زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۳۴ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

چگونه مفهومی درس بخونم؟

ارسال:
۰۱ تیر ۱۳۹۴, ۰۷:۴۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۱ تیر ۱۳۹۴ ۰۷:۴۹ ب.ظ، توسط Goli.Raad.)
چگونه مفهومی درس بخونم؟
دوستان عزیز من روش مفهومی خوندن رو بلد نیستم و خیلی هم بابت این موضوع ضرر کردم. نمونه اش همین کنکور ارشد ۹۴ بود Sad که فهمیدم نقطه ضعفم همین مفهومی نخوندن دروس بوده!! طوری که وقتی یه نفر یه سوال ازم میپرسه حتماً باید از روی جزوه خودم براش توضیح بدم!!!
خواهشاً بگید چی کار کنم؟؟؟؟Confused

حاشا که من به موسم گل ترک مِی کنم /// من لاف عقل میزنم این کار کِی کنم
مطرب کجاست تا همه محصول زهد و علم /// در کار چنگ و بربط و آواز نی کنم
از قیل و قال مدرسه حالی دلم گرفت /// یک چند نیز خدمت معشوق و مِی کنم...
۹
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: IT.girll , ریحان , نارین , fo-eng , nazan1 , MShariati , hmd1
ارسال:
۰۱ تیر ۱۳۹۴, ۰۹:۰۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۱ تیر ۱۳۹۴ ۰۹:۰۵ ب.ظ، توسط dr.a_AI.)
Rainbow RE: چگونه مفهومی درس بخونم؟
(۰۱ تیر ۱۳۹۴ ۰۷:۴۴ ب.ظ)Goli.Raad نوشته شده توسط:  دوستان عزیز من روش مفهومی خوندن رو بلد نیستم و خیلی هم بابت این موضوع ضرر کردم. نمونه اش همین کنکور ارشد ۹۴ بود Sad که فهمیدم نقطه ضعفم همین مفهومی نخوندن دروس بوده!! طوری که وقتی یه نفر یه سوال ازم میپرسه حتماً باید از روی جزوه خودم براش توضیح بدم!!!

روش های زیادی برای مطالعه اصولی و با کیفیت هست که توی کتابفروشی ها یا مشاوره ها و توی اینترنت بگردید خیلی در موردش پیدا میشه، ببینید با کدومشون راحتید و مناسبتونه همونا رو به کار بگیرید
مثلا اینکه حین درس خوندن ذهنتون رو فعال کنید و برای خودتون سوال طرح کنید و سعی کنید توی متن جوابشو پیدا کنید، یا اینکه هر بخش یا مبحث رو که میخونید سعی کنید برداشتتون رو برای خودتون بگید یا گوشه جزوه برای خودتون در حد چند خط بنویسید (یا تو برگه جدا که همینا بشه خلاصه نویسی هاتون برای ماه های آخر)
بعد از مطالعتون برید سراغ تمرین و تست و اگه برای حل همه شون باز هم به جزوتون نگاه میندازید (من فکر میکنم که) یا مطلب خوب جا نیفتاده براتون یا اینکه مثل من عجولید و نمیتونید رو یه سوال خوب و کامل فکر کنید و سریع به فکر ندانستن پناه میارید و میرید سراغ جزوه. سوال و تمرین ها رو هم سعی کنید از جاهای مختلف داشته باشید نه فقط از رو منبع خودتون
همین طور به موضوع تمرکز هم فکر کنید. تمرکز فقط این نیست که حواستون پرت جایی غیر از مطالعتون نشه بلکه بتونید مطالب کتاب رو با هم جفت و جور کنید و ربط بدید

