زمان کنونی: ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۱:۵۹ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

۶۹ مهندسی کامپیوتر ۹۵

ارسال:

*tarannom* پرسیده:

۶۹ مهندسی کامپیوتر ۹۵

بچه ها تو سوال ۶۹ چطوری تشخیص میدیم فرمولش اینه : من سوالو که خوندم تشخیص ندادم این راه حلشه.من همه سوالا سیستمو حل کردم ولی این مدلی ندیده بودم.که
کاراییه بدون tlb × زمان دسترسی بدون tlb = زمان دسترسی با tlb
مفهوم این فرمول چیه؟ از کجا فهمیدید زمان دسترسی مد نظره و زمان ترجمه رو نمیخواد؟
من عکس نمیتونم بذارم اگه کسی عکسشم بذاره ممنون میشم.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

msour44 پاسخ داده:

RE: 69 مهندسی کامپیوتر ۹۵

سلام
سوال اینه که:
سیستمی علاوه بر ذخیره جدول صفحه در حافظه اصلی از جدول TLB با نرخ miss برابر ۲۰ درصداستفاده می کند. اگر خواندن از حافظه اصلی ۱۰۰ میلی ثانیه زمان برداردودرصد کارایی سیستم درصورت استفاده نکردن از جدول TLB برابر ۸۰ درصد باشد خواندن از TLB چند نانوثانیه نیاز دارد؟
گزینه ها به ترتیب ۲۰ و ۴۰ و۵۰ و۶۰
یکی ار تعاریفی که برای کارایی مطرح می شود نسبت زمان مفید به زمان کل است(بیشتر در شبکه استفاده می شود) دراین تست زمان مفید ما استفاده از TLB و وگرنه میشه زمان کل.
در این تست زمانی که از tlb استفاده نمی شود کارایی سیستم به ۸۰ درصد کاهش پیدا می کند البته بهتر بگیم نسبت به استفاده از tlb .پس زمان خوب ما مربوط به استفاده از tlb و زمان بد ما مربوط به استفاده نکردن از tlb است پس داریم
[tex]\frac{t_t+(1-h_t)t_m+t_m}{t_m+t_m}=0.8\: \: \longrightarrow\: \: t_t+0.2\ast100+100=0.8\: \ast200\: \: \: \longrightarrow\: t_t=40\: ms[/tex]
اگر توضیح گنگ بود به این توضیح دقت کنید.
زمانی که از TLB استفاده نمی شود کارایی ۸۰ درصد است وزمانی که استفاده می شود ۱۰۰ درصد. درواقع زمانی که از tlb استفاده می شود کارایی افزایش پس زمان کاهش می یابد یعنی تسریع داریم(speed up) حالا میزان این تسریع چقدر است؟ یعنی ۰/۸ ضرب در چه عددی شود تا ۱ بشه(کارایی ۱۰۰ درصد) جواب ۱/۲۵ است این همان تسریع ایجاد شده توسط tlb است پس داریم
[tex]\frac{t_m+t_m}{t_t+(1-h_t)t_m+t_m}=\: 1.25\: \: [/tex] که ۴۰ بدست می اید.
هر دو زمان ترجمه ادرس و دسترسی لحاظ شده است.([tex]t_m[/tex] اضافه شده) چون صحبت از کارایی سیستم شده پس باید با زمان متوسط دسترسی کار کنیم نه فقط زمان ترجمه ادرس(البته این هم می تواند یک ابهام باشد) بماند که چقدر راحت از واژه سیستم استفاده می شود.
گزینه ۲ البته سوال برحسب نانو جواب را می خواست
نکته ای که درباره این تست می توان به ان اشاره کرد تحسین طراح محترم به خاطر تلاش فراوانش در طرح این سوال است. لطفا به تست زیر دفت کنید.
سیستمی علاوه بر ذخیره جدول صفحه در حافظه اصلی از TLB نیز استفاده می کند اگز زمان خواندن از حافظه اصلی (اولیه) ۵۰ نانو ثانیه و زمان خواندن از TLB برابر ۲۰ نانوثانیه و درصد کارایی سیستم بدون استفاده از TLB نسبت به استفاده از TLB برابر ۸۰ درصد باشدانگاه نرخ برخورد tlb چقدر است؟
این تست کارشناسی ارشد ای تی ازاد ۸۴ است یعنی چیزی حدود ۱۲ سال پیش. انوقت طراح محترم اومده کمی این تست را تغییر داده و یک تست برای سال ۹۵ طراحی کرده.حتی به خودش زحمت نداده یکبار خوب این تست بخونه که ببینه زمان برحسب نانو است نه میلی یا اگه به میلی تغییر داد جواب رو هم برحسب میلی بخواد.اگه این تست به یه دانشجوی متوسط کارشناسی میدادند بهتر طرح میکرد.
بهتر بود به جایی استفاده مبهم از واژه ی کارایی از تسریع استفاده می کرد و یا لا اقل اشاره ای به ساده بودن جدول صفحه و نبود نقص صفحه بعد از ۱۲ سال می کرد.
خیلی طولانی شد

