زمان کنونی: ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۹:۵۹ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

چند مسئله ریاضیاتی ساده

ارسال:

پشتکار پرسیده:

چند مسئله ریاضیاتی ساده

سلام
اگه ممکنه دوستان لطف کنند و این چندتا مسئله رو برام حل کنند.
پیشاپیش از محبت شما متشکرم

۱- نحوه محاسبه مشتق [tex](log n)^{log n}[/tex]

۲- [tex]\sum_{k=1}^{n}\frac{1}{k}[/tex]

۳- تعداد جملات بسط [tex](x y z)^{100}[/tex]

۴- ضریب [tex]w^{2}x^{2}y^{2}z^{2}[/tex] در بسط [tex](2w - x 3y z - 2)^{12}[/tex]
چنده؟

۵- [tex]\lim_{n \to \infty }\frac{e^{c\sqrt{n}}}{e^{\sqrt{n}}}[/tex]

با تشکر از دوستان خوبم
ببخشید من مبتدی و اول راهمBlush

۰
ارسال:

- rasool - پاسخ داده:

چند مسئله ریاضیاتی ساده

به نظر این حقیر:

جواب سوال ۱ رو در ضمیمه آوردم. (با فرض اینکه n یک متغیر است و مبنای لگاریتم هم عدد a ست).

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال:

mfXpert پاسخ داده:

RE: چند مسئله ریاضیاتی ساده

جواب سوال اول‌: به طوری کلی مشتق توابع به فرم [tex]y=f(x)^{g(x)}[/tex] دارای فرمول مقابل هستش‌: [tex]y^{'}=f(x)^{g(x)}(g^{'}(x)lnf(x) g(x)\frac{f^{'}(x)}{f(x)})[/tex]
این فرمول نیاز به حفظ کردن نداره چون خیلی راحت میشه به دست آوردش

جواب سوال دوم [tex]\sum_{k=1}^{n}\frac{1}{n}=\frac{1}{n}\sum_{k=1}^{n}1=\frac{1}{n}*n=1[/tex]

جوال سوال سوم‌: به طور کلی تعداد جملات بسط [tex](x_{1} x_{2} ...x_{k})^{n}[/tex] از فرمول مقابل به دست میاد‌: [tex]\binom{n k-1}{k-1}[/tex]

جواب سوال پنج‌: فکر می کنم حاصل حد بی نهایت باشه با فرض اینکه c یک عدد صحیح و مثبت باشه. چون n داره به بی نهایت میل می کنه و صورت کسر از مخرج کسر بزرگتره

ارسال:

پشتکار پاسخ داده:

(۱۴ تیر ۱۳۹۰ ۰۶:۴۱ ب.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  جواب سوال اول‌: به طوری کلی مشتق توابع به فرم [tex]y=f(x)^{g(x)}[/tex] دارای فرمول مقابل هستش‌: [tex]y^{'}=f(x)^{g(x)}(g^{'}(x)lnf(x) g(x)\frac{f^{'}(x)}{f(x)})[/tex]
این فرمول نیاز به حفظ کردن نداره چون خیلی راحت میشه به دست آوردش

جواب سوال دوم [tex]\sum_{k=1}^{n}\frac{1}{n}=\frac{1}{n}\sum_{k=1}^{n}1=\frac{1}{n}*n=1[/tex]

جوال سوال سوم‌: به طور کلی تعداد جملات بسط [tex](x_{1} x_{2} ...x_{k})^{n}[/tex] از فرمول مقابل به دست میاد‌: [tex]\binom{n k-1}{k-1}[/tex]

جواب سوال پنج‌: فکر می کنم حاصل حد بی نهایت باشه با فرض اینکه c یک عدد صحیح و مثبت باشه. چون n داره به بی نهایت میل می کنه و صورت کسر از مخرج کسر بزرگتره

ببخشید در مورد سوال دوم [tex]\sum_{k=1}^{n}\frac{1}{k}[/tex]اشتباه نوشته بودمBlush

