زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۴۳ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

معما

ارسال: #۲۱۱
۰۸ شهریور ۱۳۹۱, ۰۱:۴۹ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۸ شهریور ۱۳۹۱ ۱۱:۳۱ ق.ظ، توسط javadem.)
معما
این جواب معمای زندانی : باید منفی ضرب در مثبت شه و نتیجه معکوس بشه.
یعنی داخل سوال ، پاسخ هر دو نفر رو قاطی کنی و جوابی که بدست میاد جواب اشتباس و برعکسشو انجام بده.

و با اجازه دوستان این هم دو معمای جالب!!!

۱/ این یه کم جالب تره:
یک خرگوش و یک لاک پشت قصد مسابقه دارند. سرعت خرگوش ۲ برابر سرعت لاکپشته ، به همین دلیل به لاکپشت ارفاق میکنه و میگه ت صد متر جلوتر از من برو ، لاکپشتم قبول میکنه.
خوب لاکپشت ۱۰۰ متر جلو تره تا خرگوش میاد این ۱۰۰ متر رو طی کنه لاکپشت ۵۰ متر دیگه میره.
لاکپشیت الان ۵۰ متر جلوتر تا خرگوش میاد این ۵۰ متر رو طی کنه لاکپشت ۲۵ متر دیگه میره.
و این تا بینهایت ادامه داره. نکته چیه که خرگوش به لاکپشت نمیرسه.

۲/ این سادست ۹۰ درصد افراد با سرعت بهش جواب میدن اما گفتم بد نیست که مطرح بشه:

ما ۱۰ کیسه داریم.
در ۹ تا از این کیسه ها ۱۰ گوی ۱۰گرمیست
و در ۱ کیسه ۱۰ گوی ۹ گرمی.
چطور فقط با یک بار وزن کردن میشه کیسه ای که داخلش گوی ۹ گرمیست رو تشخیص داد؟

نکته ۱: هر نوع وزن کردنی حتی با دست نیز وزن کردن حساب میشه.
نکته ۲: وقتی که وزن کشی اولیه صورت گرفت ترازو ثابت میشه و تغییرات رو نشون نمیده!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال: #۲۱۲
۰۸ شهریور ۱۳۹۱, ۰۲:۵۵ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۸ شهریور ۱۳۹۱ ۰۳:۰۵ ق.ظ، توسط bashir.)
RE: معما
(۱۶ فروردین ۱۳۹۱ ۰۸:۰۴ ب.ظ)berkeley نوشته شده توسط:  (اگه این معما قبلا مطرح شده عذر بنده رو بپذیرید!!)

معما:
۱۰۰ تومان داریم میخواهیم با آن گوسفند بخریم:
بره ۳ تومان
میش ۱ تومان
بز ۱ ریال
بخریم
شرایط جمع پول و جمع تعداد گوسفندان ۱۰۰ شود و از هرسه نوع هم باید بخریم؟؟

جواب:
بره ۹
بز ۲۰
میش ۷۱

حالت دوم
بره ۱۸
بز ۴۰
میش۴۲

حالت سوم
۲۷ بره
۶۰ بز
۱۳ میش
ساده بود بنظرم دومعادله ای بود
 سپاس‌گزاری شده توسط: javadem
ارسال: #۲۱۳
۰۸ شهریور ۱۳۹۱, ۰۳:۰۷ ق.ظ
(۲۸ فروردین ۱۳۹۱ ۱۰:۱۴ ب.ظ)a.hooshmand نوشته شده توسط:  اگه کور وکر و لال برند مسافرت وکر بمیره. لال چگونه به کور بفهمونه که کر مرده؟

قحطی آدم که نیست ، لال اول به یکی که میبینه و زبون هم داره میفهمونه و اون به کور میگه!! درست نیست؟
ارسال: #۲۱۴
۱۲ تیر ۱۳۹۲, ۱۰:۳۸ ب.ظ
این معما رو کی میتونه حل کنه؟(علم ریاضی زیر سوال رفت!؟)
سلام دوستان
شاید قبلا این مساله رو دیده باشید شاید م نه . واسه من جالب بود.
فرض کنید داریم :
a=b
حالا دو طرف معادله رو در یه عدد مثله a میتونیم ضرب کنیم :
a^2=ab
خب حالا میشه از دو طرف یه مقدار ثابت کم کرد مثلا b^2
a^2-b^2=ab-b^2
طرف اول اتحاد مزدوجه از طرف دوم هم یه b فاکتور میگیریم:
(a-b)(a+b)= a(a-b)
از دوطرف a-b رو حذف می کنیم . چی موند:
a+b=a
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اول مساله که a=b بود چی شد؟
 سپاس‌گزاری شده توسط: svk7
ارسال: #۲۱۵
۱۲ تیر ۱۳۹۲, ۱۰:۵۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ ۱۱:۰۱ ب.ظ، توسط MajidManesht2012.)
RE: این معما رو کی میتونه حل کنه؟(علم ریاضی زیر سوال رفت!؟)
زمانی میتوانیم دو طرف یک معادله را بر a-b تقسیم کنیم (یا به قول معروف a-b را از دو طرف حذف کنیم)که a-b مخالف صفر باشد. ولی اینجا چون میدانیم که a-b مساوی با صفر است پس نمیتوان به راحتی حذفش کرد.
هر چند علم ریاضی با این معما زیر سوال نرفت، ولی در کل جالب بود!