هان مشو نومید چون واقف نه‌ای از سر غیب
باشد اندر پرده ، بازی‌های پنهان غم مخور
-------------------------------------------------
۹۹ درصد از مواردی که نگرانشان هستید هرگز اتفاق نخواهند افتاد.
۴
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: IT.girll , bazardeh , fa_shinobi , Goli.Raad , RASPINA , نارین , hmd1 , MShariati
ارسال:
۰۱ تیر ۱۳۹۴, ۰۹:۲۹ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۱ تیر ۱۳۹۴ ۰۹:۳۶ ب.ظ، توسط pooyaa.)
RE: چگونه مفهومی درس بخونم؟
(۰۱ تیر ۱۳۹۴ ۰۷:۴۴ ب.ظ)Goli.Raad نوشته شده توسط:  دوستان عزیز من روش مفهومی خوندن رو بلد نیستم و خیلی هم بابت این موضوع ضرر کردم. نمونه اش همین کنکور ارشد ۹۴ بود Sad که فهمیدم نقطه ضعفم همین مفهومی نخوندن دروس بوده!! طوری که وقتی یه نفر یه سوال ازم میپرسه حتماً باید از روی جزوه خودم براش توضیح بدم!!!
سلام
مسایل و تست ها رو بعد از خوندن درسنامه خودت حل کن-خیلی روشون فکر کن-به درسنامه رجوع کن ولی خیلی خیلی دیر به پاسخنامه رجوع کن-اول کار سخته ولی بعد از مدتی تاثیرشو خواهید دید
اوایل به تست ها و مسایل به دید تمرینی که استاد دانشگاه بهت داده نگاه کن که "باید" حلش کنی و جایزه اش رتبه تک رقمی کنکور هست...
با دوره کردن و مساله حل کردن و یاداوری مطالب درحین حل مسایل(بدون رجوع به درسنامه ها و پاسخنامه ها) فوق العاده قوی خواهی شد
۶
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: IT.girll , ریحان , Goli.Raad , elhamgh , hmd1 , نارین , ashena1 , MShariati
ارسال:
۰۱ تیر ۱۳۹۴, ۱۰:۳۰ ب.ظ
لینک گروه تلگرام
سلام دوستان میشه لینک گروه تلگرامو دوبایره تو گروه بزنید
۲
۰
ارسال:
۰۲ تیر ۱۳۹۴, ۱۲:۳۳ ق.ظ
چگونه مفهومی درس بخونم؟
گاهی وقتا دیدین میگن همه سوالات امتحان رو همون اول نگاه نکنید.... وقتی میخواید مطلبی رو بخونید خیلی سریع از روش رد نشید و نرید سراغ بقیه مطالب. بعضی وقتا آدم لب خونی میکنه و میره ولی اصلا چیزی تو ذهنش نمیاد. اینطوری یاد نمیگیرید و ذهنتون درگیر بقیه قسمتا میشه. وسواس به خرج ندین. اما مرحله به مرحله پیش برید.
هر جا که حس کردین یاد نمیگیرید فکر کنید یه استادین برای دانشجو دارین توضیح میدین. تا نفهموندین بهش ولش نکنید.Big Grin همین که سعی کنید جوابشو بدین باعث میشه کم کم بحثو یاد بگیرید.
زمان تست سریع نرید سراغ حلش. خوب فکر کنید.
بازم اگه خیلی خوب پیش نرفتید اگه تلاش کنید و بیشتر بخونید و دوره کنید تا حدودی این چیزا جبران میشه

اگه با دیکشنری سرو کار داری یه سر به اینجا بزن:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۶
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: ریحان , Goli.Raad , MShariati , hmd1
ارسال:
۰۲ تیر ۱۳۹۴, ۱۱:۱۲ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ تیر ۱۳۹۴ ۰۶:۰۶ ب.ظ، توسط Goli.Raad.)
کاربر srahimi: ممنونم ولی منم تقریباً همین کارو میکنم. سعی میکنم یه مطلب رو برای خودم بگم، مواردی که مشابه هستند رو چند بار میخونم، بعضی وقتا براش رمز میذارم یا شکل میکشم خلاصه نویسی میکنم اما بازم فراموش میشن. حتی به تستا هم خیلی فکر میکنم اما بعد که جوابشو میخونم میبینم نکته ای که توش بوده رو قبلاً خوندم اما با کمی تغییرات جزئی می بایست از اون نکته برای حل تست استفاده میکردم که نتونستم انجام بدم!! مثل مسائل گسسته که فرمولاشو حفظ کردم اما نمیدونستم توو مسئله چه جوری ازش استفاده کنم!

کاربر pooya: ممنونم. ببینید واسه مسئله حل کردن چه تستی چه تشریحی تا وقتی مسئله رو خوب درک نکنی که ازت چی میخواد نمیتونی حلش کنی. مشکل من زود رفتن سراغ جواب تست نیست مشکلم اینه که وقتی درسنامه رو بنظر خودم خووووب میخونم چه جوریه که سر حل تمرین نمیتونم از پسش بربیام ؟ یا نکته تستیشو اصلاً نمیگیرم چیه یا میدونم نکته اش چیه اما بلد نیستم چه جوری از اون نکته برای حل جواب استفاده کنم. بنظرم یا روش خوندنم غلطه یا تمرین و تست زنیم نادرسته!! که فکر میکنم هردوش مشکل داره!

