زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۴:۰۷ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

نقدهایی بر روش مز

ارسال: #۱۶
۰۳ مهر ۱۳۹۲, ۰۸:۴۳ ق.ظ
نقدهایی بر روش مز
من تو تابستون یه هفته رو برای جمعبندی عقب افتادگیهام روزی یه درس میخوندم خیلی دلچسب نبود، چون من قبلش روزی ۴/۵ درس میخوندم.همونطور که آقای جهانی گفتند بازده کاری پایین میاد.
ولی من مز ۳ به بعد رو خیلی دوست دارم ۱ ماه آخر ( خلاصه، تست، مرور خلاصه).

آقای جهانی میشه ما از برنامه ماه آخر مز استفاده کنیم؟ ولی مزهای قبلی رو انجام ندیم؟
آقای جهانی لطفا تو برنامتون ،برای دوستان دانشجویی مثل من که ۲/۳ روز دانشگاه هم میریم ولی میخوایم تو کنکور هم نتیجه عالی بگیریم رو هم درنظربگیرید. Smile
۲
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: Donna
ارسال: #۱۷
۰۳ مهر ۱۳۹۲, ۰۹:۳۷ ق.ظ
RE: نقدهایی بر روش مز
سلام

به نظر من هر شخصی یه روش برای برنامه ریزی میطلبه . نمیشه گفت همه ی ما میتونیم از این روش استفاده کنیم . باید با توجه به ویژگی های روحی خودمون + پایه ی درسی که داریم و عادات مطالعاتیمون درس بخونیم . یکی از مشکلات داوطلبین کنکور اینه که میگردن دنبال آدمای موفق نمیگم این کار اشتباست اما به یقین میتونم بگم پیروی محض اشتباست مگر اینکه دقیقا خودمونو در یک سطح با اون فرد برنامه ریز ببینیم . به نظر من اول باید یک دوره ی کوتاه مثلا یک هفته ای داوطلب خودشو بشناسه در روند مطالعاتش و خودشو ارزیابی کنه . بعد با توجه به توانایی هاش برای خودش یه برنامه ی مفید بریزه که در این حین از راهنمایی ها میتونه استفاده ببره و اشتباهات مطالعاتیشو تصحیح کنه . اما پیروی محض اشتباست .

البته این نظره من بود .Blush

یک چشم من از روز جدائی بگریست / چشم دگرم گفت چرا گریه ز چیست؟

چون روز وصال شد فرازش کردم / گفتم نگریستی نباید نگریست .........
۵
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: H3NGAM3H , Mänu , ماه بانو
ارسال: #۱۸
۰۳ مهر ۱۳۹۲, ۱۰:۴۵ ق.ظ
نقدهایی بر روش مز
من با توجه به شرایطم، برنامه ریزی که داشتم مشابه مز بود
دو سه روز هم بود مطالعه رو شروع کرده بودم که با روش مز آشنا شدم و دقیق بودن و تایم بندی خوبش باعث شد که جدول پیشرفتم رو طبق این برنامه بکشم

یکی از مزیت های این روش برای منی هست که همش دوس دارم زود یه کتاب رو تموم کنم ! یعنی از صفحه اول که شروع میکنم دنبال اینم که به صفحه پایان برسم ! این عادت یکی دو روزه من نیست که بخوام ترکش کنم برای همین روش مز برای این روحیه من کاملا مناسبه و وقت خوندن واقعا لذت میبرم.
و از اونجایی که من در تمام دوران تحصیل عادت به همه خونی ( یعنی یا اصلا نمیخونم یا همه چی رو میخونم حتی واسه دوره ) داشتم این روش با بازه های دقیق زمانیش باعث میشه که خلاصه خوندن و مرور منسجم رو هم توی وقت کمی که دارم یاد بگیرم و بتونم مطالب رو تثبیت کنم توی ذهنم

امسال هم قصد شرکت در آزمون های آزمایشی رو ندارم چون پارسال فقط اعتماد به نفس رو از من سلب کرد و باعث شد دو ماه آخر دست از خوندن بکشم !

