زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۰۴ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بررسی سوال ۳۷ پایگاه(کلید خارجی) کنکور ۸۹

ارسال:

mehdi_matrix پرسیده:

بررسی سوال ۳۷ پایگاه(کلید خارجی) کنکور ۸۹

من با کلید زده شده مخالفم.در صورت استفاده از این کلید آنومالی بوجود میاد.برای توضیح بیشتر:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

zr2358 پاسخ داده:

بررسی سوال ۳۷ پایگاه(کلید خارجی)

جواب رو چی گفته؟ r2؟

۰
ارسال:

babakab110 پاسخ داده:

RE: بررسی سوال ۳۷ پایگاه(کلید خارجی)

مهم نیست انومالی دارد یا نه
کلید خارجی:کلیدی از دامنه ای مقدار میگیرد که کلید کاندیدی از آن دامنه مقدار میگیرد.

ارسال:

parsaNA پاسخ داده:

به نظر من هم کلید درسته . تنها فیلدی که می تونه کلید خارجی باشه همون R2 هست .
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

mehdi_matrix پاسخ داده:

(۰۸ اسفند ۱۳۸۹ ۰۳:۱۰ ب.ظ)babakab110 نوشته شده توسط:  مهم نیست انومالی دارد یا نه
کلید خارجی:کلیدی از دامنه ای مقدار میگیرد که کلید کاندیدی از آن دامنه مقدار میگیرد.
یعنی چی؟پس این که دیگه پایگاه داده نشد که!واسه یه کلید داخل s چندین مقدار r3 وجود داشته باشه(یکی تو خود s، و به تعداد n تا داخل r؟!این منطقیه؟بهترین گزینه تو گزینه‌ها r2,r3 است.

۰
ارسال:

ramezanpour.r پاسخ داده:

میشه بگین چجوری آنومالی داره؟
اگه لطف کنین و مثال بزنین

۰
ارسال:

parsaNA پاسخ داده:

دوستان‌، تعریف کلید خارجی رو فراموش نکنید . این کلید حتما باید در یک طرف رابطه کلید اصلی باشه در طرف دیگه غیر کلید . پس بهترین گزینه همون R2 هست . R3 اصلا نمی تونه کلید خارجی باشه .

به نظر من بحث بی فایده ایه. مطمئن باشید این سوال نه حذف می شه و نه گزینه اش تغییر می کنه .

۰
ارسال:

ROZA پاسخ داده:

توضیحات parsana عزیز درسته بچه ها.این سوال درسته .

۰
ارسال:

morelo پاسخ داده:

کاملاً درسته

۰
ارسال: #۱۰

mehdi_matrix پاسخ داده:

تصویر زیر رو ببینید(در ضمن من منظورم ترکیب r2 وr3 هستش نه r3ی تنها)

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

منطقی فکر کنید و فقط به چیزی که تو کتاب اومده بسنده نکنید،خیلی چیزای جزئی هست که تو کتابا نمیاد که اگه قرار بود اینطور باشه کتاب ۴ ۵ هزار صفحه میشد.

ارسال: #۱۱

ramezanpour.r پاسخ داده:

(۰۸ اسفند ۱۳۸۹ ۰۴:۰۳ ب.ظ)mehdi_matrix نوشته شده توسط:  تصویر زیر رو ببینید(در ضمن من منظورم ترکیب r2 وr3 هستش نه r3ی تنها)

منطقی فکر کنید و فقط به چیزی که تو کتاب اومده بسنده نکنید،خیلی چیزای جزئی هست که تو کتابا نمیاد که اگه قرار بود اینطور باشه کتاب ۴ ۵ هزار صفحه میشد.