لحظه ای طول می کشد تا مجذوب کسی شوی
ساعتی طول می کشد تا به او علاقه مند شوی
و یک روز طول می کشد تا عاشقش شوی
اما یک عمر طول می کشد تا فراموشش کنی
 سپاس‌گزاری شده توسط: svk7
ارسال: #۲۱۶
۱۲ تیر ۱۳۹۲, ۱۱:۰۴ ب.ظ
یه معمای جالب
سلام دوستان.یه معمای جالبی هست که خود من یه مدت مشغولش بودم.گفتم شماهم روش فکر کنید.فقط یه خواهش اینکه تقلب نکنیدBig Grin.سعی کنید خودتون به جوابش برسید.حالا معما:

سه تا دوست میرن یه مغازه یه ساعت بگیرن.قیمت ساعت ۳۰ تومن هستش.نفری ۱۰ تومن رو هم میذارن ساعت رو میگیرن.ساعت رو که گرفتن برمیگردن.بعدش صاحب مغازه متوجه میشه که قیمت ساعت ۲۵ تومن بوده.واسه همین ۵ تومن به شاگردش میده میگه برو پسش بده.شاگرد میاد به هر نفر ۱ تومن میده و سرآخر ۲ تومن واسه خودش برمیداره.
بر این اساس هر نفر ۹ تومن پول داده.۳*۹=۲۷، بعدش با ۲ تومن شاگرد میشه ۲۹ تومن.اون ۱ تومن کجا رفت پس؟Tongue
 سپاس‌گزاری شده توسط: MajidManesht2012
ارسال: #۲۱۷
۱۲ تیر ۱۳۹۲, ۱۱:۱۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ ۱۱:۱۵ ب.ظ، توسط svk7.)
RE: یه معمای جالب
در اصل نفری ۹ تومن میدن که میشه ۲۷ تومن ۲۷=۳-۳۰

۲ تومن شاگرد میزنه تو جیبه مبارکش Cool

۲۵ تومن هم به صاحب مغازه میرسه

یا راهی‌ خواهم یافت و یا راهی‌ خواهم ساخت
شاید زندگی آن جشنی نباشد که آرزویش را داشتی ولی حال که به آن دعوت شدی تا میتوانی زیبا برقص
 سپاس‌گزاری شده توسط: MajidManesht2012
ارسال: #۲۱۸
۱۲ تیر ۱۳۹۲, ۱۱:۱۹ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ ۱۱:۲۲ ب.ظ، توسط azad_ahmadi.)
RE: این معما رو کی میتونه حل کنه؟(علم ریاضی زیر سوال رفت!؟)
(۱۲ تیر ۱۳۹۲ ۱۰:۳۸ ب.ظ)masume_ml نوشته شده توسط:  طرف اول اتحاد مزدوجه از طرف دوم هم یه b فاکتور میگیریم:
(a-b)(a+b)= a(a-b)

از a فاکتور گرفتی Dodgy
b^2 مقدار ثابت نیست!

ای درد توام درمان در بستر ناکامی .... ای یاد توام مونس در گوشه تنهایی
در دایره قسمت ما نقطه تسلیمیم ... لطف آن چه تو اندیشی حکم آن چه تو فرمایی
ارسال: #۲۱۹
۱۲ تیر ۱۳۹۲, ۱۱:۱۹ ب.ظ
یه معمای جالب
اینو من قبلا دیده بودم و معمای راحتی هم هست.
ارسال: #۲۲۰
۱۲ تیر ۱۳۹۲, ۱۱:۲۰ ب.ظ
(۱۲ تیر ۱۳۹۲ ۱۱:۰۴ ب.ظ)Andrew S.Tanenbaum نوشته شده توسط:  سلام دوستان.یه معمای جالبی هست که خود من یه مدت مشغولش بودم.گفتم شماهم روش فکر کنید.فقط یه خواهش اینکه تقلب نکنیدBig Grin.سعی کنید خودتون به جوابش برسید.حالا معما:

سه تا دوست میرن یه مغازه یه ساعت بگیرن.قیمت ساعت ۳۰ تومن هستش.نفری ۱۰ تومن رو هم میذارن ساعت رو میگیرن.ساعت رو که گرفتن برمیگردن.بعدش صاحب مغازه متوجه میشه که قیمت ساعت ۲۵ تومن بوده.واسه همین ۵ تومن به شاگردش میده میگه برو پسش بده.شاگرد میاد به هر نفر ۱ تومن میده و سرآخر ۲ تومن واسه خودش برمیداره.
بر این اساس هر نفر ۹ تومن پول داده.۳*۹=۲۷، بعدش با ۲ تومن شاگرد میشه ۲۹ تومن.اون ۱ تومن کجا رفت پس؟Tongue

وقتی شاگرد دو تومن رو برای خودش برمیداره و بقیه پول رو برمیگردونه یعنی در واقع این سه نفر ۲۸ تومن رو پرداخت کردند. که به طور دقیق نفری ۹ تومن نمیشه.
اگه به طور دقیق بخوایم حساب کنیم هر نفر ۹/۳۳۳۳۳۳ تومن پول داده و اون یک تومن همین خورده هاست که در نظر گرفته نشده!

هر کسی از ظن خود شد یار من
از درون من نجست اسرار من
ارسال: #۲۲۱
۱۲ تیر ۱۳۹۲, ۱۱:۲۲ ب.ظ
یه معمای جالب
اون که آره.بهرحال اونا ۳۰ تومن داده بودن.۲۷+۲ میشه ۲۹/اون ۱ تومن کجا میره؟سوال اینه.
ارسال: #۲۲۲
۱۳ تیر ۱۳۹۲, ۰۳:۱۶ ب.ظ
(۱۲ تیر ۱۳۹۲ ۱۱:۲۲ ب.ظ)Andrew S.Tanenbaum نوشته شده توسط:  اون که آره.بهرحال اونا ۳۰ تومن داده بودن.۲۷+۲ میشه ۲۹/اون ۱ تومن کجا میره؟سوال اینه.

اون ۱ تومن دست صاحب مغازست
ارسال: #۲۲۳
۰۱ مرداد ۱۳۹۲, ۱۱:۲۳ ب.ظ
معما
یک روزنامه انگلسی مسابقه خوانندگان را برگزار کرد و قول داد به کسی که در این مسابقه پیروز شود، جایزه کلانی خواهد داد.
سوال مسابقه این بود که یک بالون حامل سه دانشمند بزرگ جهان است.
یکی از آنها دانشمند علم حفاظت از محیط زیست و یکی از آنها دانشمند بزرگ انرژی اتمی و یکی دیگر دانشمند غلات است. همه کارهایشان بسیار مهم است و با زندگی مردم رابطه نزدیک دارند و بدون هر کدام زمین با مصیبت بزرگی مواجه خواهد شد.
اما بدلیل کمبود سوخت ، بالون بزدوی به زمین می افتد و باید با بیرون انداختن یک نفر، از سقوط خودداری کند. تحت همین وضعیت شما کدام را انتخاب خواهید کرد؟

جوابش رو بدید بعدا" جواب رو میذارم. دوستانی که قبلا این سوال رو دیدند جواب ندن لطفا Smile

عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود/لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند
ارسال: #۲۲۴
۰۱ مرداد ۱۳۹۲, ۱۱:۲۹ ب.ظ
(۰۱ مرداد ۱۳۹۲ ۱۱:۲۳ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  اما بدلیل کمبود سوخت ، بالون بزدوی به زمین می افتد و باید با بیرون انداختن یک نفر، از سقوط خودداری کند.
سبک تر شدن بالن که به مدت نگهداری سوخت و موندنش در هوا کمکی نمی کنه ! چه دانشمندی رو بندازن چه نندازن بالاخره سوخت بالن تمام میشه .
ارسال: #۲۲۵
۰۲ مرداد ۱۳۹۲, ۱۲:۱۳ ق.ظ
معما
نه جوابش این نیست Smile راستش از ساز و کار بالون سر در نمیارم ولی باید یکی رو بندازن پایین بالاخره Tongue شایدم جاشون نمیشه Big Grin

عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود/لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند
 سپاس‌گزاری شده توسط: fsi2013

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close