تالار گفتمان مانشت
سوال ۸۵ کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۹۰ - نسخه‌ی قابل چاپ

سوال ۸۵ کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۹۰ - amir2930 - 13 مهر ۱۳۹۰ ۰۱:۴۴ ب.ظ

پردازنده ای دارای ثبات های ۳۲ بیتی است و از مقادیر ۱۶ بیتی بلافصل استفاده می کندو۱۴۲ دستورالعمل در معماری مجموعه دستورالعملهای خود دارد. در یک برنامه مفروض ۲۰% دستورالعملها یک ثبات وروردی و یک ثبات خروجی دارند. ۳۰ % دارای دو ثبات ورودی و یک ثبات خروجی هستند.۲۵% دستورها یک ثبات ورودی و یک ثبات خروجی دارند و یک بلافصل هم می گیرندو بالاخره ۲۵% باقی دستورات یک ثبات وروردی بلافصل و یک ثبات خروجی دارند.اگر در قالب بندی دستورالعملها به جای استفاده از قالبی با طول ثابت از طول متغیر استفاده کنیم.حافظه اختصاص یافته به برنامه مذکور چند درصد کاهش خواهد یافت؟
۱)۲۵ ۲)۲۰ ۳)۷۵ ۴)۸۰

RE: سوال ۸۵ it90 - 200 - 17 دى ۱۳۹۰ ۱۲:۵۱ ق.ظ

دعا کنید ......................................................برام
سوال ۸۵ it90 - hameda - 17 دى ۱۳۹۰ ۱۰:۵۶ ق.ظ

سلام
واقعا خدا خیرت بده
ممکنه بپرسم جواب از کدوم کتاب هست؟ دنبال حل سوالات معماری آی تی ۹۰ خیلی گشتم ولی پیدا نکردم Sad
منم همین ۲۳ درصد درآوردم ولی فکر کردم جواب تو گزینه‌ها نیست و هر دو گزینه ۲۰ و ۲۵ می تونه جواب باشه

سوال ۸۵ it90 - 200 - 18 دى ۱۳۹۰ ۰۲:۱۹ ق.ظ

مقسمی۹۰

RE: تست ۸۵ آیتی ۹۰ - zzsnowdrop - 29 دى ۱۳۹۰ ۰۵:۰۵ ب.ظ

۳۲+۳۲=۶۴ یک ثبات ورودی یک ثبات خروجی ۲۰%
۳۲+۳۲+۳۲=۹۶ دو ثبات ورودی و یک ثبات خروجی ۳۰%
۳۲+۳۲+۱۶=۸۰ یک ثبات ورودی یک ثبات خروجی و یک ورودی بلافصل ۲۵%
۳۲+۱۶=۴۸ یک ثبات خروجی و یک بلافصل ۲۵%

بیشترین طول برابر ۹۶ هست که با حساب ۱۴۲ دستو یعنی ۹۶* ۱۴۲ برابر ۱۳۶۳۲ بیشترین طول ثابت میشه.

برای طول متغیر باید برای همه حالت‌ها هم میزان درصدی که ازون دستورا وجود داره و هم تمام طول‌ها رو حساب کرد یعنی:
۱۴۲*(۶۴*۰/۲+۹۶*۰/۳+۸۰*۰/۲۵+۴۸*۰/۴۸)=۱۰۴۵۱
(نسبت حافظه با طول متغیر رو بر حافظه با طول ثابت تقسیم میکنیم)
۱۰۴۵۱/۱۳۶۳۱=۰/۷۶۶۷
پس میزان صرفه جویی برابر
۱-۰/۷۶۶۷=۰/۲۳/۳۳
میشه و حدودا ۲۵ %

آمیدوارم جوابم به درد شما بخوره

RE: تست ۸۵ آیتی ۹۰ - shervinrs - 29 دى ۱۳۹۰ ۰۵:۵۳ ب.ظ

(۲۹ دى ۱۳۹۰ ۰۵:۰۵ ب.ظ)zzsnowdrop نوشته شده توسط:  ۳۲+۳۲=۶۴ یک ثبات ورودی یک ثبات خروجی ۲۰%
......
به نظرم دارین اشتباه میکنین.
منظور سوال از ثبات های ۳۲ بیتی اینه که دستورات با طول ثابت، طولی معادل ۳۲ بیت دارند. اما در ادامه که مثلا گفته "دستور یک ثبات ورودی، یک ثبات خروجی" منظورش از ثبات، آدرسی که در بانک ثبات، محل ثبات ورودی یا خروجی رو تعیین میکنه. و این ثبات دومی دیگه ۳۲ بیتی نیست.

و مثل تست اول سال ۹۰ مهندسی کامپیوتر باید تعداد بیتش حساب بشه. طولانی ترین نوع دستور، دستورات یک ثبات ورودی، یک ثبات خروجی با یک ورودی Immediate هستند. حالا با توجه به اینکه این چنین دستوراتی ۲۵ درصد کل دستورات هستند، میشه نتیجه گرفت که این دستورات باید ۳۵-۳۶ تا باشند که نیاز به ۶ بیت برای تعیین شون هست. ضمنا چون ۴ جور دستور داریم نیاز به ۲ بیت برای تعیین نوع دستور مورد نظرمون هست. اگر تعداد بیت مورد نیاز برای تعیین بیت های بانک ثبات x بیت باشه داریم:
۲x + 6 + 2 + 16 = 32
که x = 4 بیت میشه.

