زمان کنونی: ۳۱ فروردین ۱۴۰۳, ۱۰:۴۶ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تعداد فیلد تگ و اعتبار کدام نگاشت بیشتر است ؟

ارسال:

masoud67 پرسیده:

تعداد فیلد تگ و اعتبار کدام نگاشت بیشتر است ؟

سلام
من این جملات را میگم ببینید کدومش غلطه و بهم بگید
اینجا منظورم از بیت تگ ، تعداد بیت Tag در فیلد آدرس نیست ، بلکه تعداد فیلدهای تگی هست که در کش ذخیره میشه

۱/ توی نگاشت مستقیم direct ما به ازای هر بلوک (که میتونه شامل چند کلمه باشه) یک فیلد تگ و یک بیت اعتبار داریم (فرض کنید همین یه دونه بیت کنترلی باشه)
۲/ توی نگاشت کاملا شرکت پذیر fully باز هم به ازای هر بلوک یک فیلد تگ و یک بیت اعتبار داریم
۳/ توی نگاشت مجموعه ای set ، به ازای هر مجموعه چند تا بلاک داریم و به ازای هر بلاک یک فیلد تگ و یک بیت اعتبار داریم

۴/ پس با این اوصاف اگر در سه نگاشت بالا که تعداد کلمات داخل هر بلاک یکسان باشه ، تعداد فیلد تگ و اعتبار ذخیره شده در کش (نه تعداد بیت برای آدرس دهی آنها) برای هر سه مورد یکی میشه

مثلا در کش مستقیم که حاوی ۶۴ بلوک هست، حداکثر میتونه ۶۴ فیلد تگ و ۶۴ فیلد اعتبار ذخیره کنه

آیا این جملاتی که گفتم درسته ؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۴
ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

RE: تعداد فیلد تگ و اعتبار کدام نگاشت بیشتر است ؟

تشکر از همه دوستان
بالاخره بعد از یه ساعت ریاضت ، تونستم جوابم را پیدا کنم Cool
فقط خداوکیلی فیلد تگ را با بیت های تگ اشتباه نگیرید Big Grin

اگر در هر سه روش تعداد کلمات در هر بلاک برابر باشه، و تعداد بلوک کش در هر سه حالت برابر باشه، تعداد فیلدهای tag و valid ذخیره شده در کش در هر سه حالت برابر هستن , چون تعداد فیلد ذخیره شده در کش برای تگ و اعتبار همیشه میشه برابر با تعداد بلاک کش

اما تعداد بیتی که بابت اینها ذخیره میشه بستگی به شرایط تعداد بلوک و way داره
ولی این یکی برقراره که تعداد بیت تگی که نگاشت مستقیم ذخیره میکنه، همیشه کوچکتر مساوی تعداد بیت تگی هست که نگاشت مجموعه ای ذخیره میکنه

با یه مثال توضیح میدم که اگر یه موقع با این سوال گیج شدید، حداقل نفرین به من نکنید
مثلا فرض کنید که کش ما [tex]2^b[/tex] بلوک داره (در هر سه حالت)
و مثلا تعداد کلمات در هر بلوک بشه [tex]2^w[/tex]
و مثلا تعدا کلمات حافظه بشه [tex]2^m[/tex]
و نگاشت مجموعه ای هم باشه kway که [tex]2^t=k[/tex]

تو هر سه حالت تعداد فیلد ذخیره شده برابر است با [tex]2^b[/tex]
ولی تعداد بیت ذخیره شده برای تگ (فعلا بیخیال بیت اعتبار میشیم) به شرح زیر است

حالا تو نگاشت مستقیم داریم . برای هر فیلد تعداد بیت های آدرس این میشه
[tex]word = w[/tex]

[tex]blocks = b[/tex]

[tex]tag = m - b - w[/tex]

خب حالا تعداد بیت تگ ذخیره شده برابر
[tex]total-tag-cache = 2^b( m - b - w)[/tex]

تو نگاشت مجموعه ای داریم . برای هر فیلد تعداد بیت های آدرس این میشه
[tex]word = w[/tex]

[tex]Set= b-t[/tex]

[tex]tag = m - b - w t[/tex]

[tex]total-tag-cache = 2^b( m - b - w t)[/tex]
با این فرمول معلوم میشه که تعداد بیت تگ ذخیره شده واسه نگاشت مجموعه ای به واسطه حضور t همیشه بزرگتر مساوی نگاشت مستقیم میشه

و در نگاشت کامل
[tex]word = w[/tex]

[tex]tag = m - w[/tex]

[tex]total-tag-cache = 2^b( m - w)[/tex]

سوال ما به سر رسید ، کلاغه .... Big Grin

۰
ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

RE: تعداد بیت تگ و اعتبار کدام نگاشت بیشتر است ؟

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۲۹ ق.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  سلام

