زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۵۳ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

یافتن i عنصر بزرگ در آرایه.

ارسال:

e.shrm پرسیده:

یافتن i عنصر بزرگ در آرایه.

سلام.
درست است یا نه؟ ی
۱- استفاده از مرتب سازی : nlogn
۲- استفاده از یک هیپ و i بار extract max : م n + i log i
۳- یافتن i امین عنصر (مرتبه n) و تقسیم بر اساس آن و مرتب سازی i عدد بزرگ : n + i log i
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۲
ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

RE: یافتن i عنصر بزرگ در آرایه.

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۰۵ ق.ظ)e.shrm نوشته شده توسط:  سلام.
درست است یا نه؟ ی
۳- یافتن i امین عنصر (مرتبه n) و تقسیم بر اساس آن و مرتب سازی i عدد بزرگ : n + i log i
اولی درست
دومی n+ilogn
سومی به نظرم درسته ولی یه کار بهتر اینکه فقط i امین عنصر را پیدا کنیم و بدیمش به پارتیشن و پاریتیشن هم عناصر بزرگتر از i را ببره طرف راستش. حالا ما طرف راست عناصر بزرگتر از i را داریم و دیگه نیازی به مرتب سازی هم نداریم و مرتبه میشه n برای پیدا کردن عنصر i و n هم برای پارتیشن و در کل ۲n

ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۱۰ ق.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(17 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۰۵ ق.ظ)e.shrm نوشته شده توسط:  سلام.
درست است یا نه؟ ی
اولی درست
دومی n+ilogn
سومی به نظرم درسته ولی یه کار بهتر اینکه فقط i امین عنصر را پیدا کنیم و بدیمش به پارتیشن و پاریتیشن هم عناصر بزرگتر از i را ببره طرف راستش. حالا ما طرف راست عناصر بزرگتر از i را داریم و دیگه نیازی به مرتب سازی هم نداریم و مرتبه میشه n برای پیدا کردن عنصر i و n هم برای پارتیشن و در کل ۲n
ممنون. برای دومی اینو ببینید :
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

fulgent پاسخ داده:

درست است یا نه؟ ی
اولی درست
دومی n+ilogn

برای مورد سوم من میگم میشه i*n. وگرنه طبق گفته شما میشه n^2 نه ۲n.

ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۴۹ ق.ظ)fulgent نوشته شده توسط:  برای مورد سوم من میگم میشه i*n. وگرنه طبق گفته شما میشه n^2 نه ۲n.

چرا؟! i امین رو که پیدا کنیم تو n ، کافیه حول اون پارتیشن کنیم ، اونوقت هرچی از i بیشتر میره بالا دیگه ؟

ارسال:

Riemann پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۰۵ ق.ظ)e.shrm نوشته شده توسط:  
(17 بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۴۹ ق.ظ)fulgent نوشته شده توسط:  برای مورد سوم من میگم میشه i*n. وگرنه طبق گفته شما میشه n^2 نه ۲n.

چرا؟! i امین رو که پیدا کنیم تو n ، کافیه حول اون پارتیشن کنیم ، اونوقت هرچی از i بیشتر میره بالا دیگه ؟

واسه دومی به نظر من میشه [tex]n (\lg n \lg (n-1) \dots \lg(n - i 1) )[/tex]

ولی نمیدونم اینو ساده کنیم به اون چیزی که شما میگی میرسیم یا نه!
ولی یه طوری میشه چک کنی که شما اگه n تا عدد اول رو بکشی بیرون بیاد یه چیزی حدود nlgn بشه که اونم میشه! و اون چیزی که من نوشتم هم فکر کنم بشه
[tex]n \lg(n!) = n n\lg n \in \Omega(n\lg n)[/tex]

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۳۰ ق.ظ)e.shrm نوشته شده توسط:  ممنون. برای دومی اینو ببینید :
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
برای دومی من پیش فرض i را کوچک و ثابت فرض کردم. تو این سوال i را وابسته به n گرفته و خودش گفته i بیشتر از n/2 . پس به جای n میشه i هم گذاشت. عبارت دقیقشو باید حساب کرد که بازم بعید میدونم ilogi بشه .

ارسال:

maryam.raz پاسخ داده:

درست است یا نه؟ ی
اولی درست
دومی n+ilogn
اینکه میگین i عنصر درآخر نیاز به مرتب سازی نداره، بخاطر اینه که سوال نمیخواد دقیقا بدونه مثلا دومین بزرگترین عنصر دقیقا چه عنصری هست؟

۰
ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

اینو ببینید لطفا برای موزد دوم :

------------------------------
آقای Riemann ، در مورد اون دو تای دیگه چی؟

۰
ارسال: #۱۰

mahsalove پاسخ داده:

به نظر منم n+ilogi درسته وهمیشه جواب می ده!