حالا می تونیم بگیم که طول هر دسته از دستورات چقدر میشه:
۵ + ۸ + ۲ = ۱۵ بیت برای یک ثبات ورودی یک ثبات خروجی
۶ + ۱۲ + ۲ = ۱۸ بیت برای دو ثبات ورودی و یک ثبات خروجی
۶ + ۱۶ + ۸ + ۲ = ۳۲ بیت برای یک ثبات ورودی یک ثبات خروجی و یک ورودی بلافصل
۶ + ۱۶ + ۴ + ۲ = ۲۸ یک ثبات خروجی و یک بلافصل

که در کل می تونیم بگیم:
[tex]0.25*28/32 0.3*20/32 0.2*15/32 0.25*32/32=0.75[/tex]
یعنی ۲۵ درصد کمتر از برنامه اصلی.

ضمنا متوجه هستم که سوال چند ماه پیش پرسیده شده.

RE: سوال ۸۵ کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۹۰ - kazemi.soroush - 20 بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۰۷ ب.ظ

۴ نوع قالب دستور داریم که هر کدوم یه فضایی رو اشغال می‌کنن.

۱- ۲۰٪ اول دستورات که دو تا ثبات می‌گیرن که روی هم می‌شه ۳۲+۳۲ = ۶۴
۲- ۳۰٪ دوم دستورات که سه تا ثبات می‌گیرن روی هم می‌شه ۳۲+۳۲+۳۲ = ۹۶
۳- ۲۵٪ سوم دستورات که دو تا ثبات می‌گیرن و یک ثبات بلافاصله روی هم می‌شه ۳۲+۳۲+۱۶ = ۸۰
۴- ۲۵٪ چهارم دستورات که یک ثبات می‌گیرن و یک ثبات بلافاصله روی هم می‌شه ۱۶+۳۲ = ۴۸

۲۰*۶۴ + ۳۰*۹۶ + ۲۵*۸۰ + ۲۵*۴۸ = ۷۳۶۰

(واحد اعداد بالا "بیت" هست.)

حالا اگه بخوایم ثابت در نظر بگیریم دستورات رو باید برابر با طولانی‌ترین دستور یعنی ۹۶ بیت در نظر بگیریم. یعنی:

۱۰۰*۹۶ = ۹۶۰۰

که نسبتشون می‌شه ۷۶.۶٪ که تقریباً ۷۵٪ می‌گیریم. ولی برای بدست آوردن میزان کاهش باید از ۱۰۰ کمش کنیم که می‌شه ۲۴٪ که تقریباً ۲۵٪ می‌شه.

با این حال توی این سؤال مقدار بیت مورد نیاز برای Opcode در نظر گرفته نشده که من با اون حل کردم به ۱۸٪ رسیدم که نزدیک ۲۰٪ بود. یعنی سؤال به نظرم ابهام داره. اگه راهم غلطه لطفاً بگید که بردارمش بقیه به اشتباه نیوفتن. مرسی. Smile

RE: سوال ۸۵ کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۹۰ - amin222 - 21 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۲۵ ق.ظ

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۰۷ ب.ظ)kazemi.soroush نوشته شده توسط:  ۴ نوع قالب دستور داریم که هر کدوم یه فضایی رو اشغال می‌کنن.

۳- ۲۵٪ سوم دستورات که دو تا ثبات می‌گیرن و یک ثبات بلافاصله روی هم می‌شه ۳۲+۳۲+۱۶ = ۸۰
۴- ۲۵٪ چهارم دستورات که یک ثبات می‌گیرن و یک ثبات بلافاصله روی هم می‌شه ۱۶+۳۲ = ۴۸

سلام میشه بگید ۳۲ بیت برای آدرسدهی ثباتها رو از کجا اوردید؟ ثباتها ۳۲ بیتی هستند درست اما اینکه شما گفتید یعنی دو به توان ۳۲ ثبات داریم!!!!!!!!!!؟ چجوری ممکنه؟
ضمنا بچه ها راجع به این مفصل صحبت کردن اینجا

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

RE: سوال ۸۵ کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۹۰ - kazemi.soroush - 21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۴۷ ق.ظ

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۲۵ ق.ظ)amin222 نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۰۷ ب.ظ)kazemi.soroush نوشته شده توسط:  ۴ نوع قالب دستور داریم که هر کدوم یه فضایی رو اشغال می‌کنن.

سلام میشه بگید ۳۲ بیت برای آدرسدهی ثباتها رو از کجا اوردید؟ ثباتها ۳۲ بیتی هستند درست اما اینکه شما گفتید یعنی دو به توان ۳۲ ثبات داریم!!!!!!!!!!؟ چجوری ممکنه؟
ضمنا بچه ها راجع به این مفصل صحبت کردن اینجا

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

سلام. من اون یکی تاپیک رو پیدا نکرده بودم. الان نویسندش باید این تاپیک رو پاک کنه؟

من حس می‌کنم طراح می‌خواسته جمله‌ی اول این طوری باشه: "آدرس ثبات‌ها ۳۲ بیتی است".

بعد اینم توجیهه دیگه. اگه میومد که خودم احتمالاً درست نمی‌زدم. Big Grin من چون توی هیچ کتابی ندیدم نوشته باشه حلشو.