زمان کنونی: ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۴۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

کدام ویژگی لگاریتم

ارسال:

A.I پرسیده:

Question کدام ویژگی لگاریتم

از کدوم ویژگی لگاریتم توی اثبات این تساوی استفاده میشه؟به عبارت دیگه چجوری این تساوی اثبات میشه؟(یکی از تمرینهای کتاب الگوریتم پوران)
طرف راست تساوی n به توان رادیکال هستش.

[tex]2^{\sqrt{2\lg n}}=n^{\sqrt{\frac{2}{\lg n}}}[/tex]

ممنون.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۲
ارسال:

نازین پاسخ داده:

RE: کدام ویژگی لگاریتم

با سلام!من این سوالو با این روش حل کردم!در مورد اردر زمانی نظری ندارم چون زیاد از ساختمان داده سر در نمیارم ولی این دو عبارت با هم طبق قوانین لگاریتمی برابرند.دوست عزیز اگرنیازی به توضیح بیشتر بود من در خدمتم.

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال:

bahman2000 پاسخ داده:

(۲۲ مرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۲۴ ب.ظ)نازین نوشته شده توسط:  با سلام!من این سوالو با این روش حل کردم!در مورد اردر زمانی نظری ندارم چون زیاد از ساختمان داده سر در نمیارم ولی این دو عبارت با هم طبق قوانین لگاریتمی برابرند.دوست عزیز اگرنیازی به توضیح بیشتر بود من در خدمتم.
شما وقتی می فرمایید این دو عبارت با هم برابرند خوب بایستی به ازای هر n ای برقرار باشد.شما اعدادی مثل ۳و۵و۶و۷و...رو امتحان کنید.آیا باز هم میشه گفت این دو عبارت با هم برابرند؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

نازین پاسخ داده:

(۲۲ مرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۰۸ ب.ظ)bahman2000 نوشته شده توسط:  
(22 مرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۲۴ ب.ظ)نازین نوشته شده توسط:  با سلام!من این سوالو با این روش حل کردم!در مورد اردر زمانی نظری ندارم چون زیاد از ساختمان داده سر در نمیارم ولی این دو عبارت با هم طبق قوانین لگاریتمی برابرند.دوست عزیز اگرنیازی به توضیح بیشتر بود من در خدمتم.
شما وقتی می فرمایید این دو عبارت با هم برابرند خوب بایستی به ازای هر n ای برقرار باشد.شما اعدادی مثل ۳و۵و۶و۷و...رو امتحان کنید.آیا باز هم میشه گفت این دو عبارت با هم برابرند؟
ما توی اردر زمانی که با اعداد کوچک کار نداریم .من شاید عمقی ساختمان داده رو متوجه نشدم
اما اونطور که از جزوه کلاسای مهندس طورانی یادمه این مسائل رو به این صورت حل می کنیم
و اینها با توجه به حالتی که من حل کردم با یکدیگر معادلند
البته در پایه ۲/ وچنانچه مهندس طورانی گفته اند حل لگاریتم
در ساختمان برمبنای ۲ فرض می شود .و زیاذ به پایه ها نباید گیر داده شود.
من ۹۹%درصد رو حلم مطمنم
توجه به روش اثبات و استفاده از قضایا و اثبات این دو عبارت معادلند .
در ساحتمان و در ،اردر زیاد با اعداد کوچک کاری نداریم.
لطفا آنچه که در پیوست قرار داده ام رو خوب نگاه کنید .اگه اشکالی داشت برام بگین.ممنون

ارسال:

poldasht پاسخ داده:

(۲۲ مرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۲۴ ب.ظ)نازین نوشته شده توسط:  با سلام!من این سوالو با این روش حل کردم!در مورد اردر زمانی نظری ندارم چون زیاد از ساختمان داده سر در نمیارم ولی این دو عبارت با هم طبق قوانین لگاریتمی برابرند.دوست عزیز اگرنیازی به توضیح بیشتر بود من در خدمتم.

ویرایش: اون بالا که نوشته ام k+1 توانی غیر از دو، k!=2a، منطورم k+1!=2a هستش یا بهتره بگم که k=2a، پایین هم همین اشتباهو کرده ام. ببخشید اشتباه تایپی شده Smile

بهمن جان میشه گفت که به ازای هر n ای این دو معادلند، البته نه الزاما هر n ای، من با استفاده از استقرا این مسئله رو اثبات کردم.

اگه پیشنهادی داری لطفا بگو استفاده کنیم.

مرسی.

تو تصویر نوشته بودم که بین بین ۰ و ۱ (بسته) تعریف نشده است. اما بدون اثبات.

دلیلش اینه که اگه بین ۰ و ۱ باشه، لگاریتم منفی میشه و در نتیجه داخل رادیکال هم منفی میشه که خلاف قوانین رادیکاله.
و اینکه مساوی یک هم نباشه بدیهیه، اگه یک باشه، لگاریتم ۱، صفر هستش، اگه صفر بشه، تو عبارتی که لگاریتم تو مخرج هست، مخرج رو صفر میکنه که تعریف نشده است.

