زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۰۸ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

به مناسبت ماه مبارک رمضان: هر روز تدبر و تامل در یک آیه از قرآن کریم

ارسال: #۱۶
۲۹ تیر ۱۳۹۲, ۱۱:۳۴ ب.ظ
RE: به مناسبت ماه مبارک رمضان: هر روز تدبر و تامل در یک آیه از قرآن کریم
اعوذ بالله من الشیطان رجیم
بسم الله الرحمن الرحیم

فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا ﴿٨﴾
قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَکَّاهَا ﴿٩﴾
وَقَدْ خَابَ مَنْ دَسَّاهَا ﴿١٠﴾

سپس فجور و تقوا (شر و خیرش) را به او الهام کرده است
که هر کس خود را پاک کرده رستگار شده
و آنکه خود را با گناه آلوده ساخته محروم گشته است.

معنی کلمات:
أَلْهَمَ: وادار کردن (کسی را)- بلعیدن (چیزی را) - به خورد (کسی) دادن- الهام کردن ( به کسی چیزی را)
فجور: هرزگی- فسق- فساد-فجور- عیاشی- گناه- زندگی گناه آلود
تقوی: تقوا- پارسایی- ترس از خدا- پرهیزگاری-
زَکَّی: افزودن- زیاد کردن- رشد دادن- پاک کردن- تهذیب کردن- تصدیق کردن- به حق دانستن- تایید کردن کسی را- ضمانت کردن (به صداقت کسی) گواهی دادن- به حقانیت و اعتبار(چیزی) گواهی دادن- ستودن (کسی را)
خیبّ - خابّ: شکست خوردن- ناکام بودن- خنثی شدن- بیهوده شدن- بی نتیجه ماندن- به خطا رفتن- گمراه شدن
دَسَّ: گذاشتن- انداختن(چیزی را در) مدفون کردن ( چیزی را زیر خاک)

برداشت من از این آیات:
همانطور که در پست قبلی گفتم بعد از این یازده سوگند مطلبی بیان شده که به عنوان قانونی در این عالم از اهمیت بالایی برخوردار هست. اون مطلب اینه که خداوند دو نیرو و قطب مخالف یعنی خیر و شر- تقوا و فجور رو در وجود انسان قرار داده و بیان می فرماید هر کس تقوا پیشه کند رستگار شده و کسی که راه شر و فجور رو انتخاب کنه به خطا رفته و گمراه میشه. در واقع انسان هر لحظه با هر انتخابش در یک از این دو مسیر قرار داره. مسیر خیر و مسیر شر.

تفسیر نمونه :
آیه ۸- خداوند چنان قدرت تشخیص و عقل و وجدان بیداری به انسان داده است که فجور و تقوی را از طریق عقل و فطرت در می یابد.
آری هنگامی که خلقت انسان تکمیل شد و هستی او تحقق یافت خداوند بایدها و نبایدها را به وی تعلیم داد و به این ترتیب وجودی شد از نظر آفرینش مجموعه ای از گل بدبو و روح الهی و از نظر تعلیمات آگاه بر فجور و تقوا. در نتیجه انسان موجودی است که می تواند در قوس صعودی برتر از فرشتگان قرار گیرد و در قوس نزولی از حیوانات درنده نیز درگذرد. و این منوط به آن است که با اراده و انتخاب خویش کدام مسیر را برگزیند.

آیه ۹- آری رستگاری از آن کسی است که نفس خویش را تربیت کند و رشد و نمو دهد و از آلودگی به خلق و خوی شیطانی و گناه و عصیان و کفر پاک سازد. در حقیقت مساله اصلی زندگی انسان نیز همین تزکیه است که اگر باشد سعادتمند است و در غیر این صورت بدبخت و بینوا.

