زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۳:۲۴ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

می خواهم سورس سیستم عامل را دستکاری کنم !

ارسال:
۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۰۸:۳۰ ب.ظ
سلام دوستان

من دوست دارم سورس یک سیستم عامل را با هر نرم افزاری که نوشته شده ، ویرایش کنم و نتیجه ی تغییرات خودم رو ببینم . لطفا به من راهکار پیشنهاد بدین !

اصلا سیستم عامل ها (مثلا همین ویندوز) رو با چه زبان برنامه نویسی می نویسند ؟ من فکر می کنم که چون سی شارپ قابلیت ویندوزی و فرمی داره خیلی برای این کار مناسبه درسته ؟

لطفا یه راهنمایی بکنید چون می خوام توی سیستم عامل نویسی هم دستی داشته باشم . اگر شرکتی چیزی سراغ دارید لطفا معرفی کنید !
ممنونم
Fardad-A، در تاریخ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۰۹:۲۰ ق.ظ برای این مطلب یک پانوشت گذاشته است:

این موضوع ربطی به آینده شغلی نداره.لطفاگ در انتخاب محل درج موضوع دقت کنید تا موضوعاتتون حذف نشه.

۱
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال:
۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۰۹:۰۰ ب.ظ
برنامه هایی که open source یا متن باز هستند رو می توان تغیراتی درش ایجاد کرد، البته این تغییرات محدود هستند و شامل همه قسمت های برنامه نمیشه، مثلا نواحی حساس برنامه، مانند مدیریت دستگاها، زمانبندی و مدیریت حافظه و این گونه موارد. سیستم عامل لینوکس متن باز هست اما سیستم عامل ویندوز به این صورت نیست و نمیشه درش تغییر ایجاد کرد.
معمولا سیستم عامل ها رو بسته به نیاز با برنامه هایی مانند C و برای نواحی حساس از اسمبلی استفاده میشه که کد سریع تری تولید کنه. در مورد جایی که در رابطه با اینگونه برنامه نویسی کار کنند اطلاعی ندارم.

اطلاعات من در حدی نیست که بتونم بیشتر کمک کنم، انشالله دوستان بهتر راهنمایی می کنن.
موفق باشید.

ای درد توام درمان در بستر ناکامی .... ای یاد توام مونس در گوشه تنهایی
در دایره قسمت ما نقطه تسلیمیم ... لطف آن چه تو اندیشی حکم آن چه تو فرمایی
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Mohammad WR10 , Mohammad-A , sama89 , marvelous
ارسال:
۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۱۰:۴۹ ب.ظ
(۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۰۸:۳۰ ب.ظ)simorghsimorgh نوشته شده توسط:  من دوست دارم سورس یک سیستم عامل را با هر نرم افزاری که نوشته شده ، ویرایش کنم و نتیجه ی تغییرات خودم رو ببینم . لطفا به من راهکار پیشنهاد بدین !
سوالی که پیش میاد این هست که چرا می‌خواید کد رو تغییر بدید؟
اما فارغ از اینکه چه جوابی به این سوال میدید باید بگم به طور کلی سروکله زدن با کد سیستم عامل کار جالب و هیجان انگیزی هستش و کار هر کسی هم نیست. نیاز به کلی پیش نیاز داره که اگر خواستید من اونهارو بهتون خواهم گفت.

One who is raised by sword can't be beaten. One who is toughened by fire can't be burned
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Xilinx , rahhil , baran
ارسال:
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۱۲:۱۱ ق.ظ
RE: می خواهم سورس سیستم عامل را دستکاری کنم !
(۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۰:۴۹ ب.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  نیاز به کلی پیش نیاز داره که اگر خواستید من اونهارو بهتون خواهم گفت.
بفرمایید
۱
۰
ارسال:
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۱۲:۱۱ ب.ظ
موارد زیر صرفا از تجربه‌ی خودم ناشی میشه و ممکنه لزوما ضروری نباشن.