به هرحال امیدوارم هرکس روش مناسب برنامه ریزی رو با توجه به روحیات خودش بتونه انتخاب کنه و در آخر به دلخواهاش برسه

پیروز باشید

لطفا لبخند بزنید !
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: nazanin_sh , ریحان
ارسال: #۱۹
۰۳ مهر ۱۳۹۲, ۰۲:۳۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۳ مهر ۱۳۹۲ ۰۲:۴۰ ب.ظ، توسط dzzv_13.)
نقدهایی بر روش مز
از نقد آقای جهانی ممنون Heart
خیلی موشکافانه بود

از این دید که گفتی همخانی با آزمونهای آزمایشی نداره فقط دید منفیش رو گفتی بنظرم دید مثبت هم داره اینکه:
لازم نیست هر وقت آزمون از یک مبحث داریم دقیقا همه اون مباحث رو کامل (خوندن عادی با کامل خوندن فرق داره) خونده باشیم چون آزمونها نوعی شبیه سازی هست و مطمئنا سر کنکور هم مباحثی میاد که تا حالا نخونده باشیم

در مورد روش مز من این مهر رو با این روش شروع کردم اما نه اینکه کل کتابی رو بخونم و بزارم کنار
توی مز اول من هماهنگ درسا رو پیش میبرم
مثلا درسی مثل مهندسی نرم افزار ۲۰ فصل هست و من ۱۰ خونه براش درست کردم که هر وقت دو فصل از این درس رو خوب بخونم یک خونه رو تیک میزنم (فکر کنم توی مز گفته بودن یک کتاب رو کامل بخونی بزاری کنار) و سعی میکنم یک درسی بیش از دو خانه از بقیه جلو یا عقب نیفته

بهترین برنامه از دید من اینه که بشینی بخونی فقط (هر کدوم حسش رو داشتی بخونی .. اگر حس نداری هم باز یه مرور ساده برا خودت بکن که چیا خوندی و چیکار کردی بعد خود به خود انگیزه برا خوندن بوجود میاد)
بقولی دنبال بهونه برای درس خوندن نباشیSmile ... هر چند این بحثا خوبیش اینه یه شخمی در ذهن میزنه و ذهن جا باز میکنه و انگیزه ایی میشه برا ادامه راه ...Blush

و ممنون از همگی بخاطر بحثا و جملاتی که انگیزه ایجاد میکنه Heart
۴
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: H3NGAM3H , nazanin_sh , jahani , narjesk
ارسال: #۲۰
۰۳ مهر ۱۳۹۲, ۰۵:۱۰ ب.ظ
نقدهایی بر روش مز
با تشکر از آقای جهانی
من واقعا با اون قسمتش که گفتین به برنامه آزمونا نمیشه رسید موافقم اتفاقا این سوالی بود که این چند روزه ذهن خودم رو هم درگیر کرده امیدوارم راه حلتون رو زودتر ارائه بدین که ما هم استفاده کنیم .

همه چیز آن لحظه به پایان می رسد که قدم های تو از حرکت باز می ایستد!
۲
۰
ارسال: #۲۱
۰۳ مهر ۱۳۹۲, ۰۸:۲۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۳ مهر ۱۳۹۲ ۱۱:۲۱ ب.ظ، توسط mohammad.ardeshiri.)
RE: نقدهایی بر روش مز
به نظره من این روشا مفید نیست دلیل نمیشه کسی که با یه روشی نتیجه گرفته حالا به هر دلیلی ( پایش قوی بوده و iq اش بالای ۱۸۵ بوده و یا اصلا شانس اورده) برای همه جواب بده
من کسی رو میشناسم که با پایه درسی ضعیف پارسال رتبش عالی شد به نسبت خودش اونم فقط از ۵ آبان شروع به درس خوندن کرد فکر نکنم دلیلی بشه که روشش خیلی خوب باشه که چطوری خونده تو مدت کم یعنی حس میکنم روشش فقط بدرد خودش بخوره .Smile چون پرسیدم یکم تعقول کردم دیدم روش بدی بوده حداقل واسه من Tongue
این روش فکر کنم تو دوره تابستان شاید خوب باشه ولی مهر به بعد جالب نیست واسه من قابل درک نیست این روش . برنامه ریزی خوبه ولی این روشا کشکن مهم برتامه ریزی و ارادست به نظرم حتی آدم کنکور آزمایشی هم شکت نمیکنه باید طبق برنامش جلو بره چون با این روشا کار کش میاد مخصوصا روشای غیر هم روند من مطمئنم کسی که طراحی و یه درس دیگه رو تو یه پک ببنده برای چند روز موفق نمیشه و از کنکورم زده میشه چون فقط درک تستای طراحی یه هفته وقت میخواد
به هر حال فک کنم سال دیگه جواب این روش مشخص شه و منم پشیمون نشم که چرا از این روش استفاده نکردم شایدم بشم Shy

با ۱۰۰۰ تومان چیکار میشه کرد؟

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۳
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: masoudalmas
ارسال: #۲۲
۰۳ مهر ۱۳۹۲, ۱۱:۱۶ ب.ظ
نقدهایی بر روش مز
یکی با توجه به شناختی که از خودش داره، میدونه این روش واسش مناسبه، استفاده میکنه، یکی هم نیست، خب استفاده نمیکنه.

