زمان کنونی: ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۱۸ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

کدام زبان منظم است؟

ارسال:

fulgent پرسیده:

کدام زبان منظم است؟

سلام
لطفا اگر سوال زیر تکراری است لینک بدین تا اینو حذف کنم.. و گرنه در حل آن راهنمایی بفرمایید.

[تصویر:  247084_14016557204681713283.jpg]

به نظر خودم هم گزینه ۲ و هم گزینه ۴ . نظر دوستان چیه؟

۴
ارسال:

hosshah پاسخ داده:

RE: کدام زبان منظم است؟

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۱۵ ب.ظ)fulgent نوشته شده توسط:  سلام
لطفا اگر سوال زیر تکراری است لینک بدین تا اینو حذف کنم.. و گرنه در حل آن راهنمایی بفرمایید.

گزینه ۱: در مورد مستقل از متن بودن این زبان بحث شده بود
گزینه ۲: اگر [tex]w\epsilon \{a,b\}^{*}[/tex] که زبانمون همون [tex]\sum ^{ }[/tex] میشد اما اینجوری باید بین دو رشته یا aa یا bb باشه که میشه با DFA تشخیص داد

گزینه ۳: این هم مستقل از متنه
گزینه ۴: شما اگر شک داری که این منظمه ببین میتونی هر طور که رشته رو شکسته این ww برقرار باشه؟ (مثلا ab چجور میتونه ww باشه) این زبان هم به نظرم حساس به متنه

ارسال:

sara_omd پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۰۳ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(17 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۱۵ ب.ظ)fulgent نوشته شده توسط:  سلام

گزینه ۱: در مورد مستقل از متن بودن این زبان بحث شده بود
گزینه ۲: اگر [tex]w\epsilon \{a,b\}^{*}[/tex] که زبانمون همون [tex]\sum ^{ }[/tex] میشد اما اینجوری باید بین دو رشته یا aa یا bb باشه که میشه با DFA تشخیص داد

گزینه ۴: شما اگر شک داری که این منظمه ببین میتونی هر طور که رشته رو شکسته این ww برقرار باشه؟ این زبان هم به نظرم حساس به متنه

من توی گزینه ٢ و٣ و ٤ باهات موافقم اما گزینه ی ١ رو شک دارم و فکر می کنم حساس به متنه آخه وقتی w با معکوسش نباید برابر باشه زبان هم منظم میشه هم مستقل از متن اما اینجا که w1 با w2 نباید مساوی باشه نه با معکوسش به نظرم حساس به متنه
در مورد گزینه ٢میشه بگی dfaش دقیقا چطوری میشه
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۲۵ ب.ظ)sara_omd نوشته شده توسط:  من توی گزینه ٢ و٣ و ٤ باهات موافقم اما گزینه ی ١ رو شک دارم و فکر می کنم حساس به متنه آخه وقتی w با معکوسش نباید برابر باشه زبان هم منظم میشه هم مستقل از متن اما اینجا که w1 با w2 نباید مساوی باشه نه با معکوسش به نظرم حساس به متنه

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

این لینک رو چک کن واسه گزینه ۱ (
برای گزینه۲:
در حالت ۰ یه دونه a یا b ببین برو حالت ۱تو حالت ۱ با a,b رو خودش loop میزنه (u)
اگه aa یا bb دید میره به حالت بعد ([tex]ww^{r}[/tex] ، البته توی دو تا state این انجام میشه دیگه فقط گفتم یه دید کلی بدم)
در این حالت پهم یه دونه a یا b میبینه و میره به حالت پایانی و تو حالت پایانی هم با a,b رو خودش loop میزنه (v)
البته این NFAشه)

ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۰۳ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  گزینه ۱: در مورد مستقل از متن بودن این زبان بحث شده بود

گزینه ۴: شما اگر شک داری که این منظمه ببین میتونی هر طور که رشته رو شکسته این ww برقرار باشه؟ (مثلا ab چجور میتونه ww باشه) این زبان هم به نظرم حساس به متنه

کاملاً موافقم.

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۴۲ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  کاملاً موافقم.

