ ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۱۹ ق.ظ
آخرین ارسال: sanaz777

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close