زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۵:۲۹ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

چند سوال در مورد مبانی منطق مرتبه اول

ارسال:

bijibuji پرسیده:

سوالاتی دارم در مورد مبانی منطق مرتبه اول (۱st Order Logic) که اگر دوستان محبت کنن و جواب بدن ممنون می شم.

۱- دو جمله زیر آیا با هم فرق دارن؟ اگر فرق دارن‌، چه فرقی؟

[تصویر:  2yfta8upktng4rksf.jpg]
[تصویر:  sjg5wtxgedp0msj66rbf.jpg]
۲- ترجمه فارسی جمله زیر چیست؟

[تصویر:  uf1brr7znqrzmard6gt3.jpg]

۳- ترجمه جمله فارسی:

بعضی از دانش آموزان برای هیچ کس نامه نمی نویسند، مگر دانش آموزانی که دوستشان دارند.

در منطق مرتبه اول، کدومیک از عبارات زیره:

[تصویر:  5nc8hmn8e74l6fdusg2n.jpg]

پوران پزوهش (مهدیه شادی) گفته گزینه اولی درسته، در حالیه که من فکر می کنم دومی درسته.

به نظر من عبارت اولی این معنا رو داره که:

بعضی دانش آموزان برای تمام آن دانش آموزانی که دوستشان دارند، نامه می نویسند.

###################################

فعلا همین سه تاست اما سوالاتم زیاد هستند. TongueTongue دوستان لطف کنن کمک کنن مشکلات من حل بشه، خیلی از همه تون ممنونم.HeartBig GrinRolleyes
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

Masoud05 پاسخ داده:

RE: چند سوال در مورد مبانی منطق مرتبه اول

در مورد سوال ۳ شما باید بگم که اولاً گزینه ۱ رو اشتباه تایپ کردید جای یک y‌، x برعکس گذاشتین به نظر من همون ۱ درسته چرا که طبق سوال داده شده باید ۲ دانش اموز داشته باشیم پس ۲ تابع student برای x , y خواهیم داشت که نشان میدهد x,y دانش آموز هستن و یه رابطه برای دوست داشتن. حالا ترجمه عبارت:
دانش آمزی وجود دارد (همون ایکس) که برای هر دانش آموزی نامه مینویسد اگر و فقط اگر اورا دوست داشته باشد . ونیز ایکس نامه برای y می نویسد اگر و فقط اگر او را دوست داشته باشد.
تو سوال گفته نامه نمی نویسد اگر دوستش نداشته باشه‌، این یعنی اگه دوستش داشته باشه براش نامه مینویسه Heart Heart Heart
امیدوارم خوب گفته باشم.

ارسال:

bijibuji پاسخ داده:

از وقتی که گذاشتین و از بابت پاسخ تون خیلی ممنونم.

(۱۷ آذر ۱۳۸۹ ۱۰:۳۲ ب.ظ)Masoud05 نوشته شده توسط:  در مورد سوال ۳ شما باید بگم که اولاً گزینه ۱ رو اشتباه تایپ کردید جای یک y‌، x برعکس گذاشتین

درسته اشتباه تایپیه. باید y باشه جلوی سور عمومی

نقل قول: به نظر من همون ۱ درسته چرا که طبق سوال داده شده باید ۲ دانش اموز داشته باشیم پس ۲ تابع student برای x , y خواهیم داشت .

خوب در هر دو گزینه، ما دو تابع student داریم. متوجه استدلال تون نشدم.

نقل قول: حالا ترجمه عبارت:

این ترجمه کدوم عبارته؟ اولی یا دومی؟

نقل قول: دانش آمزی وجود دارد (همون ایکس) که برای هر دانش آموزی نامه مینویسد اگر و فقط اگر اورا دوست داشته باشد.

همچین جمله ای نداریم. اگر و فقط اگر نداریم. فکر می کنم که در این مورد اشتباه می کنید.

