زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۱:۰۱ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مشکلات من با تابع مولد

ارسال:

lotus پرسیده:

مشکلات من با تابع مولد

سلام
من دو فصل اول گسسته رو که خوندم به اونصورت مشکا حادی با مباحثش نداشتم
اما تابع مولد دیگه شورشو درآوردهTongue
اعصاب ندارم. یکی به من بگه چطوری این فصل رو بخونم. دوبار خوندم اما اصلا منظور مثال هاشو نمی فهمم چه برسه به حلشون رو. از طرفی هم عذاب وجدان میگیرم بی خیالش شم.
خواهش میکنم منو در این مود راهنمایی کنید. میشه بزارمش و برم؟!یا چه کنم؟Huh

۱
ارسال:

ttiiko پاسخ داده:

مشکلات من با تابع مولد

منم همین مشکل رو دارم ، اصل موضوع رو میفهمم اما وسط حل مثال ها یوهو نامرد یجا لایی میکشه عمرا نفهمی چی شد!
حتی اگر هم مثال رو بفهمم یکمی سوال رو تغییر بدی دیگه نمیتونم حلش کنم.
سرعت خوندنمم کند کرده اعصابمم خورد.
چه باید کرد؟ برم کلاس؟ میترسم برم کلاس هم خیلی سرسری ازش رد بشن باز همون آشو همون کاسه.... Undecided

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

RE: مشکلات من با تابع مولد

سلام. تابع مولد یک روش حله. توضیحاتش زیاده. خلاصه بگم از توان x برای شمارش استفاده میکنه. فهمش یکم مشکله ولی بعضی وقتها خیلی کمک میکنه. به نظرم باید این فصل رو از مرجع بخونید.

۰
ارسال:

afshin18 پاسخ داده:

این فصل از فصل های مورد علاقمه
برای شروع مدرسان عالی و ساده توضیحش داده ولی از رو گریمالدی باید پایه و درک ریاضیت قوی باشه
یه دنباله تعریف کرده بعد نشون داده با هر عمل رو این دنباله (مثلا مشتق و...) چه تغییراتی در این دنباله ایجاد می شه
هدف اصلی از تعریف این دنباله حل ساده تر مسائل پیچیده ی ترکیبیاتی هستش البته در مسائل بازگشتی هم کاربرد داره
۴ صفحه ی اول مولد گریمالدی رو بخونید بعد از اون برید از رو مدرسان ادامه بدید بعدش برگردید و گریمالدی رو ادامه بدید
البته مفاهیم پیچیده تری از خود مولد در ادامه در موردشون بحث میشه که تو مدرسان بهش اشاره نشده و برای افزایش درک و فهم ریاضی خیلی مفید ان

۰
ارسال:

mhbftdb پاسخ داده:

در اصل : وقتی حل مسئله ای با دنباله اش (یا رابطه بازگشتی) سخته تابع مولد اون دنباله رو بدست میاریم چون حل اون مسئله با تابع مولد آسونتره

کاربردهای تابع مولد :

۱- برای حل معادلات بازگشتی (مثل بدست آوردن رابطه بسته اعداد کاتالان)

۲- تشخیص order برای توابع

۳- شمارش اشیا از جنش تقسیم گلوله های متمایز در جعبه های غیرمتمایز

اگه بتونه ۷-۸ تا تابع مولد معروف رو هم اثبات کنی و هم حفظ کنی با استفاده از تمرین حل کردن روی تابع مولد مسلط میشی

۰
ارسال:

wokesh پاسخ داده:

بهترین منبع برای درک کامل مباحث توابع مولد گریمالدی است.

ارسال:

MShariati پاسخ داده:

سلام

در قدرت توابع مولد شکی نیست، ولی به نظرم لازم نیست همه یادش داشته باشند؛ این به نظر من یک ابزار قدرتمنده که بهتره حرفه ای ها درش وارد بشن و بدرد همه نمی خوره.

تو کنکور کم ازش سؤال میاد و اگر هم با این سؤالات مواجه بشید کافیه یک سری تعریفات کلی رو در این زمینه بدونید تا بتونید از روشهای دیگری غیر از حل کردن مستقیم سؤال به جواب برسید.

بنابراین اگر خوندید و بررسی هم کردید ولی خوب نفهمیدید، میتونید رد بشید، همونقدر که با کلیتش آشنا شدید کافیه.

ارسال:

Itstudent87 پاسخ داده:

من ترم ۳ واسه پاس کردن گسسته نه سر کلاس رفتم که تابع مولد رو خوندم و ازش میترسیدم!
اما ازونجا که تا چیزی رو یاد نگیرم بی خیال نمیشم قشنگ شروع کردم خوندنش از منابع مختلف.
وقتی یه منبع رو خوندم(کتاب سبزه قلی زاده انتشارات شریفه فک کنم)بعدش کتاب پارسه رو نگاه کردم دیدم ای ول!چیز سهتی نبوده به هیچ وجه.
الانم تابع مولد رو خیلی دوس دارم!

یه تجربه:
چیزی رو که به نظرتون سخته فهمش از اول بخونید!مثال به مثال برید جلو!حتی یه مثال رو بدون درک ازش رد نشید.
سر سخت باشید.
از من که بدتر نیستین!
من گسسته رو تو لیسانس یه بار با ۵ افتادم!
از گسسته متنفر بودم!

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تابع مولد ss311 ۰ ۱,۳۰۲ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
Question مشکل با درک توابع دنباله دار و مولد ؟؟؟؟ radar ۰ ۲,۴۸۶ ۱۶ دى ۱۳۹۷ ۰۴:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: radar
Information مشکلات مانشت aatwo ۳۷۷ ۱۸۰,۲۷۵ ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ۱۲:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: elect
  مشکلات مغایرت معدل درج شده در سنجش و معدل موجود در کارنامه newwink ۳۳ ۲۵,۹۶۲ ۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: alie0928
  مشکلات KMPlayer αɾια ۷ ۴,۵۹۶ ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۵:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: αɾια
  مشکلات ویندوز ۱۰ αɾια ۲ ۲,۴۵۳ ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ۰۸:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: αɾια
  تابع ورودی فلیپ فلاپ naghmeh70 ۳ ۲,۸۱۹ ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ۰۶:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: عزیز دادخواه
  تابع منطقی naghmeh70 ۲ ۲,۴۱۱ ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: naghmeh70
  تابع خروجی pla naghmeh70 ۲ ۲,۹۰۲ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ۰۱:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: naghmeh70
  محاسبه تابع جرم احتمال whynot2 ۱ ۳,۲۵۱ ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ۰۲:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: BBumir

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close