زمان کنونی: ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۳۹ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

الگوریتم "بلمن فورد" در مقایسه با "فلوید وارشال"

ارسال:

ldns0098 پرسیده:

الگوریتم "بلمن فورد" در مقایسه با "فلوید وارشال"

با سلام
لطفا مدیر محترم ارجاعم ندن به این تاپیک :
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

چون جوابمو اونجا نگرفتم، در واقع تیتر تاپیک شباهتی به پاسخها نداشت.
دوستان ممنون میشم یه مقایسه کلی داشته باشن.
من به دنبال یافتن تفاوت این دو الگوریتم سرچ کردم این جواب رو جایی پیدا کردم که البته قانع کننده نبود برام!
"الگوریتم فلوید وارشال برای گراف با یال منفی است و وجود یال منفی را تشخیص می دهد ولی اگر دارای دور منفی باشد آنگاه آن را تشخیص می دهد اما گزارش نمی کند .
الگوریتم بلمن-فورد گراف با یال منفی را می پذیرد و چنانچه در گراف دچار دور منفی شویم آن را گزارش می دهد."
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۲
ارسال:

m.teymourpour پاسخ داده:

RE: الگوریتم "بلمن فورد" در مقایسه با "فلوید وارشال"

(۱۳ آذر ۱۳۹۳ ۰۱:۱۵ ب.ظ)ldns0098 نوشته شده توسط:  با سلام
لطفا مدیر محترم ارجاعم ندن به این تاپیک :
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

چون جوابمو اونجا نگرفتم، در واقع تیتر تاپیک شباهتی به پاسخها نداشت.
دوستان ممنون میشم یه مقایسه کلی داشته باشن.
من به دنبال یافتن تفاوت این دو الگوریتم سرچ کردم این جواب رو جایی پیدا کردم که البته قانع کننده نبود برام!
"الگوریتم فلوید وارشال برای گراف با یال منفی است و وجود یال منفی را تشخیص می دهد ولی اگر دارای دور منفی باشد آنگاه آن را تشخیص می دهد اما گزارش نمی کند .
الگوریتم بلمن-فورد گراف با یال منفی را می پذیرد و چنانچه در گراف دچار دور منفی شویم آن را گزارش می دهد."

الگوریتم فلوید واسه یافتن تمام کوتاه ترین مسیرها بکار میره(کوتاه ترین مسیر بین هر دو راس مشخص) و یک الگوریتم پویا می باشد.
این الگوریتم ماتریس های A1 تا An رو مرحله به مرحله میسازه و در مرحله K فقط رئوس ۱ تا K رو به عنوان رئوس میان بین هر دو راس در نظر میگیرد و به این سوال جواب میدهد که آیا راس kام رو بعنوان راس میانی در نظر بگیریم یا نه. اگر با وجود راس kام مسیر کوتاهتر شود آن را در نظر میگیرد در غیر این صورت درایه ij در ماترس k با درایه ij در ماتریس k-1 برابر است
الگوریتم بلمن فورد برای یافتن کوتاه ترین مسیرهای هم مبدا بکار میرود. مثلا کوتاه ترین مسیرها از راس A به سایر رئوس که به مراتب کار این الگوریتم بسیار کمتر از فلوید می باشد
روش کار این الگوریتم با فلوید فرق دارد.
این الگوریتم n-1 بار عمل relax رو تمام یالها انجام می دهد(هر بار روی تمام یال ها) در نهایت کوتاه ترین مسیرها از یک راس مشخص با سایر رئوس به دست می آید.
اگر گراف یال منفی داشته باشه هر دو الگوریتم درست کار میکنن البته به شرطی که سیکل منفی وجود نداشته باشد
اگر سیکل منفی وجود داشته باشد هر دو الگوریتم متوجه میشن و اعلام میکنن.
اگر سیکل منفی در گراف وجود داشته باشه دیگه کوتاه ترین مسیر بی معنی میشه

۲
ارسال:

ldns0098 پاسخ داده:

با تشکر فراوان از آقای تیمورپور من یافته های خودم هم اضافه میکنم :
هدف :
  • فلوید: یافتن تمام کوتاه ترین مسیرها(کوتاه ترین مسیر بین هر دو راس مشخص) و یک الگوریتم پویا می باشد.
  • بلمن فورد: برای یافتن کوتاه ترین مسیرهای هم مبدا بکار میرود.
نحوه عملکرد:
  • فلوید: ماتریس های A1 تا An رو مرحله به مرحله میسازه و در مرحله K فقط رئوس ۱ تا K رو به عنوان رئوس میان هر دو راس در نظر میگیرد و به این سوال جواب میدهد که آیا راس kام رو بعنوان راس میانی در نظر بگیریم یا نه. اگر با وجود راس kام مسیر کوتاهتر شود آن را در نظر میگیرد در غیر این صورت درایه ij در ماتریس k با درایه ij در ماتریس k-1 برابر است.
  • بلمن فورد: این الگوریتم n-1 بار عمل relax رو تمام یالها انجام می دهد(هر بار روی تمام یال ها) در نهایت کوتاه ترین مسیرها از یک راس مشخص با سایر رئوس به دست می آید.
پیچیدگی زمانی:
  • فلوید: O(v^3)i
  • بلمن فورد:
    • کوتاهترین مسیر از راس مبدا تا راس مقصد: O(EV)i
    • کوتاهترین مسیر از راس مبدا تا راس مقصد در صورتیکه راس مبدا بتواند هر کدام از رئوس باشد:O(E*V^2)i
مثلا کوتاه ترین مسیرها از راس A به سایر رئوس که به مراتب کار این الگوریتم بسیار کمتر از فلوید می باشد
وجود یال منفی:
هر دو الگوریتم درست کار میکنن البته به شرطی که سیکل منفی وجود نداشته باشد.
اگر سیکل منفی وجود داشته باشد هر دو الگوریتم متوجه میشن و اعلام میکنن.
اگر سیکل منفی در گراف وجود داشته باشد کوتاه ترین مسیر بی معنی شده و لازم به ذکر است که دایجسترا حتی در یافتن دور منفی هم شکست میخورد.