نقل قول: ونیز ایکس نامه برای y می نویسد اگر و فقط اگر او را دوست داشته باشد.

این جمله رو هم نداریم. کلا هیچ حا نگفته، اگر و فقط اگر

نقل قول: تو سوال گفته نامه نمی نویسد اگر دوستش نداشته باشه‌، این یعنی اگه دوستش داشته باشه براش نامه مینویسه

این رو هم نداریم.

ببینید چیزی که جمله می گه اینه:

نامه نمی نویسد، مگر اینکه دوستش داشته باشد.

این یعنی اینکه

بعضی از دانش آموزا فقط تحت شرایطی ممکنه برای یک دانش آموز دیگه نامه بنویسن که اون رو دوست داشته باشه.

این اصلا معنی اش این نیست که اگر دوستش داشته باشن، حتما نامه ای هم می نویسن.
درصورتیکه جمله اول (که جواب سنجش هم بوده) بیان کننده این مطلبه.

لطفا دوستان دیگه ای که در هوش مهارت دارن کمک کنن.

نقل قول: امیدوارم خوب گفته باشم.

چیزی که قابل تقدیره وقتیه که شما گذاشتید و نیت تون.
باز هم ازتون ممنونم گرچه کاملا به جواب سوالم نرسیدم
HeartHeartHeart
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

Masoud05 پاسخ داده:

اول اینو بگم هم معنی( نه ترجمه) عبارت اول بوده
ببینید

بعضی از دانش آموزان برای هیچ کس نامه نمی نویسند، مگر دانش آموزانی که دوستشان دارند.
دقیقاً معنای جمله اینه که اگه دانش آموزی‌، دانش اموز دیگه رو دوست داشته باشه براش نامه میده . به لفظ اگر اگه دقت داشته باشین بصورت ظاهری نشون میده که قصد یه کاری رو داریم( یا بهتر بگم اون دانش آموز قصد یکاری رو داره) و فقط منتظریم که شرایطش پیدا بشه
شما اشکال کارتون اینه که میخواید عین چیزی رو که گفته از عبارات داده شده در بیارین اما توجه نمیکنید که گزینه الف دقیقاً همون شکل سوال نیست بلکه معادلش هست
مثلاً‌:
من به خانه میروم اگر هوا بارانی نباشد‌، خوب اگه توی گزینه‌ها به من بدن اگر هوا بارانی نبود شما به خانه میروی ،باید بگم این گزینه غلطه؟ معلومه که نه چون این جمله معادل با من به خانه میروم اگر هوا بارانی نباشد، هست
در ضمن کلمه فقط و فقط اگر ترجمه دو شرطیه دیگه، اینو باید بدونید که قرار نیست لقمه رو بجون و به عنوان یه گزینه به شما بدن. خوب معلومه که اگه دانش آموزی برای دانش آموز دیگه نامه بنویسه یعنی اونو دوست داشته( نامه می نویسد اگر و فقط اگر اونو دوست داشته باشه)
الان دیگه فکر کنم مشکلی نداشته و به جواب رسیده باشین مگه اینکه من یه مشکلی داشته باشم.Big Grin
ترجمه عبارت دوم به این شکله که‌: اگه x برای yنامه بده اونوقت ایکس Y رو دوست داره که صحیح هم هست اما دقت کنید که اینجا دو شرطی نداریم‌، کافیه ایکس y رو دوست نداشته باشه و براش نامه بده اونوقت مقدم عبارت طبق فرض سوال غلط اما تالی درسته که باعث میشه کل عبارت درست باشه در حالی که عبارت غلطه یعنی در واقع به ۲ شرطی نیاز داریم که اگر مقدم غلط باشه اونوقت تالی هم حتماً غلط باشه.
اگه نامه دادی پاش وایسا بگو دوسش دارم‌، اگه هم دوسش داری باید بهش نامه بدی‌: این میشه یه تعریف ۲ شرطی عشقولانه بقول دوستان(الگوریتم عشقولانه پترسون)