۱/ توی نگاشت مستقیم ما به ازای هر بلوک (که میتونه شامل چند کلمه باشه) یک فیلد تگ و یک بیت اعتبار داریم (فرض کنید همین یه دونه بیت کنترلی باشه)
۲/ توی نگاشت کاملا شرکت پذیر باز هم به ازای هر بلوک یک فیلد تگ و یک بیت اعتبار داریم
۳/ توی نگاشت مجموعه ای ، به ازای هر مجموعه چند تا بلاک داریم و به ازای هر بلاک یک فیلد تگ و یک بیت اعتبار داریم

۴/ پس با این اوصاف اگر در سه نگاشت بالا که تعداد کلمات داخل هر بلاک یکسان باشه ، تعداد بیت تگ و اعتبار برای هر سه مورد یکی میشه

یه ساعت دارم فکر میکنم "نگاشت کاملا شرکت پذیر باز" چیه که تا حالا ندیدم! ترجمه جالبی بود !
کلا یه موردی رو باید حواسمون باشه اینکه بلاک که میگیم منظورمون بلاکه حافظه اصلیه با بلاک cache .
کلا به تعداد لگاریتم تعداد بلوک حافظه اصلی بیت تگ داریم فکر میکنم.
در مورد حالت سوم ، باید حواسمون باشه که بیت تگ + بیت set با هم میشن به اندازه لگاریتم تعداد بلوک حافظه اصلی

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۴۰ ق.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط:  یه ساعت دارم فکر میکنم "نگاشت کاملا شرکت پذیر باز" چیه که تا حالا ندیدم! ترجمه جالبی بود !
کلا یه موردی رو باید حواسمون باشه اینکه بلاک که میگیم منظورمون بلاکه حافظه اصلیه با بلاک cache .
کلا به تعداد لگاریتم تعداد بلوک حافظه اصلی بیت تگ داریم فکر میکنم.
در مورد حالت سوم ، باید حواسمون باشه که بیت تگ + بیت set با هم میشن به اندازه لگاریتم تعداد بلوک حافظه اصلی
ظاهرا سوالمو خیلی بد پرسیدم ، سوالو اصلاحش کردم
اینجا منظورم از بیت تگ ، تعداد بیت Tag در فیلد آدرس نیست ، بلکه تعداد فیلدهای تگ و اعتباری هست که در کش ذخیره میشه

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۵۵ ق.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  تعداد بیت اعتبار که همیشه ۱ پس کلا مهم نیست. در واقع سوالت اینه که " آیا با تعداد یکسان بلاک در یک کش تعداد بیت های tag یکسانه؟ "
سوالمو اصلاح کردم. خیلی افتضاح پرسیده بودم
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

unicornux پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۲۹ ق.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  سلام
اینجا منظورم از بیت تگ ، تعداد بیت Tag در فیلد آدرس نیست ، بلکه تعداد فیلدهای تگی هست که در کش ذخیره میشه

۱/ توی نگاشت مستقیم ما به ازای هر بلوک (که میتونه شامل چند کلمه باشه) یک فیلد تگ و یک بیت اعتبار داریم (فرض کنید همین یه دونه بیت کنترلی باشه)
۲/ توی نگاشت کاملا شرکت پذیر باز هم به ازای هر بلوک یک فیلد تگ و یک بیت اعتبار داریم
۳/ توی نگاشت مجموعه ای ، به ازای هر مجموعه چند تا بلاک داریم و به ازای هر بلاک یک فیلد تگ و یک بیت اعتبار داریم

۴/ پس با این اوصاف اگر در سه نگاشت بالا که تعداد کلمات داخل هر بلاک یکسان باشه ، تعداد بیت تگ و اعتبار برای هر سه مورد یکی میشه

تعداد بیت اعتبار که همیشه ۱ پس کلا مهم نیست. در واقع سوالت اینه که " آیا با تعداد یکسان بلاک در یک کش تعداد بیت های tag یکسانه؟ " ؟

۰
ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

به نظرم اینا هیچ ربطی بهم ندارند.
تعداد بیت تگ کل برابر تعداد بیت تگ یه بلاک ضربدر تعداد بلاکه.
تعداد بیت تگ هر بلاک تو هرکدوم از اینا هم با هم متفاوته. و حتی تعداد بلاک ها. مثلا برای مورد سوم کاملا بستگی به تعداد way داره و . . .
من برای اینکه مطمئن بشم. سوال سال ۹۱ رو با بلاک سایز ۶۴ برای همه حل کردم ، شما هم حل کنید میبینید که پاسخ هاشون یکسان نمیشه.