قطعا اونی که این روش رو قبول کرده، توانایی خودش رو میدونه، و میدونه که توی ۴/۵ روز میتونه یه درس رو تموم کنه یا نه! دیگه جای بحث نداره که...

ضمن اینکه روش مز مجبور نمیکنه که حتما ۲ درس ۲ درس یا تک درس پیش برید. من خودم ترجیح میدم موازی بخونم. نه اونقدر زیاد که همه ی دروس رو با هم بخونم و نه اونقدر کم که هر ۴ روز فقط تو فاز یک درس باشم!

مثلا من ۴ درس رو با هم پیش میبرم، ترکیبی از درسایی که علاقه دارم و پایه ام خوبه و درسایی که پایه ی ضعیفی دارم...

آزمون های آزمایشی هم اوایلش فقط تضعیف روحیه است! و اینکه وقت آدم رو میگیره! البته به نظر من. چون شما هنوز رو یه مطلبی تسلط کافی نداری، میری از خودت آزمون میگیری، خب چه فایده؟! بعدم که خراب میکنی میگی خب من که هنوز مسلط نبودم!!

ضمنا روش مز نکات مثبت هم داره، که انتظار میرفت توی نقدش، به این موارد هم توجهی میشد... (مهمترینش تکراره که باعث تثبیت دروس میشه).

آخر همه چیز خوب میشه. اگه نشد، یعنی هنوز آخرش نرسیده...
۵
۲
 سپاس‌گزاری شده توسط: par par_92 , ریحان
ارسال: #۲۳
۰۴ مهر ۱۳۹۲, ۰۳:۱۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۴ مهر ۱۳۹۲ ۰۳:۵۸ ب.ظ، توسط MarkLand.)
نقدهایی بر روش مز
فضای نقد الان بسیار باز شد!!

think positive
۲
۰
ارسال: #۲۴
۰۴ مهر ۱۳۹۲, ۰۳:۴۹ ب.ظ
نقدهایی بر روش مز
سلام بر عزیزان

خب هر چیزی تویه دنیای ما یه سری نقاط ضعف و قوت داره...

اتنخاب کننده با توجه به موقیت خودش یه روشی و انتخاب میکنه که ممکنه برا کس دیگه با شرایط متفاوت اصلا مناسب نباشه.

اصلا قرار نیست که این روش برا همه مناسب باشه!
۱
۰
ارسال: #۲۵
۰۴ مهر ۱۳۹۲, ۰۶:۴۸ ب.ظ
نقدهایی بر روش مز
منم با خانم الهه موافق ام ای کاش کسی یه مقدار هم از مزیت هاش میگفت!!!
بچه ها میتونن از این روش ایده بگیرن و با توجه به روحیات خودشون ازش استفاده کنن.
مثلا خود من با خوندن ۱ یا ۲ درس تمرکز ام خیلی بیشتر میشه یا مثلا وقتی یه کتاب ام تموم میشه کلی انرژی میگیرم اما از یه طرف ۴/۵ روز واسه اتمام یه درس واسم کمه واسه همین ۱ هفته کردمش و بیشتر از ۱/۵ تستا رو میزنم...

من همانم که می دانم در روز روحت چه جراحت هایی برمی دارد ، و در شب روحت را در خواب به تمامی بازمی ستانم تا به آن آرامش دهم و روز بعد دوباره آن را به زندگی برمی انگیزانم و تا مرگت که به سویم بازگردی به این کار ادامه می دهم.Heart