آیه ۱۰-به این ترتیب پیروزمندان و شکست خوردگان در صحنه دنیا مشخص می شوند و معیار ارزیابی دو گروه مورد اشاره چیزی جز تزکیه نفس و رشد روح تقوا و اطاعت الهی و یا آلودگی به انواع معاصی و گناهان نیست.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: سجاد۶۷ , انرژی مثبت , deh-ab , atenaa
ارسال: #۱۷
۳۰ تیر ۱۳۹۲, ۱۰:۴۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۰ تیر ۱۳۹۲ ۱۰:۴۶ ب.ظ، توسط Somayeh_Y.)
بسم الله الرحمن الرحیم

وَ الضحَی‏( سوره ضحی- آیه۱)
وَ الَّیْلِ إِذَا سجَی‏(۲)
مَا وَدَّعَک رَبُّک وَ مَا قَلی‏(۳)

قسم به روز ( هنگامی که آفتاب برآید)
و به شب هنگامی که آرام گیرد
خداوند تو را وانگذاشته و مورد خشم قرار نداده

معنی کلمات:
وَدَّعَ: وداع کردن (کسی را) خداحافظی کردن (با کسی)
قلی: بیزار بودن، متنفر بودن( از کسی)- دشمنی داشتن ( با کسی)، کینه ورزیدن (نسبت به کسی)

برداشت من از آیات:
برای پیدا کردن مرجع ضمیر "ک" در فعل "وَدَّعَک" به دنبال شان نزول آیات رفتم. که به این مطالب رسیدم

شان نزول :
از آنجا که مخالفان، به خاطر قطع نزول وحى به مدّت پانزده روز، به آن حضرت نیش زبان مى‏زدند، لذا این سوره در مقام دلدارى به پیامبر است و حمایت‏هاى خداوند از آن حضرت را، از هنگام یتیمى تا رسیدن به رسالت بیان مى‏دارد.
و آنگاه از پیامبر مى‏خواهد تا او نیز با یتیمان و محرومان برخوردى خدایى داشته و با زبان و عمل، نعمت‏هاى الهى را آشکار ساخته و سپاس‏گزار آنها باشد.
منبع: تفسیر نمونه

به این فکر کردم که آیا مخاطب این آیات فقط شخص پیامبر هست؟ خیر، بنظرم همه ما به نوعی در این عالم یتیم هستیم! و همیشه در موقعیت های مختلف تحت حمایت های پروردگار قرار گرفتیم.
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت , سجاد۶۷ , deh-ab , atenaa , paradis
ارسال: #۱۸
۳۰ تیر ۱۳۹۲, ۱۰:۵۴ ب.ظ
(۳۰ تیر ۱۳۹۲ ۱۰:۴۵ ب.ظ)Somayeh_Y نوشته شده توسط:  به این فکر کردم که آیا مخاطب این آیات فقط شخص پیامبر هست؟ خیر، بنظرم همه ما به نوعی در این عالم یتیم هستیم! و همیشه در موقعیت های مختلف تحت حمایت های پروردگار قرار گرفتیم.
از حسن انتخابتون متشکرم
بله من هم فکر می کنم این که خداوند خطاب به پیامبرش مواردی رو متذکر میشه در حقیقت مستقیما با ما داره حرف میزنه چرا که پیامبر را اسوه و پیشوای ما قرار داده و ما هم باید مثل او و در نهایت متجلی صفات حسنی خداوند بشیم لذا بسیار و شاید همه آیاتی که خطاب به پیامبر هست در حقیقت خطاب به ماست
 سپاس‌گزاری شده توسط: Somayeh_Y , سجاد۶۷ , deh-ab , paradis
ارسال: #۱۹
۳۱ تیر ۱۳۹۲, ۱۱:۳۱ ب.ظ
بسم الله الرحمن الرحیم

وَلَلآخِرَةُ خَیْرٌ لَکَ مِنَ الأولَى ﴿سوره ضحی، آیه ۴﴾
و مسلما آخرت برای تو از دنیا بهتر است.

معنی کلمات

خَیْرٌ :خوب، نیکو، نیک، عالی، برجسته، بلندمرتبه، پسندیده، بهتر، بهترین.
أولَى:نخستین، مهم ترین، اصلی، عمده، اول هر چیزی.

برداشت من از آیه
و آخرت بهتر است برایت از دنیا. این یک نوید هست، اینکه اگر دنیا برات سخت میگذره ناراحت نباش، جهانی بهتر و بلندمرتبه تر از این دنیا در انتظارت هست. نویدی برای پیامبر و اونهایی که رهرو او هستند، پس در واقع در نقطه مقابل می تونه هشدار باشه برای اونها که در مقابل پیامبر و در واقع در مقابل حق می ایستند.