ارسال:

bijibuji پاسخ داده:

(۱۸ آذر ۱۳۸۹ ۱۲:۱۳ ق.ظ)Masoud05 نوشته شده توسط:  اول اینو بگم هم معنی( نه ترجمه) عبارت اول بوده
ببینید

دقیقاً معنای جمله اینه که اگه دانش آموزی‌، دانش اموز دیگه رو دوست داشته باشه براش نامه میده .
استوپ. من همینجا مشکل‌ام با گفته شما شروع می شه مسعود جان. من این ترجمه ای یا معادل سازی یی که شما از جمله اصلی فارسی کردی رو قبول ندارم.

به نظر من جمله فارسی اصلی داره دانش آموزانی رو مشخص می کنه، که می تونن مخاطب نامه نویسی قرار بگیرن و نظری در مورد انجام فعل نامه نگاری یا تناوب اون نمی ده. به عقیده من جمله فارسی هیچ اشاره ای به اینکه فعل نامه نگاری انجام می شه نداره. فقط داره مشخص می کنه که امکان ارسال نامه فقط به عده خاصی هست. همین.

نقل قول: به لفظ اگر اگه دقت داشته باشین بصورت ظاهری نشون میده که قصد یه کاری رو داریم( یا بهتر بگم اون دانش آموز قصد یکاری رو داره) و فقط منتظریم که شرایطش پیدا بشه

جمله اصلی فاقد لفظ اگر هست.

نقل قول: شما اشکال کارتون اینه که میخواید عین چیزی رو که گفته از عبارات داده شده در بیارین اما توجه نمیکنید که گزینه الف دقیقاً همون شکل سوال نیست بلکه معادلش هست
مثلاً‌:
من به خانه میروم اگر هوا بارانی نباشد‌، خوب اگه توی گزینه‌ها به من بدن اگر هوا بارانی نبود شما به خانه میروی ،باید بگم این گزینه غلطه؟ معلومه که نه چون این جمله معادل با من به خانه میروم اگر هوا بارانی نباشد، هست

منظورتون رو درک می کنم، اما اینجا مثال تون موردیت نداره. این دوجمله حتی معادل هم نیستند (نظیر مثال هوای بارانی و ...)

نقل قول: در ضمن کلمه فقط و فقط اگر ترجمه دو شرطیه دیگه، اینو باید بدونید که قرار نیست لقمه رو بجون و به عنوان یه گزینه به شما بدن. خوب معلومه که اگه دانش آموزی برای دانش آموز دیگه نامه بنویسه یعنی اونو دوست داشته( نامه می نویسد اگر و فقط اگر اونو دوست داشته باشه)

خوب قبول دارم که این کلمه ترجمه جمله دوشرطیه، اما در جمله کلمه فقط نداریم.

نقل قول: الان دیگه فکر کنم مشکلی نداشته و به جواب رسیده باشین مگه اینکه من یه مشکلی داشته باشم.Big Grin

راستش نه، هنوز به جواب سوالم نرسیدم.

نقل قول: ترجمه عبارت دوم به این شکله که‌: اگه x برای yنامه بده اونوقت ایکس Y رو دوست داره که صحیح هم هست

مخالفم. فکر کنم ترجمه جمله دوم تون خیلی دیگه اشتباه باشه. دوستان دیگه اگر نظر بدن ممنون می شم.

نقل قول: اما دقت کنید که اینجا دو شرطی نداریم‌، کافیه ایکس y رو دوست نداشته باشه و براش نامه بده اونوقت مقدم عبارت طبق فرض سوال غلط اما تالی درسته که باعث میشه کل عبارت درست باشه در حالی که عبارت غلطه یعنی در واقع به ۲ شرطی نیاز داریم که اگر مقدم غلط باشه اونوقت تالی هم حتماً غلط باشه.