شما اومدی همینجوری جدول رو پر کردی
اینکه نشد
من جدولت رو اینجوری توصیف میکنم کهاصلا هم آنومالی نداره
جدول s‌: نتایج آخرین کنکور برای هر نفر( نام اون نفر کلید هستش)
جدول r: سابقه شرکت در کنکور( هر دانشگاه و هر پادگان فقط یک نفر رو میتونسته بگیره)

الحاق طبیعی این دو نتیجش میشه‌: سابقه شرکت در کنکور( یعنی هر بار که شرکت کرده کجا باید بره )
اصلا هم آنومالی نداره

۰
ارسال: #۱۲

www پاسخ داده:

کلید عبارت r2,r3 میشود. کلید خارجی دو تعریف دارد.
اولی حرف همه.
دومی:
در یک طرف جز کلید کاندید در طرف دیگر میتو اند جز کلید یا حتی قلم اطلاعاتی ساده باشد. در کنکور ۸۵ ازاد هم امده است.

۰
ارسال: #۱۳

babakab110 پاسخ داده:

خوب اصلا انومالی داشته باشیم
مشکلش چیه
شماکه نمی خوای نرمال سازی کنی
فقط کلیدکاندید باید پیدا کنی
اینکه هر چی تو کتابا اومده نباید قبول کرد درسته
ولی فعلا طبق کتاب دیت تعریف کلیدکاندید مشخصه.

۰
ارسال: #۱۴

hatami پاسخ داده:

کلید کاملا درست است

۰
ارسال: #۱۵

Msccom پاسخ داده:

بنظر من هم درسته.جای بحث نداره

۰
ارسال: #۱۶

shojaee پاسخ داده:

به نظر من هر دو گزینه درست است اعتراض فراموش نشود

۰
ارسال: #۱۷

maneshtmz پاسخ داده:

دوستانی که میگن فقط r2 کلید خارجیه پس باید بپذیرند که r3 هم به تنهایی کلید خارجی میشه.

ارسال: #۱۸

ramezanpour.r پاسخ داده:

(۱۰ اسفند ۱۳۸۹ ۱۰:۰۴ ق.ظ)maneshtmz نوشته شده توسط:  دوستانی که میگن فقط r2 کلید خارجیه پس باید بپذیرند که r3 هم به تنهایی کلید خارجی میشه.

R2 کلید هستش ولی R3 چی؟!
کلید خارجی یا باید کلید اصلی باشه یا کلید کاندید
تو سوال فقط کلید اصلی مشخص شده و به هیچ وجه نمیشه فهمید که R3 کلید کاندید هستش

۰
ارسال: #۱۹

esi پاسخ داده:

به نظر من جای هیچ بحثی نیست که گزینه صحیح گزینه ۴ (البته به نظر خودم) براش دلیل هم دارم:
شرط کلید خارجی بودن یک صفت این است که در رابطه دیگر به عنوان کلید کاندید باشد نه لزوما کلید اصلی( کلید اصلی خود یکی از کلید های کاندید است که با توجه به دلایل مختلف مثله پر کاربرد بودن، کوتاه بوده و ..به عنوان کلیداصلی انتخاب گردیده است)
همچنین باید دارای دامنه یکسانی در رابطه مقابل باشد. با توجه به این توضیحات اگر صفت R3 در رابطه s یک کلید فرعی باشد(کلید کاندیدی که کلید اصلی انتخاب نشده) می تواند به عنوان کلید خارجی مورد استفاده قرار گیرد. دقت کنید که در صورت سوال گفته شده کدام گزینه می تواند (به کلمه "می تواند" دقت کنید) کلید خارجی رابطه باشد
پس اگر صفت R3 با تمام صفات دیگر وابستگی کامل داشته باشد یعنی یکی کلید کاندید باشد صفت R3 می تواند به عنوان کلید خارجی مورد استفاده قرار گیرد. صفت R2 هم با توجه به کلید اصلی رابطه بدون هیچ ابهامی می تواند به عنوان کلید خارجی رابطه مورد استفاده قرار گیرد.
به عنوان مثال‌: با توجه به دو جدول کارمند و وام کارمندی:
کارمند(کد کارمندی،کدملی کارمند،نام کارمند،نام خانوادگی،مدرک)
وام کارمندی(کد ملی کارمند‌، میزان وام،تعداد اقساط،تاریخ شروع،تاریخ پایان)
اگر صفت شماره کارمندی به عنوان کلید اصلی موجودیت کارمند باشد(مشابه صفت R2 در موجودیت S) و کد ملی (مشابه صفت R3 در S) یک کلید کاندید رابطه باشد(دارای یکتایی مقدار و کمینگی )که کلید اصلی انتخاب نشده(یعنی کلید فرعی alternative باشد)، کد ملی کارمند هم می تواند به عنوان یک کلید خارجی برای ارجاع به جدول " وام کارمندی" مورد استفاده قرار گیرد.
با توجه به این توضیحات کاملا مشخص است که گزینه ۴ گزینه صحیح‌تر می باشد.
کجای منطق من مشکل داره.
قبول کنید که R3 هم می تونه (نه لزوما اما ممکنه، به صورت سوال حتما دقت کنید که گفته می تواند نه لزوما) کلید خارجی رابطه باشد.
من عین این متن رو به سنجش فرستادم و اعتراض زدم.
کاری ندارم سوال اصلاح میشه یا نه‌، ولی من دلیل دارم که گزینه ۴‌، گزینه درسته.
سنجش هم کم اشتباه نداره، مثلا سال پیش یه سوال ساختمان،یه سوال معماری(مشکل املایی داشت شدید) و یک سوال تابلوی نظریه زبان (همون سوال مربوط یه زبان های بازگشتی برشمردنی و بازگشتی) که مطلقا اشتباه بود و نه حذف شد و نه اصلاح(تو خود کتابا هم نوشته بودن که سوال مشکی داره، پارسه تو کتاب نظریه نوشته بود گزینه صحیح وجود نداره !!!)
پس من کاری با کلید سنجش ندارم ولی انصافا سوال ۳۷ گزینه ۴ درسته.
به زده های خودتون نگاه نکنید‌، ببینید کدوم گزینه واقعا درسته.
مثلا سوال ۷۵ من فکر می کردم گزینه ۱ درسته اما من اشنباه زدم و بچه‌ها راست می گفتن گزینه ۲ درسته.
نباید در حق کسی بی انصافی و ظلم بشه. این هدف از اعتراضه وگرنه اصلا معلوم نیست سنجش اعتراضا رو نگاه کنه یا نه‌، مثلا ممکنه یه سوال تو کشور فقط یک نفر اعتراض زده باشه ولی کاملا درست باشه، پس امکان داره سنجش بعلت این که فقط یه نفر اعتراض زده بی خیال بشه (فکر کنه طرف خیلی گلابیه در حالی که خودشونن !!!!) پس ما فعلا وظیفمون اون چیزی رو که به نظرمون درسته بدون هیچ تعصب بی جایی اعلام کنیم تا کمک کنیم در حق کسی ظلم نشه. قبول نشدن بهتر از قبول شدن است وقتی که به نفری ظلمی بشه.

ارسال: #۲۰

mrmasoud پاسخ داده:

(۱۶ اسفند ۱۳۸۹ ۱۲:۱۶ ق.ظ)esi نوشته شده توسط:  به نظر من جای هیچ بحثی نیست که گزینه صحیح گزینه ۴ (البته به نظر خودم) براش دلیل هم دارم:
شرط کلید خارجی بودن یک صفت این است که در رابطه دیگر به عنوان کلید کاندید باشد نه لزوما کلید اصلی( کلید اصلی خود یکی از کلید های کاندید است که با توجه به دلایل مختلف مثله پر کاربرد بودن، کوتاه بوده و ..به عنوان کلیداصلی انتخاب گردیده است)