برگزیده تفسیر نمونه
تو در این جهان مشمول الطاف او هستی و در آخرت بیشتر و بهتر.
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت , سجاد۶۷ , deh-ab
ارسال: #۲۰
۰۲ مرداد ۱۳۹۲, ۰۴:۴۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ مرداد ۱۳۹۲ ۰۴:۴۵ ب.ظ، توسط Somayeh_Y.)
بسم الله الرحمن الرحیم

وَ لَسَوْفَ یُعْطیکَ رَبُّکَ فَتَرْضى‏ (سوره ضحی، آیه ۵)
و به زودی پروردگارت آنقدر به تو عطا خواهد کرد که خشنود شوی

یُعْطی: دادن ( به کسی چیزی را)، تقدیم کردن. پیشکش دادن. هدیه دادن. پاداش دادن. اعطا کردن. بخشیدن.
رَضِیَ : راضی شدن. خشنود شدن. رضایت دادن. موافقت کردن. پسندیدن. پذیرفتن. جایز شمردن.

برداشت من از این آیه:
با خوندن این آیه به مقام و شان حضرت محمد (ص) فکر کردم. به اینکه یک انسان به درجه ای میرسه که خداوند درصدد خشنود کردن او برمیاد. و اینکه در این آیه وعده چه هدیه و بخششی به پیامبر داده شده؟ چه چیزی پیامبر رو راضی و خشنود میکنه؟ برای پاسخ این سوالم به تفسیر مراجعه کردم.

برگزیده تفسیر نمونه:

این بالاترین اکرام و احترام پروردگار نسبت به بنده خاص خود محمد(ص) است که می فرماید آنقدر به تو می بخشیم که راضی و خشنود شوی. در دنیا بر دشمنان پیروز می شوی و آیین تو عالم گیر خواهد گشت و در آخرت نیز مشمول بزرگترین مواهب خواهی بود.
بی گمان رضایت و خشنودی پیامبر اسلام (ص) به عنوان خاتم انبیا و رهبر عالم بشریت تنها در نجات خویش نیست. بلکه آن زمانی راضی و خشنود می شود که شفاعت او درباره امتش نیز پذیرفته ش ود.
امام باقر(ع) از پدرش امام زین العابدین (ع) و آن حضرت از عمویش محمد بن حنفیه و او از پدرش امیر مومنان علی (ع) روایت کرده است که گفت: رسول خدا (ص) فرمود: روز قیامت من در موقف شفاعت می ایستم و آنقدر گناهکاران را شفاعت می کنم که خداوند می گوید :" ارَضیتَ یا محمد" ( آیا راضی شدی ای محمد؟) من می گویم: " رَضیتُ رَضیتُ " (راضی شدم، راضی شدم!)

سپس امیر مومنان علی (ع) رو به جمعی از اهل کوفه کرد و افزود: شما معتقدید که امید بخش ترین آیات قرآن آیه " قل یا عبادی ..... (آیه ۵۳ سوره زمر، بگو: ای بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده اید، از رحمت خداوند نومید نشوید) " است.
گفتند: آری، ما چنین می گوییم. فرمود: ولی ما اهل بیت می گوییم امید بخش ترین آیات قرآن آیه "وَ لَسَوْفَ یُعْطیکَ رَبُّکَ فَتَرْضى" است.

پ.ن. بابت تاخیر در ارسال این پست عذرخواهم. البته من دیروز پست رو نوشتم ولی دکمه ارسال رو که زدم با مشکل مواجه شد و پستم ارسال نشد. در وبلاگی خوندم که نویسنده وبلاگ نوشته بود :
"مدتی است شیطان سیم اینترنتم را جویده است!"
حالا شده حکایت بنده، این جناب شیطان نه تنها اینترنتم رو دچار اختلال کرده بلکه جاهای دیگه هم داره موش می دوونه. خدا خودش آخر و عاقبت همه رو ختم به خیر کنه. Smile
 سپاس‌گزاری شده توسط: good-wishes , سجاد۶۷ , deh-ab , انرژی مثبت
ارسال: #۲۱
۰۲ مرداد ۱۳۹۲, ۰۹:۲۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ مرداد ۱۳۹۲ ۱۰:۵۷ ب.ظ، توسط Somayeh_Y.)
میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) مبارک.
دوست داشتم آیه امروز با این مناسبت عزیز ارتباطی معنایی داشته باشه. وقتی ادامه آیات رو مطالعه کردم متوجه شدم رزق امروزمون از قبل رقم خورده بوده. در این پست تنها آیات رو به همراه معانی می نویسم و دوستان رو به تامل و تفکر دعوت می کنم Smile

