زمان کنونی: ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۱:۵۸ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال ۷۵ کنکور ۸۹ کامپیوتر - محاسبه miss rate

ارسال:

zara-t پرسیده:

سوال ۷۵ کنکور ۸۹ کامپیوتر - محاسبه miss rate

حافظه نهان از نوع شرکت پذیر مجموعه ای دو راهه با کلن ۸ بلوک ۴ کلمه ای موجود است. بزرگی حافظه اصلی ۲۵۶m کلمه است. با فرض اینکه کش در ابتدا خالی است نرخ فقدان بعد از اتمام رشته مراجعات به آدرسهای حافظه اصلی چقدر می شود؟
۱۲F,23F,12B,12C,23C,67D,69D,69F,69C
(جواب میشه ۶۰ درصد)
البته این سوال قبلا پرسیده شده ولی من جوابشو نفهمیدم Huh

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

maryam.raz پاسخ داده:

RE: سوال ۷۵ کنکور ۸۹ کامپیوتر - محاسبه miss rate

(۰۴ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۰۷ ب.ظ)zara-t نوشته شده توسط:  حافظه نهان از نوع شرکت پذیر مجموعه ای دو راهه با کلن ۸ بلوک ۴ کلمه ای موجود است. بزرگی حافظه اصلی ۲۵۶m کلمه است. با فرض اینکه کش در ابتدا خالی است نرخ فقدان بعد از اتمام رشته مراجعات به آدرسهای حافظه اصلی چقدر می شود؟
۱۲F,23F,12B,12C,23C,67D,69D,69F,69C
(جواب میشه ۶۰ درصد)
البته این سوال قبلا پرسیده شده ولی من جوابشو نفهمیدم Huh

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
مبحث حافظه مبحث سنگینیه اگه این فصل رو خوب متوجه نشدید ویس اجلالی رو گوش بدید. تو اون پست کاربر هما خیلی خوب توضیح داده ، کجا رو متوجه نشدید؟
من یه توضیح کوتاه میدم چون واقعا توضیح دادنشون مشکله
وقتی میگه ۸تا بلوک داریم دو راهه یعنی کش ما مث یک ماتریس با ۴سطر و ۲ ستون میمونه که جمعا ۸بلاک رو شامل میشه (درایه ها)
گفته هر بلوک ۴کلمه میگیره یعنی سایز بلوک ۴ هست یعنی در هر درایه ۴تا لغت قرار میگیره (از صفر تا ۳)
پس ما هر بار آدرسی به حافظه بدیم یک بلاک یعنی ۴کلمه رو به حافظه میاریم
آدرس ما ۱۲F هست باید دودویی بنویسیم ۱۱۱۱ ۰۰۰۱۰ ۰۰۰۱ .۲بیت پایینی لغت رو مشخص میکنه در اینجا ۱۱ هست یعنی لغت سوم.
گفتیم درایه ما ۴ تا لغت میگیره این لغت سومش بود ۳لغت دیگه اون چی هستن: اونایی که ۲ بیت آخرشون ۰۰و۰۱و۱۰ هست
یعنی این بیت ها رو در آدرس بالا به جای دو بیت آخر بذاریم:
۱۱۱۱ ۰۰۰۱۰ ۰۰۰۱: ۱۲f
۱۱۱۰ ۰۰۰۱۰ ۰۰۰۱ : ۱۲e
۱۱۰۱ ۰۰۰۱۰ ۰۰۰۱: ۱۲d
۱۱۰۰ ۰۰۰۱۰ ۰۰۰۱: ۱۲c
پس ما این ۴ آدرس رو وارد کش کردیم وفقط به ازای ۱۲F میس داشتیم اگر هر کدوم از این آدرسها رو بخوایم میس نداریم(مث ۱۲c)
اگه دقت کنید میبینید ۱۲ در همه شو ن یکسانه و فقط در حرف آخر متفاوت هستن
یه نکته دیگه هم داره که ۲بیت پایین تر بعدی (بیت های دوم و سوم) آدرس کش رو مشخص میکنه واسه این آدرسها ۱۱ هست پس میشه بلوک یا سطر سوم.
واسه بقیه آدرسها هم همینطور. فقط به ۴ بیت آخرشون توجه کنید.
اگه حساب کنید واسه اینا میس داریم:
۱۲F,23F,12B,67D,69D که میشه ۵میس پس: ۵/۹ که میشه تقریبا ۶۰ درصد

سعی کردم خیلی ساده توضیح بدم سوالی بود بپرسید

ارسال:

zara-t پاسخ داده:

RE: سوال ۷۵ کنکور ۸۹ کامپیوتر - محاسبه miss rate

ممنون maryam.raz . منم جوابشو متوجه شدم ( البته بعد از اینکه دوباره کتاب پورانو خوندم) ولی به قول شما مشکل جواب سوالو نوشتن برای همین بیخیال شدم اینجا چیزی بنویسم Smile البته توضیحاتتون برای هرکسی که بخواد کامله Smile
'
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نظر شما راجب بهترین موسسه برای کنکور ارشد کامپیوتر vahid_sh@hotmail.com ۶۵ ۴۰,۲۷۰ ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Hadi7590
  [دانلود] حل تشریحی کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و آی تی ۸۷ تا ۹۲ good-wishes ۳۰ ۵۰,۲۶۰ ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ ۰۲:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  خرید کتب موردنیاز برای کنکور ارشد کامپیوتر susankhanoom ۱ ۲,۵۰۲ ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۴:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: jasin
  به کتاب های کنکور ارشد کامپیوتر نیاز دارم Dermobd ۰ ۲,۱۸۴ ۰۵ آذر ۱۳۹۹ ۰۳:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Dermobd
  فروش کتاب های کنکور ارشد کامپیوتر پارسه و پوران پژوهش sems ۳ ۵,۴۵۴ ۱۶ دى ۱۳۹۸ ۰۲:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: roxana.r
  لینک گروه تلگرام کنکور ارشد آی تی و کامپیوتر firstiped ۱ ۳,۸۶۵ ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: kimia580
  گروه پر انرژی کنکور ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات در تلگرام popreza94 ۲ ۶,۳۵۳ ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: kimia580
Rainbow فروش کامل ترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر maneshti_sharifi ۶ ۴,۷۵۷ ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ ۰۶:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Masoud05
Wink قبول شده های (علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر و IT ) سال ۹۸ اینجا اعلام کنند gaslakh ۲۵ ۱۴,۱۵۲ ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۳۰ ق.ظ
آخرین ارسال: mehdi.m2
  فروش کتاب کنکور آی تی و کامپیوتر علی اکبر متاجی ۰ ۱,۷۲۷ ۰۱ شهریور ۱۳۹۸ ۰۱:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: علی اکبر متاجی

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close