زمان کنونی: ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۵۵ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

چند سوال پایه دیاگرام منطقی - گیت ها و جدول درستی

ارسال:

reza_a پرسیده:

چند سوال پایه دیاگرام منطقی - گیت ها و جدول درستی

سلام. برای رسم دیاگرام منطقی و کشیدن جدول درستی چند تا سوال داشتم از خدمتتون. میگن دیاگرام و جدول درستی را رسم کنید:

[تصویر:  264984_91011501489760766232.jpg]

۱/ توی اولی باید اول a xor b رو حساب کنیم درسته؟ بعدش برای عبارت دوم باید بیایم اول a' و بعد c' رو جدا حساب کنیم و بعد and کنیم؟ من این تیکه رو متوجه نمیشم. که کل عبارت ac not رو چطوری باید بنویسیم تو جدول درستی؟

۲/ توی دومی با توجه به اینکه اولویت با پرانتز هست اول x+y not رو مینویسیم؟ برای نوشتن این عبارت پیش خودمون x و y رو باید not حساب کنیم و باهمدیگه or کنیم؟

۳/ توی سومی اولویت با پرانتز هست یعنی اول a و b رو and میکنیم توی یه ستون و بعد تو ستون بعدی and این دو تا رو با c باید or کنیم؟ بعد از اون گفتن اولویت با and و سپس xor هست. این به مشکل نمیخوره؟ یعنی ما بعد از محاسبه پرانتز، بیایم کل پرانتز رو and کنیم با a؟ و سپس کل عبارت رو در مرحله آخر xor کنیم با b؟

من اگر قلق کار دستم بیاد دیگه یاد میگیرم. این چند تا نکته و مشکل رو اگر برام توضیح بدین ممنونتون میشم.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

emo پاسخ داده:

Smile RE: پاسخ پایه دیاگرام منطقی - گیت ها و جدول درستی

در اولی باید XOR را حساب کرده بعد با ac می بایست and کنیم و سپس حاصل and ac را not کنیم و در نهایت جوابها را OR می کنیم.

در دومی باید x+y را OR کرده و not آنرا محاسبه کنیم و یا اول not x,not y را حساب کرده وand کنیم بعد آنها را xor کنیم و در مرحله آخر OR کنیم.

در سومی ab+c را محاسبه کرده بعد اگر دیگر پرانتزی نبود با A and می کنیم بعد با b باید xor شود.

بطور کلی در حل مسائل جدول درستی می بایست اول پرانتز ها را شناسایی کرده و عملیات مربوط به آنها را انجام می دهیم بعد اولویت با not ,and
, or ,
xor,xnor

می باشد.

۰
ارسال:

Morris پاسخ داده:

RE: چند سوال پایه دیاگرام منطقی - گیت ها و جدول درستی

سلام دوست عزیز.
من فرض می کنم که هر سه سوال مطرح شده شما در مورد جدول درستی این چهار تابع است.

شما در هر مورد باید بر اساس ترتیب اولویت عملگر ها پیش روید. مورد اول را توضیح می دهم.
در تابع اول، دو عبارت با هم OR شده اند. عملگر OR کمترین اولویت را دارد بنابراین دو عبارتی که با هم OR شده اند را باید محاسبه کنیم و پس از آن عمل OR را انجام دهیم.
می توانیم ابتدا عبارت سمت چپ OR یا ابتدا عبارت سمت راست OR را محاسبه کنیم. معمولا ابتدا سمت چپ را محاسبه می کنند زیرا عملگر جمع، شرکت پذیر از چپ است و عمل OR شبیه عمل جمع است ولی این کار لزوم ندارد.
عبارت سمت چپ یک پرانتز است که در آن یک عبارت XOR قرار دارد. عبارت XOR را محاسبه می کنیم و مقدار آن را نگهداری می کنیم تا بعدا هنگام OR مذکور از آن استفاده کنیم. حال به سراغ عبارت سمت راست عمل OR می رویم.
عبارت سمت راست OR خود شامل دو عملگر است. یکی عملگر NOT و دیگری عملگر AND. اینجا باید بررسی کنیم که کدامیک باید اول انجام شود : AND یا NOT !

الف) [tex]a'\: .\: b'[/tex]
ب) [tex](a.b)'[/tex]

اگر به شکل الف بود باید ابتدا هر یک از عملوند ها را NOT نماییم و سپس نتیجه ها را AND نمایید.
اگر به شکل ب بود باید ابتدا AND محاسبه شوند و سپس حاصل NOT شود. سوال ما با این شکل مطرح شده است پس به روش ب عمل می کنیم.

۰
ارسال:

reza_a پاسخ داده:

خیلی ممنونم emo جان از راهنماییتون. من الان حلشون کردم اینطوری شد:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

به نظرتون جدول درستی و دیاگرامشون درسته؟ متشکرم.

morris عزیز من پاسختون رو دیرتر دیدم. الان در حال خوندنش هستم.

ارسال:

Morris پاسخ داده:

در این شکل، جدول صحیح است ولی شکل گیت NAND نادرست می باشد.
[تصویر:  265019_83886138385524386435.jpg]

در این شکل، جدول صحیح است ولی شکل گیت XNOR اشتباه است.
[تصویر:  265019_36235144892593565697.jpg]

در مورد این شکل، شک دارم که اولویت AND بیشتر است یا اینکه اولویت XNOR بیشتر است.
[تصویر:  265019_49154560914217845540.jpg]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

reza_a پاسخ داده:

خیلی ممنونم از پاسختون. دوباره سعی میکنم روش کار کنم.
دوستان دیگه درباره اون موارد مشکوک نظری ندارن؟ متشکرم.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جزوه ی خلاصه مدار های منطقی HamidReza1 ۰ ۷۲۷ ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  در نوشتن چند جمله انگلیسی نیاز به کمک دارم fa_karoon ۰ ۱,۴۶۱ ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: fa_karoon
  مدیریت سیستم چند پردازنده ای متقارن no_ta2000 ۰ ۱,۴۸۸ ۰۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: no_ta2000
  صفحه چند سطحی Flash1 ۰ ۱,۶۰۰ ۱۰ تیر ۱۳۹۹ ۰۵:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Flash1
  جزوه ی خلاصه ی درس مدار منطقی HamidReza1 ۱ ۲,۸۰۷ ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  منبع خوب برای تست مدار منطقی marvelous ۴ ۴,۴۰۶ ۱۵ دى ۱۳۹۸ ۰۷:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: The BesT
  مدار منطقی دکتر اجلالی بهتره یا موریس مانو _student_98 ۹ ۸,۵۲۰ ۰۶ دى ۱۳۹۸ ۰۳:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  کمک برای چند تا سوالات شبکه کامپیوتری Hamedudk ۳ ۵,۷۷۱ ۲۷ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: khayyam
  چند راه برای این که پرواز طولانی راحت تری را تجربه کنید - خبرگزاری فارس abolfazlda ۰ ۹ ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: abolfazlda
  درخواست دانلود چند مقاله از www.civilica.com H.Mohammadi ۱ ۳,۴۵۷ ۱۴ دى ۱۳۹۷ ۰۱:۲۳ ق.ظ
آخرین ارسال: Behnam‌

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close