کاربر fa_shinobi: توی جزییات این فهموندنه مشکل دارم. آخه یه دوستی می گفت ماها ادای فهمیدن رو درمیاریم. میشه از تجربیات خودتون بیشتر بگید؟

از همه دوستان که لطف کردند جواب دادن سپاسگزارم. خواهشاً بازم راهنمائیم کنن.
اگه دوست دیگه ای نظری داره ارائه بده.
کاربر neghab001 ممنونم راهکارتون خیلی جالبه. Smile حالا بنظرتون چه عنوان کتابی بخونم؟
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: dr.a_AI
ارسال:
۰۲ تیر ۱۳۹۴, ۱۲:۰۶ ب.ظ
چگونه مفهومی درس بخونم؟
من خودم فرمولها رو وقتی ازشون استفاده میکردم و با کاربردشون اشنا میشدم میذاشتمشون تو جعبه لایتنر که دیگه خود فرمول فراموشم نشه و مواقع نیاز هنگام حل مسایل استفاده میکردم با یاداوری فرمول
بنظر میرسه شما مطالب رو که میخونید بجای نگهداری در حافظه روی برگه خلاصه نویسی میکنید که برگخ واستون نگه داره-اگر کنکور میذاشت خلاصه ببرید سرجلسه عالی بود این روش ولی باید سعی کنید خلاصه هاتونو اول تو ذهنتون ثبت کنید بعد تو جزوه خلاصتون که اگر یه قسمتیشو فراموش کردید برگردید به خلاصه و اون قسمت رو یاداوری کنید ولی باید رفته رفته طوری تو ذهنتون ثبت کنید که دیگه برگه هارو اگر گم کردید هم تو ذهنتون تثبیت شده باشن(سرجلسه برگه خلاصه ای درکار نیست)
چرا تستها رو نمیتونید جواب بدید و راهش چیه:
فقط و فقط و فقط حل تمرین زیاد این مشکلتونو حل میکنه-اگر سوال گسسته ای هم ۱۰-۲۰-۳۰ دقیقه هم وقتتونو میگیره اشکالی نداره حلش کنید از زوایای مختلف باتوجه به درسنامه بهش نگاه کنید-باز هم میگم اول کار خیلی اذیت کننده هست ولی پشتکار داشته باشید اگر این روندو ادامه بدید و خودتون به جواب سوال برسید هم سوال و روش تو ذهنتون تثبیت میشه هم سرعت عملتون میره بالا(اگر اوایل کار مجبور شدید چندتا از تستها رو به کمک پاسخ حل کنید اشکالی نداره ولی خودتون باید مدیریت کنید که این رو به ۰ برسونید)
۶
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Farzamm , hmd1 , ریحان , Goli.Raad
ارسال:
۰۲ تیر ۱۳۹۴, ۱۲:۳۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ تیر ۱۳۹۴ ۰۵:۳۳ ب.ظ، توسط RASPINA.)
چگونه مفهومی درس بخونم؟
کاربر neghab001با نظرتون موافقم .بهتره چه عنوان کتابی بخونم؟

فقط شروع کردن کافی نیست
با قدرت ادامه بده...
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: hmd1
ارسال:
۰۲ تیر ۱۳۹۴, ۱۲:۵۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ تیر ۱۳۹۴ ۰۱:۱۲ ب.ظ، توسط hmd1.)
چگونه مفهومی درس بخونم؟
سلام
این کتاب به من خیلی کمک کرد:
روشهای یادگیری و مطالعه دکتر علی‌اکبر سیف نشر دوران
من از اتنشارات رشد روبروی دانشگاه تهران خریدم.

با جستجو در اینترنت هم مطالب خیلی خوبی می‌تونین پیدا کنین Smile
مثل:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Goli.Raad , juyaye danesh
ارسال: #۱۰
۰۳ تیر ۱۳۹۴, ۰۲:۵۰ ق.ظ
سلام دوست عزیز
بنظرم شما وقتی دارین درسنامه رو میخونید باید در کنارش چندتا تست هم بزنید تا اون مطلب در ذهنتون درست جا بیوفته.
بعد آخر فصل هر درس هم باید چنتا تست دیگه بزنید.
امیدوارم مفید باشه.