دوست خویم در مورد سوال سوم در یه کتابی نوشته [tex]\binom{n k-1}{k-1}[/tex] و در یکی دیگه نوشته [tex]\binom{n k-1}{k}[/tex]
کدوم یکی درسته؟؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

mfXpert پاسخ داده:

(۱۵ تیر ۱۳۹۰ ۱۱:۵۱ ق.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  من نمی دونم چرا اینطوریه؟!!!
شما این تصاویر رو ببینید.
من که حسابی گیج شدم.
ضمنا در کتاب یوسفی پوران هم مث کتاب پارسه نوشتهConfused
تصویر اول و سوم که گذاشتید دارن درباره اشیای متمایز صحبت می کنن و تصویر وسط داره درباره اشیای نامتمایز صحبت می کنه و در دو حالت متمایز و نامتمایز فرمول‌ها فرق می کنه

ارسال:

پشتکار پاسخ داده:

(۱۵ تیر ۱۳۹۰ ۰۵:۵۵ ب.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  
(15 تیر ۱۳۹۰ ۱۱:۵۱ ق.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  من نمی دونم چرا اینطوریه؟!!!
من که حسابی گیج شدم.
تصویر اول و سوم که گذاشتید دارن درباره اشیای متمایز صحبت می کنن و تصویر وسط داره درباره اشیای نامتمایز صحبت می کنه و در دو حالت متمایز و نامتمایز فرمول‌ها فرق می کنه

به نظرم اینطوری نباشه
چون امروز توی کتابی دیدم .
شما هم ببنید و نظر بدید!!!

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال:

Fardad-A پاسخ داده:

چند مسئله ریاضیاتی ساده

من که نفهمیدم دوستان چند تا سوالتون رو جواب داده اند .
سوال دومتون تا جایی که من میدونم جواب ساده ای نداره و بهش میگن سری اعدا هارمونیک . حدش بسمت ۵ میره ولی بی خیالش بشید . اگه خیلی کنجکاوید سری H با اندیس n را جستجو کنید.
سوالات سوم و چهارم که تعداد جملات یک بسط(تعداد ترکیب) و ضریب یک جمله در بسط رو میخواهند با نوشتن فرمول کلی بسط نیوتن بسادگی قابل حل هستند و این فرمولها در هر کتاب گسسته پیدا میشه. اگه ندارید بفرمایید تا بنویسم.
و اما سوال پنجم: [tex]e^{c\sqrt{n}}/e^{\sqrt{n}}=e^{\sqrt{n}(c-1)}\Rightarrow[/tex]
پس اگر c بزرگتر از یک باشد جواب مثبت بی نهایت و اگر کوچکتر از یک باشدصفر و اگر یک باشد جواب یک خواهد بود.

ارسال:

grayman پاسخ داده:

(۱۷ تیر ۱۳۹۰ ۱۰:۰۱ ق.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  من که نفهمیدم دوستان چند تا سوالتون رو جواب داده اند .
سوال دومتون تا جایی که من میدونم جواب ساده ای نداره و بهش میگن سری اعدا هارمونیک . حدش بسمت ۵ میره ولی بی خیالش بشید . اگه خیلی کنجکاوید سری H با اندیس n را جستجو کنید.
سوالات سوم و چهارم که تعداد جملات یک بسط(تعداد ترکیب) و ضریب یک جمله در بسط رو میخواهند با نوشتن فرمول کلی بسط نیوتن بسادگی قابل حل هستند و این فرمولها در هر کتاب گسسته پیدا میشه. اگه ندارید بفرمایید تا بنویسم.
و اما سوال پنجم: [tex]e^{c\sqrt{n}}/e^{\sqrt{n}}=e^{\sqrt{n}(c-1)}\Rightarrow[/tex]
پس اگر c بزرگتر از یک باشد جواب مثبت بی نهایت و اگر کوچکتر از یک باشدصفر و اگر یک باشد جواب یک خواهد بود.
ببخشید سری هارمونیک یک سری واگرا است و حد نداره.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

mfXpert پاسخ داده:

در اون یکی کتاب هم ننوشته [tex]\binom{n k-1}{k}[/tex] بلکه نوشته [tex]\binom{n k-1}{n}[/tex].در نتیجه فرمول دومی هم درسته چون داریم [tex]\binom{n k-1}{n}=\binom{n k-1}{k-1}[/tex]

۰
ارسال: #۱۰

پشتکار پاسخ داده:

من نمی دونم چرا اینطوریه؟!!!
من که حسابی گیج شدم.

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال: #۱۱

mfXpert پاسخ داده:

(۱۶ تیر ۱۳۹۰ ۱۲:۵۴ ب.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  
(15 تیر ۱۳۹۰ ۰۵:۵۵ ب.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  
(15 تیر ۱۳۹۰ ۱۱:۵۱ ق.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  من نمی دونم چرا اینطوریه؟!!!
من که حسابی گیج شدم.

به نظرم اینطوری نباشه
چون امروز توی کتابی دیدم .
شما هم ببنید و نظر بدید!!!
اینقدر از کتابای مختلف فرمول گذاشتید که من خودم هم قاطی کردم!
الان دقیقا بگید با چه بحث یا موضوعی مشکل دارید؟

۰
ارسال: #۱۲

پشتکار پاسخ داده:

نقل قول: اینقدر از کتابای مختلف فرمول گذاشتید که من خودم هم قاطی کردم!
الان دقیقا بگید با چه بحث یا موضوعی مشکل دارید؟

با این بحث که کدوم فرمول درسته؟ البته [tex]\binom{n k-1}{k-1}[/tex] رو حودم تست کردم درسته درسته...
ولی بقیه رو نمی دونم واسه چیه و چطوریهHuh

۰
ارسال: #۱۳

mfXpert پاسخ داده:

چند مسئله ریاضیاتی ساده

بحث مربوط به تقسیم اشیا حالت های مختلفی داره مثلا اینکه بگیم اشیا متمایز هستن یا غیر متمایز یا اینکه بگیم فرضا در جعبه‌ی اول حداکثر n تا شی بره و خیلی حالت های دیگه.اما در حالت کلی ۳ یا ۴ تا فرمول بیشتر وجود نداره و با همین فرمول‌ها میشه تمام این حالت‌ها رو حل کرد.

۰
ارسال: #۱۴

پشتکار پاسخ داده:

(۱۷ تیر ۱۳۹۰ ۱۲:۲۲ ق.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  بحث مربوط به تقسیم اشیا حالت های مختلفی داره مثلا اینکه بگیم اشیا متمایز هستن یا غیر متمایز یا اینکه بگیم فرضا در جعبه‌ی اول حداکثر n تا شی بره و خیلی حالت های دیگه.اما در حالت کلی ۳ یا ۴ تا فرمول بیشتر وجود نداره و با همین فرمول‌ها میشه تمام این حالت‌ها رو حل کرد.

خب اگه ممکنه این فرمولها رو اینجا بیارید. ممنونم.

(۱۷ تیر ۱۳۹۰ ۱۰:۰۱ ق.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  سوال دومتون تا جایی که من میدونم جواب ساده ای نداره و بهش میگن سری اعدا هارمونیک . حدش بسمت ۵ میره ولی بی خیالش بشید . اگه خیلی کنجکاوید سری H با اندیس n را جستجو کنید.
سوال سوم رو راه حلش رو پیدا کردم ولی چهارم رو نمی فهمم چطوری حل شده. میشه شما راهنمایی کنید؟Smile
از همه دوستان متشکرمSmile
آقا اصلا یه کار می کنم:
۱- تعداد حالات n شئ متمایز در K ظرف متمایز
۲- تعداد حالات n شیئ متمایز در K ظرف مشابه
۳- تعداد حالات n شیئ مشابه در K ظرف تمایز
۴- تعداد حالات n شیئ مشابه در K ظرف مشابه
هر کدوم رو با چه فرمولی میشه حل کرد؟

