زمان کنونی: ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۰:۵۲ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بروز نقص صفحه

ارسال:

sonia11 پرسیده:

بروز نقص صفحه

ممنون میشم اگه از دوستان یکی راهنماییم کنه:
وقتی داریم زمان موثر دسترسی رو حساب می کنیم واسه قسمت ترجمه آدرس وقتی جدول صفحه دو سطحی داریم و از کش هم استفاده میکنیم ایا نقص صفحه هم در این بخش بررسی می شود؟ در واقع سوالم اینه که اون بخشی از جدول صفحه که در کش قرار می گیره ایا شامل بیت P/A هست؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

RE: بروز نقص صفحه

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۲۰ ب.ظ)sonia11 نوشته شده توسط:  ممنون میشم اگه از دوستان یکی راهنماییم کنه:
وقتی داریم زمان موثر دسترسی رو حساب می کنیم واسه قسمت ترجمه آدرس وقتی جدول صفحه دو سطحی داریم و از کش هم استفاده میکنیم ایا نقص صفحه هم در این بخش بررسی می شود؟ اگه کش نداشتیم وهر دوسطح جدول صفحه توی حافظه بود چی؟
بله حساب میشه. چون ممکنه آدرس صفحه درخواستی نه توی TLB باشه (که بعدش مراجعه میکنیم به حافظه) و نه توی حافظه باشه که مراجعه میکنیم به دیسک.

در مورد سوال بعدی ، اگر منظورتون اینه که تمام جدول صفحه توی حافظه باشه که دیگه نقص صفحه واسه ترجمه آدرس نداریم و این موضوع ارتباطی با کش نداره.
چه کش باشه و چه کش نباشه، اگر صفحه یا آدرس در حافظه نباشه، نقص صفحه رخ میده

ارسال:

sonia11 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۲۷ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۲۰ ب.ظ)sonia11 نوشته شده توسط:  ممنون میشم اگه از دوستان یکی راهنماییم کنه:
وقتی داریم زمان موثر دسترسی رو حساب می کنیم واسه قسمت ترجمه آدرس وقتی جدول صفحه دو سطحی داریم و از کش هم استفاده میکنیم ایا نقص صفحه هم در این بخش بررسی می شود؟ اگه کش نداشتیم وهر دوسطح جدول صفحه توی حافظه بود چی؟
بله حساب میشه. چون ممکنه آدرس صفحه درخواستی نه توی TLB باشه (که بعدش مراجعه میکنیم به حافظه) و نه توی حافظه باشه که مراجعه میکنیم به دیسک.

در مورد سوال بعدی ، اگر منظورتون اینه که تمام جدول صفحه توی حافظه باشه که دیگه نقص صفحه واسه ترجمه آدرس نداریم و این موضوع ارتباطی با کش نداره.
چه کش باشه و چه کش نباشه، اگر صفحه یا آدرس در حافظه نباشه، نقص صفحه رخ میده
اگه این طور هست پس چرا توی محاسبات دکتر حقیقت اونو لحاظ نکردن(منظورم سوال ۲ ای تی ۹۱) یعنی دلیل خاصی داشته؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۴۳ ب.ظ)sonia11 نوشته شده توسط:  اگه این طور هست پس چرا توی محاسبات دکتر حقیقت اونو لحاظ نکردن(منظورم سوال ۲ ای تی ۹۱) یعنی دلیل خاصی داشته؟
تو اون سوال اگه اشتباه نکنم گفته به ازای هر دسترسی به احتمال x نقص صفحه داریم. که احتمال میدم به این دلیل که واسه هر دسترسی نقص صفحه لحاظ شده ، دیگه نیازی به در نظر گرفتن در محاسبات ترجمه نبوده و فقط در محاسبات یه بار به صورت کلی در نظر گرفته . این صرفا نظر منه و شاید اشتباه باشه.
و اگر این همون سوالی باشه که من در نظر دارم، من با همون فرمول اصلی که در متن درس وجود داره حل کردم و جوابم تقریبا به جواب گزینه درست نزدیک بود. فکر کنم گزینه درست ۲۸نانوثانیه میشد و با فرمول اصلی که رفتم حدود ۲۷ نانو ثانیه بدست آوردم. (این موضوع مربوط به یک ماه پیش هست ، و دقیق یادم نیست)