(انعام ۶۰)
۲
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: El@he , H3NGAM3H
ارسال: #۲۶
۰۴ مهر ۱۳۹۲, ۰۷:۰۲ ب.ظ
نقدهایی بر روش مز
با شناختی که از خودم دارم باید فشار روم باشه تا درس بخونم روش مز به دردم نمی خوره
از طرفی ازمون ها یه فشار محسوب میشه ادمو مجبور می کنه درس بخونه هر چقدر بیشتر درس بخونی رتبه ات بهتر میشه و این رتبه ی خوب شبیه پاداشه اگه بد بشه یه جور تنبیه هستش (فقط مواظب باشین فریب نخورین)
در بازه ی هر ازمون مبحث مربوطه رو بخونین برا ازمون های نیمه و جامع هفته ی اول مرور و خلاصه برداری(از درسی که ضعیفترین نتیجه گرفته شده شروع شه) هفته ی دوم تست (البته سعی بشه مرور سریعتر شه)
من می خوام اینجوری عمل کنم
۳
۰
ارسال: #۲۷
۰۴ مهر ۱۳۹۲, ۱۰:۰۷ ب.ظ
نقدهایی بر روش مز
درود دوستان عزیز،
مز برنامه ای است که در کوتاه ترین زمان، سعی می کنه بهترین نتیجه رو بده.
اگه مغز رو مثل یه مموری خازنی در نظر بگیری،( و می دونید که خازن ها دیشارژ می شوند) هر بار تکرار مثل شارژ دوباره خازن هاست و لازمه که بدونید برای شارژ دوباره خازن نیاز به همون اندازه انرژی که بار اول گذاشتید ندارید و در دوره های بعدی و بر اساس زمانی که هر لحظه کوتاه تر می شود، پایداری بیشتر و دیشارژ کمتر است پس عمل شارژ با سرعت بیشتری اتفاق می افتد. یعنی زمان کمتر.
از طرف دیگر جز اصلی مز ، که حتی به عنوان مز پایه هم معروف شد رو فراموش کرده اید. از شما خواسته شده که اطلاعاتتون رو در دروس مختلف تقویت کنید که صلاحیت ورود به مز اول رو داشته باشید. همیشه روی این مورد خیلی تاکید کردم.بعد از اون که مز اول شروع میشه شما ۶۴ روز وقت داری و مثلا ۱۰ تا درس. به قراری هر درس رو ۶/۴ روز وقت داری که ۰/۴ هم هیچی. مگه شما دانشجوی کارشناسی نیستید که باید ۲۰ واحد رو در عرض ۱۲ روز امتحان دهید. یعنی هر درس تقریبا ۲ روز وقت داره.که فرض کنیم ۳ روز واسه مثال های خاص که بعدا پاشون میاد وسط. اونجا رو چه جور می خوندید؟ با حداقل دو برابر این زمان می خواهیم مز اول درس ها رو بخونیم. اگه پایه درس رو بلد باشی و اینکه این همه وقت هم داری، عجیب نیست که درسا تمام میشن.
و اینکه دقت کنید که مز یه روش تقریبا کوتاه از نظر زمانی هستش. این روشی که من خودم ازش استفاده کردم و راضی بودم مز۱۲۸ بود.( ۱۲۸ روزه) .اغلب برنامه ریزی ها حدود ۲ برابر مز از ابتداشون تا کنکور زمان بندی دارند (مثلا از اول تابستان). اگه کسی واقعا از نظر زمانی مشکل داره خیلی راحت می تونه مز۲۵۶ رو اجرا کنه و یا حتی مز (e + 128). که e مثلا می تونه ۹۶ یا ۶۴ باشه.مز فقط می خواد که توالی و زمان بندی و فرمول هاش رعایت بشه. مز با این کار حافظه تصویری رو تقویت می کنه. جا داره یه توضیح در مورد حافظه تصویری بدم که تکرار زیاد باعث میشه شما با دیدن یه متن چند خطی در عرض چند ثانیه تمام نوشته های اون متن رو درون مغزتون زنده کنید. در حالی که با این چند ثانیه فقط می تونید نصف یه خط معمولی رو که قبلا ندید بخونید و مز از این استفاده می کنه.
در مورد آزمون های آزمایشی هم بگم که با اینکه نمونه من کوچک بود ولی چیزی که دیدم نتایج واقعا متفاوت است از اون چیزی که فکر می کنید.
مز سرعت بالایی داره و این سرعت رو به خاطر این گرفته که بین درس های مختلف این طرف اونطرف نمی پره.کسانی که دارن طبق مز پیش می رن ، علاوه بر اطلاعات پایه و خوبی که دارن ، به دلیل اینکه بعضی درسا رو کامل خوندن و احاطه کامل تری دارند ، درصد هاشون تو اون درسا خیلی بهتره. من قبلا مثال زدم. فکر کن یه امتحان داری اگه کامل کتابتو بخونی ۱۸ میشی و اگه ۲۰% کتابتو نخونی به جای اینکه این ۲۰% واقعا به اندازه ۲۰% تاثیر بگذاره ، خیلی بیشتر تاثیر می گذاره، مثلا سوال هایی می بینی که با اینکه تو قسمتی هست که خوندیش اما چون جوابشو به راحتی نمی تونی در بیاری چیزی تو ذهنت هست که میگه این ماله بیست درصدی هست که نخوندم. از موارد دیگه که توجیح خواندن کتاب به صورت کامل است ، زنجیره واری و تقویت مطالب قبلی است. با اینکه روند پیشرفت در بچه های مز در کنکور های آزمایشی هم توجیح دارد عرض کنم که فرضا بچه هایی که طبق مز می روند کنکور آزمایشی رو هم خوب ندهند. خوب اتفاق بدی نمی افته. مهم کنکور است نه نتیجه کنکور آزمایشی.