۰
ارسال:

hosshah پاسخ داده:

خب اونجور که من متوجه شدم شما یه چیزه بدیهی رو پرسیدی
اگر حجم حافظه اصلی تو همه حالت ها یکسان باشه و تو همه این کش ها تعداد بلاک ها برابر باشه (فارق از تعداد way ها برای Set-Associative ) خب مسلما تعداد بیت تگی که به این ها اختصاص داده میشه برابره دیگه، هاااا؟ Wink
درست منظور رو گرفتم؟

ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۵۰ ق.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  خب اونجور که من متوجه شدم دوستمون یه چیزه بدیهی رو پرسیدن
اگر حجم حافظه اصلی تو همه حالت ها یکسان باشه و تو همه این کش ها تعداد بلاک ها برابر باشه (فارق از تعداد way ها برای Set-Associative ) خب مسلما تعداد بیت تگی که به این ها اختصاص داده میشه برابره دیگه، هاااا؟ Wink
درست منظور رو گرفتم؟
حافظه ۶۴ کیلو بایت. آدرس ۳۲ بیتی
در حالت دایرکت : سایز بلاک برابر ۶۴
تعداد بلاک = ۲ به نمای ۱۰
تعداد بیت تگ یک بلاک = ۱۶
تعداد بیت تگ کل = دو به نمای ۱۴
-----------------------------------------------------------------
حافظه ۶۴ کیلو بایت. آدرس ۳۲ بیتی
در حالت Fully associative : سایز بلاک برابر ۶۴
تعداد بلاک = دو به نمای ۱۰
تعداد بیت تگ یک بلاک = ۲۶
تعداد بیت تگ کل = ۱۳ در ۲ به نمای ۱۱

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

بله من باید میگفتم تعداد بیت بلاک ها هم برابر باشه درسته مرسی

ارسال: #۱۰

e.shrm پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۱۴ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  بله من باید میگفتم تعداد بیت بلاک ها هم برابر باشه درسته مرسی
تو مثال بالا کلا همه چیز یکسانه.
به نظرم این مثال متقاعد کننده ست برای اینکه بدونیم از نظر تعداد بیت تگ این روش ها اساسا ربطی بهم ندارند.

ارسال: #۱۱

hosshah پاسخ داده:

بله باز هم سوتی
متوجه شدم مرسی ولی تو دایرکت و مجموعه ای دیگه برابرن Big Grin

۰
ارسال: #۱۲

keywan78 پاسخ داده:

یه نکته دذ مورد گزینه ۴ : تعداد فیلد تگ به انداره تعداد بلوک ذخیره میشه، ولی اندازه تگ فرق میکنه.

۰
ارسال: #۱۳

e.shrm پاسخ داده:

من تازه صورت مساله رو گرفتمBig Grin
تعداد بیت نه! اساسا فیلد تگ. Big Grin
----------
تعداد فیلد تگ میشه ، اندازه تعداد بلاک ها ، تعداد بلاک ها هم برابر اندازه حافظه اصلی تقسیم بر تعداد کلماته. پس اگه تعداد کلمات هر بلاک یکی باشه ، بله تعداد فیلد تگ یکسانه. همینطور برای بیت اعتبار.
-----------
از اون سوالا بود که آدم باید دقیق میخوند.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعداد برگ درخت؟؟؟؟؟؟؟ rad.bahar ۴ ۳,۹۰۹ ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: mohamadrra
  پارسه، مدرسان شریف،ماهان و.... کدام یک بهتره؟؟؟ alim93 ۶۴ ۶۶,۷۸۷ ۰۷ تیر ۱۴۰۱ ۱۲:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: عزیز دادخواه
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۴۹۴ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  بررسی اعتبار یک مجله برای چاپ مقاله one hacker alone ۰ ۱,۹۹۷ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
Heart هزینه عشق واقعی چقدر است aatwo ۵ ۵,۳۵۰ ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ ۱۰:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: ghaderZ
  آزمون آزمایشی ارشد کدام موسسه را شرکت کنیم Ali1991khe ۲ ۳,۱۸۴ ۱۴ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: Ali1991khe
  آزمون آزمایشی ارشد کدام موسسه را شرکت کنیم Ali1991khe ۲ ۲,۹۵۹ ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Ali1991khe
  چجوری بفهمیم سرور hp اورجینال است یا خیر!؟ azade1992 ۱ ۲,۲۳۴ ۰۳ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۵۹ ق.ظ
آخرین ارسال: diiyan
  تعداد جواب mostafaheydar1370 ۲۱ ۱۷,۱۸۵ ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: miinaa
  کدام زبان برنامه‌نویسی بهترین انتخاب است؟ elecomco ۲ ۲,۷۶۴ ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ ۰۵:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: kilookiloo

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close