ارسال:

sonia11 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۵۵ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۴۳ ب.ظ)sonia11 نوشته شده توسط:  اگه این طور هست پس چرا توی محاسبات دکتر حقیقت اونو لحاظ نکردن(منظورم سوال ۲ ای تی ۹۱) یعنی دلیل خاصی داشته؟
تو اون سوال اگه اشتباه نکنم گفته به ازای هر دسترسی به احتمال x نقص صفحه داریم. که احتمال میدم به این دلیل که واسه هر دسترسی نقص صفحه لحاظ شده ، دیگه نیازی به در نظر گرفتن در محاسبات ترجمه نبوده و فقط در محاسبات یه بار به صورت کلی در نظر گرفته . این صرفا نظر منه و شاید اشتباه باشه.
و اگر این همون سوالی باشه که من در نظر دارم، من با همون فرمول اصلی که در متن درس وجود داره حل کردم و جوابم تقریبا به جواب گزینه درست نزدیک بود. فکر کنم گزینه درست ۲۸نانوثانیه میشد و با فرمول اصلی که رفتم حدود ۲۷ نانو ثانیه بدست آوردم. (این موضوع مربوط به یک ماه پیش هست ، و دقیق یادم نیست)
ممنون خودم هم به این نتیجه رسیدم که بگیرم.
موفق باشید..

(۲۲ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۰۲ ق.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۲۰ ب.ظ)sonia11 نوشته شده توسط:  ممنون میشم اگه از دوستان یکی راهنماییم کنه:
وقتی داریم زمان موثر دسترسی رو حساب می کنیم واسه قسمت ترجمه آدرس وقتی جدول صفحه دو سطحی داریم و از کش هم استفاده میکنیم ایا نقص صفحه هم در این بخش بررسی می شود؟ در واقع سوالم اینه که اون بخشی از جدول صفحه که در کش قرار می گیره ایا شامل بیت P/A هست؟

من با یکی از دوستان دیگه هم در این مورد بحث کردم و نتیجه نداشت
من میگم برای جدول صفحه ما میتونیم در tlb یا کش miss داشته باشیم اما به نظرم نقص صفحه برای جدول صفحه نداریم. چرا؟ چون نظر من اینه که وقتی فرایندی توسط زمانبند به حافظه اصلی آورده میشه (حالا تعدادی از صفحاتش یا همش) قبل از هرچیز جدول صفحش به حافظه آورده میشه
در ضمن دکتر حقیقت تو صفحه ۴۰۱ کتابش پایین صفحه یه فرمول بر حسب اینکه نقص جئول صفجه هم میتونیم داشته باشیم داده
در tlb نقص صفحه رخ نمیده چون فقط بخشی از جدول صفحه رو میاریم و این بخش شامل بیت p/A نیست(حضور یا عدم حضور صفحه) اما در کش طبق صحبتای masoud67 که فکر کنم درست باشه نقص صفحه داریم.
موفق باشید...

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۲۰ ب.ظ)sonia11 نوشته شده توسط:  در tlb نقص صفحه رخ نمیده چون فقط بخشی از جدول صفحه رو میاریم و این بخش شامل بیت p/A نیست(حضور یا عدم حضور صفحه) اما در کش طبق صحبتای masoud67 که فکر کنم درست باشه نقص صفحه داریم.
موفق باشید...

در tlb که بله فقط miss شدن ممکنه اتفاق بیفته و شماره صفحه مورد نظرتوش نباشه
برای کش هم من نظرم اینه که همینطوره. چون بستگی به سایز ایندکس های کش و اندازه جدول صفحمون داری اینکه میتونیم جدول صفحه رو کامل توی کش داشته باشیم یا نه. یعنی به نظر من فقط بخشی از جدول صفحه (به نسبت سایز) میتونه تو کش باشه و به همین علت به جای نقص صفحه اسمش miss باشه بهتره.
ولی در کل من میگم برای دسترسی به جدول صفحه لازم نیست سراغ دیسک بریم (یا اگه بهتر بخوام بگم اینه که فقط دفه اول از دیسک آورده میشه که معمولا توی سوال ها شرایط طوری نیست که همه چیز از ابتدا شروع شه)

ارسال:

sonia11 پاسخ داده:

(۲۲ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۵۶ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۲۰ ب.ظ)sonia11 نوشته شده توسط:  در tlb نقص صفحه رخ نمیده چون فقط بخشی از جدول صفحه رو میاریم و این بخش شامل بیت p/A نیست(حضور یا عدم حضور صفحه) اما در کش طبق صحبتای masoud67 که فکر کنم درست باشه نقص صفحه داریم.
موفق باشید...

