زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۶:۵۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال از حافظه آزمون ۲۵ چهارم پارسه

ارسال:

zahra2012 پرسیده:

سوال از حافظه آزمون ۲۵ چهارم پارسه

یک سیستم حافظه با کش سطح اول L1 با نرخ ۱۰ درصد میس در نظر بگیرید. در ضورتی که زمان دسترسی به حافظه اصلی ۴۰۰ نانو ثانیه باشد فرکانش کلاک ۵۰۰ مگا هرتز باشد،تسریع در حالتی که از کش سطح ۲ ،L2 با زمان دسترسی ۵۰ نانو ثانیه با نرخ ۵ درصد میس بدست آورید.(فرض کنید CPI در حالی که L1 دارای ۱۰۰ درصد hit باشد برابر است با ۱۰).
قسمتی از جواب پارسه که مشکل من هست اینه:

CPI کش دوم: ۱۰+۰/۱*۲۵+۰/۰۵*۲۰۰=۲۲/۵

می خواستم بدونم اینجا نباید میس L1 را برای دسترسی به حافظه علاوه بر میس L2 در نظر بگیریم؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

mahsalove پاسخ داده:

RE: سوال از حافظه آزمون ۲۵ چهارم پارسه

ببینید سوالتونو متوجه نشدم ولی توضیح کلی این سوالو می نویسم و جوابتون تو همین توضیح داده می شه احتمالا:
کشی که در سطح اول نسبت به حافظه باشه همون طور که سوال گفته در صورت miss شدن مرتکب به جریمه ۲۰۰clk می شه یعنی
CPI base (در صورت hit شدن سطح L1 )که باید در صورت miss شدن cache L1 به حافظه مراجعه کند که در این صورت مرتکب جریمه ۲۰۰clk می شود!
حالا اگر حافظه رو تسریع ببخشیم با اضافه کردن یک سطح دیگر از کشها به این صورت حساب می شود:
CPI base :که حالت عادی است و در صورت hit شدن سطح L1 به وجود می آْید.
+
L1 miss که همان مقدار miss سطح ۱ را دارد(۱%)* ۲۵clk که به دلیل miss شدن و مراجعه به کش L2 مرتکب این جریمه می شود (یعنی تعداد کلاک بیشتر ضربدر احتمال miss سطح L1)
+
miss L2 که (۵%) است *تعداد کلاکی که در اثر به وجود آمدن miss سطح آخر یا همان L2 که بایستی به حافظه مراجعه کند که میشه همان۲۰۰ کلاک!
که در نهایت باید این ۲ مقدار رو بر هم تقسیم کنیم برای به دست آوردن تسریع!

ارسال:

zahra2012 پاسخ داده:

(۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۰۰ ب.ظ)mahsalove نوشته شده توسط:  ببینید سوالتونو متوجه نشدم ولی توضیح کلی این سوالو می نویسم و جوابتون تو همین توضیح داده می شه احتمالا:
کشی که در سطح اول نسبت به حافظه باشه همون طور که سوال گفته در صورت miss شدن مرتکب به جریمه ۲۰۰clk می شه یعنی
CPI base (در صورت hit شدن سطح L1 )که باید در صورت miss شدن cache L1 به حافظه مراجعه کند که در این صورت مرتکب جریمه ۲۰۰clk می شود!
حالا اگر حافظه رو تسریع ببخشیم با اضافه کردن یک سطح دیگر از کشها به این صورت حساب می شود:
CPI base :که حالت عادی است و در صورت hit شدن سطح L1 به وجود می آْید.
+
L1 miss که همان مقدار miss سطح ۱ را دارد(۱%)* ۲۵clk که به دلیل miss شدن و مراجعه به کش L2 مرتکب این جریمه می شود (یعنی تعداد کلاک بیشتر ضربدر احتمال miss سطح L1)
+
miss L2 که (۵%) است *تعداد کلاکی که در اثر به وجود آمدن miss سطح آخر یا همان L2 که بایستی به حافظه مراجعه کند که میشه همان۲۰۰ کلاک!
که در نهایت باید این ۲ مقدار رو بر هم تقسیم کنیم برای به دست آوردن تسریع!