بسم الله الرحمن الرحیم

أَلَمْ یَجِدْکَ یَتِیمًا فَآوَى ﴿٦﴾
وَوَجَدَکَ ضَالا فَهَدَى ﴿٧﴾
وَوَجَدَکَ عَائِلا فَأَغْنَى ﴿٨﴾
فَأَمَّا الْیَتِیمَ فَلا تَقْهَرْ ﴿٩﴾
وَأَمَّا السَّائِلَ فَلا تَنْهَرْ ﴿١٠﴾
وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّکَ فَحَدِّثْ ﴿١١﴾

آیا او تو را یتیم نیافت و پناه داد؟!
و تو را گمشده یافت و هدایت کرد.
و تو را فقیر یافت و بی نیاز نمود
حال که چنین است یتیم را تحقیر مکن
و سوال کننده را از خود مران
و نعمتهای پروردگارت را بازگو کن
 سپاس‌گزاری شده توسط: atenaa , انرژی مثبت , سجاد۶۷
ارسال: #۲۲
۰۳ مرداد ۱۳۹۲, ۰۴:۵۴ ق.ظ
به پیشواز شب های قدر می رویم با سوره مبارکه قدر

بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ ﴿۱﴾
ما [قرآن را] در شب قدر نازل کردیم (۱)

معنی کلمات:
نزل: پایین آمدن، فرود آمدن، هبوط کردن

برداشت من از این آیه:

قرآن بر قلب پیامبر نازل شد، در شب قدر که شب نزول قرآن هست، چه اتفاقی در این عالم رخ میده؟ سرنوشت ما زمینی ها چه طور و بر چه اساسی رقم میخوره؟
استادی می گفتند، شب قدر هر کسی به میزان قدر و اندازه ظرف وجودی اش دریافت خواهد کرد. قدر و اندازه خودتون رو زیاد کنید، با ظرف بزرگتری به استقبال این شب ها برید تا بیشتر بهره مند بشید.

تفسیر نمونه:
شب قدر، شب نزول قرآن.
از آیات قرآن از جمله آیه ۱۸۵ سوره بقره استفاده می شود که قرآن مجید در ماه مبارک رمضان نازل شده است.
در نخستین آیه این سوره می فرماید: ما آن [قرآن] را در شب قدر نازل کردیم. جمله "إِنَّا أَنزَلْنَاهُ " به عظمت این کتاب بزرگ آسمانی نظر دارد که خداوند نزول آن را به خود نسبت داده است.
نزول قرآن در شب قدر، شبی که مقدرات و سرنوشت آدمیان در تمام سال در آن تعیین می شود، دلیل دیگری بر سرنوشت ساز بودن این کتاب بزرگ آسمانی است.
از ضمیمه کردن این ایه با آیه ۱۸۵ سوره بقره نتیجه گیری می شود که شب قدر در ماه مبارک رمضان است. اما کدام شب است؟ از قرآن چیزی در این مورد استفاده نمی شود ولی مشهور در روایات این است که در دهه آخر ماه رمضان، شب بیست و یکم یا بیست و سوم است. البته در روایات متعددی بیشتر روی شب بیست و سوم تکیه شده است.
امام صادق (ع) در حدیثی فرمود: تقدیر مقدرات در شب نوزدهم، تحکیم آن در شب بیست و یکم و امضا در شب بیست و سوم است.

و به این ترتیب بین روایات جمع می شود.
 سپاس‌گزاری شده توسط: atenaa , انرژی مثبت , سجاد۶۷
ارسال: #۲۳
۰۴ مرداد ۱۳۹۲, ۰۴:۴۲ ق.ظ
سرکار خانم Somayeh_Y کاری براشون پیش آمده و تا اطلاع ثانوی ، من فایل هایی که ایشون زحمت آماده کردنشون رو کشیدن و برام فرستادند رو براتون میذارم .