این قسمت از توضیح تون رو فهمیدم و متوجه شدم

نقل قول: اگه نامه دادی پاش وایسا بگو دوسش دارم‌، اگه هم دوسش داری باید بهش نامه بدی‌: این میشه یه تعریف ۲ شرطی عشقولانه بقول دوستان(الگوریتم عشقولانه پترسون)
Big GrinBig GrinHeartHeart
جواب سوال ۱ و ۲ رو هم اگه لطف کنی بدی ممنون می شم. حالا این شماره ۳ رو بی خیال فعلا

۰
ارسال:

Masoud05 پاسخ داده:

شاید من بلد نباشم . اگه من درست بگم، از این بهتر نمی تونم بگم پس منو معاف کنید. بقیه دوستان لطف کنن این سوال رو حل کنن. Huh

۰
ارسال:

ف.ش پاسخ داده:

۱- بله فرق دارن.

اولی گفته اگه G(Y) درست باشه H(x,y) هم درسته مثلا اگه Y دختره با همه X‌ها رابطه دوستی داره.

اما دومی گفته G(y) , H(x,y) هر دو درست هستند یعنی حتما Y دختره و با همه X‌ها دوسته.
۲- فکر کنم منظورش از person شخص عادی باشه و King هم که پادشاهه.

میگه هر کسیکه یه شخص عادیه (پس) دیگه اون شخص پادشاه نیست.
۳-
اون سور وجودی اول جمله به کل عبارت برمیگرده پس الزامی نداره که همه نامه بنویسند سور عمومی بعدی به Student(X اشاره میکنه که منظورش اینه که حتما دانش آموزند <---> این علامت هم که یعنی اگر و تنها اگر
پس حتما باید به صورت اگر و تنها اگر بیان کنید.

ارسال:

bijibuji پاسخ داده:

(۱۸ آذر ۱۳۸۹ ۱۲:۴۲ ب.ظ)afagh1389 نوشته شده توسط:  1- بله فرق دارن.

اولی گفته اگه G(Y) درست باشه H(x,y) هم درسته مثلا اگه Y دختره با همه X‌ها رابطه دوستی داره.
اما دومی گفته G(y) , H(x,y) هر دو درست هستند یعنی حتما Y دختره و با همه X‌ها دوسته.

متوجه منظورتون نشدم. من ترجه دو عبارت به فارسی رو می خوام. در هر دو عبارت، F داریم که شما هیچ حرفی ازش نزدین. ممنون می شم واضح‌تر فقط ترجمه کنین.

۲-

نقل قول: فکر کنم منظورش از person شخص عادی باشه و King هم که پادشاهه.

میگه هر کسیکه یه شخص عادیه (پس) دیگه اون شخص پادشاه نیست.

من یه جا خوندم این ساختار غلطه کلا و اصلا همچین جمله ای در منطق نباید گفته بشه.

۳-

نقل قول: اون سور وجودی اول جمله به کل عبارت برمیگرده پس الزامی نداره که همه نامه بنویسند سور عمومی بعدی به Student(X اشاره میکنه که منظورش اینه که حتما دانش آموزند <---> این علامت هم که یعنی اگر و تنها اگر
پس حتما باید به صورت اگر و تنها اگر بیان کنید.

توضیح تون خیلی خیلی کلی بود. من سوال ظریفی پرسیدم. اگر محبت کنید و جواب سوال من رو دقیق‌تر بدید ممنون می شم.

۰
ارسال:

ف.ش پاسخ داده:

۱- خوب میگه به ازای هر X اگه F اش درسته آنگاه

الف) به ازای هر X اگه G(y) درسته H(X,y هم درسته
ب) به ازای هر X هم G(Y) درسته و هم H(X,y

وقتی میگه به ازای هر X که داریم F اش صحیح است یعنی X در رابطه F حال چه معادله باشد مثلا X>0 یا هر گزاره ای مثلا دختر بودن یا زوج بودن یا فرد بودن یا ....