در tlb که بله فقط miss شدن ممکنه اتفاق بیفته و شماره صفحه مورد نظرتوش نباشه
برای کش هم من نظرم اینه که همینطوره. چون بستگی به سایز ایندکس های کش و اندازه جدول صفحمون داری اینکه میتونیم جدول صفحه رو کامل توی کش داشته باشیم یا نه. یعنی به نظر من فقط بخشی از جدول صفحه (به نسبت سایز) میتونه تو کش باشه و به همین علت به جای نقص صفحه اسمش miss باشه بهتره.
ولی در کل من میگم برای دسترسی به جدول صفحه لازم نیست سراغ دیسک بریم (یا اگه بهتر بخوام بگم اینه که فقط دفه اول از دیسک آورده میشه که معمولا توی سوال ها شرایط طوری نیست که همه چیز از ابتدا شروع شه)
منظورم از کل جدول صفحه صرفا سطر هاش نبوده بلکه ستون هاش هم هست توی TLB علاوه براینکه فقط تعدادی از سطر های جدول صفحه میاد همه ستون های جدول صفحه واقع در رم نمیاد. اما توی کش فکر میکنم بخشی از سطرها میاد اما همه ستونها میاد(که در این صورت امکان نقص صفحه وجود داره بدلیل اینکه ستون(P/A) در اونجا هست و به همین دلیل متوجه نقص صفحه میشیم.

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۲۲ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۰۵ ب.ظ)sonia11 نوشته شده توسط:  منظورم از کل جدول صفحه صرفا سطر هاش نبوده بلکه ستون هاش هم هست توی TLB علاوه براینکه فقط تعدادی از سطر های جدول صفحه میاد همه ستون های جدول صفحه واقع در رم نمیاد. اما توی کش فکر میکنم بخشی از سطرها میاد اما همه ستونها میاد(که در این صورت امکان نقص صفحه وجود داره بدلیل اینکه ستون(P/A) در اونجا هست و به همین دلیل متوجه نقص صفحه میشیم.

Confused
من که تا الان داشتم یه سوال دیگه رو جواب میدادم شما چرا تذکر ندادین پس
بله شما درست میگین متوجه نقص صفحه تو کش میشیم اما وقتی شماره صفحه تو tlb باشه احتمالش تقریبا برابر صفر هست که نقص صفحه داشته باشیم (البته میگم تقریبا چون اطلاع زیادی از پیاده سازی نداریم و تا الان تئوری خوندیم)
البته بازم امیدوارم سوال رو فهمیده باشم Big Grin

۰
ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۲۰ ب.ظ)sonia11 نوشته شده توسط:  ممنون میشم اگه از دوستان یکی راهنماییم کنه:

من با یکی از دوستان دیگه هم در این مورد بحث کردم و نتیجه نداشت
من میگم برای جدول صفحه ما میتونیم در tlb یا کش miss داشته باشیم اما به نظرم نقص صفحه برای جدول صفحه نداریم. چرا؟ چون نظر من اینه که وقتی فرایندی توسط زمانبند به حافظه اصلی آورده میشه (حالا تعدادی از صفحاتش یا همش) قبل از هرچیز جدول صفحش به حافظه آورده میشه
در ضمن دکتر حقیقت تو صفحه ۴۰۱ کتابش پایین صفحه یه فرمول بر حسب اینکه نقص جئول صفجه هم میتونیم داشته باشیم داده

ارسال: #۱۰

hosshah پاسخ داده:

فقط شما باز هم فرض رو بزارین رو این که نقص جدول صفجه هم داریم
چون من اثباتی برای حرفم ندارم اما دکتر حقیقت تو کتابش گفته که ممکنه جدول صفحه هم تو دیسک باشه و نقص داشته باشیم

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۹۱ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  صفحه چند سطحی Flash1 ۰ ۱,۶۱۱ ۱۰ تیر ۱۳۹۹ ۰۵:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Flash1
  نرخ نقض صفحه در در مجموعه کاری های مختلف mehran.hzd ۱ ۲,۳۷۳ ۱۳ تیر ۱۳۹۶ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: BBumir
  جایگزینی محلی یا جایگزینی سراسری برای صفحه بندی - سیستم عامل mehran.hzd ۳ ۳,۳۱۱ ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44
  جدول صفحه معکوس - سیستم عامل mehran.hzd ۵ ۶,۹۳۸ ۰۶ خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۲۹ ب.ظ
  بروز رسانی سایت و تاثیر آن بر روند سئو سایت msmirzaei ۰ ۱,۹۸۵ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: msmirzaei
  ۶۰۰ مساله | تحلیلی | ۶۹/۱ | صفحه ۱۵ Happiness.72 ۹ ۵,۳۷۷ ۲۵ فروردین ۱۳۹۶ ۰۲:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: *tarannom*
  تعداد نقص صفحه wskf ۱۳ ۵,۴۱۲ ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ ۰۴:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: *tarannom*
  جدول صفحه چند سطحی IT94 Hopegod ۴ ۳,۰۵۸ ۰۴ فروردین ۱۳۹۶ ۰۵:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Hopegod
  ۶۰۰ مساله | درخت قرمز سیاه | ۴۰/۴ | صفحه ۷۷ Happiness.72 ۱ ۱,۴۹۹ ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ۰۳:۱۹ ق.ظ

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close