بله اینها رو متوجه شدم ولی میگم نباید برای قسمت دوم میس L1 رو هم در نظر بگیریم؟

۲۵+۱۰*۰/۱+۰/۱*۰/۰۵*۲۰۰
تا جایی که میدونم اگر میس بشه تو مراحل بعدی هم این میس رو در نظر میگیریم اشتباه می کنم؟؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

tabassomesayna پاسخ داده:

(۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۰۰ ب.ظ)mahsalove نوشته شده توسط:  کشی که در سطح اول نسبت به حافظه باشه همون طور که سوال گفته در صورت miss شدن مرتکب به جریمه ۲۰۰clk می شه یعنی

سلام
میشه این قسمت رو بهتر تو ضیح بدید؟ چرا جریمه میشه ۲۰۰ کلاک؟!
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

zahra2012 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۵۰ ب.ظ)tabassomesayna نوشته شده توسط:  
(18 بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۰۰ ب.ظ)mahsalove نوشته شده توسط:  کشی که در سطح اول نسبت به حافظه باشه همون طور که سوال گفته در صورت miss شدن مرتکب به جریمه ۲۰۰clk می شه یعنی

سلام
میشه این قسمت رو بهتر تو ضیح بدید؟ چرا جریمه میشه ۲۰۰ کلاک؟!

فرکانس ۵۰۰ مگاهرتز هست پس کلاکمون ۲ نانو ثانیه هست اینجا هم گفته هر مراجعه به حافظه ۴۰۰ نانو ثانیه طول میکشه یعنی هر بار میس ۴۰۰ نانو ثانیه که چون زمان یک کلاک ۲ نانو ثانیه هست پس ۲۰۰ کلاک جریمه میشیم امیدوارم متوجه شده باشین Shy

(۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۴۰ ب.ظ)mahsalove نوشته شده توسط:  نه دیگه شما اینطوری سلسله مراتبشو بگیر یعنی cpu مستقیما به حافظه ها دسترسی دارد و به محض پیدا شدن آدرس در هر سطحی می تونه آدرسو مستقیم برداره!باید تک به تک این مسیرو چک کنه که اینجوری همونطوری که گفتم باید حساب کنید یعنی اصلا پیش فرضش همینه!نمی خواهد دوباره miss در نظر بگیرید سلسه مراتبش اینجوریه اول L1 بعد L2 بعد حافظه!
اونجوری که شما می گید فکر کنم حالت سری میشه یعنی cpu به حافظه یا کش دسترسی مستقیم ندارد!و در صورت مرتکب شدن miss بایستی هر دو رو در هر سطحی ضرب کنیم که اینجوری حرف شما می شه!

میشه لطف کنید بگین با توجه به فرمولی که نوشتم ایراد من کجاست Huh

۰
ارسال:

mahsalove پاسخ داده:

نه دیگه شما اینطوری سلسله مراتبشو بگیر یعنی cpu مستقیما به حافظه ها دسترسی دارد و به محض پیدا شدن آدرس در هر سطحی می تونه آدرسو مستقیم برداره!باید تک به تک این مسیرو چک کنه که اینجوری همونطوری که گفتم باید حساب کنید یعنی اصلا پیش فرضش همینه!نمی خواهد دوباره miss در نظر بگیرید سلسه مراتبش اینجوریه اول L1 بعد L2 بعد حافظه!
اونجوری که شما می گید فکر کنم حالت سری میشه یعنی cpu به حافظه یا کش دسترسی مستقیم ندارد!و در صورت مرتکب شدن miss بایستی هر دو رو در هر سطحی ضرب کنیم که اینجوری حرف شما می شه!

ارسال:

zahra2012 پاسخ داده:

(۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۴۰ ب.ظ)mahsalove نوشته شده توسط:  نه دیگه شما اینطوری سلسله مراتبشو بگیر یعنی cpu مستقیما به حافظه ها دسترسی دارد و به محض پیدا شدن آدرس در هر سطحی می تونه آدرسو مستقیم برداره!باید تک به تک این مسیرو چک کنه که اینجوری همونطوری که گفتم باید حساب کنید یعنی اصلا پیش فرضش همینه!نمی خواهد دوباره miss در نظر بگیرید سلسه مراتبش اینجوریه اول L1 بعد L2 بعد حافظه!