F عضو کلاس ورزش بودن (برای مثال کلاس دخترانه است پس اگه Y پسر باشه دیگه با X‌ها همکلاسی نیست)
G دختر بودن
H همکلاس بودن
۱) میگه اگه همه X‌ها عضو کلاس ورزش باشند آنگاه اگر Y دختر باشد با همه X‌ها همکلاسی است.
۲)اگه همه X‌ها عضو کلاس ورزش باشند آنگاهY دختر است و با همه X‌ها همکلاسی است.

البته چون توضیحی درمورد Y نداده یکمی نامفهومه!

البته این برداشت منه و ممکنه درست نباشه!
۳- من ساختار دو شرطی رو واستون توضیح میدم:

شما تلاش میکنی پس موفق میشوی
و اگر موفق شدی پس تلاش کرده بودی.

موفق نمیشوی مگر اینکه تلاش کنی.

پس تلاش کردن--->موفق شدن
موفق شدن ------> تلاش کردن

تلاش کردن <-->موفق شدن

اینجا هم نوشته نامه نمی نویسند مگر ....... یعنی بین نامه نوشتن و .......... <---> وجود داشته.

پس یه طرف باید نامه نوشتن باشه و طرف دیگه ................ . که میشه عبارت اول!

ارسال: #۱۰

bijibuji پاسخ داده:

(۱۸ آذر ۱۳۸۹ ۰۹:۲۷ ب.ظ)afagh1389 نوشته شده توسط:  1- خوب میگه به ازای هر X اگه F اش درسته آنگاه

الف) به ازای هر X اگه G(y) درسته H(X,y هم درسته
ب) به ازای هر X هم G(Y) درسته و هم H(X,y

وقتی میگه به ازای هر X که داریم F اش صحیح است یعنی X در رابطه F حال چه معادله باشد مثلا X>0 یا هر گزاره ای مثلا دختر بودن یا زوج بودن یا فرد بودن یا ....

F عضو کلاس ورزش بودن (برای مثال کلاس دخترانه است پس اگه Y پسر باشه دیگه با X‌ها همکلاسی نیست)
G دختر بودن
H همکلاس بودن
۱) میگه اگه همه X‌ها عضو کلاس ورزش باشند آنگاه اگر Y دختر باشد با همه X‌ها همکلاسی است.
۲)اگه همه X‌ها عضو کلاس ورزش باشند آنگاهY دختر است و با همه X‌ها همکلاسی است.

البته چون توضیحی درمورد Y نداده یکمی نامفهومه!

البته این برداشت منه و ممکنه درست نباشه!

آفاق جان من فکر می کنم شما هنوز به ترجمه جملات منطق مرتبه اول که سور عمومی و وجودی دارن مسلط نشدین. شما دارین به فرم اگر [مقدم] آنگاه [تالی] ترجمه می کنید. جملاتی که سور دارن یه طور دیگه ترجمه می شن. اصلا اینطوری نیست. من تفاوت ^ و <=== رو می دونم. اما وقتی پای سور در بین باشه، اینها یه طور دیگه ترجمه به فارسی می شن.

۳- من ساختار دو شرطی رو واستون توضیح میدم:

نقل قول: شما تلاش میکنی پس موفق میشوی
و اگر موفق شدی پس تلاش کرده بودی.

موفق نمیشوی مگر اینکه تلاش کنی.

پس تلاش کردن--->موفق شدن
موفق شدن ------> تلاش کردن

تلاش کردن <-->موفق شدن

اینجا هم نوشته نامه نمی نویسند مگر ....... یعنی بین نامه نوشتن و .......... <---> وجود داشته.

پس یه طرف باید نامه نوشتن باشه و طرف دیگه ................ . که میشه عبارت اول!