هیچگاه خودت را دست کم نگیر!!!
کشتی نوح را آماتور ها ساختند و کشتی تایتانیک را حرفه ای ها ساختند.
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Goli.Raad
ارسال: #۱۱
۰۳ تیر ۱۳۹۴, ۰۱:۱۳ ب.ظ
(۰۱ تیر ۱۳۹۴ ۱۰:۳۰ ب.ظ)mahya abbasian نوشته شده توسط:  سلام دوستان میشه لینک گروه تلگرامو دوبایره تو گروه بزنید
خدمت شما Rolleyes

۰
۰
ارسال: #۱۲
۰۳ تیر ۱۳۹۴, ۰۱:۴۲ ب.ظ
چگونه مفهومی درس بخونم؟
باسلام من یه پیشنهادخیلی خوب دارم براتون شمابایدازکتابایی که خلاصه درساونکات مهم توش اومده استفاده کنین که متوجه بشین کدوم قسمتانیازبه مروربیشترودقت لازم داره وقتی این کتابارو بخونی خودبه خودوقتی کتاب اصلی رومیخونی ذهنت اون نکاتو جذب میکنه من امتحان کردم کتابای مدرسان شریف خیلی به دردتون میخوره بهت پیشنهادمیکنم خودم استفاده کردم خیلی بهم کمک کرده چون علاوه برنکات مهم وخلاصه درس ازتستم باپاسخهای تشریحی استفاده کرده
۳
۸
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: Goli.Raad , dr.a_AI
ارسال: #۱۳
۰۴ تیر ۱۳۹۴, ۱۲:۵۰ ب.ظ
چگونه مفهومی درس بخونم؟
سلام.
به نظرم مهمترین نکته تکرار هست.
اول یک مطلب رو دو سه مرتبه (به دفعات لازم برای یادگیری کامل) بخون. بعد خلاصه نویسی کن.
و بعد اون خلاصه ها رو مرتب مرور کن. من خودم اینطوری خیلی خوب همه چیز تو ذهنم میموند. با جزییات کامل.

موفق باشی.

There is no there there.
۴
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Goli.Raad , hmd1 , ROYA25
ارسال: #۱۴
۰۶ تیر ۱۳۹۴, ۰۳:۳۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۶ تیر ۱۳۹۴ ۰۳:۴۰ ب.ظ، توسط Goli.Raad.)
چگونه مفهومی درس بخونم؟
بچه ها ممنون از نظراتتان ولی اینجوری که من همیشه باید پای درس و کتاب باشم! چون یه مقدار کند پیش میرم و گیراییم هم جوریه که باید چند بار بخونم تا بفهمم. حالا با این راهکار های شما که فقط باید بشینم بخونم، خلاصه کنم و تست بزنم! هر چند تا الانم همین کارو میکردم ولی نتیجه نمیگرفتم.

حاشا که من به موسم گل ترک مِی کنم /// من لاف عقل میزنم این کار کِی کنم
مطرب کجاست تا همه محصول زهد و علم /// در کار چنگ و بربط و آواز نی کنم
از قیل و قال مدرسه حالی دلم گرفت /// یک چند نیز خدمت معشوق و مِی کنم...
۰
۰
ارسال: #۱۵
۰۶ تیر ۱۳۹۴, ۰۴:۲۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱ تیر ۱۳۹۴ ۰۲:۲۹ ب.ظ، توسط dr.a_AI.)
Rainbow RE: چگونه مفهومی درس بخونم؟
(۰۶ تیر ۱۳۹۴ ۰۳:۳۱ ب.ظ)Goli.Raad نوشته شده توسط:  بچه ها ممنون از نظراتتان ولی اینجوری که من همیشه باید پای درس و کتاب باشم! چون یه مقدار کند پیش میرم و گیراییم هم جوریه که باید چند بار بخونم تا بفهمم. حالا با این راهکار های شما که فقط باید بشینم بخونم، خلاصه کنم و تست بزنم! هر چند تا الانم همین کارو میکردم ولی نتیجه نمیگرفتم.