۱- داشتن اطلاعات در مورد مفاهیم سیستم عامل کاملا ضروریه. پیشنهاد خود من خوندن کتاب Design and Implementation of Operating Systems نوشته‌ی تننباوم هستش. این کتاب علاوه بر آموزش مفاهیم سیستم عامل شما رو با کد سیستم عامل MINIX 3 هم تا حدودی آسنا می‌کنه.

۲- آشنایی با سیستم عامل گنو/لینوکس یه جورایی واجبه چون در دسترس‌ترین هسته‌ای که میشه تغییر داد هسته‌ی همین سیستم عامل هستش.

۳- زبان برنامه‌نویسی C (استاندارد) رو یاد بگیرید.

۴- یک کتاب در زمینه آشنایی با هسته‌ی سیستم عامل گنو/لینوکس بخونید مثلا Understanding the Linux Kernel از انتشارات O'reilly

فعلا همین موارد به ذهنم میرسه.

One who is raised by sword can't be beaten. One who is toughened by fire can't be burned
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Lonely Palm , baran , marvelous
ارسال:
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۱۲:۱۷ ب.ظ
احتیاجی به چیزی که معمولا با internals میشناسن نیست؟ (مثلا ساختمان داده هایی که برای پراسس ها نگهداری میشه.)
۰
۰
ارسال:
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۰۶:۳۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۰:۱۰ ب.ظ، توسط mfXpert.)
(۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۲:۱۷ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  احتیاجی به چیزی که معمولا با internals میشناسن نیست؟ (مثلا ساختمان داده هایی که برای پراسس ها نگهداری میشه.)

در هر فصل از کتابی که در مورد ۴ معرفی کردم یه اشاره‌هایی به ساختمان‌داده‌های لازم (با توجه به نیاز اون فصل) میشه.

۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: blackhalo1989 , Lonely Palm , marvelous
ارسال:
۲۱ خرداد ۱۳۹۲, ۱۰:۱۰ ب.ظ
RE: می خواهم سورس سیستم عامل را دستکاری کنم !
من یه جایی خوندم سورس سیستم عامل اوبونتو یه چیزی حدود ۳۰ گیگه!! میتونی دانلود کنی؟
۰
۰
ارسال:
۲۱ خرداد ۱۳۹۲, ۱۰:۳۲ ب.ظ
(۲۱ خرداد ۱۳۹۲ ۱۰:۱۰ ب.ظ)ahtech نوشته شده توسط:  من یه جایی خوندم سورس سیستم عامل اوبونتو یه چیزی حدود ۳۰ گیگه!! میتونی دانلود کنی؟
موضوع اول اینکه از هر کجا که این مطلب رو خوندید بدونید که اشتباه بوده.

موضوع دوم اینکه منظوراز دستکاری سیستم عامل، تغییر در هسته سیستم عامل هست. سورس هسته سیستم عامل گنو/لینوکس چیزی در حدود ۷۰ مگ هستش و حجم نسخه کامپایل شدش حدودا ۴۵ مگ میشه