همچنین باید دارای دامنه یکسانی در رابطه مقابل باشد. با توجه به این توضیحات اگر صفت R3 در رابطه s یک کلید فرعی باشد(کلید کاندیدی که کلید اصلی انتخاب نشده) می تواند به عنوان کلید خارجی مورد استفاده قرار گیرد. دقت کنید که در صورت سوال گفته شده کدام گزینه می تواند (به کلمه "می تواند" دقت کنید) کلید خارجی رابطه باشد
پس اگر صفت R3 با تمام صفات دیگر وابستگی کامل داشته باشد یعنی یکی کلید کاندید باشد صفت R3 می تواند به عنوان کلید خارجی مورد استفاده قرار گیرد. صفت R2 هم با توجه به کلید اصلی رابطه بدون هیچ ابهامی می تواند به عنوان کلید خارجی رابطه مورد استفاده قرار گیرد.
به عنوان مثال‌: با توجه به دو جدول کارمند و وام کارمندی:
کارمند(کد کارمندی،کدملی کارمند،نام کارمند،نام خانوادگی،مدرک)
وام کارمندی(کد ملی کارمند‌، میزان وام،تعداد اقساط،تاریخ شروع،تاریخ پایان)
اگر صفت شماره کارمندی به عنوان کلید اصلی موجودیت کارمند باشد(مشابه صفت R2 در موجودیت S) و کد ملی (مشابه صفت R3 در S) یک کلید کاندید رابطه باشد(دارای یکتایی مقدار و کمینگی )که کلید اصلی انتخاب نشده(یعنی کلید فرعی alternative باشد)، کد ملی کارمند هم می تواند به عنوان یک کلید خارجی برای ارجاع به جدول " وام کارمندی" مورد استفاده قرار گیرد.
با توجه به این توضیحات کاملا مشخص است که گزینه ۴ گزینه صحیح‌تر می باشد.
کجای منطق من مشکل داره.
قبول کنید که R3 هم می تونه (نه لزوما اما ممکنه، به صورت سوال حتما دقت کنید که گفته می تواند نه لزوما) کلید خارجی رابطه باشد.
من عین این متن رو به سنجش فرستادم و اعتراض زدم.
کاری ندارم سوال اصلاح میشه یا نه‌، ولی من دلیل دارم که گزینه ۴‌، گزینه درسته.
سنجش هم کم اشتباه نداره، مثلا سال پیش یه سوال ساختمان،یه سوال معماری(مشکل املایی داشت شدید) و یک سوال تابلوی نظریه زبان (همون سوال مربوط یه زبان های بازگشتی برشمردنی و بازگشتی) که مطلقا اشتباه بود و نه حذف شد و نه اصلاح(تو خود کتابا هم نوشته بودن که سوال مشکی داره، پارسه تو کتاب نظریه نوشته بود گزینه صحیح وجود نداره !!!)
پس من کاری با کلید سنجش ندارم ولی انصافا سوال ۳۷ گزینه ۴ درسته.
به زده های خودتون نگاه نکنید‌، ببینید کدوم گزینه واقعا درسته.
مثلا سوال ۷۵ من فکر می کردم گزینه ۱ درسته اما من اشنباه زدم و بچه‌ها راست می گفتن گزینه ۲ درسته.
نباید در حق کسی بی انصافی و ظلم بشه. این هدف از اعتراضه وگرنه اصلا معلوم نیست سنجش اعتراضا رو نگاه کنه یا نه‌، مثلا ممکنه یه سوال تو کشور فقط یک نفر اعتراض زده باشه ولی کاملا درست باشه، پس امکان داره سنجش بعلت این که فقط یه نفر اعتراض زده بی خیال بشه (فکر کنه طرف خیلی گلابیه در حالی که خودشونن !!!!) پس ما فعلا وظیفمون اون چیزی رو که به نظرمون درسته بدون هیچ تعصب بی جایی اعلام کنیم تا کمک کنیم در حق کسی ظلم نشه. قبول نشدن بهتر از قبول شدن است وقتی که به نفری ظلمی بشه.

به نام خدا

با سلام دوست عزیز

من چند تا نکته میگم امیدارم متوجه اشتباهون بشید

طبق کتاب مهندس روحانی رانکوهی صفحه‌ی ۳۰۱ و۳۰۲‌، یکی از تعاریفی که برای کلید خارجی اورده

۱- در عمل‌: ستون C از جدول T2 در این جدول کلید خارجی است هرگاه در جدول T1 کلید اصلی باشد

در کل کلید خارجی نباید NULL باشد و از آنجایی که مساله هیچ اطلاعی در مورد NULL بودن یا نبودن R3 نگفته باید فرض شود که مقادیر مربوطه ممکن است NULL باشد و ممکن است نباشد و بنابر این به هیچ عنوان R3 نمی تواند کلید خارجی باشد و یا حتی جزئی از کلید خارجی باشد

R2 چون در رابطه S کلید اصلی می باشد و از خصوصیات کلید اصلی آن است که یکتایی مقدار داشته باشد و NULL نباشد! پس این مقدار حتما NULL نیست و می تواند کلید خارجی یا جزئی از کلید خارجی باشد که با توجه به روابط و گزینه تنها گزینه ممکنه همان گزینه سازمان سنجش است.