ببینید این فرمول تو حل تستا بود برا همین این مشکل رو پیدا کردم
Tav=Tc+(1-h1)Tm+(1-h1)(1-h2)Ts
که Tm حافظه اصلی
Ts حافظه جانبی
وگرنه حرف شما درست هست کجا باید از این سلسله مراتب استفاده کنیم

۰
ارسال:

unicornux پاسخ داده:

(۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۰ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  یک سیستم حافظه با کش سطح اول L1 با نرخ ۱۰ درصد میس در نظر بگیرید. در ضورتی که زمان دسترسی به حافظه اصلی ۴۰۰ نانو ثانیه باشد فرکانش کلاک ۵۰۰ مگا هرتز باشد،تسریع در حالتی که از کش سطح ۲ ،L2 با زمان دسترسی ۵۰ نانو ثانیه با نرخ ۵ درصد میس بدست آورید.(فرض کنید CPI در حالی که L1 دارای ۱۰۰ درصد hit باشد برابر است با ۱۰).

می خواستم بدونم اینجا نباید میس L1 را برای دسترسی به حافظه علاوه بر میس L2 در نظر بگیریم؟

دوستان لطف میکنن جواب کامل این سوال و بزارن مستفیض بشیم؟

ارسال:

zahra2012 پاسخ داده:

(۲۲ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۴۵ ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  
(18 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۰ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  یک سیستم حافظه با کش سطح اول L1 با نرخ ۱۰ درصد میس در نظر بگیرید. در ضورتی که زمان دسترسی به حافظه اصلی ۴۰۰ نانو ثانیه باشد فرکانش کلاک ۵۰۰ مگا هرتز باشد،تسریع در حالتی که از کش سطح ۲ ،L2 با زمان دسترسی ۵۰ نانو ثانیه با نرخ ۵ درصد میس بدست آورید.(فرض کنید CPI در حالی که L1 دارای ۱۰۰ درصد hit باشد برابر است با ۱۰).

دوستان لطف میکنن جواب کامل این سوال و بزارن مستفیض بشیم؟

با کش دوم رو که نوشتم بدون کش دوم هم میشه ۱۰+۰/۱*۲۰۰=۳۰

حالا جواب میشه تقسیم ۳۰ بر ۲۲/۵

ارسال: #۱۰

hosshah پاسخ داده:

(۲۲ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۰۵ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  حالا جواب میشه تقسیم ۳۰ بر ۲۲/۵

سلام شما لینک این سوال رو داده بودی که بیایم حل کنیم ولی پر راه حله من دیگه نگاه نکردم الان سوالی هست؟

ارسال: #۱۱

zahra2012 پاسخ داده:

(۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۲۲ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(22 بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۰۵ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  حالا جواب میشه تقسیم ۳۰ بر ۲۲/۵

سلام شما لینک این سوال رو داده بودی که بیایم حل کنیم ولی پر راه حله من دیگه نگاه نکردم الان سوالی هست؟

سلام من این سوال رو برای مشکل خودم پرسیدم که حل نشد و کلن یه توضیح کلی داده شد برای بقیه
مشکل من اینه که وقتی سراغ کش دوم میریم چرا میس کش یک رو دیگه در نظر نمی گیریم
با توجه به این فرمول

Tav=Tc+(1-h1)Tm+(1-h1)(1-h2)Ts
که Tm حافظه اصلی
Ts حافظه جانبی

برای مرحله دوم نوشتن زمان دسترسی به کش اول+میس کش اول ضرب در زمان کش دوم+میس کش دوم ضرب در زمان حافظه

من میگم نباید این جوری میش:
زمان دسترسی به کش اول+میس کش اول ضرب در زمان کش دوم+میس کش اول ضرب در میس کش دوم ضرب در زمان حافظه

ارسال: #۱۲

hosshah پاسخ داده:

(۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۲۸ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  سلام من این سوال رو برای مشکل خودم پرسیدم که حل نشد و کلن یه توضیح کلی داده شد برای بقیه

اینجوری حساب کنید ببینید باید جواب بده

[tex]T_{total}=\alpha T_{L1} (1-\alpha)[T_{L1} \beta T_{L2} (1-\beta)(T_{L2} T_{mem})][/tex]

آلفا hit کش اول و بتا hit کش دوم

من حدس میزنم تو ساده سازی این فرمول مشکل به وجود اومده برای همین اصل فرمول رو نوشتم

ارسال: #۱۳

zahra2012 پاسخ داده:

(۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۰۴ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(23 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۲۸ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  سلام من این سوال رو برای مشکل خودم پرسیدم که حل نشد و کلن یه توضیح کلی داده شد برای بقیه

[tex]T_{total}\: =\: \alpha T_{L1}\: \: (1-\alpha)\[T_{L1} \beta T_{L2} (1-\beta)(T_{L2} T_{mem})\][/tex]

