زمان کنونی: ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۵:۵۹ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

یک مسئله بازگشتی با تغییر متغیر

ارسال:

هاتف پرسیده:

یک مسئله بازگشتی با تغییر متغیر

سلام
به رابطه بازگشتی زیر توجه کنید، توی جزوه یکی از استادها این رو از طریق تغییر متغیر حل کرده بود.
با تغییر متغیر اون رو به معادله ی ناهمگن با ضرایب ثابت تبدیل کرده، من روند حل رو تا یه جاهایی نوشتم ولی توی عبارت بعد از مساوی گیر کردم!
[تصویر:  CLRS.jpg]
بعد از این جواب نهایی که از حل بوسیله معادله مشخصه بدست اومده هم نوشتم، لطفا ادامه ی حل مسئله رو به من توضیح بدید.
تشکر.

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

vojoudi پاسخ داده:

RE: یک مسئله بازگشتی با تغییر متغیر

(۰۱ مهر ۱۳۹۲ ۰۳:۰۳ ب.ظ)هاتف نوشته شده توسط:  سلام
به رابطه بازگشتی زیر توجه کنید، توی جزوه یکی از استادها این رو از طریق تغییر متغیر حل کرده بود.
با تغییر متغیر اون رو به معادله ی ناهمگن با ضرایب ثابت تبدیل کرده، من روند حل رو تا یه جاهایی نوشتم ولی توی عبارت بعد از مساوی گیر کردم!
[تصویر:  CLRS.jpg]
بعد از این جواب نهایی که از حل بوسیله معادله مشخصه بدست اومده هم نوشتم، لطفا ادامه ی حل مسئله رو به من توضیح بدید.
تشکر.

سلام آقا هاتف
خوب ببین دو تا کار میشه کرد... اولی اینکه معادله مشخصه قسمت همگن و ناهمگن بدست بیاریم با هم ترکیب کنیم بریم جلو تا حل بشه. و بعد تغییر متغیر بدیم و بشه اون چیزی که شما نوشتی. دومین کار اینکه با جایگزینی حل کنیم و بعد تغییر متغیر بدیم. من اولی راهکار رو ساده تر میدونم ولی میخواهم سخته رو حل کنم واست. (یعنی جایگزینی)
داریم : [tex]G(k)=2G(k-1) \frac{2^k}{k}[/tex] از طرفی چون تغییر تابع این رو خودمون دادیم : [tex]g(k)=T(2^k)[/tex] در نتیجه :
[tex]n=2^k , T(1)=1 , T(2^k)=1 \Rightarrow k=0 \Rightarrow g(0)=1[/tex]
[tex]n=2^k , T(2)=2 , T(2^k)=1 \Rightarrow k=1 \Rightarrow g(1)=2[/tex]
تا اینجا که بدیهی است. خوب حالا بریم سراغ جایگزینی :
[tex]g(2)=2g(1) \frac{2^2}{2}=2[2] \frac{2^2}{2}=\frac{2^2}{1} \frac{2^2}{2}[/tex]
[tex]g(3)=2g(2) \frac{2^3}{3}=2[\frac{2^2}{1} \frac{2^2}{2}] \frac{2^3}{3}=\frac{2^3}{1} \frac{2^3}{2} \frac{2^3}{3}[/tex]
.
.
.
[tex]g(k)=\frac{2^k}{1} \frac{2^k}{2} \frac{2^k}{3} ... \frac{2^k}{k}=2^k( \frac{1}{1} \frac{1}{2} \frac{1}{3}... \frac{1}{k})=2^klog(k)[/tex]

خب حالا تغییر متغیر رو برگردونیم. بقیش آسونه.

ارسال:

هاتف پاسخ داده:

RE: یک مسئله بازگشتی با تغییر متغیر

سلام
خیلی عالی ممنون، جز یه بخش کوچیک که پائین پرسیدم باقی رو کامل متوجه شدم.

(۰۱ مهر ۱۳۹۲ ۰۵:۵۳ ب.ظ)vojoudi نوشته شده توسط:  داریم : [tex]G(k)=2G(k-1) \frac{2^k}{k}[/tex] از طرفی چون تغییر تابع این رو خودمون دادیم : [tex]g(k)=T(2^k)[/tex] در نتیجه :
[tex]n=2^k , T(1)=1 , T(2^k)=1 \Rightarrow k=0 \Rightarrow g(0)=1[/tex]
[tex]n=2^k , T(2)=2 , T(2^k)=1 \Rightarrow k=1 \Rightarrow g(1)=2[/tex]
تا اینجا که بدیهی است..
فقط یه سوال، اینجا که فرمودید بدیهی هست Big Grin
شما چطور نوشتید [tex]T(1)=1 [/tex] یا [tex]T(2)=2 [/tex]
تابع به ما مقادیر اولیه رو که نداده بود!
بعد از این میخواستم ازتون خواهش کنم به روش اول هم حل اش کنید. ممنون.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  کمک به حل مسئله Moha33 ۰ ۱,۱۵۷ ۰۵ تیر ۱۴۰۰ ۰۹:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Moha33
  تغییر رشته برای کنکور rezap13 ۰ ۱,۶۵۶ ۰۴ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: rezap13
Shocked کامپیوتر یا هنر، مسئله این است arian_61 ۲ ۴,۲۹۵ ۲۵ دى ۱۳۹۸ ۱۱:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: packationmachinery
  تغییر رشته از ریاضی به علوم کامپیوتر در ارشد Fghs ۳ ۴,۹۴۲ ۲۱ دى ۱۳۹۸ ۰۵:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: parisa1140
  تغییر عجیب رشته های فناوری اطلاعات ارشد کنکور ۹۸ irmacfa ۴ ۵,۷۰۳ ۱۱ دى ۱۳۹۸ ۰۶:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Alireza.Moftakharzadeh
  منبع متناسب با شرایط کسانی که قصد تغییر رشته دارند MrBob ۷ ۵,۵۳۲ ۱۶ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  مسئله n_وزیر Sanazzz ۲ ۲,۹۵۴ ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ ۰۳:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  تغییر عملیات لب تاپ هنگام باز کردن درب آن انرژی مثبت ۴ ۱۱,۸۸۱ ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ ۰۳:۱۴ ق.ظ
آخرین ارسال: manafzadeh_a@yahoo.com
  مشاوره برای تغییر رشته به مدیریت nima20-20 ۱۰ ۱۴,۲۵۴ ۰۸ آذر ۱۳۹۷ ۰۴:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: abdollah75
  تغییر از پژوهش محور به آموزش محور همیشه بهار ۰ ۱,۵۲۴ ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: همیشه بهار

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close