بسم الله الرحمن الرحیم

وَمَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِ ﴿۲﴾
و تو چه میدانی شب قدر چیست؟

معنی کلمات:
دَرَی: پی بردن (به چیزی)، دانستن (چیزی را)، با خبر بودن، آگاهی یافتن(از چیزی)
وَمَا أَدْرَاکَ ما ..... : چه میدانی، حتی نمی دانی که...

تفسیر نمونه
در این آیه برای بیان عظمت شب قدر می گوید: " و تو چه میدانی شب قدر چیست؟
این تعبیر نشان می دهد که عظمت این شب به قدری است که حتی پیامبر (ص) با آن علم وسیع و گسترده اش، قبل از نزول این ایات به آن واقف نبود.
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت , Somayeh_Y , سجاد۶۷
ارسال: #۲۴
۰۵ مرداد ۱۳۹۲, ۰۴:۴۲ ق.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ ﴿۳﴾
شب قدر بهتر از هزار ماه است.

معنی کلمات
خَیْرٌ :خوب، نیکو، نیک، عالی، برجسته، بلندمرتبه، پسندیده، بهتر، بهترین.
أَلْفِ: ج. الوف، آلاف: هزار، هزاره

تفسیر
بهتر بودن این شب از هزار ماه به خاطر ارزش عبادت و احیای آن است. روایات فضیلت شب قدر و فضیلت عبادت آن نیز که در کتاب های شیعه و اهل سنت فراوان است. این معنی را کاملا تایید می کند.
به علاوه نزول قرآن در این شب و نزول برکات و رحمت الهی در آن، سبب می شود که شب قدر از هزار ماه برتر و بالاتر باشد.
در بعضی از تفاسیر آمده است که پیغمبر اکرم(ص) فرمود: یکی از بنی اسرائیل لباس جنگ به تن کرده بود و هزار ماه آن را از تن بیرون نیاورد و پیوسته مشغول یا آماده جهاد در راه خدا بود. اصحاب و یاران شگفت زده شدند و آرزو کردند که ای کاش چنان فضیلت و افتخاری نصیب آنها نیز می شد. آیه مورد بحث نازل گشت و بیان کرد که شب قدر بهتر از هزار ماه است.
 سپاس‌گزاری شده توسط: Somayeh_Y , shima_24 , سجاد۶۷
ارسال: #۲۵
۰۶ مرداد ۱۳۹۲, ۰۴:۳۹ ق.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن کُلِّ أَمْرٍ ﴿۴﴾
فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان برای (تقدیر) هر کاری نازل می شوند"

تفسیر:
سپس به توصیف بیشتری از آن شب بزرگ پرداخته می افزاید: "فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان برای (تقدیر) هر کاری نازل می شوند"
با توجه به اینکه تَنَزَّلُ فعل مضارع است و دلالت بر استمرار دارد، روشن می شود که شب قدر مخصوص زمان پیامبر و نزول قرآن مجید نبوده بلکه امری است مستمر و شبی است مداوم که در هر سال تکرار می شود.
منظور از " روح" مخلوق عظیمی مافوق فرشتگان است، چنانچه در حدیثی آمده که شخصی از امام صادق (ع) سوال کرد: آیا روح همان جبرئیل است؟ امام فرمود: جبرئیل از ملائکه است و روح اعظم از ملائکه است. مگر خداوند متعال نمی فرماید:" ملائکه و روح نازل می شوند؟"
یعنی به قرینه مقابله، این دو عبارت با هم متفاوتند.
منظور از مِّن کُلِّ أَمْرٍ این است که فرشتگان برای تقدیر و تعیین سرنوشت و آوردن هر خیر و برکتی در آن شب نازل می شوند، و هدف از نزول آنها انجام این امور است.
 سپاس‌گزاری شده توسط: M*Gh , انرژی مثبت , Somayeh_Y , shima_24 , سجاد۶۷
ارسال: #۲۶
۰۷ مرداد ۱۳۹۲, ۰۴:۴۵ ق.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

سَلَامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ﴿۵﴾
شبی است سرشار از سلامت ( و برکت و رحمت) تا طلوع سپیده