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: marvelous
ارسال: #۱۰
۲۱ خرداد ۱۳۹۲, ۱۰:۴۳ ب.ظ
با یاد خدا
سلام دوستان
در مورد بحث برنامه نویسی سیستم و بخصوص سیستم عامل دو چیز مطرح هست
اول اینکه اگه شما میخواین کد سیستم عامل رو دستکاری کنید باید به سراغ سیستم عامل های متن باز برید و با توجه به اینکه دوس دارید رو هسته کار کنید پس سورس قابل توسعه کرنل رو دانلود میکنید و بعد براش ماژول مینویسید یا ویرایش میکنید بعد با کامپایلر GCC کامپایل میکنید بعد جایگزین هسته اصلی میکنید و بعدش هم اجرا و مشاهده نتیجه
اما در مورد اینکه خودتون بشینید از صفر سیستم عامل بنویسید باید عرض کنم من خودم مشغول نوشتن هستم و نیاز به یک برنامه نویس برای نوشتن محیط گرافیکیش هستم
همینجا هم اعلام میکنم دوستان هرکی حس نوشتن داره من فیلم تهیه میکنم بهش میدم تا با روند نوشتن و کامپایل و اجرای سیستم عامل اشنا بشه کد سیستم عامل خودم رو هم بهش میدم
اگه مشکلی هم بود هستم خدمت دوستان
اما اونقدر مراحل طولانی و نیاز به دانش معماری سیستم داره که حس توضیح از صفر نیست . معذرت
یادم رفت بگم خود C# برای اجرا نیاز به .NET فریمورک داره و این فریم ورک خودش تو ویندوز اجرا میشه پس اینجا دیگه بی معنی میشه و اصلا امکان پذیر نیست اما خب با ASM و C قابل انجام هست
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: guest12 , marvelous
ارسال: #۱۱
۲۲ خرداد ۱۳۹۲, ۰۱:۰۷ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲ خرداد ۱۳۹۲ ۰۱:۰۹ ق.ظ، توسط esi.)
مسلما شما فقط می تونید سیستم های open source یعنی unix based رو دستاکاری کنید مثل انواع لینوکس، FreeBSD و...
من طبق تجریه اندکی که داشتم جهت اطلاع عرض می کنم.
کار زیاد جالبی هستش و می تونید قدرت برنامه نویسی خودتون رو محک بزنید، اگه ایده درست و حسابی دارین باید رویه تمام جنبه های ایدتون فکر کنید. اگه واسه تفریح علمی مخوایید این کار انجام بدید که برید سراغ کتاب های Kernel Programming اونجا کامل توضیح داده. من به طور کلی می گم که چه کارهایی باید انجام بدید:
شما می تونید یکسری قابلت های جدید مثل درایور های جدید، ماژول های قابل بارگذاری در هسته KLM و .... رو ایجاد کنید و به هسته سیستم عامل اضافه کنید. این فایل های به زبان C نوشته میشه و روش ها و اصول خاص خودشو داره، مثلا برای روش های استفاده از توابع درون هسته ای، ایجاد نخ های سطح هسته یا سطح کاربر، ایجاد واسط کاربری و ....
بعد شما باید هسته تغییر یافته رو کامپایل کنید که معمولا با استفاده از یک فایل Make کارهای کامپایل هسته انجام میشه که ریز کارهایی خاص خودشو داره.
بعد از هسته قبلی در صورت نیاز Dump می گیرید و هسته جدید رو بارگذاری می کنید که دستورات خاص خودشو داره مثل دستورات kldload و...
فقط یه توضیح مختصر بود و کار بسیار بیشتر از این حرفاست.

حرفی برای گفتن نیست .... باید تلاش کرد وبس .
۰
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تست ۸۷ کامپیوتر مربوط به عامل ها Shekarchi_shab ۳ ۱,۶۳۹ ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ ۰۷:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  انتخاب موضوع پروژه درباره سیستم عامل آیلا ۱۸ ۱۸,۴۲۷ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۰۵:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Cimia
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۲۱ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  بین پردازش تصویر و داده کاوی موندم کدوم یکی رو برای پایان نامه انتخاب کنم؟ raheleh1393 ۵ ۷,۸۹۹ ۰۱ دى ۱۴۰۰ ۰۲:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: golkhorami
  دانشگاه های پزشکی رو برای رشته انفورماتیک چطوری اولویت بندی کنم ؟ mrpool ۷ ۸,۳۰۱ ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۰۱:۵۲ ق.ظ
آخرین ارسال: hossein1991
  منابع پایگاه داده وسیستم عامل پیشرفته!دکتری ؟ morweb ۰ ۱,۷۸۹ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۴:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: morweb
  طراحی یک سیستم عامل (از صفر) sina4everafter ۱۲ ۱۵,۶۳۰ ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: nahalmomen2007@yahoo.com
  چگونه این خطا را موقع اجرای sql server 2014 رفع کنم ؟ farahnaz ۲ ۲,۵۹۶ ۱۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۱۸ ق.ظ
آخرین ارسال: farahnaz
  خواص محیط برای عامل سیستم تحلیل تصاویر پزشکی Ali1991khe ۶ ۵,۱۳۲ ۰۴ مهر ۱۳۹۹ ۰۸:۳۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Ali1991khe
  تغییرات کتاب سیستم عامل جدید سیستم عامل sima84 ۱ ۲,۴۸۷ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close