من حدس میزنم تو ساده سازی این فرمول مشکل به وجود اومده برای همین اصل فرمول رو نوشتم
فرمولی که شما نوشتین همون فرولیه که من نوشتم ولی تو جواب این سوال برای دسترسی به حافطه میس کش اول رو در نظر نگرفته فقط میس کش دوم رو گرفته من نگرانم که شاید نکته ای چیزی داره و من متوجه اش نیستم

ارسال: #۱۴

hosshah پاسخ داده:

(۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۸ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  
(23 بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۰۴ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(23 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۲۸ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  سلام من این سوال رو برای مشکل خودم پرسیدم که حل نشد و کلن یه توضیح کلی داده شد برای بقیه

[tex]T_{total}\: =\: \alpha T_{L1}\: \: (1-\alpha)[T_{L1} \beta T_{L2} (1-\beta)(T_{L2} T_{mem})][/tex]

فرمولی که شما نوشتین همون فرولیه که من نوشتم ولی تو جواب این سوال برای دسترسی به حافطه میس کش اول رو در نظر نگرفته فقط میس کش دوم رو گرفته من نگرانم که شاید نکته ای چیزی داره و من متوجه اش نیستم
خب شما میخوای از حل کامل پارسه یه عکس بگیر ببینیم چی کار کرده چون من از اون حل اول چیزی متوجه نمیشم

نمیخواد عکس بزارید خوندم
به نظر من که باید حساب کنه و حرف خودتون درسته

ارسال: #۱۵

zahra2012 پاسخ داده:

(۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۲۴ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(23 بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۸ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  
(23 بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۰۴ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  

[tex]T_{total}\: =\: \alpha T_{L1}\: \: (1-\alpha)\[T_{L1} \beta T_{L2} (1-\beta)(T_{L2} T_{mem})\][/tex]

خب شما میخوای از حل کامل پارسه یه عکس بگیر ببینیم چی کار کرده چون من از اون حل اول چیزی متوجه نمیشم

نمیخواد عکس بزارید خوندم
به نظر من که باید حساب کنه و حرف خودتون درسته

خیلی ممنون لطف کردین میشه اینجام رو یه نگاه بندازی خیلی لطف می کنید

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۰
ارسال: #۱۶

masoud67 پاسخ داده:

(۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۰ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  یک سیستم حافظه با کش سطح اول L1 با نرخ ۱۰ درصد میس در نظر بگیرید. در ضورتی که زمان دسترسی به حافظه اصلی ۴۰۰ نانو ثانیه باشد فرکانش کلاک ۵۰۰ مگا هرتز باشد،تسریع در حالتی که از کش سطح ۲ ،L2 با زمان دسترسی ۵۰ نانو ثانیه با نرخ ۵ درصد میس بدست آورید.(فرض کنید CPI در حالی که L1 دارای ۱۰۰ درصد hit باشد برابر است با ۱۰).

پارسه این سوال را اشتباه حل کرده. حتی اگر حالت علوم کامپیوتری تست (یعنی CPU مستقیم به کش وصل باشه) را هم در نظر بگیریم بازهم ۱/۳ تسریع نمیشه.
من جواب را نوشتم ولی متاسفانه فرمول نویسی آخرش اینو تحویل من داد

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

شما از همون روش زمان دسترسی که خودتون گفتید برید میبینید تسریع میشه ۲/۲
زمان کش اول ۲۰ نانوثانیه = تعداد کلاک * زمان هر کلاک
زمان دسترسی کش دوم ۵۰ نانوثانیه
زمان دسترسی حافظه ۴۰۰ نانوثانیه

پارسه احتمال miss کش اول را در زمانی که به حافظه مراجعه میشه در نظر نگرفته. برای نمونه دوستان میتونن چندتا تست علوم کامپیوتر (فکر کنم سال ۸۵ یا ۸۶) را حل کنند تا به نظر من برسن

ارسال: #۱۷

zahra2012 پاسخ داده:

(۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۳۹ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(18 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۰ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  یک سیستم حافظه با کش سطح اول L1 با نرخ ۱۰ درصد میس در نظر بگیرید. در ضورتی که زمان دسترسی به حافظه اصلی ۴۰۰ نانو ثانیه باشد فرکانش کلاک ۵۰۰ مگا هرتز باشد،تسریع در حالتی که از کش سطح ۲ ،L2 با زمان دسترسی ۵۰ نانو ثانیه با نرخ ۵ درصد میس بدست آورید.(فرض کنید CPI در حالی که L1 دارای ۱۰۰ درصد hit باشد برابر است با ۱۰).