این سوال مثل سوال ۱۱۲ هست من امروز صبح در این قسمت آخر page نوشتمش و توضیحم بر اساس توضیحاتیه که دکتر یوسفی گفتن:

فقط تو اونجا k تا کوچکه رو می خواسته اینجا i تا بزرگتر رو!

ارسال: #۱۱

Good! پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۱۳ ب.ظ)mahsalove نوشته شده توسط:  به نظر منم n+ilogi درسته وهمیشه جواب می ده!

این سوال مثل سوال ۱۱۲ هست من امروز صبح در این قسمت آخر page نوشتمش و توضیحم بر اساس توضیحاتیه که دکتر یوسفی گفتن:

فقط تو اونجا k تا کوچکه رو می خواسته اینجا i تا بزرگتر رو!

یکی لطف میکنه به من توضیح بده چطوری هیپ رو تو تتای n میسازن؟؟Huh

ارسال: #۱۲

mfXpert پاسخ داده:

(۱۹ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۳۳ ب.ظ)Good! نوشته شده توسط:  یکی لطف میکنه به من توضیح بده چطوری هیپ رو تو تتای n میسازن؟؟Huh
اگر از روش درج متوالی استفاده بشه از مرتبه nlgn میشه اما روش دیگه‌ای وجود داره که از آخرین گره‌ی پدر (یعنی پایینترین و سمت راست‌ترین پدر) شروه به هیپ کردن درخت می‌کنه که این روش از مرتبه n هستش. تو CLRS فصل heapsort کاملا توضیح داده

ارسال: #۱۳

Good! پاسخ داده:

(۱۹ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۳۸ ب.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  
(19 بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۳۳ ب.ظ)Good! نوشته شده توسط:  یکی لطف میکنه به من توضیح بده چطوری هیپ رو تو تتای n میسازن؟؟Huh
اگر از روش درج متوالی استفاده بشه از مرتبه nlgn میشه اما روش دیگه‌ای وجود داره که از آخرین گره‌ی پدر (یعنی پایینترین و سمت راست‌ترین پدر) شروه به هیپ کردن درخت می‌کنه که این روش از مرتبه n هستش. تو CLRS فصل heapsort کاملا توضیح داده

این مشابه همون روش جوانترین پدر هست؟البته روش جوانترین پدر n log n هست.
ممنون ولی کامل متوجه نشدم.مثلا اینکه آخرین گره پدر رو چطور پیدا میکنه؟و اینکه بعدا بخواد پدر همین آخرین پدر رو با بچه هاش مقایسه کنه اگه اون آخرین پدر با پدرش جاش عوض بشه و اونوقت باعث بشه که همینطوری تا پایین جاشون عوض شه میشه همونn log n کهUndecided
when all elements are distinct, the best-case running time of heapsort
is (n lg n).
این جمله از CLRS هست.میشه شما بگید کدوم صفحه اون روش رو نوشته؟

ارسال: #۱۴

masoud67 پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۱۷ ق.ظ)Good! نوشته شده توسط:  این مشابه همون روش جوانترین پدر هست؟البته روش جوانترین پدر n log n هست.
ممنون ولی کامل متوجه نشدم.مثلا اینکه آخرین گره پدر رو چطور پیدا میکنه؟و اینکه بعدا بخواد پدر همین آخرین پدر رو با بچه هاش مقایسه کنه اگه اون آخرین پدر با پدرش جاش عوض بشه و اونوقت باعث بشه که همینطوری تا پایین جاشون عوض شه میشه همونn log n کهUndecided
is (n lg n).
این دقیقا همونه که در ظاهر n/2 بار تابع maxheap را که مرتبه logn داره را فراخوانی میکنه. و به ظاهر میشه nlogn
اما اگه دقیقتر حساب بشه میشه مرتبه n چون در هر ارتفاعی maxheap یه مرتبه به خصوصی داره و همیشه logn نیست
من فایل اثباتشو ضمیمه کردم و اینجا هم هست

و برای سوال دوم موضوع اصلی تاپیک هم ، این سوال و جواب را از تمرینات CLRS پیدا کردم

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال: #۱۵

Good! پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۴۸ ق.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۱۷ ق.ظ)Good! نوشته شده توسط:  این مشابه همون روش جوانترین پدر هست؟البته روش جوانترین پدر n log n هست.
is (n lg n).
این دقیقا همونه که در ظاهر n/2 بار تابع maxheap را که مرتبه logn داره را فراخوانی میکنه. و به ظاهر میشه nlogn
اما اگه دقیقتر حساب بشه میشه مرتبه n چون در هر ارتفاعی maxheap یه مرتبه به خصوصی داره و همیشه logn نیست
من فایل اثباتشو ضمیمه کردم و اینجا هم هست

و برای سوال دوم موضوع اصلی تاپیک هم ، این سوال و جواب را از تمرینات CLRS پیدا کردم