در ضمن شما با توجه به روابط داده شده هیچ اطلاعی در مورد روابط وابستگی‌ها نمی توانید داشته باشید و این یعنی باید حالت کلی در نظر بگیرید!

۰
ارسال: #۲۱

hatami پاسخ داده:

در کل کلید خارجی نباید NULL باشد
این جمله تون اشتباه است چرا که کلید خارجی میتونه مقدار Null داشته باشه و تنها کلیدی است که چنین خاصیتی را داره ،
اما جمله ۱ درست است و طبق همین جمله کلید سنجش درست میباشد

۰
ارسال: #۲۲

hatami پاسخ داده:

چرا میتونه null باشه . مقادیری که null هستند ارجاعی ندارند پس مشکلی پیش نمیاد .این کلید در رابطه جدید‌، کلید خارجی است و مشکلی پیش نمیاد اگه مقدار null بگیره فقط نباید مقادیری داشته باشه که در رابطه که کلید اصلی است نداشته باشد.چون اگر این اتفاق بیفته اون موقعه ارجاعی خواهیم داشت که در واقع ارجاع معلق تلقی میشود. یا همان مقادیر قبلی یا null . منبع کتاب روحانی رانکوهی

۰
ارسال: #۲۳

mrmasoud پاسخ داده:

به نام خدا

با سلام

حرف شما واقعا برای من خیلی خیلی جالب تره!

شما بگو کلید خارجی NULL یعنی چی؟؟ من اصلا با کنکور سالهای قبل و بعد کاری ندارم به فرض اینکه کلید تصحیح نشه!!!!!!! و همین گزینه‌ی درست که الان هست بمونه، یعنی میشه سال های دیگه روش استدلال کرد و این حرفا که شما استدلال کردی بر اون سوال سال قبل؟؟

ببینید ما اگه دو تا جدول داشته باشیم و فکر کنید جدول T1 و T2 داریم که C1 توی جدول T1 کلید اصلی باشه و F1 توی جدول T2 یک کلید خارجی هستش به C1 در جدول T1

حالا به هر دلیلی ما سطری که شامل C1 هستش رو از جدول T2 حذف کنیم چی پیش میآد؟؟؟

در ضمن در مورد قوانین جامعیت چیزی می دونید؟

صفحه ۳۱۸ کتاب روحانی رانکوهی:
مقدار کلید خارجی یک رابطه نمی تواند در رابطه مرجع وجود نداشته باشد، می گوییم کلید خارجی همیشه باید مقدار قابل انطباق داشته باشد ............... بدیهی است در واقعیت نمی توان به نمونه موجودیت ناموجود ارجاع داد!

کلید خارجی در بعضی موارد ممکنه NULL باشه فقط

ارسال: #۲۴

esi پاسخ داده:

(۱۸ اسفند ۱۳۸۹ ۱۲:۳۴ ق.ظ)mrmasoud نوشته شده توسط:  به نام خدا

با سلام

حرف شما واقعا برای من خیلی خیلی جالب تره!

شما بگو کلید خارجی NULL یعنی چی؟؟ من اصلا با کنکور سالهای قبل و بعد کاری ندارم به فرض اینکه کلید تصحیح نشه!!!!!!! و همین گزینه‌ی درست که الان هست بمونه، یعنی میشه سال های دیگه روش استدلال کرد و این حرفا که شما استدلال کردی بر اون سوال سال قبل؟؟

ببینید ما اگه دو تا جدول داشته باشیم و فکر کنید جدول T1 و T2 داریم که C1 توی جدول T1 کلید اصلی باشه و F1 توی جدول T2 یک کلید خارجی هستش به C1 در جدول T1

حالا به هر دلیلی ما سطری که شامل C1 هستش رو از جدول T2 حذف کنیم چی پیش میآد؟؟؟

در ضمن در مورد قوانین جامعیت چیزی می دونید؟

صفحه ۳۱۸ کتاب روحانی رانکوهی:
مقدار کلید خارجی یک رابطه نمی تواند در رابطه مرجع وجود نداشته باشد، می گوییم کلید خارجی همیشه باید مقدار قابل انطباق داشته باشد ............... بدیهی است در واقعیت نمی توان به نمونه موجودیت ناموجود ارجاع داد!

