زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۵:۱۴ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

چطوری بفهمیم تابع زوجه یا فرد؟

ارسال:

پشتکار پرسیده:

سلام
چطوری بفهمیم؟
مثلا در کتابی تابع sinx رو مثال زده که در بازه هایی فرد زوج و نه فرد و زوجه...
آیا روش محاسباتی وجود داره؟
من اولش فکر کردم میشه از طریق محاسبه a0 که اگر جوابش صفر شد فهمید تابع زوجه ولی واسه منفیا هم همینطوریه...
چکار کنم؟؟؟Huh

۰
ارسال:

mfXpert پاسخ داده:

RE: چطوری بفهمیم تابع زوجه یا فرد؟

تا اونجایی که من می دونم یه تابع یا فرد هستش‌، یا زوج و یا نه فرد و نه زوج.(ربطی به اینکه در چه بازه ای در نظر بگیریم نداره).مثلا تابع سینوس یک تابع فرد هستش چون همواره داریم [tex]sin(-x)=-sin(x)[/tex]
راه تشخیص زوج و فرد بوذن هم همونی هست که تو کتابای دوران دبیرستان هست که راه خیلی ساده ای هم هست.یعنی باید بررسی کرد که آیا تساوی [tex]f(-x)=-f(x)[/tex] برقراره یا نه.اگر برقرار بود یعنی تابع فرد هستش

۰
ارسال:

ehsan.zaker پاسخ داده:

در کل دامنه میشه ار روش بالا استفاده کرد ولی اگر در بازه های باشد خیر

باید با شکل نمودار‌ها اشنا باشد

و رسم کنید و اگر نسبت به محور X ‌ها قرینه بود زوج و اگر نسبت به مبدا مختصات قرینه بود فرد است

ارسال:

پشتکار پاسخ داده:

(۱۰ مهر ۱۳۹۰ ۰۱:۰۸ ق.ظ)ehsan.zaker نوشته شده توسط:  در کل دامنه میشه ار روش بالا استفاده کرد ولی اگر در بازه های باشد خیر

باید با شکل نمودار‌ها اشنا باشد

و رسم کنید و اگر نسبت به محور X ‌ها قرینه بود زوج و اگر نسبت به مبدا مختصات قرینه بود فرد است

دقیقا تو کتاب کریمی هم همینو گفته
فقط باید شکل رسم شه؟ راه دیگه ای نیست!!!Undecided
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

Fardad-A پاسخ داده:

راه بدون رسم را که توضیح دادند آقای mfxpert.
توابع گاهی زوج یا فرد نیستند ولی در بازه محدودی تعریف شده اند. در اینصورت میشه اون بازه محدود را نصف تناوب گرفت و در نصف دیگر تناوب طوری تابع را تعریف کرد که زوج یا فرد شود . اینکار جهت امکان تعریف سری فوریه میباشد.

۰
ارسال:

fateme66 پاسخ داده:

(۰۹ مهر ۱۳۹۰ ۱۱:۲۱ ب.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  سلام
چطوری بفهمیم؟
مثلا در کتابی تابع sinx رو مثال زده که در بازه هایی فرد زوج و نه فرد و زوجه...
آیا روش محاسباتی وجود داره؟
من اولش فکر کردم میشه از طریق محاسبه a0 که اگر جوابش صفر شد فهمید تابع زوجه ولی واسه منفیا هم همینطوریه...
چکار کنم؟؟؟Huh
باید به بازه ای که تابع در اون تعریف شده دقت کنید.
مثلا تابع x^2 اگه بازه ای برای x داده نشده باشه یه تابع زوج هست ولی اگه بازه ای مثل X>0 داده شده باشه تابع دیگه زوج نیست. حتی اگه تابع رو به صورت متناوب رسم کنید چون تقارن رو حفظ نمی کنه زوج نیست.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Exclamation سلام لطفاً یکی به من بگه مرتبه زمانی ها چطوری به log تبدیل میشن فرمول داره؟؟ Azadam ۶ ۳,۸۴۲ ۰۶ دى ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Soldier's life
  دانشگاه های پزشکی رو برای رشته انفورماتیک چطوری اولویت بندی کنم ؟ mrpool ۷ ۸,۳۰۱ ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۰۱:۵۲ ق.ظ
آخرین ارسال: hossein1991
  چجوری بفهمیم سرور hp اورجینال است یا خیر!؟ azade1992 ۱ ۲,۲۱۷ ۰۳ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۵۹ ق.ظ
آخرین ارسال: diiyan
  دانلود آموزش تصویری کلاس درس نظریه اطلاعات و کدینگ دانشگاه فردوسی jazana ۵ ۶,۵۳۵ ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: hosein92
  تابع مولد ss311 ۰ ۱,۳۰۲ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  دانشگاه فردوسی مشهد موج ۵۶ ۶۷,۶۰۶ ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۵۹ ق.ظ
آخرین ارسال: arian_61
  دانلود آموزش تصویری کلاس درس سیستم عامل دانشگاه فردوسی jazana ۱۳ ۱۶,۱۰۲ ۲۷ تیر ۱۳۹۸ ۰۴:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Sara_White
  دانلود آموزش تصویری کلاس درس تحلیل و طراحی الگوریتم های پیشرفته دانشگاه فردوسی jazana ۱۳ ۱۲,۷۵۲ ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ۰۵:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Valipourh20
  چطوری کتاب مرجع (به انگلیسی) رو بخونم؟ sajadg ۷ ۶,۳۶۶ ۳۰ دى ۱۳۹۷ ۰۷:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: sajadg
  ۴۲۰ نرم افزار، فردوسی مشهد، آری یا نه؟ Y.Salehabadi ۲ ۲,۸۹۴ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ۰۵:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Y.Salehabadi

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close