در کل از همه دوستان تشکر می کنم و همچنین از آقای جهانی به خاطر نقدی که کردند

شاد باشید . بدرووود
۱۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: sir_ams , hamid88 , shine , jahani , pooyaa , El@he , b.kiani , Ariyanic , Donna , MarkLand , H3NGAM3H , mrsh1372
ارسال: #۲۸
۰۴ مهر ۱۳۹۲, ۱۰:۵۵ ب.ظ
نقدهایی بر روش مز
من بیش از حد با نظر آقا مجید موافقم
لایک

هیج وقت دیر نیست
........................!!!
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: H3NGAM3H
ارسال: #۲۹
۰۵ مهر ۱۳۹۲, ۰۱:۱۰ ق.ظ
نقدهایی بر روش مز
در تایید صحبت های آقای زرین، من هم فکر میکنم همین تکرار خیلی باعث بهبود شرایط میشه. خیلی از سوالای کنکور در سطح ساده و متوسط طراحی شدند که اگه فقط بتونم اون نکته ی کوچیکش رو به یاد بیاریم، میتونم از پس خیلی از تست ها بربیایم و درصد خوبی بگیریم. که این امر به نظر من با تکرار و تثبیت مطالب محقق میشه.

در ضمن:
قانون پارکینسون: هر کاری رو به اندازه ی زمانی که واسش بذاری، ازت وقت میگیره! من به عینه این قضیه واسم اثبات شده. خیلی وقتا به خودم میگم مثلا فلان درس رو توی ۱۰ روز میخونم، یه وقتا هم واسش ۴-۵ روز در نظر میگیرم. نتیجه اینکه اون درس رو میتونم حداکثر توی ۶ روز تموم کنم، با همون بازدهی که میدونم برنامه ی ۱۰ روزم خواهد داشت....

خیلی از ماها، امتحانامون رو با همین روش گذروندیم! لااقل من که شب امتحانی بودم...

آخر همه چیز خوب میشه. اگه نشد، یعنی هنوز آخرش نرسیده...
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: H3NGAM3H

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعداد روش های نوشتن عدد n ss311 ۲ ۳,۰۲۹ ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  مشاوره روش تحقیق و تحلیل آماری sirvan.t ۰ ۱,۹۵۷ ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۵۹ ق.ظ
آخرین ارسال: sirvan.t
  روش برنامه نویسی پویا برای حل فروشنده دوره گرد Mohammad WR10 ۶ ۱۰,۳۹۵ ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ ۰۶:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Shadik
  تکنولوژی و مزایای تین کلاینت maral00 ۰ ۱,۷۸۴ ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ۰۴:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: maral00
  روش به طرح درخت پیش ترتیب با آرایش داده شده porseshgar ۶ ۶,۱۴۹ ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: porseshgar
  مزایای مهندسی کامپیوتر نسبت به برق چیه؟ Iron Maiden ۱۵ ۱۶,۳۶۸ ۰۸ بهمن ۱۳۹۷ ۰۴:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohii12
  روش اپلای کردن فایل patch به برنامه ای در لینوکس hanie_M ۱ ۲,۳۱۱ ۲۳ دى ۱۳۹۷ ۰۴:۰۶ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  روش های تولید محتوا برای سایت melinaa ۰ ۱,۹۸۹ ۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۳۵ ق.ظ
آخرین ارسال: melinaa
  بهترین زمان برای حل کوله پشتی به روش پویا Mr.R3ZA ۰ ۱,۹۸۰ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ۰۲:۰۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Mr.R3ZA
  بهترین زمان برای حل کوله پشتی به روش پویا Mr.R3ZA ۰ ۱,۷۵۵ ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Mr.R3ZA

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close