زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۳:۴۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

نصب کامپایلر سی در لینوکس

ارسال:
۲۷ آبان ۱۳۹۵, ۰۳:۲۹ ب.ظ
سلام دوستان.

عذرخواهی میکنم که سوالاتم ابتداییه ولی چون تأکیدِ مدیران به پرسیدن سوال در تاپیکهای مربوط هست، سوالم رو اینجا مطرح میکنم.

Exclamationدلیل اینکه موقع نصب کامپایلرها در توزیع فدورا، هر دستوری که وارد میکنم با خطای زیر مواجه میشم چیه؟
one of the configured repositories failed
یعنی مشکل در نصب خود لینوکس بوده؟

Exclamationیه سوال دیگه اینکه یادگیری برنامه نویسی batch پیش نیازی لازم نداره؟

با تشکر از وقتی که میگذارید.

بی ما تو به سر بری همه عمر...
من بی تو گمان مبر که یکدَم...
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال:
۲۷ آبان ۱۳۹۵, ۰۵:۲۴ ب.ظ
- خودش داره میگه: یکی از ریپازیتوری ها مشکل داره.
- batch برای ویندوزه.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۰
۰
ارسال:
۲۷ آبان ۱۳۹۵, ۰۶:۰۸ ب.ظ
RE: نصب کامپایلر سی در لینوکس
خیلی ممنون.

فکر کنم از اول برم لینوکس رو نصب کنم بهتر باشه، چون هیچ راه حلی جواب نداد. اینم بگم که از ویرچوال ماشین استفاده میکنم.

پس batch ربطی به برنامه نویسی shell نداره؟ من اطلاعاتم از لینوکس در حد چند تا کامند ساده است ولی باید batch programming رو یاد بگیرم. میخواستم بدونم از کجا باید شروع کنم که فهمیدم از صفر!

۰
۰
ارسال:
۲۷ آبان ۱۳۹۵, ۰۶:۱۴ ب.ظ
خواهش می کنم.
batch برای ویندوزه. تو لینوکس از shell scripting استفاده میشه.
اگه نه لینوکس رو بلدید و نه شل اسکریپتینگ شاید بهتر باشه اول یه مقداری لینوکس رو یاد بگیرید و باهاش راحت بشید بعد برید سراغ شل اسکریپتینگ چون یاد گرفتن هر دو همزمان سختی مضاعف داره. همچنین برای شل اسکریپتینگ نیاز به کامپایلر نیست. این اسکریپت ها رو خود شل اجرا می کنه که همیشه تو لینوکس لااقل یه شل به صورت پیش فرض نصبه.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: stateless
ارسال:
۲۷ آبان ۱۳۹۵, ۰۷:۰۹ ب.ظ
دو تا مسئله است. هم کامپایلر سی رو لازم دارم و هم باید شل رو یاد بگیرم. اینکه میفرمایید باید لینوکس رو یاد بگیرم، یعنی لازمه علاوه بر محیط ترمینال، با محیط گرافیکی هم آشنا بشم؟
اگه دوره ی آموزشی سراغ داشته باشید ممنون میشم معرفی کنید. سرچ کردن راجع به هر کلیدواژه کلی مطلب متنوع میاره که برای من که تازه کارم خیلی گیج کننده است.

۰
۰
ارسال:
۲۷ آبان ۱۳۹۵, ۰۷:۴۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ آبان ۱۳۹۵ ۰۷:۴۷ ب.ظ، توسط blackhalo1989.)
- کامپایلر سی که gcc هست و فکر نمی کنم نیاز به نصب داشته باشه.
- برای شروع من فدورا رو توصیه نمی کنم. بهتره از مینت یا اوبونتو شروع کنید. توزیع های دیگه ای هم هست که میگن ساده است اما من تست نکردم هنوز.
- شما باید انقدر از لینوکس بدونید که مساله تو مساله پیش نیاد. مثلا میخواید یه کدی رو کامپایل کنید بعد اون به یه کتابخانه نیاز داره که نصب نیست. حالا شما باید اون کتابخانه رو هم نصب کنید اما بلد نیستید. این وسط خود کامپایل کردن و سینتکس درد سر داشت، ندونستن سیستم مدیریت بسته توزیع مورد نظر هم میشه مشکل دوم.
- جادی دو تا دوره داره که lpic رو درس میده و سایت های مختلف برای دانلود گذاشتن. یه دوره عمومی خوبه. بیشتر با رویکرد administration هست. به سرفصلش نگاه کنید ببنید چقدر با نیازهای شما همخوانی داره. (البته طرز تفکر جادی رو تایید نمی کنم)
- برای لینوکس خیلی خوبه اگه یه نفر که تسلط نسبی داره کنارتون باشه. مشکلی که با سرچ کردن ممکنه یه ساعت طول بکشه تا حل بشه اون فرد در چند دقیقه حل می کنه.

۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: stateless
ارسال:
۲۷ آبان ۱۳۹۵, ۰۸:۲۵ ب.ظ
شنیده بودم که نسخه های جدید به طور پیش فرض gcc رو دارن ولی با دستور man gcc هم همون اروری که در ارسال اول نوشتم اومد و هر دستور دیگه ای (مثل sudo yum install gcc یا sudo yum search gcc) که برای نصب کامپایلر میزنم همین ارور رو میگیرم.

حتما دوره ای که گفتید رو میبینم تا یه تسلط نسبی پیدا کنم.
حق با شماست جواب اینطور سوالات رو نمیشه با سرچ و پرسیدن تو فروم ها به راحتی به دست آورد. هنوز هم شک دارم که شاید مشکل از نصب لینوکس در ویرچوال ماشین باشه.

تشکر.

۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: blackhalo1989

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  رفع اشکال نصب جاوا، مشکل ساخته نشدن virtual machine shiivaa ۱۲ ۱۹,۰۳۵ ۱۹ آبان ۱۳۹۹ ۰۷:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: wanted471
Sad سوال ۱۰۷ کامپایلر ۹۸ zohre.notash ۰ ۱,۴۵۶ ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ۰۲:۳۶ ق.ظ
آخرین ارسال: zohre.notash
  [دانلود] خلاصه درس کامپایلر و مهندسی نرم افزار baran.r ۵ ۱۰,۱۳۲ ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: rray
  آموزش صفر تا صد لینوکس faraz_linux ۰ ۱,۵۸۹ ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۱۹ ق.ظ
آخرین ارسال: faraz_linux
  روش اپلای کردن فایل patch به برنامه ای در لینوکس hanie_M ۱ ۲,۲۶۴ ۲۳ دى ۱۳۹۷ ۰۴:۰۶ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  نصب یک دیتابیس در php mysql fas ۱ ۲,۲۹۷ ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۰۳ ق.ظ
آخرین ارسال: iranforums
  استاد کامپایلر mahsa.byt ۲ ۳,۲۰۱ ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Soldier's life
  خطا در نصب پرستاشاپ fas ۰ ۱,۹۱۹ ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۴۳ ق.ظ
آخرین ارسال: fas
  سوال کامپایلر از کنکور ۹۳ shaqayeqmzn1 ۲ ۲,۲۷۵ ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ ۰۸:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: shaqayeqmzn1
  سوال کامپایلر از کنکور ۹۰ کامپیوتر hadi_91 ۱ ۲,۳۳۹ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ۰۱:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: دختر مهربان

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close