تفسیر:
شبی است که در آن هم قرآن نازل شده هم عبادت و احیای آن معادل با هزار ماه است. هم خیرات و برکات الهی نازل می گردد. هم رحمت خاصش بندگان را فرا می گیرد و هم فرشتگان و روح نازل می شوند.
بنابراین، شبی است سراسر سلامت و نور و رحمت از آغاز تا پایان.
حتی طبق بعضی از روایات، در شب قدر شیطان در زنجیر است و از این نظر نیز شبی سالم و همراه با سلامت است.
 سپاس‌گزاری شده توسط: Somayeh_Y , انرژی مثبت , سجاد۶۷
ارسال: #۲۷
۰۷ مرداد ۱۳۹۲, ۰۶:۲۵ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۷ مرداد ۱۳۹۲ ۰۶:۳۹ ق.ظ، توسط Somayeh_Y.)
اولا اینکه یک تشکر ویژه می کنم از دوست عزیزم خانم good-wishes که کمک کردند تا این تاپیک نصفه و نیمه رها نشه.چون آیات و تفاسیر رو یکجا در اختیار ایشون قرار دادم، امکان اینکه برداشتم رو بنویسم نبوده و نیست. اما امروز به آیاتی برخوردم که برای لحظاتی تلاطم عجیبی در من ایجاد کرد. دوست داشتم این حس رو با شما هم شریک بشم. البته پست روز بیستم رو خانم good-wishes گذاشته اند، شاید قسمت این بوده که امروز رو کمی بیشتر به آیات قرآن بپردازیم و بیاندیشیم.

آیات ۱۹ تا ۲۵ سوره معراج
بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّ الإنْسَانَ خُلِقَ هَلُوعًا ﴿١٩﴾
إِذَا مَسَّهُ الشَّرُّ جَزُوعًا ﴿٢٠﴾
وَإِذَا مَسَّهُ الْخَیْرُ مَنُوعًا ﴿٢١﴾
إِلا الْمُصَلِّینَ ﴿٢٢﴾
الَّذِینَ هُمْ عَلَى صَلاتِهِمْ دَائِمُونَ ﴿٢٣﴾
وَالَّذِینَ فِی أَمْوَالِهِمْ حَقٌّ مَعْلُومٌ ﴿٢٤﴾
لِلسَّائِلِ وَالْمَحْرُومِ ﴿٢٥﴾

به یقین انسان حریص و کم طاقت آفریده شده است
هنگامی که بدی به او رسد بی تابی می کند
و هنگامی که خوبی به او رسد مانع دیگران می شود و بخل می ورزد
مگر نماز گزان
آنها که نمازها را پیوسته به جا می آورند
و آنها که در اموالشان حق معلومی است
برای تقاضا کننده و محروم

معنی کلمات
هَلِعَ : بی تاب بودن، نا شکیبا بودن، مضطرب بودن، نگران بودن، ناآرام بودن
جَزِعَ، جُزوع: نگران شدن، بی آرام شدن، دلنگران شدن، غمگین شدن
مَنَعَ: باز داشتن، ممانعت کردن، سد کردن، محروم کردن.

برداشت من از آیات:
در ارسال ۱۶# به این نکته اشاره شد که در این عالم خداوند دو تشکیلات آفریده، تقوا و فجور، خیر و شر. در اینجا هم در آیات ۱۹ تا ۲۱ باز به وجود همان بخش فجور در انسان ها اشاره شده و ویژگی افرادی که پیرو این تشکیلات هستن بیان میشه. در آیه ۲۲ می فرماید مگر نمازگزاران. در ادامه به تشکیلات تقوا اشاره شده و ویژگی های اونا رو بیان می فرماید.
دو نکته برام جالب بود، اول اینکه ما آدم ها دست به کتمان کردن مون خیلی عالیه!! خداوند داره میگه به یقین حرص و کم طاقتی رو در وجود انسان قرار دادیم، بعد در زندگی روزمره مون کافیه کسی به ما خرده بگیره که چرا اینقدر کم صبری، ناشکری و ...،قبل اینکه به حق بودن حرفش فکر کنیم، خیلی سریع جبهه می گیریم، زمین و زمان رو به هم می دوزیم تا بهش اثبات کنیم که اشتباه میکنه. کمی حق پذیر باشیم. قبول کنیم که این نیروهای خیر و شر در هسته وجودی ما هست، ما هستیم که با اختیارمون انتخاب می کنیم در کدوم جهت باشیم. تعصب روی خودمون رو کنار بذاریم، ما فرشته آفریده نشدیم.