این یکی اوکی شد. پس هرجا، مگر اومد، یعنی اگر و فقط اگر. مرسی از بابت این یکی. خیلی ممنونم. یکی از سوالام کم شد. Big Grin

۰
ارسال: #۱۱

Masoud05 پاسخ داده:

هر جا که مگر اومد که نشد نشونه، توی سوال شماره ۳ که کلی بحث راجع بهش کردیم مشخص بود که اگه ایکس برای y نامه بده یعنی دوستش داره و نیز برعکسش هم صحیح هست یعنی اگر نامه نوشت مشخص میشه که دوستش داشته که نامه نوشته‌، این جا مشخصه که رابطه ما دوطرفه هست یعنی هر دو طرف باید ارزش درستی یکسان داشته باشه که این دقیقاً همون ۲ شرطیه
?OK

۰
ارسال: #۱۲

ف.ش پاسخ داده:

آره فکر کردم فرقی نداره !!!
واسه سوال ۳ هم باید تحلیل کنید ولی خوب یه همچین چیزی میشه دیگه!

۰
ارسال: #۱۳

Masoud05 پاسخ داده:

من نمی دونم این سوال ۳ کجاش مسئله داره که اینقدر گیر میدین.اصلاً با توجه به مطالبی که در پستهای قبل گفتم فکر میکنم مسئله حله؟ اگر کارم یجاش ایراد داره لطف کنید بگید.

۰
ارسال: #۱۴

ف.ش پاسخ داده:

من شما رو نگفتم گفتم ایشون که میگن هر جا مگره میشه دوشرطی گفتم باید تحلیل کنند سوال رو!

۰
ارسال: #۱۵

bijibuji پاسخ داده:

ممنونم از لطف همه تون. ببینید من این فصول رو و این ترجمه‌ها رو زیاد خوندم از منابع مختلف، فکر کنم گیج شدم الکی
بهتره بهش اهمیت ندم زیاد درس می شه.
مشکل اینجاست که در ترجمه به فارسی در تست های کنکور، مباحث ضد و نقیض دیدم. مثلا یکی از تست های آی تی ۸۸ هست (اگر اشتباه نکنم) که می گه در کلاس A دانش آموزی هست که یکی از نمراتش از نمرات تمام دانش آموزان کلاس B بیشتره.
یه نگاهی بهش بندازید. از نظر من دو گزینه ممکن واسه جواب داره. حال اونکه سنچش یکی شونو معرفی کرده و قاعدتا هم یک چواب صجیج داره لابد.

۰
ارسال: #۱۶

Maryam-X پاسخ داده:

۱-طرح سوال اول فقط از وجود یک نکته ظریف در کتاب راسل شکل گرفته که میگه"به کار بردن عطف در سور عمومی کار اشتباهی است و فقط باید از شرط استفاده کرد"و همچنین گفته"نماد مخصوص سور عمومی شرط و نماد مخصوص سور وجودی که همیشه باهاش به کار برده میشه عطف است"
کسایی که کتاب را خوانده باشند احتمالا خیلی سریع و بدون تحلیل به جواب می رسند که این دو گزینه متفاوت هستند.

علتی که من می تونم در موردش ذکر کنم اینه:
این دو جمله وقتی هم ارزند که عبارت داخل پرانتز تحت هر شرایطی برای هردو یک جواب یکسان را بدهد.اگر جدول صحت عطف و شرط را بکشید متوجه می شوید که خروجی کاملا یکسان نیست.(وقتی هردو لیترال نادرست باشند عطف خروجی نادرست می دهد ولی شرط خروجی درست!)

۲-درمورد سوال دوم فکر کنم این ترجمه فنی‌تر باشه:هیچ کس پادشاه نیست.

ارسال: #۱۷

bijibuji پاسخ داده:

(۲۶ آذر ۱۳۸۹ ۱۲:۱۱ ق.ظ)Maryam-X نوشته شده توسط:  1-طرح سوال اول فقط از وجود یک نکته ظریف در کتاب راسل شکل گرفته که میگه"به کار بردن عطف در سور عمومی کار اشتباهی است و فقط باید از شرط استفاده کرد"و همچنین گفته"نماد مخصوص سور عمومی شرط و نماد مخصوص سور وجودی که همیشه باهاش به کار برده میشه عطف است"
کسایی که کتاب را خوانده باشند احتمالا خیلی سریع و بدون تحلیل به جواب می رسند که این دو گزینه متفاوت هستند.

