زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۰:۴۱ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

با والدین خود آشتی کنیم

ارسال:
۱۸ مهر ۱۳۹۲, ۰۱:۱۶ ق.ظ
با والدین خود آشتی کنیم
سلام دوستان

راستش این دعا هرچند ممکن هست فکر کنید باید در بخش مذهبی مطرح میشد اما اون قدر در زندگی من تاثیر داشت که سبک زندگی من رو در بازه ای از عمرم (سالها دور که به واسطه غرور نوجوانی و جوانی و تفاوت نسل ها فکر می کردم والدینم من رو درک نمی کنندBlush ) تغییر داد
مایلم این دعا رو به همه دوستانی که با والدینشون قهرند یا فکر می کنند حقی به گردن والدینشون دارن که ادا نشده و طلبکارند یا به هر نحوی دلخوری دارند که مانع ارتباط موثرشون با والدینشون میشه توصیه کنم
که با تمرکز و توجه بخونن و ببینند چقدر قلبشون نرم میشه و چقدر بیشتر از قبل علاقمند به والدینشون که بعد از خدا اطاعت از اونها بر ما تکلیف شده میشن Smile

متن زیر ترجمه دعای ۲۴ صحیفه سجادیه با ترجمه آقای صدرالدین بلاغی هست

خدایا رحمت فرست ‌بر‌ محمد، بنده ‌و‌ پیغمبرت، ‌و‌ ‌بر‌ خاندان پاکش، ‌و‌ ایشان ‌را‌ ‌به‌ بهترین صلوات ‌و‌ رحمت ‌و‌ برکات ‌و‌ سلام خود امتیاز بخش
و پدر ‌و‌ مادرم را. خدایا ‌به‌ کرامت نزد خود، ‌و‌ رحمت ‌از‌ جانب خود اختصاص ده، ‌اى‌ مهربانترین مهربانان.

خدایا ‌بر‌ محمد ‌و‌ آلش رحمت فرست، ‌و‌ علم آنچه ‌را‌ ‌که‌ درباره ‌ى‌ ایشان ‌بر‌ ‌من‌ واجب است ‌به‌ ‌من‌ الهام نما، ‌و‌ آموختن همگى ‌آن‌ واجبات ‌را‌ ‌بى‌ ‌کم‌ ‌و‌ کاست برایم فراهم ساز، ‌و‌ آنگاه مرا خود ‌بر‌ ‌آن‌ دار، ‌که‌ ‌هر‌ ‌چه‌ ‌به‌ ‌من‌ الهام نموده ‌اى‌ ‌به‌ کار بندم، ‌و‌ مرا ‌به‌ اجراء آنچه ‌در‌ دانستنش بصیرم ‌مى‌ سازى موفق بدار، ‌تا‌ ‌به‌ کار بستن چیزى ‌از‌ آنچه ‌به‌ ‌من‌ آموخته ‌اى‌ ‌از‌ ‌من‌ فوت نگردد، ‌و‌ اعضایم ‌از‌ انجام خدمتى ‌که‌ مرا ‌به‌ ‌آن‌ ملهم ساخته ‌اى‌ سنگینى نگیرد.

خدایا‌ بر‌ محمد ‌و‌ آلش رحمت فرست، همچنانکه ‌ما‌ ‌را‌ ‌با‌ انتساب ‌به‌ ‌او‌ شرف بخشیدى، ‌و‌ ‌بر‌ محمد ‌و‌ آلش رحمت فرست، همچنانکه ‌به‌ سبب ‌او‌ ‌حق‌ ‌ما‌ ‌را‌ ‌بر‌ خلق واجب ساختى.

خدایا مرا چنان ‌کن‌ ‌که‌ ‌از‌ والدینم همچون ‌از‌ پادشاه ستمکار بترسم، ‌و‌ همچون مادر مهربان درباره ایشان خوشرفتارى کنم. فرمانبردارى ‌و‌ نیکوکارى درباره ‌ى‌ ایشان ‌را‌ ‌در‌ نظرم ‌از‌ لذت خواب ‌در‌ چشم خواب آلوده لذیذتر، ‌و‌ ‌در‌ کام دلم ‌از‌ شربت گوارا ‌در‌ مذاق تشنه گواراتر ساز. ‌تا‌ آرزوى ایشان ‌را‌ ‌بر‌ آرزوى خود ترجیح دهم، ‌و‌ خشنودیشان ‌را‌ ‌بر‌ خشنودى خود بگزینم، ‌و‌ نیکویى ایشان ‌را‌ درباره ‌ى‌ خود- ‌هر‌ چند ‌کم‌ باشد- بسیار بینم ‌و‌ نیکویى خویش ‌را‌ درباره ‌ى‌ ایشان- گرچه بسیار باشد- ‌کم‌ شمارم.