پارسه این سوال را اشتباه حل کرده. حتی اگر حالت علوم کامپیوتری تست (یعنی CPU مستقیم به کش وصل باشه) را هم در نظر بگیریم بازهم ۱/۳ تسریع نمیشه.
من جواب را نوشتم ولی متاسفانه فرمول نویسی آخرش اینو تحویل من داد

شما از همون روش زمان دسترسی که خودتون گفتید برید میبینید تسریع میشه ۲/۲
زمان کش اول ۲۰ نانوثانیه = تعداد کلاک * زمان هر کلاک
زمان دسترسی کش دوم ۵۰ نانوثانیه
زمان دسترسی حافظه ۴۰۰ نانوثانیه

پارسه احتمال miss کش اول را در زمانی که به حافظه مراجعه میشه در نظر نگرفته. برای نمونه دوستان میتونن چندتا تست علوم کامپیوتر (فکر کنم سال ۸۵ یا ۸۶) را حل کنند تا به نظر من برسن

ممنون من نگران بودم که مبادا نکته ای داره که من ازش غافلم که شما دو دوست محترم مشکل من رو حل کردین مرسی Shy

۰
ارسال: #۱۸

abji22 پاسخ داده:

این پست واسه ۱۸ بهمن ۹۲ هست؟درست میبینم؟یعنی از پارسال شروع به خوندن کردی؟

ارسال: #۱۹

zahra2012 پاسخ داده:

(۰۵ آذر ۱۳۹۳ ۰۵:۰۶ ب.ظ)abji22 نوشته شده توسط:  این پست واسه ۱۸ بهمن ۹۲ هست؟درست میبینم؟یعنی از پارسال شروع به خوندن کردی؟
Big Grin این برای کنکور پارسالم هست اتفاقا دیر هم شروع کردم اواخر مهر
الان دانشجوام
انشالله تو هم دانشجو میشی Angel

ارسال: #۲۰

abji22 پاسخ داده:

(۰۶ آذر ۱۳۹۳ ۰۱:۴۵ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  
(05 آذر ۱۳۹۳ ۰۵:۰۶ ب.ظ)abji22 نوشته شده توسط:  این پست واسه ۱۸ بهمن ۹۲ هست؟درست میبینم؟یعنی از پارسال شروع به خوندن کردی؟
Big Grin این برای کنکور پارسالم هست اتفاقا دیر هم شروع کردم اواخر مهر
الان دانشجوام
انشالله تو هم دانشجو میشی Angel

اهااااااا ترسیدمBig Grin

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حافظه نانو Sanazzz ۱ ۱,۷۲۹ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  مقایسه آزمون های کارشناسی ارشد مدرسان شریف با پارسه و دیگر موسسات abbas1368 ۱۸ ۲۴,۷۰۸ ۰۳ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: spiritual
  نحوه مشخص کردن بیت‌های حافظه کنترل Erfan_Ekh ۰ ۱,۸۵۳ ۰۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۳:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Erfan_Ekh
  سوال در مورد منبع و دروس آزمون استخدامی mostafa272 ۳ ۴,۴۹۰ ۰۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷ ق.ظ
آخرین ارسال: majidnourirad10
  مهندسی کامپوتر ۹۵ - حافظه مجازی mahshid_dd ۲ ۲,۶۰۸ ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: mahshid_dd
  سوال هایی در مورد آزمون ارشد vanasis ۲ ۲,۲۷۱ ۰۲ فروردین ۱۳۹۷ ۰۳:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: vanasis
  حل المسائل کتاب معماری کامپیوتر پترسون-ویراست چهارم The BesT ۸ ۱۷,۰۰۵ ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ۰۶:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: milani
  دانلود کتاب Modern Operating Systems تننباوم ویراست چهارم ۲۰۱۴ yayarety ۴ ۶,۸۶۶ ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ۰۱:۱۱ ق.ظ
آخرین ارسال: Milad_Hosseini
  درخواست حل سوال ۷۲ از کامپیوتر ۹۶- مشکل در فهم حافظه نانو Sepideh96 ۱ ۲,۰۰۶ ۱۷ دى ۱۳۹۶ ۰۹:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: yahmat
  هیورستیک gaschnig / آزمون پارسه / جامع دوم masoud67 ۵ ۶,۱۵۷ ۰۸ دى ۱۳۹۶ ۰۱:۲۶ ب.ظ
آخرین ارسال: paradise73

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close