علتی که من می تونم در موردش ذکر کنم اینه:
این دو جمله وقتی هم ارزند که عبارت داخل پرانتز تحت هر شرایطی برای هردو یک جواب یکسان را بدهد.اگر جدول صحت عطف و شرط را بکشید متوجه می شوید که خروجی کاملا یکسان نیست.(وقتی هردو لیترال نادرست باشند عطف خروجی نادرست می دهد ولی شرط خروجی درست!)

مطلبی که بهش اشاره کردید صحیحه مریم جان، اما به اینجا مرتبط نیست.
چیزی که در کتاب راسل و تمامی مراجع هوش (و منطق مرتبه اول) نوشته شده اینه که سور عمومی نباید با عطف بیاد و بلکه باید با شرط بیاد. خوب این صحیحه و منم قبولش دارم. به فرمول دقت کنید....
سور عمومی با شرط به کار رفته در هر دوجمله. چیزی که در این دو جمله فرق داره، تالی اونهاست .
در اولی، تالی شامل یک ترکیب عطفی و در دیگری شامل یک جمله شرطی دومی هست که به اولی ربطی نداره. من خیلی سعی دارم:

۱- صحت این دو عبارت رو بدونم
۲- ترجمه فارسی شون رو بدونم
۳- فرق شون رو بدونم

نمی دونم چرا، ولی حس می کنم امسال از این روابط سوال میاد.

نقل قول: ۲-درمورد سوال دوم فکر کنم این ترجمه فنی‌تر باشه:هیچ کس پادشاه نیست.

این رو منم موافقم. نظر بقیه رو نمی دونم. (گرچه این‌ها مبانی هستند و اصلا نظری نیستند اما نمی دونم چرا با ده بار خوندن منابع موجود هنوز هم نتونستم در این جملات و ترجمه هاشون به یقین برسم)

۰
ارسال: #۱۸

sal_dovomi پاسخ داده:

در مورد سوال ۳با نظر bijibuji موافقم.ولی استدلال من در مورد رد کردن گزینه دوم اینه که برای Y سور وجودی به کار برده این یعنی اگه واسه یه جمله هم برقرار بودٰپس کل جمله درست میشه.و ما اینو نمیخایم.اگر در گزینه دوم برای Y سور عموعی استفاده کرده بود جواب هیمن گزینه میشد.چون منم مثل شما همین نظرو دارم که ازجمله ذکر شده تو سوال این نتیجه بدست میاد: اگر نامه نوشت پس دوسش داشته. و اگر دوسش داشت دلیل نمیشه واسش نامه بنویسه.
اگر اشتباه مینکم لطفا بگید.
در مورد سوال ۱)
در گزینه اول طرف دوم رابطه از شرطی استفاده شده و این یعنی اگه G درست بود باید H هم درست باشه تا طرف دوم صحیح در بیاد و اگر G غلط بود بدون توجه به H طرف دوم رابطه صحیح میشه.اما در مورد گزینه دوم:G و H باید هر دو صحیح درست باشند تا طرف دوم رابطه صحیح در بیاد.

