زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۱۱:۱۷ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تعداد راههایی که میتوان ۹ اسباب بازی را میان ۴ کودک تقسیم کرد

ارسال:

svk7 پرسیده:

تعداد راههایی که میتوان ۹ اسباب بازی را میان ۴ کودک تقسیم کرد

تعداد راههایی که میتوان ۹ اسباب بازی را میان ۴ کودک تقسیم کرد به طوری که به کوچکترین کودک ۳اسباب بازی و به بقیه ،هریک دو اسباب بازی برسد؟
الف)۲۵۴۰ ب)۲۵۲۰ ج)۱۵۴۰ د)۱۵۲۰

مگه حلش اینجوری نیس Sadترکیب ۹ به ۳) *(۶به۲)*(۴به ۲)*(۲به۲)
این تست ۵۲ص۷۳ کتابه پورانه نمیدونم چرا اینو ((ترکیب ۹ به ۳) *(۶به۲)*(۴به ۲)*(۲به۲))ضربدر (۱/۳)کردهHuhHuhHuhHuhHuh[/color]

۰
ارسال:

azad_ahmadi پاسخ داده:

شمارش

توزیع n شی متمایز در k سلول :

n! / (n1! n2! n3! .... !nk
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

جواب سوال میشه : (۳!۲!۲!۲!) / ۹! که برابر میشه با ۷۵۶۰/ (علامت های فاکتوریل برعکس هستن).
همون تست رو کتاب آمار پارسه (طورانی) اینطور حل کرده که بنظرم معقول تره، چون توزیع n شی متمایز در k سلول هست که فرمولش همونیه که بالا نوشتم.

گسسته پوران اشکال زیاد داره و هم بعضی قسمت هارو گنگ گفته ؛ خیلی از تست هایی رو که بنظر سخت میاد فقط گزینه درست رو نوشته و حل تشریحی نداره. برای شمارش فصل اول آمار رو بخون بیشتر بهت کمک می کنه.

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

شمارش

سلام. با تشکر از جواب دوستمون آقای azad_ahmad، سه تا از ۹ اسباب بازی رو به کوچکترین کودک میدیم. میشه [tex]\binom{9}{3}[/tex]. 6 اسباب بازی باقی مونده رو هم باید به سه دسته دوتایی تقسیم کنیم و بین ۳ نفر تقسیم کنیم. میشه [tex]\frac{\binom{6}{2}\binom{4}{2}\binom{2}{2}}{3!}\times 3![/tex]. جواب نهایی هم میشه [tex]\binom{9}{3}\binom{6}{2}\binom{4}{2}\binom{2}{2}=\binom{9}{3,2,2,2}[/tex]. روش حل دیگه هم اینه که اسباب بازی هارو به [tex]9![/tex] بچینیم. ۳ تای اول برای کوچکترین و ۶تای بعدی هم دو تا دو تا به ۳ تا کودک دیگه میدیم (ولی به ترتیب ثابت). سه تا اسباب بازی اول به [tex]3![/tex] حالت و و هرکدوم از دوتاییهای بعدی هم به [tex]2![/tex] حالت میتونن قرار بگیرین. پس جواب نهایی میشه [tex]\frac{9!}{3!\times2!\times2!\times 2!}=\binom{9}{3,2,2,2}[/tex].

۰
ارسال:

svk7 پاسخ داده:

RE: شمارش

خودم هم مثه شما حل کردم ولی این جوابی که بدست میاریم تو گزینه ها نیس.سوال ۵۴ هم مثه این سواله

ارسال:

**sara** پاسخ داده:

(۲۹ مرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۳۰ ب.ظ)svk7 نوشته شده توسط:  خودم هم مثه شما حل کردم ولی این جوابی که بدست میاریم تو گزینه ها نیس.سوال ۵۴ هم مثه این سواله
سوال ۵۴ مثل سوال ۵۲ نیست.
به نظر من سوال ۵۴ رو پوران درست حل کرده.
این سوال مشابه سوال اول این تاپیک هست:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

حل ۵۴:
مثل افراز مجموعه ۱۰ عضوی به دو کلاس ۳ عضوی و دو کلاس ۲ عضوی
[tex]\frac{\binom{10}{2}\binom{8}{2}}{2!}\times \frac{\binom{6}{3}\binom{3}{3}}{2!}[/tex]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

شمارش

توی کتابا اشتباه زیاده. اشتباه توی سوالات کنکور پیش میاد چه برسه به کتابا. نوشتن کتاب کار ساده ای نیست. اگه یه اشتباه توی حل یه سوال وجود داشته باشه فقط یه دانشجویی که این کتابو با دقت بخونه متوجه میشه. یه کار بکنی خیالت مثل من راحته. فرض کن جوابیه ۲۰% سوالات غلطه و حرف خودت درسته. اگه دیدی تکرار این سوالات اشتباه خیلی شد شک کن که شاید استدلالت غلط باشه.

ارسال:

azad_ahmadi پاسخ داده:

(۲۹ مرداد ۱۳۹۱ ۰۴:۴۴ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  توی کتابا اشتباه زیاده. اشتباه توی سوالات کنکور پیش میاد چه برسه به کتابا. نوشتن کتاب کار ساده ای نیست. اگه یه اشتباه توی حل یه سوال وجود داشته باشه فقط یه دانشجویی که این کتابو با دقت بخونه متوجه میشه. یه کار بکنی خیالت مثل من راحته. فرض کن جوابیه ۲۰% سوالات غلطه و حرف خودت درسته. اگه دیدی تکرار این سوالات اشتباه خیلی شد شک کن که شاید استدلالت غلط باشه.

برهان خلف استفاده کنTongue .
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعداد برگ درخت؟؟؟؟؟؟؟ rad.bahar ۴ ۳,۸۳۴ ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: mohamadrra
  چطور میتوان بهتر زندگی کرد؟ شاپری ۲۴ ۱۳,۱۶۵ ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ ۰۷:۴۹ ق.ظ
آخرین ارسال: s.gg
Question در آمد مهندسین در ایران. اشتباه کردم پزشکی نخوندم؟ sepanta1990 ۷۴ ۴۶,۹۰۱ ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ ۰۷:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: SetareSokhanrani
  بلخره پیداش کردم nillshid ۰ ۹۴۳ ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ ۱۰:۳۲ ق.ظ
آخرین ارسال: nillshid
  پیدا کردن دستگیره manager_66 ۵ ۴,۳۵۴ ۲۸ آذر ۱۴۰۰ ۱۲:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: blackhalo1989
  تا به حال شده خدا فرصت زندگی کردن دوباره رو بهت بده؟مرگ از جلوی چشمات رد شده؟ abraham ۲۱ ۱۴,۴۹۷ ۲۰ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: raam
  جایی برای پیدا کردن توابع آماده جاوااسکریپت f.b ۷ ۴,۰۰۹ ۲۰ آذر ۱۳۹۹ ۰۴:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: calm
  تعداد جواب mostafaheydar1370 ۲۱ ۱۷,۰۰۵ ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: miinaa
  آخرین کتابی که مطالعه کردین چی بود؟ mohammad_1366 ۳۵۳ ۱۲۹,۹۳۰ ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ ۰۹:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: diligent
  پیدا کردن موضوع پایان نامه k1.technology ۲ ۷,۷۴۲ ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: bankabzar

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close