زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۲:۱۶ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

ابهام در الگوریتم FC

ارسال:

Mohammad-A پرسیده:

ابهام در الگوریتم FC

با سلام

دوستان با توجه به اینکه طی ۲ سال٬ سؤالات نسبتاً متناقضی درباره‌ی الگوریتم FC در کنکور IT مطرح شده٬ به نظر شما نهایتاً این الگوریتم نیاز به هدف داره یا نداره؟

خود الگوریتم٬ نیازش به هدف رو مشخص کرده... اما این با تستی از کنکور IT پارسال تناقض داره.

به نظر شما FC به هدف نیاز داره یا نه؟

۳
ارسال:

mamat پاسخ داده:

RE: ابهامات الگوریتم FC

من این عکس‌ها رو هم پیوست کردم تا بقیه هم از موضوع بهره ببرند.

در سوال ۸۸ سال ۸۹ جواب گزینه ۳ هست که جمله غلط می باشد.
دلیل‌: با توجه به سایر گزینه‌ها میتوان اینطور استنتاج کرد که در BC حرکت به سوی همه حقایق نیست و فقط حقاسق مجاب کننده هدف مد نظر است و فقط آن را می یابد.

(شاید شما به صورت سوال دقت نکردید که گزینه غلط را خواسته و در این صورت گفته شما در بالا برای "در پیشرو (FC) نیازی به مشخص بودن هدف نیست." یک گزینه صحیح است)

در سوال ۷۶ سال ۹۰ جواب گزینه ۲ صحیح است که جمله غلط است.
دلیل‌: باتوجه به الگوریتم BC میدانیم که هم به حقایق و هم به هدف نیاز دارد.

(باز در اینجا گزینه صحیح می گوید که FC به هدف نیاز ندارد.)

من بین این دو سوال نکته متناقضی نمیبینم.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

و اما در باره اون چیزی که در کتاب راسل یهش اشاره شده و الگوریتم بر مبنای هدف در FC نوشته شده صحیح است اما نکته ای که باید به یاد داشت این است که اینجا در FC تعریف دقیقی از هدف نیست که در کتاب راسل با مثال به این نکته اشاره شده.
میتوان گفت در FC یک هدف کلی نه صریح موجود است.
مثلا یافتن قسمت خراب اتومبیل(فقط این اطلاع از هدف نسبت به خرابی اتومبیل موجود است.)
اما در BC مثلا به صراحت هدفی مانند ایراد در قسمت X از موتور است.

البته زیاد هم نمیشه از راسل خیلی درست حسابی اینا رو فهمید.
ولی اینا نظر منه اگه باز مشکلی هست بگین روش بحث بشه.

فایل‌(های) پیوست شده

۳
ارسال:

hadi_m پاسخ داده:

ابهام در الگوریتم FC

الگوریتم پیشرو یک الگوریتم داده گرا است و لذا نیاز به هدف ندارد اما الگوریتم عقب گرد یک الگوریتم هدف گراست . لذا نیاز به هدف دارد .
(۲۱ دى ۱۳۹۰ ۰۹:۵۸ ق.ظ)mam نوشته شده توسط:  این رو من از یکی دو نفر پرسیدم اون‌ها بر این نظر بودند که گزینه‌ی ۲ کلید هست تو تست ۸۹

الگوریتم پیشرو نیاز به هدف مشخص و معینی نداره و خیلی اوقات به عنوان یک روش بینابینی برای استخراج حقایق تازه از پایگاه دانش و اضافه کردن ان به KBبه کار میرد و نیاز به هدف مشخصی ندارد و این الگوریتم یک الگوریتم داده گراست بر خلاف الگرویتم عقب گرو که یک الگوریتم هدف گرا بوده و هدف را ملاک قرار میدهد و سعی در اثبات ان دارد.

۱
ارسال:

mamat پاسخ داده:

ابهامات الگوریتم FC

FC به هدف نیاز ندارد.
دلیل: اینکه FC تمام نتایج ممکنه از واقیات را میسازد تا به هدف برسد. حال میتواند هدف مشخص نباشد.
همین هم دلیل کارایی کم FC در مسئله هایی که هدف مشخص هست نسبت به BC می باشد.

نکته قابل توجه اینکه FC به دلیل تولید تولید نتایجی که ممکن است به هدف مرتبط نباشد با اینکه از مرتبه زمانی خطی برخوردار است اما باز نسبت به BC هم از لحاظ حافظه و هم از لحاظ زمان رسیدن به هدف بدتر عمل میکند.(البته باز ذکر می شود که در زمانی که هدف مشخص است).

