زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۲:۱۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال ۸۵ کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۹۰

ارسال:

amir2930 پرسیده:

سوال ۸۵ کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۹۰

پردازنده ای دارای ثبات های ۳۲ بیتی است و از مقادیر ۱۶ بیتی بلافصل استفاده می کندو۱۴۲ دستورالعمل در معماری مجموعه دستورالعملهای خود دارد. در یک برنامه مفروض ۲۰% دستورالعملها یک ثبات وروردی و یک ثبات خروجی دارند. ۳۰ % دارای دو ثبات ورودی و یک ثبات خروجی هستند.۲۵% دستورها یک ثبات ورودی و یک ثبات خروجی دارند و یک بلافصل هم می گیرندو بالاخره ۲۵% باقی دستورات یک ثبات وروردی بلافصل و یک ثبات خروجی دارند.اگر در قالب بندی دستورالعملها به جای استفاده از قالبی با طول ثابت از طول متغیر استفاده کنیم.حافظه اختصاص یافته به برنامه مذکور چند درصد کاهش خواهد یافت؟
۱)۲۵ ۲)۲۰ ۳)۷۵ ۴)۸۰

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

kazemi.soroush پاسخ داده:

RE: سوال ۸۵ کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۹۰

۴ نوع قالب دستور داریم که هر کدوم یه فضایی رو اشغال می‌کنن.

۱- ۲۰٪ اول دستورات که دو تا ثبات می‌گیرن که روی هم می‌شه ۳۲+۳۲ = ۶۴
۲- ۳۰٪ دوم دستورات که سه تا ثبات می‌گیرن روی هم می‌شه ۳۲+۳۲+۳۲ = ۹۶
۳- ۲۵٪ سوم دستورات که دو تا ثبات می‌گیرن و یک ثبات بلافاصله روی هم می‌شه ۳۲+۳۲+۱۶ = ۸۰
۴- ۲۵٪ چهارم دستورات که یک ثبات می‌گیرن و یک ثبات بلافاصله روی هم می‌شه ۱۶+۳۲ = ۴۸

۲۰*۶۴ + ۳۰*۹۶ + ۲۵*۸۰ + ۲۵*۴۸ = ۷۳۶۰

(واحد اعداد بالا "بیت" هست.)

حالا اگه بخوایم ثابت در نظر بگیریم دستورات رو باید برابر با طولانی‌ترین دستور یعنی ۹۶ بیت در نظر بگیریم. یعنی:

۱۰۰*۹۶ = ۹۶۰۰

که نسبتشون می‌شه ۷۶.۶٪ که تقریباً ۷۵٪ می‌گیریم. ولی برای بدست آوردن میزان کاهش باید از ۱۰۰ کمش کنیم که می‌شه ۲۴٪ که تقریباً ۲۵٪ می‌شه.

با این حال توی این سؤال مقدار بیت مورد نیاز برای Opcode در نظر گرفته نشده که من با اون حل کردم به ۱۸٪ رسیدم که نزدیک ۲۰٪ بود. یعنی سؤال به نظرم ابهام داره. اگه راهم غلطه لطفاً بگید که بردارمش بقیه به اشتباه نیوفتن. مرسی. Smile

ارسال:

amin222 پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۰۷ ب.ظ)kazemi.soroush نوشته شده توسط:  ۴ نوع قالب دستور داریم که هر کدوم یه فضایی رو اشغال می‌کنن.

۳- ۲۵٪ سوم دستورات که دو تا ثبات می‌گیرن و یک ثبات بلافاصله روی هم می‌شه ۳۲+۳۲+۱۶ = ۸۰
۴- ۲۵٪ چهارم دستورات که یک ثبات می‌گیرن و یک ثبات بلافاصله روی هم می‌شه ۱۶+۳۲ = ۴۸

سلام میشه بگید ۳۲ بیت برای آدرسدهی ثباتها رو از کجا اوردید؟ ثباتها ۳۲ بیتی هستند درست اما اینکه شما گفتید یعنی دو به توان ۳۲ ثبات داریم!!!!!!!!!!؟ چجوری ممکنه؟
ضمنا بچه ها راجع به این مفصل صحبت کردن اینجا

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

kazemi.soroush پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۲۵ ق.ظ)amin222 نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۰۷ ب.ظ)kazemi.soroush نوشته شده توسط:  ۴ نوع قالب دستور داریم که هر کدوم یه فضایی رو اشغال می‌کنن.

سلام میشه بگید ۳۲ بیت برای آدرسدهی ثباتها رو از کجا اوردید؟ ثباتها ۳۲ بیتی هستند درست اما اینکه شما گفتید یعنی دو به توان ۳۲ ثبات داریم!!!!!!!!!!؟ چجوری ممکنه؟
ضمنا بچه ها راجع به این مفصل صحبت کردن اینجا

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

سلام. من اون یکی تاپیک رو پیدا نکرده بودم. الان نویسندش باید این تاپیک رو پاک کنه؟

من حس می‌کنم طراح می‌خواسته جمله‌ی اول این طوری باشه: "آدرس ثبات‌ها ۳۲ بیتی است".

بعد اینم توجیهه دیگه. اگه میومد که خودم احتمالاً درست نمی‌زدم. Big Grin من چون توی هیچ کتابی ندیدم نوشته باشه حلشو.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دانلود سوالات تخصصی گرایش فناوری اطلاعات آزمون دکتری ۹۱(کد ۲۳۵۸) Lonely Palm ۲ ۵,۸۵۸ ۲۶ دى ۱۴۰۲ ۰۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
Big Grin اطلاعات در مورد دانشگاه تهران (پردیس فارابی) mehRUN ۲ ۴,۳۱۵ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ۰۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: eng.behnam
  اطلاعات راجع به سیستمهای حضور و غیاب Fingerprint ۱ ۱,۵۵۵ ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ ۱۱:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Fingerprint
  کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات ۱۴۰۱ tablighjonoub ۰ ۱,۴۲۶ ۰۱ دى ۱۴۰۰ ۰۸:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: tablighjonoub
  منابع برای دکترا -مهندسی فناوری اطلاعات sarit ۱ ۳,۳۲۶ ۱۰ مهر ۱۴۰۰ ۰۸:۵۴ ق.ظ
آخرین ارسال: pouya47
  استخدام در فنآوری اطلاعات خدمات حوزه علمیه قم oloom-ensani ۱۵ ۸,۶۸۱ ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۴:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: oloom-ensani
  فناوری اطلاعات پزشکی چیست ؟ mahan najafi ۹ ۱۷,۶۸۴ ۱۹ آذر ۱۳۹۹ ۱۲:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: bahador567
  مصاحبه دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی Happiness.72 ۹۸ ۱۰۸,۳۷۸ ۰۵ آذر ۱۳۹۹ ۰۵:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: Ali001100
  دانلود آموزش تصویری کلاس درس نظریه اطلاعات و کدینگ دانشگاه فردوسی jazana ۵ ۶,۵۳۳ ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: hosein92
  نظریه اطلاعات و سیستم کدینگ hosein92 ۰ ۱,۹۵۶ ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: hosein92

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close