زمان کنونی: ۰۳ تیر ۱۴۰۳, ۰۶:۲۷ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تبدیل به فرم CNF

ارسال:

kati پرسیده:

تبدیل به فرم CNF

میشه لطف کنید بگید این سوال رو درست به CNF تبدیل کرده یا نه؟!!

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

تو جملات اول و دوم مگه نباید علامت not رو کلا ببره پشت علامت سور عمومی؟!!
بعد اگر حل این سوال درسته اون وقت اون علالمت not ای که دورش رو دایره قرمز کشیدم از کجا اومده؟!!

ببخشید سوالام خیلی ریزه ولی سر همین چیزای کوچیک گیر میکنم و کل تست رو از دست میدم Huh
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

RE: تبدیل به فرم CNF

مشکل شما ظاهرا در نحوه تبدیل عبارات هست به همین خاطر من قسمت اولشو حل میکنم
قسمت دومشو خودتون حل کنید ببینید چی میشه. (تیریپ این استادا که مشق شب میدن) Big Grin

نکته : اول باید واسه سورها حدود را معلوم کنی (منظورم پرانتز گذاری کردنه) چون اگه نذاری همه چی قاطی میشه . پس دقیقا به حوزه پرانتز هایی که گذاشتم دقت کنید
نکته دوم: به ازای همه x که اول عبارت هست ، واسه هر دو تا عبارته . چون X در قسمت دوم عبارت هم هست.

[tex]\forall x \left \{ [\forall y\left \{ A(y)\Rightarrow L(x,y) \right \}] \Rightarrow [\exists y L(y,x)] \right \}[/tex]

[tex]\forall x \left \{\sim [\forall y\left \{ A(y)\Rightarrow L(x,y) \right \}] \vee [\exists y L(y,x)] \right \}[/tex]

[tex]\forall x \left \{\sim [\forall y\left \{\sim A(y)\vee L(x,y) \right \}] \vee [\exists y L(y,x)] \right \}[/tex]

حالا بردن نقیض به داخل
[tex]\forall x \left \{ [\sim \forall y\left \{\sim A(y)\vee L(x,y) \right \}] \vee [\exists y L(y,x)] \right \}[/tex]

[tex]\forall x \left \{ [ \exists y\sim\left \{\sim A(y)\vee L(x,y) \right \}] \vee [\exists y L(y,x)] \right \}[/tex]

[tex]\forall x \left \{ [ \exists y\left \{ A(y)\wedge \sim L(x,y) \right \}] \vee [\exists y L(y,x)] \right \}[/tex]

حالا حذف سور وجودی و البته یه استاندارد سازی متغیرها هم قبلش داریم. منظور قسمت اول و دوم باید y ها مختلف باشن . یک قانون در یکسان سازی بود
[tex]\forall x \left \{ [\left \{ A(F(x))\wedge \sim L(x,F(x)) \right \}] \vee [ L(G(x),x)] \right \}[/tex]
حالا حذف سورهای عمومی
[tex]\left \{ [\left \{ A(F(x))\wedge \sim L(x,F(x)) \right \}] \vee [ L(G(x),x)] \right \}[/tex]

و نهایتا پخش عبارات و تولید فرم CNF
[tex][ A(F(x)) \vee L(G(x),x) ] \wedge [\sim L(x,F(x))\vee L(G(x),x) ][/tex]

و دست آخر
[tex]A(F(x)) \vee L(G(x),x)[/tex]

[tex]\sim L(x,F(x))\vee L(G(x),x)[/tex]

ارسال:

kati پاسخ داده:

(۱۶ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۵۵ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  مشکل شما ظاهرا در نحوه تبدیل عبارات هست به همین خاطر من قسمت اولشو حل میکنم
قسمت دومشو خودتون حل کنید ببینید چی میشه. (تیریپ این استادا که مشق شب میدن) Big Grin

نکته : اول باید واسه سورها حدود را معلوم کنی (منظورم پرانتز گذاری کردنه) چون اگه نذاری همه چی قاطی میشه . پس دقیقا به حوزه پرانتز هایی که گذاشتم دقت کنید
نکته دوم: به ازای همه x که اول عبارت هست ، واسه هر دو تا عبارته . چون X در قسمت دوم عبارت هم هست.
......

مرسی استاد جان خدا خیرتون بده Smile
الان مشق شبی که گفتید رو انجام دادم ببینید درسته؟ جمله دوم از صورت سوال رو تبدیل کردم.( فقط اگه غلط بود دعوا نکنیدااا Smile )

خدا بگم این کتاب ها رو چی کار کنه هر کدومشون یه چرت و پرتی گفتند آدم رو واسه یه مسئله به این سادگی گیج می کنند!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۴۱ ق.ظ)kati نوشته شده توسط:  مرسی استاد جان خدا خیرتون بده Smile
الان مشق شبی که گفتید رو انجام دادم ببینید درسته؟ جمله دوم از صورت سوال رو تبدیل کردم.( فقط اگه غلط بود دعوا نکنیدااا Smile )

خدا بگم این کتاب ها رو چی کار کنه هر کدومشون یه چرت و پرتی گفتند آدم رو واسه یه مسئله به این سادگی گیج می کنند!
فکر کنم جوابتون رو گرفتید.
اینا از تاثیرات مشق شبه Big Grin

ارسال:

kati پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۳۲ ق.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(17 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۴۱ ق.ظ)kati نوشته شده توسط:  مرسی استاد جان خدا خیرتون بده Smile

فکر کنم جوابتون رو گرفتید.
اینا از تاثیرات مشق شبه Big Grin

مرسی استاد . Tongue خیلی لطف کردید

۰
ارسال:

neda_Network پاسخ داده:

نقیض سمت چپ رابطه قرار میگیره نه سمت راست تو رابطه دوم بنظرم اونا اشتباه گذاشتهExclamation بله تبدیل کرده در تبدیل به CNFما باید سمت چپ رابطه ها نقیض اعمال کنیم همونطور که تو حلش خودش گفته اما سمت راست نقیض نمیخواد امیدوارم متوجه شده باشی حالا بازم دوستان کمک کنن من توضیحاتم بدرد خودم میخوره بس بی سر و ته سBig Grin

۰
ارسال:

explorer پاسخ داده:

(۱۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۰۹ ب.ظ)kati نوشته شده توسط:  میشه لطف کنید بگید این سوال رو درست به CNF تبدیل کرده یا نه؟!!