خدایا صدایم ‌را‌ ‌در‌ گوششان ملایم ساز، ‌و‌ سخنم ‌را‌ برایشان خوشایند کن، ‌و‌ خویم ‌را‌ براى ایشانم نرم ساز، ‌و‌ دلم ‌را‌ برایشان مهربان نما، ‌و‌ مرا نسبت ‌به‌ ‌آن‌ ‌دو‌ سازگار ‌و‌ مشفق گردان.

خدایا ایشان ‌را‌ ‌در‌ برابر پرورش ‌من‌ جزاى نیکو ده، ‌و‌ ‌در‌ مقابل گرامى داشتنم ماجور دار، ‌و‌ آنچه ‌را‌ ‌که‌ ‌در‌ کودکیم منظور داشته اید برایشان منظور فرماى.

خدایاهر‌ آزار ‌که‌ ‌از‌ ‌من‌ ‌به‌ ایشان رسیده، ‌یا‌ ‌هر‌ مکروه ‌که‌ ‌از‌ ‌من‌ ‌به‌ ایشان پیوسته، ‌یا‌ ‌هر‌ حقى ‌که‌ ‌در‌ مقام ایشان ‌از‌ طرف ‌من‌ تضییع شده، ‌پس‌ ‌آن‌ ‌را‌ وسیله ‌ى‌ ریختن ‌از‌ گناهان ‌و‌ بلندى درجات ‌و‌ فزونى حسنات ایشان قرار ده. ‌اى‌ کسى ‌که‌ بدیها ‌را‌ ‌به‌ چندین برابرش ‌از‌ خوبیها تبدیل ‌مى‌ کنى.

خدایا ‌هر‌ تندروى ‌که‌ ‌در‌ گفتار ‌با‌ ‌من‌ کرده اند، ‌یا‌ ‌هر‌ زیاده روى ‌که‌ درباره ‌ى‌ ‌من‌ روا داشته اند، ‌یا‌ ‌هر‌ ‌حق‌ ‌که‌ ‌از‌ ‌من‌ فرو گذاشته اند، ‌یا‌ ‌هر‌ وظیفه ‌که‌ ‌در‌ انجامش درباره ‌ى‌ ‌من‌ کوتاهى کرده اند، ‌پس‌ ‌من‌ ‌آن‌ ‌را‌ ‌به‌ ایشان بخشیدم، ‌و‌ ‌آن‌ ‌را‌ وسیله ‌ى‌ احسان درباره ‌ى‌ ایشان ساختم، ‌و‌ ‌از‌ ‌تو‌ ‌مى‌ خواهم ‌که‌ بار وبال آنرا ‌از‌ دوش ایشان فروگذارى، زیرا ‌که‌ ‌من‌ نسبت ‌به‌ خود گمان ‌بد‌ ‌به‌ ایشان نمى برم، ‌و‌ ایشان ‌را‌ ‌در‌ مهربانى نسبت ‌به‌ خود مسامحه کار نمى دانم، ‌و‌ ‌از‌ آنچه درباره ‌ام‌ انجام داده اند ناراضى نیستم- ‌اى‌ پروردگار من-
زیرا ‌که‌ رعایت ‌حق‌ ایشان ‌بر‌ ‌من‌ واجبتر، ‌و‌ احسانشان ‌به‌ ‌من‌ قدیمتر، ‌و‌ نعمتشان نزد ‌من‌ بزرگتر ‌از‌ ‌آن‌ است ‌که‌ ایشان ‌را‌ ‌در‌ گرو عدالت کشم، ‌یا‌ نسبت ‌به‌ ایشان معارضه ‌ى‌ ‌به‌ مثل کنم. ‌و‌ گرنه- ‌اى‌ خداى من- طول اشتغال ایشان ‌به‌ پرورش من، ‌و‌ شدت رنجشان ‌در‌ پاس داشتنم ‌چه‌ خواهد شد؟ ‌و‌ تنگى ‌و‌ عسرتى ‌که‌ ‌در‌ راه رفاه ‌من‌ تحمل کرده اند کجا ‌به‌ شمار خواهد آمد.