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال:

bahman2000 پاسخ داده:

(۲۲ مرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۳۱ ب.ظ)نازین نوشته شده توسط:  
(22 مرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۰۸ ب.ظ)bahman2000 نوشته شده توسط:  
(22 مرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۲۴ ب.ظ)نازین نوشته شده توسط:  با سلام!من این سوالو با این روش حل کردم!در مورد اردر زمانی نظری ندارم چون زیاد از ساختمان داده سر در نمیارم ولی این دو عبارت با هم طبق قوانین لگاریتمی برابرند.دوست عزیز اگرنیازی به توضیح بیشتر بود من در خدمتم.
ما توی اردر زمانی که با اعداد کوچک کار نداریم .من شاید عمقی ساختمان داده رو متوجه نشدم
اما اونطور که از جزوه کلاسای مهندس طورانی یادمه این مسائل رو به این صورت حل می کنیم
من ۹۹%درصد رو حلم مطمنم
لطفا آنچه که در پیوست قرار داده ام رو خوب نگاه کنید .اگه اشکالی داشت برام بگین.ممنون
من نمیدونم شما چرا در مورد این سوال جبهه گرفتید به سمت اردر زمانی؟ این بنده خدا یه سوالی کرده و گفته با کدوم قواعد لگاریتم میشه مساوی بودن دوعبارت را نتیجه گرفت. خوب این وسط من نمیدونم سوال ایشون چه ربطی به اردر زمانی و درس ساختمان داده داره؟
به نظر من جواب سوال این دوستمون رو بایستی اینطوری بیان کرد که این دو عبارت به ازای هر n ای مساوی نیستند و فقط به ازای اعدادی که به صورت توانی از دو هستند این دو عبارت مقادیر یکسان دارند.

ارسال:

نازین پاسخ داده:

(۲۳ مرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۳۰ ق.ظ)bahman2000 نوشته شده توسط:  
(22 مرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۳۱ ب.ظ)نازین نوشته شده توسط:  
(22 مرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۰۸ ب.ظ)bahman2000 نوشته شده توسط:  
من ۹۹%درصد رو حلم مطمنم
من نمیدونم شما چرا در مورد این سوال جبهه گرفتید به سمت اردر زمانی؟ این بنده خدا یه سوالی کرده و گفته با کدوم قواعد لگاریتم میشه مساوی بودن دوعبارت را نتیجه گرفت. خوب این وسط من نمیدونم سوال ایشون چه ربطی به اردر زمانی و درس ساختمان داده داره؟
به نظر من جواب سوال این دوستمون رو بایستی اینطوری بیان کرد که این دو عبارت به ازای هر n ای مساوی نیستند و فقط به ازای اعدادی که به صورت توانی از دو هستند این دو عبارت مقادیر یکسان دارند.

جبهه گیری یعنی چی؟من اصلا با اردر اینجا مساله رو حل نکردم
.شاید چون گفتار فارسیم ضعیفه نمی تونم خوب منظورمو برسونم
.اما ببینید در درس ساختمان وطراحی برای حل دقیق مساله اصولا جایگذاری نمی کنند
و جاگذاری کار یک فرد مبتدی است....طبق تجربیات بنده از کلاس ساختمان
در دانشگاه و کلاس مهندس طورانی همواره لگاریتم در مبنای ۲ است
یعنی زیاد به مبناها توجه نداریم و همه رو در مبنای ۲ در نظر می گیریم
.حال طبق گفته کاربرizadan11 و روشی که من پیوست کردم
این دو عبارت معادلند .حال اگر در مورد اردر و غیره بحث کردم
شاید منظورم توضیح بیشتر بوده .به روش من کامل نگاه کنید و یا چنانچه دوستمان گفتند
از طرفین لگاریتم مبنای ۲ بگیرید متوجه می شین کاملا برابر ومعادلند.
سر جلسه کنکور نه ماشین حساب است نه وقت اضافی که بخوایم روش اصلی رو کنار بذاریم
و جاگذاری و... انجام بدیم.
موفق باشیم!

۲
ارسال:

izadan11 پاسخ داده:

از دو طرف معادله لگاریتم بگیر حل میشه اگر لگاریتم در مبنای ۲ باشه دقیقا برابر میشه
در کل به صورت حدی با تمام مبنا ها برابر هست

۱
ارسال:

poldasht پاسخ داده:

سلام

این عبارت ریاضی کلا اشتباه است، البته بعد از کلی تحقیق به این نتیجه رسیدم Big Grin

ببینید تابع سمت راستی رشدش بیشتر از تابع سمت چپی است. من یه نمودار هم براتون آماده کردم.

تابع سمت چپی رو قرمز و سمت راستی رو آبی رنگ کرده ام. می تونید تفاوت ها رو ببینید.

