زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۴۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سلسه مراتب دسترسی به حافظه

ارسال:

b.kiani پرسیده:

سلسه مراتب دسترسی به حافظه

از دوستان میخام سلسه مراتب دسترسی به TLB و کش و حافظه و دیسک با وجود miss ها مفصل و مفهومی توضیح بدن،دنبال فرمول نیستم میخام مفهومش بدونم که هر چقدم سوال پیچیده شد بشه حل کنم.
ممنون
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

azad_ahmadi پاسخ داده:

RE: سلسه مراتب دسترسی به حافظه

سلام.

در ابتدا وقتی محتویاتی رو میخوایم بدست بیاریم، رجوع میکنیم به حافظه کش، چرا که اساسا حافظه کش برای دسترسی سریع تر به ادرس ها و محتویاتی هست که قبلا مورد استفاده واقع شده یا با توجه به اصل محلی بودن مراجعات احتمال داره ادرس مورد نظر و ادرس های بعد در داخل اون باشه. اگر عنصر لازم در کش نبود حالا نوبت به این هست که به حافظه مراجعه شود. قبل از اینکه حافظه RAM مورد بررسی قرار گیرد حافظه ای انجمنی دارم که بصورت همزمان و موازی تمام عناصر و مداخل رو مورد جستجو قرار میده، که بسیار سریع تر از خود حافظه RAM است. اگر در داخل TLB عنصر پیدا نشد، دراین صورت مجبور به جستجو در داخل حافظه RAM میشویم. در صورتی که اون عنصر مورد نظر در داخل قاب صفحه ای که در RAM وجود دارد، پیدا شود کار تمام است، اما اگر Miss رخ بدهد یعنی قاب صفحه پیدا نشده و در اونصورت باید مراجعه به دیسک صورت گیرد. البته جزئیاتی رو در این بین هم میشد بگم، مثلا اینکه وقتی Miss رخ بده کل اون بلاک رو به مثلا کش بفرستیم که بعدا سریع تر بشه دستیابی پیدا کرد و ... اما در کل روند کار به این صورت هست.
شما می تونید بصورت درختی هم نمایش بدیدکه هربار دو شاخه از درخت جدا میشه با عنوان (وجود عنصر یا hit) و (عدم وجود یا نقص یا Miss) و سلسله مراتبی رو که گفتم درش رعایت کنید. ابتدا کش، بعد TLB بعد حافظه RAM و در اخر هم دیسک.

جایی از توضیحات گنگ بود بگید بیشتر بحث کنیم.

۰
ارسال:

b.kiani پاسخ داده:

ممنون
این چارت نگاه کنین،ببین تفسیری که ازش میکنم درسته و اصلا این چارت درسته؟
اول tlb بررسی میشه و اگه پیدا شد میره کش چک میکنه اگه ادرس تو کش نبود میره سراغ حافظه و اگه اونجا هم نبود به دیسک مراجعه میکنه.

فرقش با توضیح شما واسه شروع جستوجو هست که شما از کش شروع کردین.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

ارسال:

azad_ahmadi پاسخ داده:

(۰۱ مهر ۱۳۹۲ ۱۲:۴۰ ق.ظ)b.kiani نوشته شده توسط:  ممنون

سلام.
ابتدا کش بررسی میشه نه TLB .
در صورتی که سیستم فاقد کش باشه شروع از TLB هست. شکلی که کشیدید و از TLB با وجود بودن کش، شروع به جستجو کردید و این یعنی اشتباه!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

b.kiani پاسخ داده:

ممنونم از توضیحاتتون.کاملا متوجه شدم.باید برم سراغ تستها و حلشون کنم

ارسال:

Mänu پاسخ داده:

(۰۱ مهر ۱۳۹۲ ۱۲:۵۵ ق.ظ)azad_ahmadi نوشته شده توسط:  
(01 مهر ۱۳۹۲ ۱۲:۴۰ ق.ظ)b.kiani نوشته شده توسط:  ممنون

سلام.
ابتدا کش بررسی میشه نه TLB .
در صورتی که سیستم فاقد کش باشه شروع از TLB هست. شکلی که کشیدید و از TLB با وجود بودن کش، شروع به جستجو کردید و این یعنی اشتباه!

