زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۷:۲۵ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

الکترونیک دیجیتال یا معماری کامپیوتر؟؟

ارسال:
۰۹ مهر ۱۳۹۴, ۰۶:۲۲ ب.ظ
سلام دوستان،من دانشجوی سخت افزار هستم.دارم واسه ازمون ارشد اماده میشم.اما واقعا گیج شدم چه رشته ای برم!!! من خودم از برق بیشتر خوشم میاد .مخصوصا الکترونیک!
اما از وقتی با گرایش الکترونیک- دیجیتال بیشتر اشنا شدم و دیدم شباهت زیادی با دروس ارشد معماری داره،خیلی دلم میخواد بچه ها راهنماییم کنن.البته واسه کنکور دیجیتال ،باید الکترونیک ۲ و مغناطیس رو بخونم!!

ممنون از همگیRolleyes
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال:
۰۲ مرداد ۱۳۹۵, ۰۷:۰۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ ۰۷:۱۹ ب.ظ، توسط darush12.)
سلام

برای کنکور ارشد برق چند نکته را میگم:

۱) دفترچه اول : زبان انگلیسی + ریاضیات + مدار

۲) دفترچه دوم : کنترل + الکترونیک + ماشینهای الکتریکی + الکترومغناطیس + قدرت + تجزیه و تحلیل سیستم

۳) اگر سطح زبان انگلیسی + معادلات + ریاضی مهندسی + مدار الکتریکی؛ متوسط / رو به بالایی دارید

&

دورس تخصصی را به تسلط میرسید؛ خب، شرکت کنید.

اما اینکار در عین حال نیاز به تمرین و زمان زیادی دارد، در عوض شما با شرکت در کنکور ارشد کامپیوتر به قصد معماری کامپیوتر با تلاش معقول
میتوانید رتبه شوید، که تا حدودی نزدیک به گرایش برق هست، تا حدی که الکترونیک دیجیتال از دروس تخصصی دفترچه کنکور ارشد معماری کامپیوتر هست.
۰
۰
ارسال:
۰۲ مرداد ۱۳۹۵, ۰۸:۵۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۲۹ ب.ظ، توسط signal_micro.)
سلام من تازه پستتو خوندم، منم سخت افزار خوندم میخواستم برق شرکت کنم اما یه چیزایی دیدم که منصرف شدم و دوباره میخوام همون سخت افزارو ادامه بدم من به خاطر شرایط زندگیم و مسائل شخصی فرصت اینو نداشتم که یکسال درسای برقو بخونم و خیلی علاقه داشتم(اوقات غیر خوندن کنکور میکرو کنترلر و الکترونیک و اینا کار میکنم ) ولی...
اول :من دیدم خیلی جاها با ارشد سخت افزار هیئت علمی میگیرن ولی اگه بری برق(گرایش سیستمهای دیجیتال) بخونی باید حتما دکتری رو تموم کرده باشی که جذبت کنن(رقابت خیلی شدید)
دوم :قبولی تو سیستمهای دیجیتال بسیار سخت است تا رشته خودت(دوستای برقیم اونایی که خیلی شاخ بودن و امید تکرقمی الکترونیک داشتن می رفتن سیستمهای دیجیتال و ضعیفاشم معمولا فقط میخوان مدرک بگیرن میرن گرایش نیمه هادی و مثل اینا البته بی احترامی به بچه های نیمه هادی نشه ، من منظور از محبوبیت گرایش بازار کار و علاقه و ... اینا است)
سوم Sadدر حالت کلی میگم همه جا این حرف شاید صادق نباشه) استادای برق خیلی دوست ندارن که با بچه هایی که کار میکنن لیسانشون نامرتبط باشه و البته برای خود دانشجو نیز خیلی سخته(من با یه خانمی که رتبه ۱۰ برق کنترل بود صحبت کردم میگفت لیسانسم الکترونیک بوده الان تو کنترل اومدم پشیمون نیستم ولی خیلی برام سخته حرف تغییر گرایشو نزن وای به حال تغییر رشته!!)
سوم اینکه برای بازارکار هم خیلی به ارشدت نگاه نمیکنن بلکه میخوان بدونن از لیسانس چی بلدی
چهارم : از یکی از بچه ها شنیده بودم لیسانسش الک بوده ارشد و دکتری رو قدرت گرفته ولی سر هیئت علمی شدن به نامرتبط بودن مدرک لیسانش !!!!! گیر دادن(البته ایشون خیلی باسواد بوده ولی خوب رقابت خیلی زیاده)
و.
.
.
.
البته همه اینایی که گفته بوم توش استثنا هم هست اگه خیلی دوست داری برو سمت علاقت (هر کس وقت آزاد و توانمندی ها و ... خودشو میبینه دیگه)حرفایی که زدم از تجارب افرادی بود که خودم دیده بودم.
۰
۰
ارسال:
۰۴ مهر ۱۳۹۵, ۰۷:۱۳ ق.ظ
RE: الکترونیک دیجیتال یا معماری کامپیوتر؟؟
سلام سال قبل از دوستای برادرم با رتبه ی ۸۰۰الکترونیک رفت الکترونیک دیجیتال شهید بهشتی ولی امسال برادرم با رتبه ی ۶۰۰ الکترونیک هیج کجا الکترونیک دیجیتال قبول نشد والبته نیمه هادی ام می اورد که حرف شمارو تایید می کنه