هیهات! ایشان نمى توانند ‌حق‌ خود ‌را‌ ‌از‌ ‌من‌ استیفاء کنند، ‌و‌ ‌من‌ نمى توانم حقوقى ‌را‌ ‌که‌ ‌بر‌ ذمه ‌ى‌ ‌من‌ دارند تدارک کنم، ‌و‌ وظیفه ‌ى‌ خدمت ایشان ‌را‌ بجا آورم. ‌پس‌ ‌بر‌ محمد ‌و‌ آلش رحمت فرست، ‌و‌ مرا اعانت کن، ‌اى‌ بهترین کسى ‌که‌ ‌از‌ ‌او‌ مدد طلبیده ‌مى‌ شود، ‌و‌ مرا توفیق ده، ‌اى‌ راهنماینده ‌تر‌ کسى ‌که‌ ‌به‌ ‌او‌ روى آورده ‌مى‌ شود. ‌و‌ ‌در‌ ‌آن‌ روز ‌که‌ همه ‌ى‌ نفوس را- بدون آنکه ستم کرده شوند- جزا ‌مى‌ دهى، مرا ‌در‌ زمره ‌ى‌ کسانى ‌که‌ پدران ‌و‌ مادران خود ‌را‌ خوار ‌مى‌ دارند، قرار مده.

خدایابر‌ محمد ‌و‌ ‌آل‌ ‌و‌ نسل ‌و‌ تبار ‌او‌ رحمت فرست، ‌و‌ پدر ‌و‌ مادر مرا ‌به‌ بهترین امتیازى ‌که‌ ‌به‌ پدران ‌و‌ مادران بندگان مومنت بخشیده اى، اختصاص ده، ‌اى‌ مهربانترین مهربانان.

خدایا‌ در‌ ‌پى‌ نمازها ‌و‌ ‌در‌ قسمتى ‌از‌ اوقات ‌شب‌ ‌و‌ ‌در‌ ساعتى ‌از‌ ساعات روزم ذکر ایشان ‌را‌ ‌از‌ یادم مبر.

خدایا‌ بر‌ محمد ‌و‌ آلش رحمت فرست، ‌و‌ مرا ‌به‌ وسیله ‌ى‌ دعایم درباره ‌ى‌ ایشان ‌و‌ ایشان ‌را‌ ‌به‌ سبب مهربانیشان درباره ‌ى‌ ‌من‌ مشمول آمرزش حتمى قرار ده، ‌و‌ ‌به‌ وسیله ‌ى‌ شفاعت ‌من‌ بطور قطع ‌از‌ ایشان خشنود ‌شو‌ ‌و‌ ایشان ‌را‌ ‌با‌ اکرام ‌به‌ سرمنزلهاى سلامت برسان.

خدایا اگر ایشان ‌را‌ پیش ‌از‌ ‌من‌ آمرزیده ‌اى‌ ‌پس‌ ایشان ‌را‌ شفیع ‌من‌ ساز ‌و‌ اگر مرا پیش ‌از‌ ایشان مورد آمرزش قرار داده ‌اى‌ ‌پس‌ مرا شفیع ایشان کن، ‌تا‌ ‌در‌ پرتو مهربانى ‌تو‌ ‌در‌ سراى کرامت ‌و‌ محل مغفرت ‌و‌ رحمتت گرد آئیم، زیرا ‌که‌ ‌تو‌ صاحب فضل عظیم ‌و‌ نعمت قدیمى، ‌و‌ ‌تو‌ مهربانتر مهربانانى.

منبع دریافت متن ترجمه دعا :
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

Smile
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: elynn66 , انرژی مثبت , احسان مومنی , Fardad-A , SaMiRa.e , blackhalo1989 , Andrew S.Tanenbaum , saaraa , ashkan_d13 , ITgirl , Good! , najwa , ican , Autumn.Folio , e2000 , lotus , سجاد۶۷ , elham joon
ارسال:
۱۸ مهر ۱۳۹۲, ۰۷:۴۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۸ مهر ۱۳۹۲ ۰۷:۴۱ ب.ظ، توسط انرژی مثبت.)
RE: با والدین خود آشتی کنیم
(۱۸ مهر ۱۳۹۲ ۰۱:۱۶ ق.ظ)good-wishes نوشته شده توسط:  ...

