تالار گفتمان مانشت
چند مسئله ریاضیاتی ساده - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲
چند مسئله ریاضیاتی ساده - پشتکار - ۱۴ تیر ۱۳۹۰ ۰۳:۴۱ ب.ظ

سلام
اگه ممکنه دوستان لطف کنند و این چندتا مسئله رو برام حل کنند.
پیشاپیش از محبت شما متشکرم

۱- نحوه محاسبه مشتق [tex](log n)^{log n}[/tex]

۲- [tex]\sum_{k=1}^{n}\frac{1}{k}[/tex]

۳- تعداد جملات بسط [tex](x y z)^{100}[/tex]

۴- ضریب [tex]w^{2}x^{2}y^{2}z^{2}[/tex] در بسط [tex](2w - x 3y z - 2)^{12}[/tex]
چنده؟

۵- [tex]\lim_{n \to \infty }\frac{e^{c\sqrt{n}}}{e^{\sqrt{n}}}[/tex]

با تشکر از دوستان خوبم
ببخشید من مبتدی و اول راهمBlush

چند مسئله ریاضیاتی ساده - - rasool - - 14 تیر ۱۳۹۰ ۰۴:۴۸ ب.ظ

به نظر این حقیر:

جواب سوال ۱ رو در ضمیمه آوردم. (با فرض اینکه n یک متغیر است و مبنای لگاریتم هم عدد a ست).

RE: چند مسئله ریاضیاتی ساده - mfXpert - 14 تیر ۱۳۹۰ ۰۶:۴۱ ب.ظ

جواب سوال اول‌: به طوری کلی مشتق توابع به فرم [tex]y=f(x)^{g(x)}[/tex] دارای فرمول مقابل هستش‌: [tex]y^{'}=f(x)^{g(x)}(g^{'}(x)lnf(x) g(x)\frac{f^{'}(x)}{f(x)})[/tex]
این فرمول نیاز به حفظ کردن نداره چون خیلی راحت میشه به دست آوردش

جواب سوال دوم [tex]\sum_{k=1}^{n}\frac{1}{n}=\frac{1}{n}\sum_{k=1}^{n}1=\frac{1}{n}*n=1[/tex]

جوال سوال سوم‌: به طور کلی تعداد جملات بسط [tex](x_{1} x_{2} ...x_{k})^{n}[/tex] از فرمول مقابل به دست میاد‌: [tex]\binom{n k-1}{k-1}[/tex]

جواب سوال پنج‌: فکر می کنم حاصل حد بی نهایت باشه با فرض اینکه c یک عدد صحیح و مثبت باشه. چون n داره به بی نهایت میل می کنه و صورت کسر از مخرج کسر بزرگتره

RE: چند مسئله ریاضیاتی ساده - پشتکار - ۱۴ تیر ۱۳۹۰ ۰۷:۰۵ ب.ظ

(۱۴ تیر ۱۳۹۰ ۰۶:۴۱ ب.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  جواب سوال اول‌: به طوری کلی مشتق توابع به فرم [tex]y=f(x)^{g(x)}[/tex] دارای فرمول مقابل هستش‌: [tex]y^{'}=f(x)^{g(x)}(g^{'}(x)lnf(x) g(x)\frac{f^{'}(x)}{f(x)})[/tex]
این فرمول نیاز به حفظ کردن نداره چون خیلی راحت میشه به دست آوردش

جواب سوال دوم [tex]\sum_{k=1}^{n}\frac{1}{n}=\frac{1}{n}\sum_{k=1}^{n}1=\frac{1}{n}*n=1[/tex]

جوال سوال سوم‌: به طور کلی تعداد جملات بسط [tex](x_{1} x_{2} ...x_{k})^{n}[/tex] از فرمول مقابل به دست میاد‌: [tex]\binom{n k-1}{k-1}[/tex]

جواب سوال پنج‌: فکر می کنم حاصل حد بی نهایت باشه با فرض اینکه c یک عدد صحیح و مثبت باشه. چون n داره به بی نهایت میل می کنه و صورت کسر از مخرج کسر بزرگتره

ببخشید در مورد سوال دوم [tex]\sum_{k=1}^{n}\frac{1}{k}[/tex]اشتباه نوشته بودمBlush

دوست خویم در مورد سوال سوم در یه کتابی نوشته [tex]\binom{n k-1}{k-1}[/tex] و در یکی دیگه نوشته [tex]\binom{n k-1}{k}[/tex]
کدوم یکی درسته؟؟