انشاءالله که مفید بوده باشه.Smile

۱
ارسال:

mamat پاسخ داده:

ابهام در الگوریتم FC

(۲۰ دى ۱۳۹۰ ۱۰:۰۳ ب.ظ)mam نوشته شده توسط:  اما در مورد تست سال‌های ۸۹ و ۹۰ من باز هم در مورد این دو تست یه مقدار مشکل دارم:

تست سال ۹۰ که مشکلی به لحاظ پیدا کردن کلید نیست (با وضوح گزینه‌ی دوم)

اما در تست ۸۹ گفته که در زنجیر پیشرو نیازی به مشخص بودن هدف نیست (که این عبارت غلط است) ولی گزینه‌ی سوم که گفته در BC حرکت فقط از هدف به حقایق صورت می‌گیرد٬ عبارت درستی است. یعنی من فکر می‌کنم گزینه‌ی سوم کلید نیست و گزینه‌ی دوم می‌تونه انتخاب بشه. اطلاق عنوان داده‌گرا به FC و هدف‌گرا به BC به همین دلیل هست.

من نمیدونم که ایراد کار کجاست که شاید من نمیتونم بگم
مگه خودتون نمیگین که تو تست سال ۹۰ اینکه "FC به هدف نیازی ندارد" یک گزاره صحیح است و مشکلی هم در جواب تست نیست.
و در تست سال ۸۹ اینکه "در زنجیر پیش رو نیازی به مشخص بودن هدف نیست" باز به عنوان یک گزاره صحیح است و با گزاره قبلی که نوشتم معادل است.

و در هر دوی این سوالات گفته شده گزینه غلط رو بگید. که تو هر دو هیچکدوم از اینا انتخاب نمیشن.
اینکه خیلی واضحه.Smile

(۲۰ دى ۱۳۹۰ ۱۰:۰۳ ب.ظ)mam نوشته شده توسط:  یکی اینکه شما فرمودید و درست هم هست (هر چند که نمی‌شه اینطور تعبیر کرد که این الگوریتم صرفاً به هدف نیازی ندارد)
در مورد این بحث هم من هم نگفتم که صرفا به هدف نیازی نداره. گفتم میشه که هدف واضحی نداشته باشه. شاید هم داشته باشه. اما داشتن یا نداشتن هدف در این الگوریتم فرق چندانی نداره و این الگوریتم کلیه نتایج ممکنه را بدست میاره که برای هدف لازم نیست

۰
ارسال:

Mohammad-A پاسخ داده:

ابهامات الگوریتم FC

ممنون. بله از این دید میشه الگوریتم رو طوری نوشت که به هدف نیازی نداشته باشد و با ترکیب داده‌ها به هدف برسه. اما به نظرم در اینصورت هم الگوریتم جدید٬ کامل نخواهد بود. یعنی الزاماً نمی‌تونه ما را به هدف برسونه. اما چیزی که در کتاب راسل هست٬‌ نیاز این الگوریتم به هدف هست. (در پایین پست).

در یک نظر دیگه٬ چون ما در BC مشخصاً از هدف به سمت داده‌ها حرکت می‌کنیم٬‌ پس قاعدتاً باید سرعت بالاتری داشته باشیم چراکه جملات اضافه‌ای تولید نخواهیم کرد اما در FC همیشه اینطور نیست.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

از طرف دیگه٬ تست‌های کنکور سال‌های ۸۹ و ۹۰ IT دو عبارت خاص رو راجع به این الگوریتم بیان کردند.

تست سال ۸۹ فناوری اطلاعات:
گزینه‌ی غلط: در پیشرو٬ نیازی به مشخص بودن هدف نیست. (با توجه به بقیه‌ی گزینه‌ها٬ این گزینه مشخصاً نادرست است)

تست سال ۹۰ فناوری اطلاعات:
گزینه‌ای که کلید نبوده (کلید٬ گزینه‌ی غلط بوده): FC به هدف نیازی ندارد. یعنی این گزینه رو درست اعلام کرده.

نکته‌ای که هست٬ در هر ۲ تست سال‌های ۹۰ و ۸۹ نسبت به دیگر گزینه‌ها می‌شد٬ جواب رو پیدا کرد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

طبق کتاب راسل:
PL-FC-ENTAILS?(KB,Q که بیان می‌کنه گزاره‌ی q توسط پایگاه دانش می‌تواند مشتق شود یا خیر؟

۰
ارسال:

Mohammad-A پاسخ داده:

ابهامات الگوریتم FC

در مورد الگوریتم FC و دقیق نبودن هدف حق با شماست.