تو جملات اول و دوم مگه نباید علامت not رو کلا ببره پشت علامت سور عمومی؟!!
بعد اگر حل این سوال درسته اون وقت اون علالمت not ای که دورش رو دایره قرمز کشیدم از کجا اومده؟!!

ببخشید سوالام خیلی ریزه ولی سر همین چیزای کوچیک گیر میکنم و کل تست رو از دست میدم Huh

ببین کلا سور عمومی رو تو cnf نمینویسن
واسه اون جملاتی هم که and وسطشون هست (^) باید اینطوری بنویسی

همینو ادامه بدی به جواب میرسی

۰
ارسال:

kati پاسخ داده:

مرسی از جواباتون ولی فکر کنم سوالم رو بد پرسیدم.... الان تو این شکل لطف کنید بگید جمله ۱ درسته یا ۲ ؟؟( یعنی مکان not تو جمله ۱ درسته یا تو جمله ۲؟)
(از سوال خودم خندم میگیره Big Grin !! ولی همین مسئله رو تو دو جا به شکل های مختلف حل کرده!!)

ارسال:

explorer پاسخ داده:

(۱۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۵۸ ب.ظ)kati نوشته شده توسط:  مرسی از جواباتون ولی فکر کنم سوالم رو بد پرسیدم.... الان تو این شکل لطف کنید بگید جمله ۱ درسته یا ۲ ؟؟( یعنی مکان not تو جمله ۱ درسته یا تو جمله ۲؟)
(از سوال خودم خندم میگیره Big Grin !! ولی همین مسئله رو تو دو جا به شکل های مختلف حل کرده!!)

شما اصن سور عمومی رو بیخیال شو Big Grin ننویسش
اونو بیخیال شی ، حله

ارسال: #۱۰

kati پاسخ داده:

(۱۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۱۱ ب.ظ)explorer نوشته شده توسط:  
(16 بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۵۸ ب.ظ)kati نوشته شده توسط:  مرسی از جواباتون ولی فکر کنم سوالم رو بد پرسیدم.... الان تو این شکل لطف کنید بگید جمله ۱ درسته یا ۲ ؟؟( یعنی مکان not تو جمله ۱ درسته یا تو جمله ۲؟)

شما اصن سور عمومی رو بیخیال شو Big Grin ننویسش
اونو بیخیال شی ، حله

میدونم باید سور عمومی رو بیخیال شم اما فقط شما بگید کدوم جمله ایی که نوشتم درسته؟ همین رو بگید دیگه باقیش واسه من حله! تو رو خدااااااا( دق کردم ) Big Grin Big Grin

ارسال: #۱۱

explorer پاسخ داده:

(۱۶ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۴۰ ب.ظ)kati نوشته شده توسط:  میدونم باید سور عمومی رو بیخیال شم اما فقط شما بگید کدوم جمله ایی که نوشتم درسته؟ همین رو بگید دیگه باقیش واسه من حله! تو رو خدااااااا( دق کردم ) Big Grin Big Grin

اگه قصد دارید به CNF تبدیل کنید، هیچکدوم درست نیس

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Exclamation سلام لطفاً یکی به من بگه مرتبه زمانی ها چطوری به log تبدیل میشن فرمول داره؟؟ Azadam ۶ ۴,۳۲۵ ۰۶ دى ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Soldier's life
  تبدیل به pdf homeless ۲ ۳,۱۴۶ ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: homeless
  کمک در تبدیل به فرم گریباخ hadizd ۳ ۳,۷۱۴ ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ۰۴:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: hadizd
  مهندسی کامپیوتر ۹۵ - تبدیل لاپلاس در مدار mahshid_dd ۰ ۲,۳۸۸ ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۸:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mahshid_dd
Information فتوشاپ و تبدیل عکس به سیاه و سفید setareh238 ۰ ۲,۰۹۲ ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ۱۲:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: setareh238
  تبدیل قالب سایت به اچ تی ام ال sanaz98 ۱ ۲,۶۲۰ ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ali.rafami
  چگونه xml را تبدیل به html کنیم؟ zohre321 ۲ ۲,۹۹۷ ۲۳ دى ۱۳۹۶ ۱۰:۰۸ ق.ظ
آخرین ارسال: royka
  تبدیل pdf به word بدون بهم ریختگی kingmax ۸ ۸,۵۳۴ ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ۱۱:۰۷ ق.ظ
آخرین ارسال: hamechiz
  تبدیل تصویر به ماتریس در نرم افزار متلب negar.v ۳ ۹,۱۰۹ ۲۸ مهر ۱۳۹۶ ۱۲:۴۹ ق.ظ
آخرین ارسال: farahnaz
  آزمون تبدیل وضعیت شهرداری maryamemoghadas ۳ ۳,۶۰۸ ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: hadiranji

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close