البته واسه محتوا میره سراغ کش
برای پیدا کردن شماره قاب میره TLB
جدول صفحه توی کش نیست توی حافظه و توی TLB هستش

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۵۰ ب.ظ)Mahtab.R نوشته شده توسط:  البته واسه محتوا میره سراغ کش
برای پیدا کردن شماره قاب میره TLB
جدول صفحه توی کش نیست توی حافظه و توی TLB هستش

نه برای پیدا کردن شماره صفحه سلسله مراتب اینه: TLB -----> Cache -----> Memory
برای دسترسی به محتوای صفحه هم اینه: Cashe -----> Memory -----> Disk

۰
ارسال:

b.kiani پاسخ داده:

آقای آزاد میشه این سوال واسم توضیح بدین ؟سیستم عامل it 92
طبق توضیحاتون یه فرمول نوشتم ببینید درسته؟

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۰
ارسال:

Mänu پاسخ داده:

[tex]t=h*(t_{tlb} t_{mem}) (1-h)*(t_{tlb} 2*t_{mem})[/tex]

الان سوال من اینه که وقتی hit میشه t_{mem} واسه چی حساب میکنم،این واسه اول کاره که هیچ اطلاعاتی توی tlb نیست؟؟؟؟؟
وقتی هم hit نیست باز دوبار مراجعه به حافظه رو حساب میکنم

الان سوال من اینه که وقتی hit میشه t_{mem} واسه چی حساب میکنم،این واسه اول کاره که هیچ اطلاعاتی توی tlb نیست؟؟؟؟؟
وقتی هم hit نیست باز دوبار مراجعه به حافظه رو حساب میکنم

ارسال: #۱۰

hosshah پاسخ داده:

دفه اول میخوایم شماره صفحه رو پیدا کنیم (حالا یا تو tlb یا تو جدول صفحه حافظه اصلی)
دفه دوم میخوایم بریم خود صفحه رو بیاریم استفاده کنیم (یا تو حافظه اصلیه (البته اگه کش باشه تو اون هم میتونه باشه) یا تو دیسک)

۰
ارسال: #۱۱

Mindhunter پاسخ داده:

خوب مهتاب جان شما اول میای به TLB مراجعه میکنی سوالات اینه چرا Tmem رو باز حساب میکنه!! خوب معلومه از TLB آدرس در میاری بعد میره از حافظه میخونه دیگه!! اگر توی TLB نبود(Miss) باید بره از حافظه توی جدول صفحه آدرس رو گیر بیاره حالا آدرس رو گیر آورد باید دوباره بره به حافظه واسه فریم یعنی میشه دوتا Tmem

اما امکان داره منظورت این باشه که وقتی hit میشه چرا دوباره Tmem پتش باز میشه به فرمول؟؟ چون ما داریم با احتمال حرف میزنیم و اینا باید جمع بشن تا میانگین دسترسی رو داشته باشیم دیگهاز یطرف اگه برخورد داشته باشیم واز طرف دیگه اگه برخورد نداشته باشیم، باید جفتشو تو فرمول در نظر بگیریم

موق باشی

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پیشنهاد نام برای سلسه گفتگوها با افراد مختلف Doctorwho ۰ ۱,۴۴۸ ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۳۹ ق.ظ
آخرین ارسال: Doctorwho
  حافظه نانو Sanazzz ۱ ۱,۷۳۲ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  نحوه مشخص کردن بیت‌های حافظه کنترل Erfan_Ekh ۰ ۱,۸۵۹ ۰۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۳:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Erfan_Ekh
  "دریا" دسترسی رایگان به نیم میلیون کتاب و پایان نامه را فراهم کرد (آذر ۹۲) good-wishes ۱ ۳,۹۸۱ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ۰۵:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: reza.thr
  مهندسی کامپوتر ۹۵ - حافظه مجازی mahshid_dd ۲ ۲,۶۰۹ ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: mahshid_dd
  درخواست حل سوال ۷۲ از کامپیوتر ۹۶- مشکل در فهم حافظه نانو Sepideh96 ۱ ۲,۰۱۳ ۱۷ دى ۱۳۹۶ ۰۹:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: yahmat
  حافظه ها amir_ghanati ۳ ۲,۸۲۵ ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ۰۳:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44
  دسترسی به فیلمهای coursera ce96 ۴ ۳,۴۴۲ ۱۳ مهر ۱۳۹۶ ۰۷:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Masoud05
  دسترسی رایگان به مقالات داخلی (۱۲-۲۲ بهمن ماه) berkeley ۲ ۲,۸۳۸ ۱۰ تیر ۱۳۹۶ ۰۳:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: bornaad
  کوبیدگی - بخش حافظه مجازی سیستم عامل mehran.hzd ۳ ۴,۰۳۲ ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close