۲ حالت می‌شه در نظر گرفت:
یکی اینکه شما فرمودید و درست هم هست (هر چند که نمی‌شه اینطور تعبیر کرد که این الگوریتم صرفاً به هدف نیازی ندارد)
یا اینکه الگوریتم رو به گونه‌ای بازنویسی کنیم که با ترکیب عطفی یا فصلی عباراتی که داریم٬ به هدف برسه (جایی که دیگه نشه ادامه داد)

اما در مورد تست سال‌های ۸۹ و ۹۰ من باز هم در مورد این دو تست یه مقدار مشکل دارم:

تست سال ۹۰ که مشکلی به لحاظ پیدا کردن کلید نیست (با وضوح گزینه‌ی دوم)

اما در تست ۸۹ گفته که در زنجیر پیشرو نیازی به مشخص بودن هدف نیست (که این عبارت غلط است) ولی گزینه‌ی سوم که گفته در BC حرکت فقط از هدف به حقایق صورت می‌گیرد٬ عبارت درستی است. یعنی من فکر می‌کنم گزینه‌ی سوم کلید نیست و گزینه‌ی دوم می‌تونه انتخاب بشه. اطلاق عنوان داده‌گرا به FC و هدف‌گرا به BC به همین دلیل هست.

۰
ارسال:

fe_atash پاسخ داده:

ابهام در الگوریتم FC

(۲۰ دى ۱۳۹۰ ۰۷:۱۹ ب.ظ)mamat نوشته شده توسط:  در سوال ۸۸ سال ۸۹ جواب گزینه ۳ هست که جمله غلط می باشد.
دلیل‌: با توجه به سایر گزینه‌ها میتوان اینطور استنتاج کرد که در BC حرکت به سوی همه حقایق نیست و فقط حقایق مجاب کننده هدف مد نظر است و فقط آن را می یابد.

سخته که همچین استنتاجی کنیم...چون میدونیم پسرو از سمت هدف به سمت حقایق حرکت میکنه
ولی اگر مطمئن باشیم که پیشرو هیچ نیازی به هدف نداره...مجبوریم همین طور استنتاج کنیم

سازمان سنجش کدام گزینه رو کلید اعلام کرده؟

۰
ارسال:

Mohammad-A پاسخ داده:

ابهام در الگوریتم FC

ببینید کتاب مقسمی گزینه‌ی ۲ رو اعلام کرده.
کتاب پوران پژوهش گزینه‌ی ۳.

البته کتاب مقسمی رو از نظر تست دوستان تأیید کردند.

۰
ارسال: #۱۰

mamat پاسخ داده:

ابهام در الگوریتم FC

رهنمون هم ۳ رو گفته
کلید سازمان سنجشم ۳ هست

البته خودمم میدونم که گزینه ۳ زیاد گزینه خوبی واسه جواب نیست یعنی مبهمه.
اما گزینه ۲ رو نمیتونم انتخاب کنم

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Question یک نکته ابهام marvelous ۶ ۴,۷۳۲ ۰۹ دى ۱۳۹۸ ۰۱:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  رفع ابهام در ر ابطه با سوالات پایگاه داده کنکور دکترا نرم افزار ۹۶ mos_hos ۷ ۷,۵۸۶ ۳۰ دى ۱۳۹۶ ۰۱:۱۲ ق.ظ
آخرین ارسال: nick2006
  سوال و ابهام در مورد تست گسسته ۹۵ آیتی Mehdi.Sarf ۳ ۳,۰۵۳ ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Jooybari
  ابهام در دستور SQL peace2013 ۰ ۱,۴۹۸ ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ ۰۸:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: peace2013
  لطفا کمک ؟!!! کنکور ای تی در هاله ای از ابهام majid10 ۱ ۱,۸۱۸ ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ۰۱:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: edward71
  ۱۷۱ نرم افزار و ۱۹۸ الگوریتم - شبانه الگوریتم دانشگاه تهران axarsu ۱ ۲,۴۵۶ ۰۸ شهریور ۱۳۹۵ ۰۸:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: majidgeek
  ۲۴۲ الگوریتم ،۳۷۱ نرم. الگوریتم برم یا نرم افزار؟ azamcheraghi ۱۱ ۷,۲۱۸ ۰۳ تیر ۱۳۹۵ ۱۱:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: azamcheraghi
  ابهام در درخت بازگشتی irpersian20 ۱ ۱,۵۴۹ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۷:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: fatemeh69
  ابهام در محاسبه CDF irpersian20 ۶ ۲,۶۲۹ ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ ۱۰:۳۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Jooybari
  ابهام در تشخیص pi . Epi برای حالات بی اهمیت sahabi2015 ۱ ۱,۸۱۱ ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ ۰۲:۴۸ ق.ظ
آخرین ارسال: Iranian Wizard

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close