واقعا لطف کردید.ممنون.Smileگرچه اون اولی دو خط آخر اثباتشو متوجه نشدم

ارسال: #۱۶

masoud67 پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۱ ق.ظ)Good! نوشته شده توسط:  واقعا لطف کردید.ممنون.Smileگرچه اون اولی دو خط آخر اثباتشو متوجه نشدم
چون h مقدار خطی و [tex]2^{h}[/tex] مقدار نمایی هست و مقدار h خیلی از کمتر مقدار نمایی میشه ، h را یک در نظر گرفته و بقیه اش دیگه واضحه

ارسال: #۱۷

Good! پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۰۴ ق.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۱ ق.ظ)Good! نوشته شده توسط:  واقعا لطف کردید.ممنون.Smileگرچه اون اولی دو خط آخر اثباتشو متوجه نشدم
چون h مقدار خطی و [tex]2^{h}[/tex] مقدار نمایی هست و مقدار h خیلی از کمتر مقدار نمایی میشه ، h را یک در نظر گرفته و بقیه اش دیگه واضحه

تشکرSmile گرچه بازم متوجه نشدم.طریقه به دست آوردن یک دوم به توان h رو متوجه میشم اما اون خط آخر که تو مخرج ۱ منهای ۱/۲ به توان ۲ هست رو متوجه نمیشم
در ضمن جوابی که شما از clrs پیدا کردید نوشته n+ilogn در صورتیکه یکی دیگه از دوستان یه جواب از کتاب دیگه ای گذاشتن که n+ilogi بود.حالا کدوم درسته؟؟:؟

ارسال: #۱۸

masoud67 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۵۸ ق.ظ)Good! نوشته شده توسط:  تشکرSmile گرچه بازم متوجه نشدم.طریقه به دست آوردن یک دوم به توان h رو متوجه میشم اما اون خط آخر که تو مخرج ۱ منهای ۱/۲ به توان ۲ هست رو متوجه نمیشم
در ضمن جوابی که شما از clrs پیدا کردید نوشته n+ilogn در صورتیکه یکی دیگه از دوستان یه جواب از کتاب دیگه ای گذاشتن که n+ilogi بود.حالا کدوم درسته؟؟:؟
خودتو درگیرش نکن. بدیهی بگیر برو
سوالی که من گذاشتم (که نباید میذاشتم) واسه زمانی بود که i عدد ثابت هست ولی صورت سوالی که دوستمون گذاشته بودند (نه در پست اول ، بلکه چند تا پست پایین تر) i وابسته n بوده به همین خاطر به جای n میتونیم i بذاریم که دقیقتر میشه

ارسال: #۱۹

Good! پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۰۶ ق.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۵۸ ق.ظ)Good! نوشته شده توسط:  تشکرSmile گرچه بازم متوجه نشدم.طریقه به دست آوردن یک دوم به توان h رو متوجه میشم اما اون خط آخر که تو مخرج ۱ منهای ۱/۲ به توان ۲ هست رو متوجه نمیشم
خودتو درگیرش نکن. بدیهی بگیر برو
سوالی که من گذاشتم (که نباید میذاشتم) واسه زمانی بود که i عدد ثابت هست ولی صورت سوالی که دوستمون گذاشته بودند (نه در پست اول ، بلکه چند تا پست پایین تر) i وابسته n بوده به همین خاطر به جای n میتونیم i بذاریم که دقیقتر میشه
اوکی پس ینی جواب سوال اولین پست میشه n+ilogn ولی اونی که i رو وابسته به n گرفته میشه n+ilogi?
اوکی ممنون

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تکمیل قطعه کد مجموع آرایه Xzrix ۰ ۱,۳۲۲ ۰۲ دى ۱۳۹۹ ۰۷:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Xzrix
  یادگیری برنامه نویسی تا اجرای پروژه های بزرگ The BesT ۳ ۳,۳۰۷ ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ۰۳:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  مرتبه زمانی یافتن قطر Sepideh96 ۲ ۳,۴۸۰ ۰۸ آذر ۱۳۹۸ ۰۴:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: erfan30
Information کتابهای بزرگ جهان را بخوانید! marvelous ۷ ۴,۵۴۰ ۰۵ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۵۸ ب.ظ
Information کتابهای بزرگ جهان را بخوانید! marvelous ۰ ۱,۶۹۹ ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۵۷ ب.ظ
Question Pointer C++ آرایه کمک فوری ... porseshgar ۰ ۱,۵۲۶ ۰۳ اسفند ۱۳۹۷ ۰۲:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: porseshgar
Question یافتن دو عدد پیچیدگی زمانی O(n) porseshgar ۲ ۳,۵۶۷ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: porseshgar
  آرایه نامرتب Sanazzz ۴ ۳,۹۳۳ ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  محاسبه چندمین عنصر آرایه Mr.R3ZA ۶ ۶,۱۷۶ ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Saman
  تولید آرایه تصادفی αɾια ۴ ۴,۱۴۲ ۰۴ تیر ۱۳۹۷ ۰۵:۳۹ ق.ظ
آخرین ارسال: Behnam‌

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close