فرستاده شده از Y635-L21ِ من با Tapatalk
۰
۰
ارسال:
۰۴ مهر ۱۳۹۵, ۱۲:۴۱ ب.ظ
(۰۴ مهر ۱۳۹۵ ۰۷:۱۳ ق.ظ)mostafaheydar1370 نوشته شده توسط:  سلام سال قبل از دوستای برادرم با رتبه ی ۸۰۰الکترونیک رفت الکترونیک دیجیتال شهید بهشتی ولی امسال برادرم با رتبه ی ۶۰۰ الکترونیک هیج کجا الکترونیک دیجیتال قبول نشد والبته نیمه هادی ام می اورد که حرف شمارو تایید می کنه

فرستاده شده از Y635-L21ِ من با Tapatalk
سلام
نیمه هادی که من نمیگم خود بچه های برق میگن نیمه هادی جذابیت نداره ولی باز هم تو سخت افزار درسهای vlsi رو کامل کار میکنن با فرق اینکه برقی ها تو لیسانس یکم آنالوگ یا کنترل رو قوی ترن ولی سخت افزاری ها از این مباحث آگاهی زیادی ندارن که یه نقطه ضعف هست باید بپذیریم دیگه ، ولی با مطالعه و علاقه میشه این کارها رو هم یاد گرفت و ضعف رو برطرف کرد چون برای انجام کارهای عملی به نظرم باید میکس دیجیتال و آنالوگ بلد بود
۰
۰
ارسال:
۰۴ مهر ۱۳۹۵, ۰۸:۰۳ ب.ظ
منم با دوستان موافقم و معماری رو پیشنهاد میکنم
و این که شما میگین به برق علاقه دارین باید ببینین این علاقه اونقدری هست که بخاطرش حسابی توی دروس برق غرق بشین و تحت هیچ شرایطی کم نیارین و پشیمون نشین؟