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال: #۱۰

bahman2000 پاسخ داده:

(۲۲ مرداد ۱۳۹۳ ۰۷:۵۰ ب.ظ)poldasht نوشته شده توسط:  سلام

این عبارت ریاضی کلا اشتباه است، البته بعد از کلی تحقیق به این نتیجه رسیدم Big Grin

ببینید تابع سمت راستی رشدش بیشتر از تابع سمت چپی است. من یه نمودار هم براتون آماده کردم.

تابع سمت چپی رو قرمز و سمت راستی رو آبی رنگ کرده ام. می تونید تفاوت ها رو ببینید.
با سلام: به نظر من نمودار این دو تا تابعی که رسم کرده اید کاملا غلطه چرا که مثلا در نقاطی مثل ۲ و ۴ و ۱۶و ۱۰۲۴ این دو نمودار بایستی همدیگر را قطع کنند.

ارسال: #۱۱

poldasht پاسخ داده:

(۲۲ مرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۵۷ ب.ظ)bahman2000 نوشته شده توسط:  
(22 مرداد ۱۳۹۳ ۰۷:۵۰ ب.ظ)poldasht نوشته شده توسط:  سلام

با سلام: به نظر من نمودار این دو تا تابعی که رسم کرده اید کاملا غلطه چرا که مثلا در نقاطی مثل ۲ و ۴ و ۱۶و ۱۰۲۴ این دو نمودار بایستی همدیگر را قطع کنند.

سلام

نه این نموداری که گذاشته ام درسته، فقط مشکل کار اینجاست که من پایه لگاریتم ها رو غیر دو فرض کرده ام.

یعنی اگه پایه لگاریتم ها رو ۲ بگیری دقیقا روی هم می افتند اما اگه غیر دو بگیری، این شکلی میشه، البته متناسب با پایه لگاریتم ها، نمودارها هم از هم فاصله بیشتری می گیرند.

ولی این تساوی به ازای پایه دو لگاریتم برقراره. اگه مشکلی هست حتما بگید.

مرسی.

ارسال: #۱۲

نازین پاسخ داده:

(۲۲ مرداد ۱۳۹۳ ۱۰:۲۵ ب.ظ)poldasht نوشته شده توسط:  
(22 مرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۵۷ ب.ظ)bahman2000 نوشته شده توسط:  
(22 مرداد ۱۳۹۳ ۰۷:۵۰ ب.ظ)poldasht نوشته شده توسط:  سلام

سلام

نه این نموداری که گذاشته ام درسته، فقط مشکل کار اینجاست که من پایه لگاریتم ها رو غیر دو فرض کرده ام.

یعنی اگه پایه لگاریتم ها رو ۲ بگیری دقیقا روی هم می افتند اما اگه غیر دو بگیری، این شکلی میشه، البته متناسب با پایه لگاریتم ها، نمودارها هم از هم فاصله بیشتری می گیرند.

ولی این تساوی به ازای پایه دو لگاریتم برقراره. اگه مشکلی هست حتما بگید.

مرسی.

آقای پلدشت به یاد بسپارید که تو ساختمان وطراحی مبناهارو ۲ می گیریم.موفق باشیدShy

۱
ارسال: #۱۳

A.I پاسخ داده:

پایه لگاریتم توی سوال ۲ بود. البته منظور من اصلا بحث Order و ... نبود فقط یه تساوی لگاریتمی بود پاسخ سوالم رو گرفتم
۱: از ۲طرف لگاریتم بگیریم.
۲: با راه حل کاربر "نازین"
ممنون.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پارسه، مدرسان شریف،ماهان و.... کدام یک بهتره؟؟؟ alim93 ۶۴ ۶۶,۸۰۹ ۰۷ تیر ۱۴۰۱ ۱۲:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: عزیز دادخواه
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۴۹۶ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  آزمون آزمایشی ارشد کدام موسسه را شرکت کنیم Ali1991khe ۲ ۳,۱۹۳ ۱۴ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: Ali1991khe
  آزمون آزمایشی ارشد کدام موسسه را شرکت کنیم Ali1991khe ۲ ۲,۹۶۵ ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Ali1991khe
  کدام زبان برنامه‌نویسی بهترین انتخاب است؟ elecomco ۲ ۲,۷۶۵ ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ ۰۵:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: kilookiloo
Big Grin کدام منابع برای هوش مصنوعی برای مهندسی پزشکی؟ sajadg ۳ ۴,۰۴۹ ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ۰۴:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  نحوه محاسبه دفیق لگاریتم بدون ماشین حساب mcse2010 ۲ ۸۰,۰۳۶ ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: chemical_darton29
Rainbow استخراج ویژگی با optical flow dr.a_AI ۱ ۱,۶۹۲ ۱۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۴:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: dr.a_AI
  مفهوم انواع آنتروپی و ویژگی های غیر خطی سیگنال مغز baharkhanoom ۰ ۱,۷۷۷ ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: baharkhanoom
  کدام گرایش به برنامه نویسی مربوط است؟ سیدرضا بازیار ۱ ۲,۳۹۳ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: kilookiloo

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close