کلید خارجی در بعضی موارد ممکنه NULL باشه فقط

جالبه.
دوست عزیز پس کلید خارجی می تونه Null باشه. (در حالت کلی می تواند Null هم باشد) پس تا اینجا مشکلی ندارم و خودتم اینو قبول داری.
حالا بریم سراغ جواب سوال.
شما فرض کنید که R3 یک کلید کاندید باشه. پس R3 تویه رابطه اصلی یکتایی مقدار داره. پس می تونه در رابطه مقابل به عنوان کلید خارجی باشه. نگاه کنید من نمی گم الزاما کلید خارجیه اما با شرط کلید کاندید بودن می تونه. اگه صورت سوال گفته بود که کلید خارجی رابطه کدام است میشد فقط R2 ولی گفته کدام گزینه می تواند کلید خارجی باشه. پس در حالت خاصی R3 می تونه کلید خارجی باشه. پس گزینه صحیح گزینه ۴/
من نمی گم سوالی که تو سالهای قبل اومده حتما درسته اما این مطلب که "کلید خارجی می تونه Null باشه " انقدر ساده و واضح است که جای بحثی نداره.
من کتاب رانکوهی نخوندم و نمی تونم بهم مراجعه کنم. اما حرفای من طبق کتاب دیت و مقمسی(البته مقسمی زیاد قابل دفاع نیست !!!) هست.
من واقعا نمی دونم مشکل شما تو کدوم قسمت سواله‌؟؟؟؟
آیا به نظر شما R3 نمی تونه کلید خارجی باشه؟؟؟؟ یعنی حتی با فرض کلید کاندید بودن R3 باز نمی تونه کلید خارجی باشه؟؟؟؟
یا کلا سوال از بن و ریشه مشکل داره؟؟؟؟؟؟

۰
ارسال: #۲۵

variant20002000 پاسخ داده:

کلید خارجی میتونه کلید اصلی توی رابطه پدر هم نباشه.
مهدی درست میگه.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست معرفی منبع برای دروس پایگاه داده پیشرفته، تجارت و آموزش الکترونیکی ehsannaq3 ۱۲ ۱۳,۱۵۳ ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۱:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  حل و بررسی سوالات مدارمنطقی دکتری ۹۲ گرایش معماری nomad:D ۲۵ ۲۴,۴۰۲ ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ ۱۰:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: masoumeh97
  فیلم کامل آفلاین پایگاه داده استاد خلیلی فر mona64 ۶ ۵,۶۸۴ ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ۱۰:۱۵ ق.ظ
آخرین ارسال: Noura9999
  دانلود حل نمونه مسائل پایگاه داده المصری jazana ۳ ۶,۳۳۵ ۱۱ آبان ۱۴۰۲ ۰۸:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: M--mohammadi
  راهنمایی در مورد تعریف محیط عملیاتی داروخانه برای آز پایگاه داده ngmsshd ۲ ۷,۵۸۳ ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۰۵:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Eris_mw
  فایل تصویری پایگاه داده پیشرفته دکتر حق جو yaser.b ۱۹ ۱۶,۵۲۵ ۲۷ دى ۱۴۰۱ ۰۸:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: zahrazahra54
  بررسی سوالات تخصصی دکتری هوش masoomeh_s ۱ ۲,۰۰۰ ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: vejdani
Rainbow درخواست لینک دانلود جزوه پایگاه داده پارسه bijibuji ۰ ۲,۲۹۲ ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ ۰۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  بررسی اعتبار یک مجله برای چاپ مقاله one hacker alone ۰ ۲,۰۳۴ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  منابع پایگاه داده وسیستم عامل پیشرفته!دکتری ؟ morweb ۰ ۱,۸۴۱ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۴:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: morweb

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close