مرا چنان ‌کن‌ ‌که‌ ‌از‌ والدینم همچون ‌از‌ پادشاه ستمکار بترسم، ‌و‌ همچون مادر مهربان درباره ایشان خوشرفتارى کنم. فرمانبردارى ‌و‌ نیکوکارى درباره ‌ى‌ ایشان ‌را‌ ‌در‌ نظرم ‌از‌ لذت خواب ‌در‌ چشم خواب آلوده لذیذتر، ‌و‌ ‌در‌ کام دلم ‌از‌ شربت گوارا ‌در‌ مذاق تشنه گواراتر ساز. ‌تا‌ آرزوى ایشان ‌را‌ ‌بر‌ آرزوى خود ترجیح دهم، ‌و‌ خشنودیشان ‌را‌ ‌بر‌ خشنودى خود بگزینم، ‌و‌ نیکویى ایشان ‌را‌ درباره ‌ى‌ خود- ‌هر‌ چند ‌کم‌ باشد- بسیار بینم ‌و‌ نیکویى خویش ‌را‌ درباره ‌ى‌ ایشان- گرچه بسیار باشد- ‌کم‌ شمارم.

صدایم ‌را‌ ‌در‌ گوششان ملایم ساز، ‌و‌ سخنم ‌را‌ برایشان خوشایند کن، ‌و‌ خویم ‌را‌ براى ایشانم نرم ساز، ‌و‌ دلم ‌را‌ برایشان مهربان نما، ‌و‌ مرا نسبت ‌به‌ ‌آن‌ ‌دو‌ سازگار ‌و‌ مشفق گردان.

....
ممنون از شما
این بخشش هم به نظرم بسیار جالب بود. تشبیهات زیبا و لطیفی بکار برده شده.

ان شالله که همگی قدردان زحمات پدر و مادرمون باشیم و جز نیکی چیزی در حقشون انجام ندیم تا حدی که رضایتشون جلب بشه. الهی امین

عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود/لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: good-wishes , ican , SaMiRa.e , lotus , سجاد۶۷ , elham joon

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Smile حضور خود را با صلوات بر محمد و آل محمد به ثبت برسانید soheila-zd ۴۱۲ ۸۸,۵۱۷ ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ ۱۰:۱۱ ق.ظ
آخرین ارسال: salam az ma
  آزمون آزمایشی ارشد کدام موسسه را شرکت کنیم Ali1991khe ۲ ۳,۲۲۴ ۱۴ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: Ali1991khe
  آزمون آزمایشی ارشد کدام موسسه را شرکت کنیم Ali1991khe ۲ ۲,۹۹۵ ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Ali1991khe
  سن واقعی بدن خود را حساب کنید fahimehazimi ۷۱ ۳۵,۵۱۲ ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ۰۴:۱۰ ب.ظ
آخرین ارسال: gerdoo_456
  برای آموزش مبانی برنامه نویسی چکار کنیم؟ elecomco ۰ ۲,۳۲۵ ۱۹ تیر ۱۳۹۹ ۱۲:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: elecomco
  چگونه گوشی داغ شده را خنک کنیم؟ niloofarmajdi ۰ ۲,۴۷۶ ۰۱ تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: niloofarmajdi
  ۱۲ کد شگفت‌انگیز موبایل خود را کشف کنید elecomco ۰ ۲,۴۳۸ ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: elecomco
  نکات کتاب طراحی الگوریتم نارنجی پوران پژوهش(نوشته ی خود آقای یوسفی) Milad_Hosseini ۱ ۴,۶۷۰ ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ۰۶:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: asdasdasdasd
Question آیا مهاجرت کنیم؟ deuxshiri ۴ ۱۴۷ ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ۰۲:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: mrsz.mrsz.mrsz
  چگونه در کوتاه ترین زمان ممکن شرکت ثبت کنیم یا برای شرکتمون رتبه بگیریم؟؟؟ bineshdateh ۰ ۱,۸۸۲ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: bineshdateh

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close