آدم های کوچک و حقیر با عقده های بزرگ ترسناکند،
زیرا از صدمه زدن به دیگران...
هراسی ندارند!
۰
۰
ارسال:
۰۴ مهر ۱۳۹۵, ۰۸:۵۷ ب.ظ
والا بقیه‌ی دانشگاه‌ها رو خبر ندارم ولی من دو تا دوست برقی داشتم که گرایش الکترونیک دیجیتال بودند توو شریف. جفتشون به سخت‌افزار بیشتر علاقه داشتند چون یه طوری هست چارتشون. یعنی کلاً به جای دیجیتال و الکترونیک دیجیتال، بهشون مدار الکترونیکی گفته بودند و وقتی چهار تا NMOS و PMOS رو رسم و تحلیل میکردم اونا میموندند اصلا! حتی یکی‌شون خواست تغییر رشته بده به سخت‌افزار ولی قبول نکردند.
البته یه سری مزیت‌ها داشتند مثلاً عملی بیشتر کار می‌کردند ولی از نظر ریسرچ بخوام نگا کنم، یه جورایی بین الکترونیک و دیجیتال ول هستند. خارج از کشور هم که مهندسی کامپیوتر و برق یکی هست، اون استادایی که الکترونیک و قدرت و مخابرات و آنالوگ کار می‌کنند به کنار، توو بقیه که هم از برق دانشجو می‌گیرند هم از کامپیوتر من به تمام پیش‌نیازها آشنایی دارم ولی گمون نمی‌کنم دانشجوی برق VLSI و معماری رو اونطوری خونده باشه که ما خوندیم.
به شخصه سخت‌افزار رو ترجیح میدم و به نظرم اگه یه درس الکترونیکی به چارت سخت‌افزار اضافه کنند (که البته در خیلی از دانشگاه‌ها همین الانش هم هست) بهتر میشه. یه مزیتی که سخت‌افزار شریف داشت (بقیه‌ی دانشگاه‌ها دقیق نمیدونم کدومش اینطوری هست) این بود که با بچه‌های نرم‌افزار توو یه دانشکده بود و از نظر کد و الگوریتم و ... خیلی بهتر شدیم (جو خیلی مهمتر هست تا استادها. قطعاً اگر همین استادی بود ولی دانشکده‌ی برق بودیم، در این حد نمیتونستیم به مباحث کامپایلر و الگوریتم و ... آشنا بشیم).
البته باز هم به فیلد کاری بستگی داره. مثلاً دکتر فخرایی کارای خیلی سطح پایین مثل Process Variation اینا هم انجام می‌دادند که کسی بخواد کار کنه در اون صورت درس‌های برقی و محیط برقی بهتر هست.
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Pure Liveliness , signal_micro
ارسال:
۰۴ مهر ۱۳۹۵, ۱۰:۵۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۴ مهر ۱۳۹۵ ۱۱:۰۳ ب.ظ، توسط signal_micro.)
"گمون نمی‌کنم دانشجوی برق VLSI و معماری رو اونطوری خونده باشه که ما خوندیم."
کاملا درسته
" به شخصه سخت‌افزار رو ترجیح میدم "
بهنام جان بحث این نیست کدوم بهتره یا کدوم رو کی ترجیح میدهSmile این دوستمون میخواست تغییر رشته بده من از مشکلات تغییر رشته گفتم (amir72 فکر کنم بود )میخواستم بگم این مشکلات هست هر کدوم از این رشته ها مزیت ها و معایب خودشونو دارن(اینکه کدوم بهترن علاقه هست دیگه هر کس یه سلیقه ای داره ) دوستم که دانشجوی دکتری الک دانشگاه تهرانه گفت اگه همینجور پیگیر باشی، تلاش کنی، حتما تو ارشد جواب خوبی میگیری و.... ولی (احتمالا نه) ۱۰۰درصد تو ۱ یا ۲ تا درس به مشکلی برمیخوری چون مثلا فلان درسو تو لیسانس نداشتی یا نداشتی و یاد گرفتی ولی هنوز دید خوبی بهش پیدا نکردی بعد عقب میافتی و خلاصه ممکنه نمره کم بدن اذیت شی و....
پس ترجیح دادم رشته خودمو برم(اعصابم آروم تره Angel ) تو خیلی از دانشگاه ها این دو رشته با هم اوور لپ زیادی دارن اصلا من فکر کنم درست نباشه مثلا بگم سخت افزار بهتره یا الکترونیک!!؟ هر دوی این رشته ها پرکاربردن دیگه...
۰
۰
ارسال:
۰۵ مهر ۱۳۹۵, ۱۲:۳۶ ق.ظ
(۰۴ مهر ۱۳۹۵ ۰۸:۵۷ ب.ظ)Behnam‌ نوشته شده توسط:  وقتی چهار تا NMOS و PMOS رو رسم و تحلیل میکردم اونا میموندند اصلا!
ولی گمون نمی‌کنم دانشجوی برق VLSI و معماری رو اونطوری خونده باشه که ما خوندیم
دقیقا
من ۲تا سوال VLSI کنکور ارشد معماری دادم به برادرم که الکترونیک خونده بود گفتم حلش کن ی دو سه دقیقه بهش زل زد گفت ما اینطوری کار نمیکنیم !!!
۰
۰
ارسال: #۱۰
۰۵ مهر ۱۳۹۵, ۰۱:۴۹ ق.ظ
(۰۴ مهر ۱۳۹۵ ۱۰:۵۵ ب.ظ)amir_bolury نوشته شده توسط:  " به شخصه سخت‌افزار رو ترجیح میدم "
بهنام جان بحث این نیست کدوم بهتره یا کدوم رو کی ترجیح میده[تصویر:  smile.gif]
پست من راستش در باب تغییر رشته نبود. در مورد تغییر رشته باید بگم که سخت‌افزار توو ارشد (معماری کامپیوتر) خیلی جذاب‌تر میشه، بر خلاف کارشناسی که شاید توو بعضی از دانشگاه‌ها خوب ارائه نکنندش، ولی توو ارشد تنوع درس‌ها و فیلدهای تحقیقاتی خیلی زیاد هست. اگه کسی به قسمت دیجیتالی برق علاقه داره به نظرم معماری بهتر باشه. اما بخواد سطح مدار و اینا کار کنه همون برق بهتر هست.