ارسال: #۱۹

bijibuji پاسخ داده:

(۲۶ آذر ۱۳۸۹ ۱۱:۵۵ ب.ظ)sal_dovomi نوشته شده توسط:  در مورد سوال ۳با نظر bijibuji موافقم.ولی استدلال من در مورد رد کردن گزینه دوم اینه که برای Y سور وجودی به کار برده این یعنی اگه واسه یه جمله هم برقرار بودٰپس کل جمله درست میشه.و ما اینو نمیخایم.اگر در گزینه دوم برای Y سور عموعی استفاده کرده بود جواب هیمن گزینه میشد.چون منم مثل شما همین نظرو دارم که ازجمله ذکر شده تو سوال این نتیجه بدست میاد: اگر نامه نوشت پس دوسش داشته. و اگر دوسش داشت دلیل نمیشه واسش نامه بنویسه.
اگر اشتباه مینکم لطفا بگید.
در مورد سوال ۱)
در گزینه اول طرف دوم رابطه از شرطی استفاده شده و این یعنی اگه G درست بود باید H هم درست باشه تا طرف دوم صحیح در بیاد و اگر G غلط بود بدون توجه به H طرف دوم رابطه صحیح میشه.اما در مورد گزینه دوم:G و H باید هر دو صحیح درست باشند تا طرف دوم رابطه صحیح در بیاد.

ببینید فکر می کنم اصلا سوال جا نیفتاده

دوستان همگی سعی می کنن منطق P===>Q رو تشریح کنن
همه می دونیم که چه زمانی این درسته یا نادرسته.

چیزی که مورد سوال هست، ترجمه این عبارت به فارسیه.

۰
ارسال: #۲۰

لاله عباسی پاسخ داده:

با سلام
با توجه به این گزاره"وجود دارد دانشجویی که تنها یک درس را در ترم سوم ۹۱ افتاده است"
آیا این گزاره به زبان طبیعی است و قراره به زبان منطق مرتبه اول نوشته شود؟ خب اگه این طوره این روش به چه صورته؟ این که گفته می شود باید تحلیل کرد این تحلیل به چه صورتی است ؟ آیا تحلیل کردن اصولی داره ؟ روش خوندن منطق مرتبه اول به چه صورتی است؟ مثلا با توجه به گزاره بالا شما خودتون چه طوری تحلیل می کنید؟به چه چیزی دقت باید کرد؟ میشه از تجربیاتتون در حل این نوع از مسائل بفرمایید. اگر این تحلیل به معنی ترجمه زبان طبیعی به زبان منطق مرتبه اول هست ، این ترجمه به چه صورتی است .برای من جالبه که حرف از منطقه ، ولی گنگه واضح نیست .روش و اصولی من پیدا نکردم . دوستان خواهشمندم شما به یک روش دیگه توضیح بدید.
با سپاس رستگار بمانید.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۸۲ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
Exclamation سلام لطفاً یکی به من بگه مرتبه زمانی ها چطوری به log تبدیل میشن فرمول داره؟؟ Azadam ۶ ۴,۰۰۹ ۰۶ دى ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Soldier's life
  در نوشتن چند جمله انگلیسی نیاز به کمک دارم fa_karoon ۰ ۱,۴۷۰ ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: fa_karoon
  بحث در مورد نتایج اولیه ازمون دکتری ۹۲ mkiani ۳۷ ۳۰,۳۴۲ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۱۹ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  دو سوال در مورد درخت BST(درخت جستجوی دودویی) امیدوار ۳ ۵,۱۹۱ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: marzi.pnh
  مرتبه ایجاد درخت rad.bahar ۱ ۳,۰۹۸ ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: rad.bahar
  مرتبه شبه کد rad.bahar ۱ ۲,۰۹۷ ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: BBumir
  مدیریت سیستم چند پردازنده ای متقارن no_ta2000 ۰ ۱,۴۹۸ ۰۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: no_ta2000
  [دانلود]کتاب مبانی ریاضی دکتر ابراهیمی و دکتر محمودی از دانشگاه شهید بهشتی انرژی مثبت ۶ ۱۷,۱۷۷ ۰۵ مهر ۱۳۹۹ ۰۱:۲۲ ق.ظ
آخرین ارسال: sayeh.na
  سوال در مورد سهمیه رتبه اولی rezamim2020 ۰ ۱,۹۹۶ ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۴:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: rezamim2020

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close