۰
ارسال:

*tarannom* پاسخ داده:

RE: 69 مهندسی کامپیوتر ۹۵

من هیچ وقت فکر نمیکردم طراح دولتی بره از سوالای طراح ازاد استفاده کنه یعنی انقدر سوال قحط شده؟!! اون تست والا خیی بهتر از تست ۹۵ طرح شده.من رو این تست هرچی فکر کردم یعنی چی " درصد کارایی بدون استفاده ازtlb" متوجه نمیشدم!!!
تست ۸۴ حل کردم اتفاقا ولی اونجا گفته درصد کارایی بدونtlb نسبت به استفاده از tlb. ادم میفهمه چی به چیه.
خیلی ممنون خیلی خوب گفتید، منو از ابهام نجات دادیدSmile

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  رشته ای مهندسی کامپیوتر sanjeshserv1 ۰ ۱,۰۶۷ ۰۲ تیر ۱۴۰۱ ۰۴:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: sanjeshserv1
  [دانلود] حل تشریحی کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و آی تی ۸۷ تا ۹۲ good-wishes ۳۰ ۵۰,۲۴۱ ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ ۰۲:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  بعد ۶ سال اومدم، ارشد مهندسی کامپیوتر کسی هست؟؟ seyed_eng ۷ ۵,۶۷۵ ۱۱ آبان ۱۳۹۹ ۰۷:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: iraj.leo
Question [] مراجع مهندسی کامپیوتر [] itslady ۰ ۱,۸۰۶ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۴:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: itslady
  قبول شدگان گروه مهندسی کامپیوتر ۹۷ F.N.44 ۵۱ ۲۷,۶۶۱ ۰۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  محاسبه تراز معدل موثر از رشته آی تی یا علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر یا بالعکس gnulinux ۰ ۲,۳۳۲ ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ۰۸:۳۷ ق.ظ
آخرین ارسال: gnulinux
Wink قبول شده های (علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر و IT ) سال ۹۸ اینجا اعلام کنند gaslakh ۲۵ ۱۴,۱۴۸ ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۳۰ ق.ظ
آخرین ارسال: mehdi.m2
  بحث و بررسی سوالات کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر ۹۸ The BesT ۱۷ ۱۱,۹۳۰ ۱۷ تیر ۱۳۹۸ ۰۸:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: abolfazl pepco
  بررسی سوالات آزمون دکترا ۹۷ رشته مهندسی کامپیوتر-نرم افزار والگوریتم ۱۳۹۷ taha.maten ۱۳۷ ۸۰,۸۲۱ ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: taha.maten
  سوال مهندسی نرم افزار سال ۸۶(مهندسی نیازمندی ها) tarane1992 ۴ ۴,۸۹۰ ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ۰۲:۳۷ ق.ظ
آخرین ارسال: Bon_Nemesis

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close