اینکه گفتم سخت‌افزار/معماری رو ترجیح میدم به این دلیل بود که بررسی کردم (در واقع بررسی که نکردم، بر پایه‌ی مشاهداتم دارم میگم و البته قصد من زمینه‌ی تحقیقاتی هست نه شغل صنعتی) دیدم وقتی قرار هست دو فردی که یکی از سخت‌افزار میره یکی با الکترونیک دیجیتال جفتشون یه مدل کاری رو انجام بدهند، در این صورت اونی که سخت‌افزار یا معماری خونده، آشنایی بهتری داره.
البته این رو هم اضافه کنم که من وقتی با یک کسی که الکترونیک دیجیتال خونده مواجه شدم که داشتم در مورد فیلد خودم جستجو میکردم. یعنی مثلاً دنبال آزمایشگاه‌هایی بودم که روی موضوع X کار می‌کردند و در اونجا افرادی با هر دو مدرک الکترونیک دیجیتال و سخت‌افزار بودند، بعد دیدم این موضوعی که کار می‌کنند اصلاً به خیلی از مواردی که خوندند مثل مغناطیس اینا ربطی نداره. اما شاید فیلدهای دیگه‌ای داشته باشند که توو اونا هم کار ما سخت باشه.

البته یه چیزی هم بعضاً شنیدم اونم اینکه میخوان سخت‌افزار و الکترونیک دیجیتال رو با هم ادغام کنند (اولی حذف بشه) مخصوصاً که تعداد دانشجویان مهندسی کم شده. اما با مقاومت کامپیوتری‌ها مواجه شده. در کل اگه کارها روی روال خودش باشه و بعضی چیزها رو بخواهند بومی کنند در اون صورت نیاز به این رشته جهش بزرگی میکنه هر چند که هزینه‌ی اولیه‌ی خیلی بالایی لازم داره.
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Pure Liveliness
ارسال: #۱۱
۰۵ مهر ۱۳۹۵, ۰۹:۱۶ ق.ظ
(۰۵ مهر ۱۳۹۵ ۰۱:۴۹ ق.ظ)Behnam‌ نوشته شده توسط:  باید بگم که سخت‌افزار توو ارشد (معماری کامپیوتر) خیلی جذاب‌تر میشه
خوبه دیگه پس دعا کن قبول شیم برسیم به قسمت جذاب داستانTongue
۰
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آینده شغل تکنسین برق قدرت و الکترونیک pedramgholami ۰ ۲۲۳ ۱۷ آبان ۱۴۰۲ ۰۲:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: pedramgholami
  اسلاید های معماری کامپیوتر استاد گودرزی-شریف payam7 ۱۱ ۱۴,۲۰۷ ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ۰۱:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ۰۹۱۵۳۸۴۲۸۱۴
  فروش انواع دستگیره دیجیتال و هوشمند آریالاک arialock ۰ ۸۲۶ ۲۶ تیر ۱۴۰۱ ۰۳:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: arialock
  معماری کامپیوترهای شخصی moslem73421 ۱ ۱,۳۴۶ ۲۵ آذر ۱۴۰۰ ۰۳:۰۳ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  تجارت الکترونیک خواجه نصیر یامدیریت سیستمهای اطلاعاتی تربیت مدرس؟ lotuss ۰ ۱,۵۹۷ ۲۷ تیر ۱۴۰۰ ۰۴:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: lotuss
  منابع آزمون دکتری گرایش تجارت الکترونیک wskf ۳ ۵,۹۷۷ ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۱۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Ametrine
  کارنامه نهایی ازمون دکتری داخل سال ۱۳۹۲-گرایش معماری کامپیوتر انرژی مثبت ۱ ۴,۱۱۵ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  درخواست کارنامه معماری کامپیوتر آزمون آزاد ۹۲ sanazp1388 ۱ ۳,۵۶۱ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۰۰ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  منبع خوب برای الکترونیک دیجیتال _student_98 ۱ ۲,۰۹۹ ۲۱ دى ۱۳۹۹ ۰۵:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Mehran jam
  کسب درآمد از طریق ارزهای دیجیتال بدون سرمایه alem1 ۰ ۳,۰۴۲ ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ ۱۰:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: alem1

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close