۱
ارسال:

NP-Cσмρℓєтє پاسخ داده:

دقت کنیدبه این نکته که :
الگوریتم فلوید - وارشال برای پیدا کردن یک مسیر بهینه در گراف جهتدار هست.(کوتاهترین مسیر)-----> تو برنامه نویسی پویا این الگوریتم رو داشتیم.
ولی الگوریتم بلمن فورد برای پیدا کردن یک درخت پوشای مینیمم در یک گراف است.

۰
ارسال:

ldns0098 پاسخ داده:

Re: RE: الگوریتم "بلمن فورد" در مقایسه با "فلوید وارشال"

(۱۳ آذر ۱۳۹۳ ۰۶:۲۴ ب.ظ)zahra.s نوشته شده توسط:  دقت کنیدبه این نکته که :
الگوریتم فلوید - وارشال برای پیدا کردن یک مسیر بهینه در گراف جهتدار هست.(کوتاهترین مسیر)-----> تو برنامه نویسی پویا این الگوریتم رو داشتیم.

عزیزم برای یافتن درخت پوشای مینیمم ما الگوریتمهای هوشمندانه؛ کراسکال؛ پریم رو داریم؛ این دو تا الگوریتم هر دو برای یافتن کوتاهترین مسیر هستن.

ارسال:

NP-Cσмρℓєтє پاسخ داده:

(۱۳ آذر ۱۳۹۳ ۰۷:۴۴ ب.ظ)ldns0098 نوشته شده توسط:  
(13 آذر ۱۳۹۳ ۰۶:۲۴ ب.ظ)zahra.s نوشته شده توسط:  دقت کنیدبه این نکته که :

عزیزم برای یافتن درخت پوشای مینیمم ما الگوریتمهای هوشمندانه؛ کراسکال؛ پریم رو داریم؛ این دو تا الگوریتم هر دو برای یافتن کوتاهترین مسیر هستن.

حرف شما صحیح ولی من جایی خوندم الگوریتم فلوید برای یافتن درخت پوشا و فلوید -وارشال برای مسیر بهینه هست!Huh
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

ldns0098 پاسخ داده:

(۱۳ آذر ۱۳۹۳ ۰۷:۵۳ ب.ظ)zahra.s نوشته شده توسط:  من جایی خوندم الگوریتم فلوید برای یافتن درخت پوشا و فلوید -وارشال برای مسیر بهینه هست!Huh
بعید میدونم درست باشه. کدوم کتاب بوده؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مقایسه دانشگاه ها imali ۲ ۲,۸۴۸ ۰۵ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۲۵ ق.ظ
آخرین ارسال: imali
Question تفاوت تعداد مقایسه های مورد نیاز در الگوریتم های متفاوت porseshgar ۰ ۱,۹۶۴ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: porseshgar
  مقایسه آزمون های کارشناسی ارشد مدرسان شریف با پارسه و دیگر موسسات abbas1368 ۱۸ ۲۴,۷۷۶ ۰۳ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: spiritual
  بلمن فورد و جانسون Mr.R3ZA ۱ ۱,۵۱۹ ۱۰ تیر ۱۳۹۷ ۰۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Mr.R3ZA
  مقایسه سیستم های تکنولوژی اطلاعات تربیت مدرس و مالتی مدیا شهید بهشتی sk95 ۰ ۱,۶۷۵ ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: sk95
  مقایسه هوش مدرس.خواجه نصیر و صنعتی اصفهان A.I ۲ ۳,۲۳۴ ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۵:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  مقایسه بین دانشگاه های اصفهان و شیراز و صنعتی شیراز تو آی تی Shine_20 ۲ ۳,۵۶۹ ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ۰۴:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Shine_20
  مقایسه دانشگاه های قزوین ، زنجان، صنعتی قم و رشت k00k ۱۸ ۱۳,۲۵۸ ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: k00k
  مرتب سازی های غیر مقایسه ای amir_ghanati ۱ ۲,۰۴۸ ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ۰۳:۰۰ ق.ظ
آخرین ارسال: msour44
  بی ربط بودن منابع سیستم عامل پیشرفته در مقایسه با سوالات دکتری ۹۳ nader14y ۱۲ ۱۱,۷۹۴ ۰۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: z1393

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close