نکته بعدی اینکه می فرماید اون صفات بد در انسان ها هست مگر در نمازگزاران. نمازگزار کیه؟ کسی که فقط ۱۷ رکعت نماز یومیه به جا میاره؟ به نظرم نماز و نماز گزار اینجا یک نماد هست، نماد ارتباط و کسی که در طول شبانه روز به خداوند متصل است.
در دومین ویژگی به انفاق و بخشش و به نوعی خمس و زکات اشاره میشه. دقت کنید گفته نمیشه کسی که به محروم و سائل کمک می کنه، بلکه می فرماید کسانی که حق معلومی در اموالشان برای محرومین در نظر می گیرند.

اوضاع اقتصادی و یک سری وظایف که مربوط به دولت است به کنار. ولی آیا اگه همه ثروتمندان و اونایی که از رفاه نسبی برخوردارند حق فقرا رو از مالی که در اختیار دارند بهشون می دادن باز هم وضعیت یه عده به این شکل بود؟ اصلا چند نفر به این نکته واقف هستند که با کمک به نیازمند دارند حق اونا رو بهشون میدن نه اینکه بهشون لطف کنند. متوجه واژه حق هستیم؟!

پ.ن. بابت پرگویی ام عذرخواهم. انشاا.. تاپیک رو خانم good-wishes ادامه خواهند.
در پناه حق
 سپاس‌گزاری شده توسط: good-wishes , انرژی مثبت , سجاد۶۷
ارسال: #۲۸
۰۷ مرداد ۱۳۹۲, ۰۳:۳۹ ب.ظ
در ادامه فرمایش خانم Somayeh_Y در خصوص نمازگزار

ادریس بن عبد الله، گوید: از امام صادق علیه السلام تفسیر این آیه را پرسیدم که :
« (روز قیامت از جهنمیان پرسیده می شود) چه چیز شما را به جهنم داخل نمود؟ پا سخ می دهند : چون ما از نمازگزاران (مُصَلِّینَ ) نبودیم به جهنم افتادیم -سوره مدثر/۴۲ »

حضرت فرمودند: اینکه می گویند ما از نمازگزاران (مُصَلِّینَ ) نبودیم مقصودشان این است که از پیروان آن امامانى نبودیم که خدا در باره آنها گفته : « و پیشگامان و سبقت گیرندگان از همه جلو ترند، آنها مقربانند سوره واقعه : ۱۰- ۱۱ » ؛ مگر تو نمی دانی که مردم (عرب ها)در مسابقه اسب سواری ، آن اسبى که مسابقه را برده است سابق می نامند و آن اسبی را که بعد از سابق و به دنبال سابق است را مصلّى مى نامند. در اینجا هم از مصلّى همان معنى مقصود است که می گویند : « ما از نمازگزاران (مُصَلِّینَ ) نبودیم » یعنى ما از کسانی نبودیم که دنباله رو امامان معصوم خود که سبقت گیرندگانند ، باشند.
الکافی (ط - الإسلامیة)، ج ۱، ص: ۴۱۹
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت , سجاد۶۷
ارسال: #۲۹
۰۸ مرداد ۱۳۹۲, ۱۱:۰۲ ق.ظ
سوره مزمل
بسم الله الرحمن الرحیم

یَا أَیُّهَا الْمُزَّمِّلُ (۱﴾
قُمِ اللَّیْلَ إِلا قَلِیلا ﴿٢﴾
ای جامه به خود پیچیده! (۱)
شب را، جز کمی، به پاخیز!(۲)

تفسیر نور :
‏« الْمُزَّمِّلُ » : جامه به خود پیچیده . گویا پیغمبر اسلام در وقت نزول وحی اغلب با جامه‌ای خود را می‌پوشاند . در اینجا پیغمبر گرامی با همان حالتی مخاطب قرار می‌گیرد که به هنگام وحی پیدا می‌کرد ، و چنین ندائی هم برای ملاطفت با او است‌ ؛ نه معاتبت . اشاره‌ای هم به این دارد که هر مؤمنی که در دل شبها جامه به خود پیچیده است ، بلند شود و خودسازی کند و اندوخته‌ای بیندوزد . صورت اصلی این واژه ( مُتَزَمِّل ) و از باب تفعّل است .‏

