زمان کنونی: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۰۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تناقض در جواب پوران و راهیان(فصل شمارش)

ارسال:

farhadk پرسیده:

سلام.
تعداد جوابهای طبیعی نا معادله [tex]x_{1} x_{2} ... x_{6}<15[/tex] کدام است؟

جواب پوران [tex]\binom{14}{6}[/tex]

جواب راهیان [tex]\binom{20}{6}[/tex]

هر دو تحلیل هم کردن جوابهاشونو.

۱
ارسال:

teacherpc پاسخ داده:

RE: تناقض در جواب پوران و راهیان(فصل شمارش)

جواب راهیان غلط هست جواب پوران هم ناقصه این مساله خیلی معروفه و تو تمام کتابهای گسسته مرجع پیدا میشه
من راه پوران رو من توضیح میدم و کاملش میکنم که درست هم هست ولی چون راه حل رو خلاصه کرده برا کسی که نمیدونه راه حل چیه گنگ هست
راه کلی تر که توهمه کتابهایی که اینجور معادلات اومده به عنوان یک راه حل شناخته شده صحیح هست و همیشه جواب میدد (راه حل راهیان منطقش رو متوجه نشدم اگه خواستی روش فکر میکنم) اما راه حل صحیح پوران بدین نحو هست
خب اینجا نامعادله داریم برای اینکه راحت باشیم به متغیر x7 اضافه میکنیم چون حل معادله راحتره ما همیشه با اضافه کردن یک متغیر به نامعادله اونا تبدیل به معادله میکنیم !
خب الان شد معادله زیر
(معادله *) : ۱۵=x1+x2+x3+x4+x5+x6+x7
متغیرهای معادله حداقل صفر هستند (چون متغیر صحیح هستند)
تو صورت سوال میگه جواب طبیعی نه صحیح! و میدونی که اعداد طبیعی از یک شروع میشن پس باید از همه متغیرها یکی کم کنی به شرطی که معادله بهم نخوره چطور؟ اینجو ببین
اگه ما به دوطرف یکی معادله یک عدد کم کنیم یا اضافه کنیم معادله بهم نمیخوره ما دوطرف زیر را به دو طرف معادله خودمون اضافه میکنیم
۱-۱-۱-۱-۱-۱-۱-=۷-
وقتی بگن طبیعی باید از هریک از متغیرها یکی کم کنی و از عدد سمت راست به تعداد متغیر کم کنی
[تصویر:  147428_1_1379087461.jpg]
فکر کنم راه حل راهیان ابتکاری باشه و کلی نیست و بخاطر همین غلط حساب کرده
توجه)اگه تو سوال نمیگفت جواب طبیعی چطور حل میشد؟
راحته کافی بود فرمول را برای معادله * بنویسم(این که پوران ۱۴ گذاشته همین راهه فقط پوران نامساوی رو مستقیما حل کرده ولی شما سعی کن طبق این راه که من گفتم حل کنی اینطور مسائل را.)
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال:

farhadk پاسخ داده:

(۱۶ آذر ۱۳۹۱ ۰۳:۱۷ ق.ظ)teacherpc نوشته شده توسط:  فکر کنم راه حل راهیان ابتکاری باشه و کلی نیست و بخاطر همین غلط حساب کرده
توجه)اگه تو سوال نمیگفت جواب طبیعی چطور حل میشد؟
راحته کافی بود فرمول را برای معادله * بنویسم(این که پوران ۱۴ گذاشته همین راهه فقط پوران نامساوی رو مستقیما حل کرده ولی شما سعی کن طبق این راه که من گفتم حل کنی اینطور مسائل را.)
راهیان هم جواب کلی داده برای این مساله ولی به قول شما دوستان برای جوابهای صحیح فرمولش درسته.
پوران هم نامعادله رو مستقیم حل نکرده از همین روشی که فرمودین استفاده کرده.
ممنون از دوستان لطف کردین.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

mfXpert پاسخ داده:

اون ۲۰ تو جواب راهیان از کجا اومده؟

ارسال:

farhadk پاسخ داده:

(۱۵ آذر ۱۳۹۱ ۰۹:۰۰ ب.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  اون ۲۰ تو جواب راهیان از کجا اومده؟

راهیان این طور [tex]\binom{15(6-1)}{15-1}=\binom{20}{14}=\binom{20}{6}[/tex]

پوران هم این طور [tex]\binom{(14-6) 7-1}{7-1}=\binom{14}{6}[/tex]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

سلام. توی مقدار حداقلشون اختلاف دارن. جواب راهیان به این دلیل اشتباهه که جوابهای صحیح نامنفی رو حساب کرده. یعنی صفر رو هم جزء جواب متغیرها درنظر گرفته.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Information فصل یک تا پنج پایان نامه αɾια ۵ ۴,۹۷۱ ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ ۰۴:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HoseinMos
  فصل Np , Np hard nazanin2020 ۱ ۱,۸۳۷ ۲۱ آذر ۱۴۰۰ ۱۰:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: nazanin2020
  تعداد جواب mostafaheydar1370 ۲۱ ۱۷,۵۱۵ ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: miinaa
  مشکل در حل تست ۲۲ فصل اول کتاب گسسته یوسفی pure.yaser ۷ ۸,۵۶۶ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  فصل HEAP از کتاب ساختمان داده طورانی (پارسه) tourani ۳۷ ۳۷,۰۴۱ ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ۰۵:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: hossein4070
  جواب سوالهای تخصصی دکتری هوش مصنوعی سال ۹۸ Lootus ۱ ۲,۵۸۳ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: machine86
  خرید کتابهای دست دوم پوران پژوهش همه دروس ارشد فناوری اطلاعات sherwod7 ۳ ۵,۲۶۷ ۲۱ دى ۱۳۹۸ ۰۸:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: roxana.r
  فروش کتاب های کنکور ارشد کامپیوتر پارسه و پوران پژوهش sems ۳ ۵,۴۹۰ ۱۶ دى ۱۳۹۸ ۰۲:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: roxana.r
  مهمترین فصل های ذخیره و بازیابی مقسمی enofcom ۱۰ ۵,۶۳۳ ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ۰۵:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: alma1988
  ساختمان داده پوران، فصل اول، راهنمایی برای حل یک مثال ساده marvelous ۲ ۲,۶۸۶ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close