زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۳:۵۳ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

نرمال سازی

ارسال:

f.b پرسیده:

نرمال سازی

سلا
من نرمال سازی رو اصلا متوجه نمی شم Undecidedمیشه سطح ۱ تا ۳ رو توضیح بدید حالا اگه هر ۵ سطح هم توضیح دادید خدا خیرتون بدهBig Grin

۱
ارسال:

hkarimi پاسخ داده:

RE: نرمال سازی سطح ۲

سلام خدمت تمام دوستان بزرگوار.
نرمال سطح ۲:
به طور کلی جدولی نرمال سطح ۲ هست که:
۱- نرمال سطح ۱ باشه.
۲- هیچ ویژگی یا فیلدی‌، به جزئی از کلید اصلی وابستگی نداشته باشه.
خیلی خیلی سادس و براتون یه مثال کامل و قدم به قدم میذارم. ان شا ا... که مفید واقع بشه.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

اگه تو دانلودش مشکل داشتید امر بفرمایید تا براتون ایمیلش کنم.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

من نکاتشو نیوردم ولی خیلی سادس. مثل همون که خانم fatima1537 فرمودن(که اگه کلیدمون یه قسمتی باشه خودش نرمال سطح ۲ هس). با یه بار نرمال سازی یه بانک پدر و مادر دار! قشنگ همه روال کار دستتون میاد.
خانم fatima1537 لطف کردن و نرمال سازی سطح ۳ رو توضیح دادن. ولی من دوباره براتون یه مثال دیگه میزنم(توی پست جدید) که مطلب ملکه ذهنتون بشه. هر امر دیگه ای هم که داشتید در خدمتم.

۱
ارسال:

fatima1537 پاسخ داده:

نرمال سازی

در ادامه توضیحات ایشون من وابستگی تابعی رو شرح میدم:
صفت Y (مثل نام خانوادگی) به صفت X (مثل کد پرسنلی) وابستگی تابعی دارد اگر برای هر مقداری از x (مثل ۱۲۳۴)فقط یک y (مثل "امیری") وجود داشته باشه . و به صورت [tex]X\to \ Y[/tex]
نشون میدیم
.درواقع اگردر جدول فیلد کلیدی (که مقادیر غیر تکراری دارد) داشته باشیم،همه فیلدهای غیر کلیدی به فیلد کلید وابستگی تابعی دارند.
فرض می کنیم جدول دانش آموز رو داریم که دارای فیلدهای: کد دانش آموز-کد رشته - نام دانش آموز-و ... هست که توی این مثال فیلدهای "کد دانش آموز" و "کدرشته" هردو باهم کلیدهای این جدول هستند و مثلا به این دوتا میگیم X
وابستگی تابعی کامل به این صورت میشه: اگر صفت Y باصفت مرکب X وابستگی تایعی داشته باشه ولی با هیچ کدام از زیر مجموعه های x (هرکدام از "کد دانش آموز" یا "کد رشته" به تنهایی)وابستگی تابعی نداشته باشد آنگاه Y با X وابستگی تابعی کامل دارد
حتما این وابستگی‌ها باید همراه با مثال بررسی بشن وگرنه متوجه نمیشید.توی کتابهای بانک اطلاعاتی مثالهای خوبی هست.

۰
ارسال:

fatima1537 پاسخ داده:

نرمال سازی

فعلا این نرمال سازی سطح اول هست:
نرمال سازی سطح یک خیلی ساده است.و میگه که برای اینکه اطلاعات یک رابطه(جدول) در سطح نرمال اول باشند باید داده های موجود در فیلد غیر قابل تجزیه باشند.و مثلا فیلدی به صورت: "نام و نام خانوادگی" نداشته باشیم و باید به صورت "نام" و "نام خانوادگی" دربیاد.
{همچنین این غیر قابل تجزیه بودن بستگی به مفهوم داده‌ها و کاربرد اونها در بانک اطلاعاتی داره، به طور مثال درمورد خصوصیت "تاریخ تولد"‌: دریک سیستم اطلاعاتی (مثل اطلاعات پزشکی نوزادان)روز و ماه و سال تولد برای ما مهم هست و در سیستم دیگری(مثل کتابخانه) این مسئله مهم نیست پس قضیه فرق خواهد کرد . در سیستم اطلاعات نوزادان فیلد تاریخ تولد باید به ۳ فیلد مجزای "روز"،"ماه "،"سال تولد" شکسته بشه ولی در سیستم کتابخانه میتونه همه اطلاعات تاریخ تولد در یک فیلد باشه}

سطح دوم و سوم رو هم دارم به زبان گویا تری آماده میکنم . نرمال سازی های سطح های بالاتر هم معمولا توی طراحی و پیاده سازی بانک اطلاعاتی انجام نمیشه مگر اینکه واقعا ضروری باشه . چون رابطه‌ها رو خیلی تکه تکه و کوچک میکنه و خوب نیست دیگه اینقدر جدولها کوچک و شکسته بشن

ارسال:

f.b پاسخ داده:

RE: نرمال سازی

به خاطر توضیحات و وقتی که گذاشتید ممنون
منتظر بقیه هستم ممنون میشم اگه بقیه رو هم توضیح بدیدSmile
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

fatima1537 پاسخ داده:

نرمال سازی

در مورد سطح سوم نرمال: هیچ فیلدی نباید با کلید اصلی وابستگی با واسطه داشته باشه
یعنی اگر جدول زیر رو داشته باشیم:
کد دانش آموز-کد درس-نام درس-تعداد واحد)
در این جدول وابستگی تابعی با واسطه وجود داره یعنی فیلد "نمره" با فیلد"کددرس" وابسته است و فیلد "نام درس" هم به"کد درس" وابسته است .(که این وابستگی باعث تکرار داده‌ها و حجم اضافیاطلاعات میشه) بنا براین جدول اول رو به دو جدول زیر میشکنیم
(کد دانش آموز-کد درس)( کد درس-نام درس-تعداد واحد)
البته توی کتابها مثالهای بهتری زده شده.مثل مثال ناشرین کتاب

درکل نرمال سارزی سطح ۲ و ۳ به قواعد و تعاریف محیط عملیاتی بستگی دارند.یعنی در محیط عملیاتی هرطوری که موجودیتها و رابطه اونها رو باهم تعریف و تحلیل کرده باشیم.همونطور هم باید برای اونها جدول‌ها رو جداگانه رسم کنیم
یه راه برای تشخیص بهتر نحوه تقسیم و شکستن جدولها اینه که با توجه به نموداروابستگی تابعی این جداول رو طراحی کنیم

۰
ارسال:

hkarimi پاسخ داده:

نرمال سازی سطح ۳ با مثال

سلام خدمت بزرگوارانی که بدون چشم داشت به هم نوعشون کمک میکنن.
*** با یه عذر خواهی از خانم fatima1537 که این مطلب رو گذاشته بودن. خدای نکرده قصد کوچیکترین توهینی به ایشون رو نداشتم فقط خواستم یه مثال با نمای جدولی زده باشم. ***
این نرمال سازی سطح سوم هست. اگه مشکلی بود من در خدمتتون هستم.

راستی عکس های نرمال سازی سطح دوم رو هم تصحیح کردم. دوستانی که مشکل داشتن از لینک جدید، که تو همون پست قبلیم گذاشتم استفاده کنن.

۰
ارسال:

fatima1537 پاسخ داده:

نرمال سازی

(۲۹ آذر ۱۳۹۰ ۰۲:۱۹ ب.ظ)hkarimi نوشته شده توسط:  *** با یه عذر خواهی از خانم fatima1537 که این مطلب رو گذاشته بودن. خدای نکرده قصد کوچیکترین توهینی به ایشون رو نداشتم فقط خواستم یه مثال با نمای جدولی زده باشم. ***
خواهش میکنم توضیحاتتون خیلی روشن و واضح بود من هم استفاده کردم. ناهنجاری(آنومالی) رو هم گفتید . درسته بهتره با نمای جدولی گفته بشه تا بهتر جابیفته. .هرکسی یه بیانی داره شاید با بیان شما بهتر مطلب منتقل بشه.درضمن توی خود ارسالتون هم میتونید عکسها رو ضمیمه کنید(اگر حجمشون کوچک باشه)
اینجا هم خیلی واضح و روشن بیان کردید

خودم توی دانشگاه زیاد این سطوح نرمال رو متوجه نشدم ولی وقتی مجبور شدم تدریسشون کنم از روی کتاب یاد گرفتم.
(۲۹ آذر ۱۳۹۰ ۱۲:۱۷ ب.ظ)f.b نوشته شده توسط:  اگر ادامه داره بقیه سطح‌ها من همین جا منتظرمBig Grin
راستش سطوح ۴ به بعد رو زیاد بلد نیستم.ولی هروقت یاد گرفتم میذارم تو سایت مانشت.تا اونجا که من میدونم تا سطح ۳ پرکاربرده و بقیه کاربرد زیادی ندارند.و فقط تعاریفشون ممکنه برای امتحان بیاد که البته با یاد گرفتن نحوه نرمال سازی بهتر به یاد سپرده میشن. برای بانک اطلاعاتی یه مطلب دیگه هم مهمه و اون هم وابستگی های تابعی هست.از اون هم معمولا توی امتحانات پایانترم و همچنین کنکور ارشد سئوال میدن

۰
ارسال:

Mahoor پاسخ داده:

نرمال سازی

سلام
من با تعریف نرمال سازی مشکلی ندارم ولی توی تست چطور باید چکشون کرد
اگر امکانش هست با مثال بفرمایید ممنون

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بحث و تبادل نظر راجع به نرم افزارهای شبیه سازی -Ali- ۱۶۸ ۱۰۱,۲۵۴ ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ ۰۴:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: bahareh
Sad سوال درباره نرمال سازی و ایجاد بانک اطلاعاتی f.kh70 ۰ ۱,۳۷۸ ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ۰۱:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: f.kh70
  مشکل در حل سوال مربوط به نرمال سازی zahrabvf ۳ ۲,۳۳۳ ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Iranian Wizard
  نرمال سازی بانک اطلاعاتی taro.misaki ۵ ۴,۶۶۵ ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Iranian Wizard
  نرمال سازی- IT90- آزاد dokhtare payiz ۳ ۲,۲۸۶ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۰:۰۶ ق.ظ
آخرین ارسال: dokhtare payiz
  ۵۰ درصد دوم پارسه - نرمال سازی مهرگان ۴ ۳,۶۰۶ ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ ۱۲:۱۰ ب.ظ
آخرین ارسال: soosoo
  فوری:نرمال کردن ماتریس بین [۰,۱] mnf ۰ ۴,۰۵۹ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۶:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: mnf
  مثال دوم صفحه ۲۲۸ کتاب کیوان پور فصل نرمال سازی post98 ۴ ۲,۹۸۲ ۱۴ فروردین ۱۳۹۴ ۰۲:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: post98
  پروژه آمار و مدل سازی shart-band ۱ ۲,۵۲۷ ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ ۰۹:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: tahghighstan
  فرم نرمال BCNF okok ۸ ۸,۵۶۰ ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ ۱۲:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: abji22

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close