اکثرا هم همینکارا رو کردن. اکثر کسایی که من دیدم با کمتر خوندن نتیجه بهتری گرفتن کسایی بودن که پایه خوبی از درسا داشتن. شما که قبلا هم تجربه کنکور رو داشتید خوندن امسال قطعا مثل پارسال نخواهد بود و خیلی جاها جنبه مرور داره براتون و یادآوری. مسئله ای که شما می فرمایید در زمینه مفهومی خوندن مشکل دارید مسئله ایه که خود من هم در زمینه درسی مثل طراحی الگوریتم و گسسته داشتم. (از گسسته که گذشتم و هیچ) ولی طراحی الگوریتم رو بارها و بارها حتی تست های تکراری رو هر چند وقت دوباره میزدم تا راهکارها تو ذهنم ثبت بشن و گاهی که دفعه بعدی تستی رو دوباره میزدم متوجه جنبه ای از اون میشدم که قبلا نشده بودم (بعضی موقع ها فکر میکنیم متوجه راه حلش شدیم)
اهمیت مرور خیلی بالاست. کیفیت رو فدای کمیت نکنید و فکر نکنید با مرور نمیرسید همه مطالب رو بخونید و رتبه خوبی هم نخواهید آورد. خود من سال گذشته خیلی برام مهم بود که همه مطالب رو بخونم و شدم تقریبا ۴۰۰۰ ، ولی امسال چند تا از کتاب ها رو حذف کردم و از همون کتاب هایی هم که میخوندم چند بخش رو نخوندم، بعضی از بخش ها هم بود که با وجودی که یک بار خونده بودم چون نمیرسیدم به مرور گذاشتمشون کنار. ولی بخش هایی که باقی موند رو بارها و بارها خوندم و رتبم شد ۳۰۰ که برای گرایش من (هوش) رتبه بدی نیست.(برای هر دو تا هم بعد مهر شروع کردم به خوندن) اینو گفتم که بگم حتی اگه (شاید) نصف کتاب ها رو بخونید، نشد دو سوم کتاب ها رو ولی همون ها رو خیلی خوب و با کیفیت بخونید حداقل رتبه قبولی رو میارید و الزامی نیست همه کتاب ها و همه بخش ها خونده بشن. برای رتبه بهتر لازمه کمی تلاشتون رو بیشتر کنید.

پ.ن : از همون اول در مورد حذف کتاب فکر نکنید مگر اینکه واقعا میدونید تو فلان درس مشکل دارید و نمیتونید پیش ببریدش.

هان مشو نومید چون واقف نه‌ای از سر غیب
باشد اندر پرده ، بازی‌های پنهان غم مخور
-------------------------------------------------
۹۹ درصد از مواردی که نگرانشان هستید هرگز اتفاق نخواهند افتاد.
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Goli.Raad

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آینده شغلی برقکاران و نحوه آموزش چگونه است؟ liliahmadi ۰ ۵۱ ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۰۴:۳۹ ق.ظ
آخرین ارسال: liliahmadi
  زبان چی و چه جوری بخونم؟ maedehgh3 ۱۷ ۱۶,۴۳۶ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۶:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  چگونه این خطا را موقع اجرای sql server 2014 رفع کنم ؟ farahnaz ۲ ۲,۶۶۹ ۱۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۱۸ ق.ظ
آخرین ارسال: farahnaz
  چگونه گوشی داغ شده را خنک کنیم؟ niloofarmajdi ۰ ۲,۴۷۶ ۰۱ تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: niloofarmajdi
  میخوام ارشد آی تی بخونم راهنمایی میخوام hadeeee ۱ ۲,۱۹۳ ۲۷ آذر ۱۳۹۸ ۰۱:۰۳ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  نقش آفرینی بر روی پارچه در قدیم چگونه بوده است؟ maryamdolati ۰ ۷,۴۳۶ ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ۰۵:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: maryamdolati
  چطوری کتاب مرجع (به انگلیسی) رو بخونم؟ sajadg ۷ ۶,۴۶۵ ۳۰ دى ۱۳۹۷ ۰۷:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: sajadg
  برای درس شبکه و امنیت از رو چی بخونم؟؟؟ shahryar711 ۲ ۳,۲۶۹ ۰۲ شهریور ۱۳۹۷ ۰۲:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: negarin_
  چگونه داده (دیتاست) پیدا کنم؟ fo-eng ۴ ۷,۲۸۲ ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ ۰۵:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: کیوان نامدار
  چگونه در کوتاه ترین زمان ممکن شرکت ثبت کنیم یا برای شرکتمون رتبه بگیریم؟؟؟ bineshdateh ۰ ۱,۸۸۴ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: bineshdateh

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close