ارسال: #۱۵

Fardad-A پاسخ داده:

(۱۷ تیر ۱۳۹۰ ۰۴:۲۳ ب.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  آقا اصلا یه کار می کنم:
۱- تعداد حالات n شئ متمایز در K ظرف متمایز
۲- تعداد حالات n شیئ متمایز در K ظرف مشابه
۳- تعداد حالات n شیئ مشابه در K ظرف تمایز
۴- تعداد حالات n شیئ مشابه در K ظرف مشابه
هر کدوم رو با چه فرمولی میشه حل کرد؟

فعلا" جواب سوال چهارمتون رو تا خوابم نبرده بدم تا بقیه اش:
ببینید بسط چند جمله ای بصورت زیره:
[tex](x_{1} x_{2} ... x_{k})^{n}=\sum \binom{n}{n_{1}n_{2}...n_{k}}x_{1}^{n_{1}}x_{2}^{n_{2}}...x_{k}^{n_{k}}[/tex]
پس با داشتن n1,n2,...nkمیشه ضریب رو حساب کرد.ضمنا" علامت رو هم در نظر میگیریم. پس جواب میشه:
[tex]\binom{12}{2222m}2^{2}(-1)^{2}3^{2}1^{2}(-2)^{m}[/tex]
نکته اش اینه که به جای m فقط عدد ۴ میتونه قرار بگیره چون در هر جمله توان ۱۲ بین جملات بسط تقسیم میشه.یعنی مجموع توانها باید ۱۲ باشه. جمع توان ۴ جمله اول ۸ هست پس توان جمله آخر۴ میشه. پس جواب میشه:
[tex]\frac{12!}{(2!)^{4}4!}(2)^{2}(-1)^{2}3^{2}1^{2}(-2)^{4}[/tex]

در مورد اون سوالات ۴ تایی که پرسیدید هم بهتره از یکی از کتابهای آمار احتمال مبحث شمارش رو بخونید و متوجه بشید که روش محاسبه چطوریه. خیلی هم بفکر حفظ کردن فرمول نباشید چون معمولا" سر امتحان ممکنه جابجا بکار ببرید.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  در نوشتن چند جمله انگلیسی نیاز به کمک دارم fa_karoon ۰ ۱,۴۶۱ ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: fa_karoon
  کمک به حل مسئله Moha33 ۰ ۱,۱۴۲ ۰۵ تیر ۱۴۰۰ ۰۹:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Moha33
  مدیریت سیستم چند پردازنده ای متقارن no_ta2000 ۰ ۱,۴۸۸ ۰۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: no_ta2000
  صفحه چند سطحی Flash1 ۰ ۱,۶۰۰ ۱۰ تیر ۱۳۹۹ ۰۵:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Flash1
Shocked کامپیوتر یا هنر، مسئله این است arian_61 ۲ ۴,۲۶۱ ۲۵ دى ۱۳۹۸ ۱۱:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: packationmachinery
  کمک برای چند تا سوالات شبکه کامپیوتری Hamedudk ۳ ۵,۷۷۶ ۲۷ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: khayyam
  ساختمان داده پوران، فصل اول، راهنمایی برای حل یک مثال ساده marvelous ۲ ۲,۶۵۷ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  چند راه برای این که پرواز طولانی راحت تری را تجربه کنید - خبرگزاری فارس abolfazlda ۰ ۹ ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: abolfazlda
  مسئله n_وزیر Sanazzz ۲ ۲,۹۳۰ ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ ۰۳:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  درخواست دانلود چند مقاله از www.civilica.com H.Mohammadi ۱ ۳,۴۵۸ ۱۴ دى ۱۳۹۷ ۰۱:۲۳ ق.ظ
آخرین ارسال: Behnam‌

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close