زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۱۲:۵۶ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تقارن نیم موجی؟؟؟؟؟

ارسال:

homa پرسیده:

تقارن نیم موجی؟؟؟؟؟

کسی از دوستان می تونه تقارن نیم موجی تو بحث سری فوریه رو توضیح بده؟؟؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

homa پاسخ داده:

RE: تقارن نیم موجی؟؟؟؟؟

من تو مفهومش مشکل داشتم وخودم search کردم و تونستم مفهومش و تعریفش رو بفهمم
دیدم کسی جواب نداده گفتم یا این که خیلی ساده است Big Grin(که احتما لا همین طوره)
و با اینکه واسه اونایی که چک کردن هم سوال بوده
و تصمیم گرفتم اونچه که فهمیدم اینجا هم بذارم شاید کسی مثل من با هاش مشکل داشته باشه....Smile.
با توجه به تعریف ما تابعی رو تقارن نیم موجی میگیم که بتونیم با در نظر گرفتن تابع در نیم پریود تصویری از ما بقی تابع داشته باشیم مثلا شکل زیر:

[تصویر:  16key.htm&docid=aA3QR9if8HuRrM&a...29,r:7,s:0]

در این شکل دوره تناوب ۲πاست و اگر تابع بین (π،۰ )را در نظر بگیریم، یعتی نیم پریود و اگر آن را π به جلو ببریم و سپس آن را قرینه کنیم تکه‌ی دیگر تابع بدست می اید.در واقه با داشتن نیمی از تابع و داشتن اطلا عاتی در مورد چگونگی تابع می توان کل تابع را مشخص کرد پس این یک تابع دارای تقارن نیم موجی است.(هر تکه درست عکس تکه‌ی دیگر است)
در مورد تقارن ربع موجی هم به همین صورت با توجه به شکل زیر:

دوره تناوب تابع T است.اگر به ۴ قسمت تقسیم کنیم هر تکه از این‌ها درست قرینه‌ی دیگری می باشد این قرینه می تواند فرد یا زوج باشد پس با داشتن یک تکه از ۴ قسمت می توان رفتار تابع را مشخص کرد.(البته در مورد رفتار آن باید اطلا عاتی داشت) این واضح است که یک تقارن ربع موجی حتما نیم موجی هم هست.

[تصویر:  triangular-wave.aspx&docid=htK04...29,r:4,s:0]
[تصویر:  imgres.htm]
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تقارن صوری irpersian20 ۳ ۱,۶۹۳ ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ۰۵:۰۰ ق.ظ
آخرین ارسال: Behnam‌
  هم ارزی(بازتابی+تقارن+تعدی) iCanDoIt ۱ ۱۵,۴۹۷ ۰۷ مهر ۱۳۹۴ ۰۲:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: alisaleh
  روش تقارن یا ستاره مثلث!؟ Dr.Cnet ۶ ۹,۶۳۹ ۲۹ آبان ۱۳۹۲ ۱۰:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Fardad-A

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close