با تشکر

ارسال:

sara_omd پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۳۵ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(17 بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۲۵ ب.ظ)sara_omd نوشته شده توسط:  من توی گزینه ٢ و٣ و ٤ باهات موافقم اما گزینه ی ١ رو شک دارم و فکر می کنم حساس به متنه آخه وقتی w با معکوسش نباید برابر باشه زبان هم منظم میشه هم مستقل از متن اما اینجا که w1 با w2 نباید مساوی باشه نه با معکوسش به نظرم حساس به متنه

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

این لینک رو چک کن واسه گزینه ۱ (
برای گزینه۲:
در حالت ۰ یه دونه a یا b ببین برو حالت ۱تو حالت ۱ با a,b رو خودش loop میزنه (u)
اگه aa یا bb دید میره به حالت بعد ([tex]ww^{r}[/tex] ، البته توی دو تا state این انجام میشه دیگه فقط گفتم یه دید کلی بدم)
در این حالت پهم یه دونه a یا b میبینه و میره به حالت پایانی و تو حالت پایانی هم با a,b رو خودش loop میزنه (v)
البته این NFAشه)

مرسی درسته چون u v اول و آخرش اومده می تونیم این کارو بکنیم اما واسه w و عکسش بدون u وvنمیشه این کارو کرد و واسه همینه که اونو می گیم منظم نیست
اما این منظمه
ممنون

۰
ارسال:

mahsalove پاسخ داده:

گزینه ۲ مستقل از متنه؟!Confused
reverso که نمیشه با DFA تشخیص داد ولی بقیه رو درست گفتید!Big Grin

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۱۲ ب.ظ)mahsalove نوشته شده توسط:  گزینه ۲ مستقل از متنه؟!Confused

ما که لازم نیست reverse رو تشخیص بدیم
ما کافیه فرضمون رو بر این بزاریم که طول رشته w برابره ۱ هستش

اونوقت [tex]WW^{R}[/tex] طولش ۲ هست و میتونه aa یا bb باشه Wink

ارسال: #۱۰

npour پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۲۱ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(17 بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۱۲ ب.ظ)mahsalove نوشته شده توسط:  گزینه ۲ مستقل از متنه؟!Confused

ما که لازم نیست reverse رو تشخیص بدیم
ما کافیه فرضمون رو بر این بزاریم که طول رشته w برابره ۱ هستش

اونوقت [tex]WW^{R}[/tex] طولش ۲ هست و میتونه aa یا bb باشه Wink
سلام نظر من:گزینه ۱و گزینه ۳:مستقل از متن،گزینه ۴ حساس به متن، گزینه ۲ منظم

۰
ارسال: #۱۱

izadan11 پاسخ داده:

چرا زبان سوم منظم نیست ؟

ارسال: #۱۲

Jooybari پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۰۶ ب.ظ)izadan11 نوشته شده توسط:  چرا زبان سوم منظم نیست ؟

چون شرط [tex]n\neq k-1[/tex] رو نمیتونه بدون پشته چک کنه. این شرط همپوشانی با شرط قبلی هم نداره.

ارسال: #۱۳

izadan11 پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۳۱ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  
(17 بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۰۶ ب.ظ)izadan11 نوشته شده توسط:  چرا زبان سوم منظم نیست ؟

چون شرط [tex]n\neq k-1[/tex] رو نمیتونه بدون پشته چک کنه. این شرط همپوشانی با شرط قبلی هم نداره.

یک شرطش گفته n>k و دیگری گفته n<>k-1 در شرط دوم فقط یک حالت قبول نیست که در شرط اول پوشش داده شده پس گرامر ما میشه a^n .b^m
و n و m هیچ ربطی به هم ندارنHuh

ارسال: #۱۴

hosshah پاسخ داده:

(۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۴ ق.ظ)izadan11 نوشته شده توسط:  یک شرطش گفته n>k و دیگری گفته n<>k-1 در شرط دوم فقط یک حالت قبول نیست که در شرط اول پوشش داده شده پس گرامر ما میشه a^n .b^m

من میگم کلا این هارو که ترکیب کنیم اون a^n.b^m که شما گفتی باید شرط n!=m-1 به هرحال برقرار باشه

ارسال: #۱۵

izadan11 پاسخ داده:

(۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۳۱ ق.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(18 بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۴ ق.ظ)izadan11 نوشته شده توسط:  یک شرطش گفته n>k و دیگری گفته n<>k-1 در شرط دوم فقط یک حالت قبول نیست که در شرط اول پوشش داده شده پس گرامر ما میشه a^n .b^m

من میگم کلا این هارو که ترکیب کنیم اون a^n.b^m که شما گفتی باید شرط n!=m-1 به هرحال برقرار باشه

لازم نیست
اشتراک نداریم که , اجتماع است

ارسال: #۱۶

hosshah پاسخ داده:

(۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۳۴ ق.ظ)izadan11 نوشته شده توسط:  لازم نیست
خب بالاخره یکی از این زبون ها باید تولیدش بکنه تا اجتماعش هم بتونه دیگه
اینکه n=m-1 باشه رو کدومشون میتونه تولید کنه؟

ارسال: #۱۷

izadan11 پاسخ داده:

(۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۳۸ ق.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(18 بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۳۴ ق.ظ)izadan11 نوشته شده توسط:  لازم نیست
خب بالاخره یکی از این زبون ها باید تولیدش بکنه تا اجتماعش هم بتونه دیگه
اینکه n=m-1 باشه رو کدومشون میتونه تولید کنه؟

مهم نیست جزو کدومه چون این دو مجموعه رو هم یک زبان رو نشون میدن که حاصل اجتماع هر دوتاشون هست مثلا فرض کن دو تا مجموعه داریم که تقارنی نباشه ولی اجتماع اون ها تقارنی بشه
این اجتماع رو میشه در یک مجموعه نوشت به شکل a^n.b^m یعنی ما هر رشته ای به این فرم داشته باشیم جزو یکی از این دو مجموعه است پس ما کافی است چنین رشته ای رو تشخیص بدیم که dfa اون به راحتی قابل رسمه

ارسال: #۱۸

hosshah پاسخ داده:

(۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۳:۰۸ ق.ظ)izadan11 نوشته شده توسط:  یعنی ما هر رشته ای به این فرم داشته باشیم جزو یکی از این دو مجموعه است پس ما کافی است چنین رشته ای رو تشخیص بدیم که dfa اون به راحتی قابل رسمه

خودت داری میگی ما هر رشته ای به فرم a^n.b^m بگیریم جزو یکی از این زبون ها هست دیگه حالا من میگم اینکه n=m-1 باشه جزو کدومشونه؟
شما میگی می میتونیم رشته ای تولید کنیم که تعداد b هاش یه دونه از a هاش بیشتر باشه. حالا سواله من اینه که با کدوم یکی از این زبان ها میخوای تولیدش کنی؟ خب وقتی هیچ کدوم از این زبان ها نتونه تولیدش کنه پس اجتماعش هم نمیتونه دیگه

ارسال: #۱۹

izadan11 پاسخ داده:

(۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۳:۱۴ ق.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(18 بهمن ۱۳۹۲ ۰۳:۰۸ ق.ظ)izadan11 نوشته شده توسط:  یعنی ما هر رشته ای به این فرم داشته باشیم جزو یکی از این دو مجموعه است پس ما کافی است چنین رشته ای رو تشخیص بدیم که dfa اون به راحتی قابل رسمه

خودت داری میگی ما هر رشته ای به فرم a^n.b^m بگیریم جزو یکی از این زبون ها هست دیگه حالا من میگم اینکه n=m-1 باشه جزو کدومشونه؟
شما میگی می میتونیم رشته ای تولید کنیم که تعداد b هاش یه دونه از a هاش بیشتر باشه. حالا سواله من اینه که با کدوم یکی از این زبان ها میخوای تولیدش کنی؟ خب وقتی هیچ کدوم از این زبان ها نتونه تولیدش کنه پس اجتماعش هم نمیتونه دیگه

فهمیدم
سوتی دادمTongue
فکر می کردم وقتی n=k-1 است یعنی n یکی بیشتر از k استTongue

۰
ارسال: #۲۰

fulgent پاسخ داده:

خیلی خیلی از وقتی که گذاشتین ممنونمSmile

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پارسه، مدرسان شریف،ماهان و.... کدام یک بهتره؟؟؟ alim93 ۶۴ ۶۶,۹۷۲ ۰۷ تیر ۱۴۰۱ ۱۲:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: عزیز دادخواه
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۵۱۶ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  آزمون آزمایشی ارشد کدام موسسه را شرکت کنیم Ali1991khe ۲ ۳,۲۰۳ ۱۴ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: Ali1991khe
  آزمون آزمایشی ارشد کدام موسسه را شرکت کنیم Ali1991khe ۲ ۲,۹۷۶ ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Ali1991khe
  کدام زبان برنامه‌نویسی بهترین انتخاب است؟ elecomco ۲ ۲,۷۷۸ ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ ۰۵:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: kilookiloo
Big Grin کدام منابع برای هوش مصنوعی برای مهندسی پزشکی؟ sajadg ۳ ۴,۰۶۴ ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ۰۴:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  گرامر منظم Sanazzz ۶ ۶,۱۸۴ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۴:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
Photo ساده سازی عبارت منظم etedadi ۰ ۱,۸۱۲ ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: etedadi
  کدام گرایش به برنامه نویسی مربوط است؟ سیدرضا بازیار ۱ ۲,۳۹۵ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: kilookiloo
Question کدام یکی ؟ سیستم عامل مقسمی یا سیستم عامل موسوی طیبی (پوران پژوهش) javad94 ۲۲ ۲۴,۵۵۳ ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ ۰۲:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: agha_Yahya

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close