RE: چند مسئله ریاضیاتی ساده - mfXpert - 14 تیر ۱۳۹۰ ۱۰:۵۲ ب.ظ

در اون یکی کتاب هم ننوشته [tex]\binom{n k-1}{k}[/tex] بلکه نوشته [tex]\binom{n k-1}{n}[/tex].در نتیجه فرمول دومی هم درسته چون داریم [tex]\binom{n k-1}{n}=\binom{n k-1}{k-1}[/tex]

RE: چند مسئله ریاضیاتی ساده - پشتکار - ۱۵ تیر ۱۳۹۰ ۱۱:۵۱ ق.ظ

من نمی دونم چرا اینطوریه؟!!!
شما این تصاویر رو ببینید.
من که حسابی گیج شدم.
ضمنا در کتاب یوسفی پوران هم مث کتاب پارسه نوشتهConfused

RE: چند مسئله ریاضیاتی ساده - mfXpert - 15 تیر ۱۳۹۰ ۰۵:۵۵ ب.ظ

(۱۵ تیر ۱۳۹۰ ۱۱:۵۱ ق.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  من نمی دونم چرا اینطوریه؟!!!
من که حسابی گیج شدم.
تصویر اول و سوم که گذاشتید دارن درباره اشیای متمایز صحبت می کنن و تصویر وسط داره درباره اشیای نامتمایز صحبت می کنه و در دو حالت متمایز و نامتمایز فرمول‌ها فرق می کنه

RE: چند مسئله ریاضیاتی ساده - پشتکار - ۱۶ تیر ۱۳۹۰ ۱۲:۵۴ ب.ظ

(۱۵ تیر ۱۳۹۰ ۰۵:۵۵ ب.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  
(15 تیر ۱۳۹۰ ۱۱:۵۱ ق.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  من نمی دونم چرا اینطوریه؟!!!
من که حسابی گیج شدم.
تصویر اول و سوم که گذاشتید دارن درباره اشیای متمایز صحبت می کنن و تصویر وسط داره درباره اشیای نامتمایز صحبت می کنه و در دو حالت متمایز و نامتمایز فرمول‌ها فرق می کنه

به نظرم اینطوری نباشه
چون امروز توی کتابی دیدم .
شما هم ببنید و نظر بدید!!!

RE: چند مسئله ریاضیاتی ساده - mfXpert - 16 تیر ۱۳۹۰ ۰۱:۴۶ ب.ظ

(۱۶ تیر ۱۳۹۰ ۱۲:۵۴ ب.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  
(15 تیر ۱۳۹۰ ۰۵:۵۵ ب.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  
(15 تیر ۱۳۹۰ ۱۱:۵۱ ق.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  من نمی دونم چرا اینطوریه؟!!!
من که حسابی گیج شدم.

به نظرم اینطوری نباشه
چون امروز توی کتابی دیدم .
شما هم ببنید و نظر بدید!!!
اینقدر از کتابای مختلف فرمول گذاشتید که من خودم هم قاطی کردم!
الان دقیقا بگید با چه بحث یا موضوعی مشکل دارید؟

RE: چند مسئله ریاضیاتی ساده - پشتکار - ۱۶ تیر ۱۳۹۰ ۰۸:۰۶ ب.ظ

نقل قول: اینقدر از کتابای مختلف فرمول گذاشتید که من خودم هم قاطی کردم!
الان دقیقا بگید با چه بحث یا موضوعی مشکل دارید؟

با این بحث که کدوم فرمول درسته؟ البته [tex]\binom{n k-1}{k-1}[/tex] رو حودم تست کردم درسته درسته...
ولی بقیه رو نمی دونم واسه چیه و چطوریهHuh

چند مسئله ریاضیاتی ساده - mfXpert - 17 تیر ۱۳۹۰ ۱۲:۲۲ ق.ظ

بحث مربوط به تقسیم اشیا حالت های مختلفی داره مثلا اینکه بگیم اشیا متمایز هستن یا غیر متمایز یا اینکه بگیم فرضا در جعبه‌ی اول حداکثر n تا شی بره و خیلی حالت های دیگه.اما در حالت کلی ۳ یا ۴ تا فرمول بیشتر وجود نداره و با همین فرمول‌ها میشه تمام این حالت‌ها رو حل کرد.