« قُمْ » : پاشو ! برخیز ! مراد برخاستن از خواب و شب‌زنده‌داری و پرداختن به نماز و نیایش است . « قَلِیلاً » : مستثنی است . برابر این آیه ، حضرت تنها اندکی از شب می‌توانست بخوابد .‏
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت , shima_24 , سجاد۶۷
ارسال: #۳۰
۰۹ مرداد ۱۳۹۲, ۱۰:۴۵ ق.ظ
بسم الله الرحمن الرحیم

نِصْفَهُ أَوِ انْقُصْ مِنْهُ قَلِیلا ﴿٣﴾ أَوْ زِدْ عَلَیْهِ وَرَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِیلا ﴿٤﴾
نیمی از شب را یا کمی از آن کم کن(۳) یا بر نصف بیفزا و قرآن را با دقت و تامل بخوان

تفسیر :
به پا خیز که دوران جامه به خود پیچیدن و در گوشه انزوا نشستن به سر رسیده است. "ترتیل" که در اصل به معنی تنظیم و ترتیب موزون است، در اینجا به معنی خواندن ایات قرآن با تانّی و نظم لازم، ادای صحیح حروف، تبیین کلمات، و دقت و تامل در مفاهیم آیات و اندیشه در نتایج ان است.
همچنین روایاتی که در تفسیر "ترتیل" وارد شده گواه بر این حقیقت است که نباید آیات قرآن را به عنوان الفاظی خالی از محتوا و پیام تلاوت کرد، بلکه باید به تمام اموری که به تاثیر آن در خواننده و شنونده عمق می بخشد توجه داشت و فراموش نکرد که این پیام الهی است و هدف، تحقق بخشیدن به محتوای آن است.
ولی متاسفانه امروز بسیاری از مسلمانان از این واقعیت فاصله گرفته و از قرآن تنها به خواندن الفاظی اکتفا کرده اند بی آنکه بدانند این آیات برای چه نازل شده است.
گرچه الفاظ قرآن نیز محترم است ولی نباید فراموش کرد که این الفاظ و تلاوت، مقدمه بیان محتواست.
در تفسیر "ترتیل" از امام صادق (ع) روایت شده است که فرمود:" وقتی از کنار آیه ای می گذری که در آن نامی از بهشت است توقف کن و از خدا بهشت را بطلب(و خود را برای آن بساز) و چون از کنار آیه ای می گذری که در آن نام دوزخ است از آن به خدا پناه ببر( و خویشتن را از آن دور بدار)
 سپاس‌گزاری شده توسط: سجاد۶۷

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تولدت مبارک به انگلیسی + بهترین معادل انگلیسی cyruskingsolomon ۰ ۱,۵۳۸ ۰۶ خرداد ۱۴۰۰ ۰۳:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  دانشجوی قرآن کاوی رایانشی دانشگاه شهید بهشتی vosough ۱ ۳,۶۳۴ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۱:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: oloom-ensani
  پذیرش با عنوان قرآن کاوی رایانشی s-nowrozi ۴۷ ۳۱,۶۲۴ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۱:۲۷ ق.ظ
آخرین ارسال: oloom-ensani
  طلوع ماه admin ۱۷ ۱۷,۶۴۸ ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ ۰۱:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: gostore
  نکات کنکوری روز خواستگاری Fardad-A ۳۷ ۳۲,۳۵۹ ۰۵ دى ۱۳۹۸ ۰۶:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Behnam‌
  معرفی کتاب "راز طراحی سایت بدون کدنویسی در کمتر از ۷ روز" ap2co ۰ ۲,۲۴۰ ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: ap2co
  کتاب روشنایی فنی – کریم پور qasem66 ۱ ۱۲ ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ۰۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Alireza-res
Exclamation ارسال پرونده سربازی در تیر ماه....کمک کنید shayanww ۴ ۵,۰۷۹ ۰۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: aali361
Big Grin دنبال آدمای با انگیزه برای گروهی درس خوندن ارشد تو این ۲۳ روز باقی مانده هستم maedeee ۱ ۲,۲۰۹ ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ۰۱:۱۹ ق.ظ
آخرین ارسال: Milad_Hosseini
  پرکاربردترین و بهترین موضوع روز در مقاله ها پشتکار ۲ ۶,۰۹۴ ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ۰۵:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: αɾια

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close