زمان کنونی: ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۴:۵۱ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال در مورد ROM

ارسال:

irpersian20 پرسیده:

سوال در مورد ROM

سلام دوستان
مگر نمی گیم حافظه فقط خواندنی؟
یک در کارخانه روی حافظه ROM مثلا مادربورد نوشته میشه و ما بارها ازش استفاده میکنیم؟
پس چطور است من وقتی بایوس رو میتونم اپدیت کنم...یعنی دارم روی حافظه ROM می نویسم مجدد.
و میتونم بارها این کار رو بکنم. این دیگه فقط خواندنی نیست که ...

۲- باطری یک سری تنظیمات رو نگه میداره(باطری مادربورد) و اگر باطری نباشه فقط تنظیمات می پره... ساختار این حافظه مگر چطور است که با قطع باطری هم اطلاعات درونش ماندگار است؟

با عرض پوزش از سوالات مبتدی Huh
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

Farzamm پاسخ داده:

RE: سوال در مورد ROM

(۲۴ فروردین ۱۳۹۴ ۱۰:۳۶ ق.ظ)irpersian20 نوشته شده توسط:  سلام دوستان
مگر نمی گیم حافظه فقط خواندنی؟
یک در کارخانه روی حافظه ROM مثلا مادربورد نوشته میشه و ما بارها ازش استفاده میکنیم؟
پس چطور است من وقتی بایوس رو میتونم اپدیت کنم...یعنی دارم روی حافظه ROM می نویسم مجدد.
و میتونم بارها این کار رو بکنم. این دیگه فقط خواندنی نیست که ...

۲- باطری یک سری تنظیمات رو نگه میداره(باطری مادربورد) و اگر باطری نباشه فقط تنظیمات می پره... ساختار این حافظه مگر چطور است که با قطع باطری هم اطلاعات درونش ماندگار است؟

با عرض پوزش از سوالات مبتدی Huh

۱- سابقاً BIOS frimware روی حافظه ROM ذخیره میشد ولی جنس این ROM از نوع EEPROM (مخفف Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory) بود که حافظه ای قابل بازنویسی می باشد. در سیستم های مدرن امروزی، محتوای BIOS روی حافظه غیرفراری مثل Flash ذخیره می شود (اما هنوز به آن ROM می گویند) که می توان بدون نیاز به جدا کردن تراشه از روی بورد frimware را به روز رسانی کرد.

۲- این حافظه از نوع غیرفرار (Non-volatile) است، یعنی بعد از قطع برق ویا حذف باطری نیز اطلاعات خود را نگه می دارد.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۹۱ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  دو سوال در مورد درخت BST(درخت جستجوی دودویی) امیدوار ۳ ۵,۱۹۹ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: marzi.pnh
  سوال در مورد سهمیه رتبه اولی rezamim2020 ۰ ۲,۰۰۶ ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۴:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: rezamim2020
  سوال در مورد دروس جبرای و چارت ارشد کامپیوتر/هوش دانشگاه تهران imali ۱ ۲,۹۱۴ ۰۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  سوال در مورد منبع و دروس آزمون استخدامی mostafa272 ۳ ۴,۵۲۵ ۰۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷ ق.ظ
آخرین ارسال: majidnourirad10
  سوال در مورد دانشگاه آزاد قزوین, ارشد شبکه های کامپیوتری networki ۰ ۲,۴۸۰ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: networki
  سوال در مورد دانشگاه آزاد قزوین, ارشد شبکه های کامپیوتری networki ۰ ۲,۶۶۳ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: networki
  سوال در مورد شهریه نوبت دوم شهید بهشتی و خوابگاه Shine_20 ۱ ۳,۴۱۴ ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Iranian Wizard
  سوال مهم و فوری در مورد انتخاب رشته siiib70 ۲ ۳,۹۲۲ ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۵:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: siiib70
Smile سوال در مورد دانشگاه وزارت اطلاعات Zzeynab ۰ ۲,۱۴۷ ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ۱۰:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Zzeynab

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close