چند مسئله ریاضیاتی ساده - Fardad-A - 17 تیر ۱۳۹۰ ۱۰:۰۱ ق.ظ

من که نفهمیدم دوستان چند تا سوالتون رو جواب داده اند .
سوال دومتون تا جایی که من میدونم جواب ساده ای نداره و بهش میگن سری اعدا هارمونیک . حدش بسمت ۵ میره ولی بی خیالش بشید . اگه خیلی کنجکاوید سری H با اندیس n را جستجو کنید.
سوالات سوم و چهارم که تعداد جملات یک بسط(تعداد ترکیب) و ضریب یک جمله در بسط رو میخواهند با نوشتن فرمول کلی بسط نیوتن بسادگی قابل حل هستند و این فرمولها در هر کتاب گسسته پیدا میشه. اگه ندارید بفرمایید تا بنویسم.
و اما سوال پنجم: [tex]e^{c\sqrt{n}}/e^{\sqrt{n}}=e^{\sqrt{n}(c-1)}\Rightarrow[/tex]
پس اگر c بزرگتر از یک باشد جواب مثبت بی نهایت و اگر کوچکتر از یک باشدصفر و اگر یک باشد جواب یک خواهد بود.

RE: چند مسئله ریاضیاتی ساده - grayman - 17 تیر ۱۳۹۰ ۰۳:۴۶ ب.ظ

(۱۷ تیر ۱۳۹۰ ۱۰:۰۱ ق.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  من که نفهمیدم دوستان چند تا سوالتون رو جواب داده اند .
سوال دومتون تا جایی که من میدونم جواب ساده ای نداره و بهش میگن سری اعدا هارمونیک . حدش بسمت ۵ میره ولی بی خیالش بشید . اگه خیلی کنجکاوید سری H با اندیس n را جستجو کنید.
سوالات سوم و چهارم که تعداد جملات یک بسط(تعداد ترکیب) و ضریب یک جمله در بسط رو میخواهند با نوشتن فرمول کلی بسط نیوتن بسادگی قابل حل هستند و این فرمولها در هر کتاب گسسته پیدا میشه. اگه ندارید بفرمایید تا بنویسم.
و اما سوال پنجم: [tex]e^{c\sqrt{n}}/e^{\sqrt{n}}=e^{\sqrt{n}(c-1)}\Rightarrow[/tex]
پس اگر c بزرگتر از یک باشد جواب مثبت بی نهایت و اگر کوچکتر از یک باشدصفر و اگر یک باشد جواب یک خواهد بود.
ببخشید سری هارمونیک یک سری واگرا است و حد نداره.

RE: چند مسئله ریاضیاتی ساده - Fardad-A - 17 تیر ۱۳۹۰ ۰۴:۰۷ ب.ظ

(۱۷ تیر ۱۳۹۰ ۰۳:۴۶ ب.ظ)grayman نوشته شده توسط:  
(17 تیر ۱۳۹۰ ۱۰:۰۱ ق.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  من که نفهمیدم دوستان چند تا سوالتون رو جواب داده اند .
ببخشید سری هارمونیک یک سری واگرا است و حد نداره.

ولی انگار سری هارمونیک به یک تابعی بنام ریمان...... همگراست. بهر حال من مطمئن نیستم.

RE: چند مسئله ریاضیاتی ساده - پشتکار - ۱۷ تیر ۱۳۹۰ ۰۴:۲۳ ب.ظ

(۱۷ تیر ۱۳۹۰ ۱۲:۲۲ ق.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  بحث مربوط به تقسیم اشیا حالت های مختلفی داره مثلا اینکه بگیم اشیا متمایز هستن یا غیر متمایز یا اینکه بگیم فرضا در جعبه‌ی اول حداکثر n تا شی بره و خیلی حالت های دیگه.اما در حالت کلی ۳ یا ۴ تا فرمول بیشتر وجود نداره و با همین فرمول‌ها میشه تمام این حالت‌ها رو حل کرد.

خب اگه ممکنه این فرمولها رو اینجا بیارید. ممنونم.

(۱۷ تیر ۱۳۹۰ ۱۰:۰۱ ق.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  سوال دومتون تا جایی که من میدونم جواب ساده ای نداره و بهش میگن سری اعدا هارمونیک . حدش بسمت ۵ میره ولی بی خیالش بشید . اگه خیلی کنجکاوید سری H با اندیس n را جستجو کنید.
سوال سوم رو راه حلش رو پیدا کردم ولی چهارم رو نمی فهمم چطوری حل شده. میشه شما راهنمایی کنید؟Smile
از همه دوستان متشکرمSmile
آقا اصلا یه کار می کنم:
۱- تعداد حالات n شئ متمایز در K ظرف متمایز
۲- تعداد حالات n شیئ متمایز در K ظرف مشابه
۳- تعداد حالات n شیئ مشابه در K ظرف تمایز
۴- تعداد حالات n شیئ مشابه در K ظرف مشابه
هر کدوم رو با چه فرمولی میشه حل کرد؟