زمان کنونی: ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۹:۳۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال در مورد اعداد کاتالان؛ دلیل جواب مسئله صفحه شطرنجی n*n

ارسال:

amogharrebi پرسیده:

سوال در مورد اعداد کاتالان؛ دلیل جواب مسئله صفحه شطرنجی n*n

عرض ادب دارم خدمت همه دوستان؛
یه سوالی یکی دو هفته ای هست که ذهن منو مشغول به خودش کرده و واقعا ممنون میشم یه بزرگواری پیدا بشه و منو از این آمپاس شدید در بیاره!!!!HuhHuh
سوالم در خصوص اعداد کاتالانه: صد بار! متن کتاب گریمالدی رو خوندم و اصلا نفهمیدم چ[undefined=undefined]طوری جواب مسئله صفحه شطرنجی n*n و تعداد مسیرها از مبدآ تا نقطه (n,n) بدون اینکه بخوایم از قطر رد بشیم میشه اعداد کاتالان[/undefined](البته هیچی هم که نه یه کوچولو درک کردم ولی هنوز ابهام دارم).
یا بهتر بگم اثبات فرمول اعداد کاتالان و اینکه چرا جواب مسئله ای که در بالا گفتم میشه اعداد کاتالان رو نفهمیدم.شاید دلیلش از این جهت برام غیر قابل قبوله که تو کتاب گریمالدی گفته یه تناظر نظیر به نظیر بین تعداد جایگشت های n تا R و n تا U به طوری که در قطعه اول اون، تعداد U ها بیشتر از R میشه با تعداد جایگشت هایی که ما ۴ تا R رو با ۶ تا U میچینیم وجود داره و من دلیل این حرف رو نمیفهمم.
اگر کسی کمکم کنه که بفهممش وافعا دعا گوش هستم.

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

RE: سوال در مورد اعداد کاتالان؛ دلیل جواب مسئله صفحه شطرنجی n*n

سلام. این سوال قبلاً در فروم مطرح شده بود. مشابه آخرین تمرین فصل اول کتاب گریمالدی حل میشه. خیلی راحت به مقدار [tex]\binom{2n}{n}-\binom{2n}{n-1}=\frac{1}{n 1}\binom{2n}{n}[/tex] می رسیم.

۰
ارسال:

Fardad-A پاسخ داده:

(۲۲ شهریور ۱۳۹۲ ۰۱:۳۶ ق.ظ)amogharrebi نوشته شده توسط:  عرض ادب دارم خدمت همه دوستان؛
یه سوالی یکی دو هفته ای هست که ذهن منو مشغول به خودش کرده و واقعا ممنون میشم یه بزرگواری پیدا بشه و منو از این آمپاس شدید در بیاره!!!!HuhHuh
سوالم در خصوص اعداد کاتالانه: صد بار! متن کتاب گریمالدی رو خوندم و اصلا نفهمیدم چ[undefined=undefined]طوری جواب مسئله صفحه شطرنجی n*n و تعداد مسیرها از مبدآ تا نقطه (n,n) بدون اینکه بخوایم از قطر رد بشیم میشه اعداد کاتالان[/undefined](البته هیچی هم که نه یه کوچولو درک کردم ولی هنوز ابهام دارم).
یا بهتر بگم اثبات فرمول اعداد کاتالان و اینکه چرا جواب مسئله ای که در بالا گفتم میشه اعداد کاتالان رو نفهمیدم.شاید دلیلش از این جهت برام غیر قابل قبوله که تو کتاب گریمالدی گفته یه تناظر نظیر به نظیر بین تعداد جایگشت های n تا R و n تا U به طوری که در قطعه اول اون، تعداد U ها بیشتر از R میشه با تعداد جایگشت هایی که ما ۴ تا R رو با ۶ تا U میچینیم وجود داره و من دلیل این حرف رو نمیفهمم.
من درست متوجه سوالتون نشدم.مسئله کاتالان در اصل برای تبدیل n+2 ضلعی محدب به تعدادی مثلث است. ولی در مسئله تعداد مسیر در یک مربع nXn هم به عدد کاتالان میرسیم.
من کتاب گریمالدی را نگاه نکردم ولی یادمه که این مسئله در بیشتر کتابهای گسسته در دو حالت طرح و حل میشود.
حالت اول:از گوشه پایینی سمت چپ به گوشه بالیی سمت راست و با حرکت بسمت راست و بالا.
حالت دوم:همان مسیر بشرطیکه از قطر مربع بالاتر نرویم.

حالت دومی است که ما به عدد کاتالان میرسیم.
معمولا" در حل حالت اول کل حالات بدست میاد و در حالت دوم ما تعداد کل حالات را(که قبلا" حساب کردیم در قسمت اول) بدست میآوریم و تعداد حالات بالای قطری را ازش کم میکنیم تا تعداد مسیر مورد نظرمون بدست بیاد. و میشه همان فرمول اعداد کاتالان.
اگه واضح نبود یا مسئله را اسکن کنید بگذارید یا بگید کدام صفحه یا زیربخش از گریمالدی است. یا منتظر باشید تا دیگر دوستان راهنمایی کنند.

ارسال:

amogharrebi پاسخ داده:

(۲۲ شهریور ۱۳۹۲ ۱۱:۳۸ ق.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  
(22 شهریور ۱۳۹۲ ۰۱:۳۶ ق.ظ)amogharrebi نوشته شده توسط:  عرض ادب دارم خدمت همه دوستان؛
من درست متوجه سوالتون نشدم.مسئله کاتالان در اصل برای تبدیل n+2 ضلعی محدب به تعدادی مثلث است. ولی در مسئله تعداد مسیر در یک مربع nXn هم به عدد کاتالان میرسیم.
من کتاب گریمالدی را نگاه نکردم ولی یادمه که این مسئله در بیشتر کتابهای گسسته در دو حالت طرح و حل میشود.
حالت اول:از گوشه پایینی سمت چپ به گوشه بالیی سمت راست و با حرکت بسمت راست و بالا.

معمولا" در حل حالت اول کل حالات بدست میاد و در حالت دوم ما تعداد کل حالات را(که قبلا" حساب کردیم در قسمت اول) بدست میآوریم و تعداد حالات بالای قطری را ازش کم میکنیم تا تعداد مسیر مورد نظرمون بدست بیاد. و میشه همان فرمول اعداد کاتالان.
اگه واضح نبود یا مسئله را اسکن کنید بگذارید یا بگید کدام صفحه یا زیربخش از گریمالدی است. یا منتظر باشید تا دیگر دوستان راهنمایی کنند.

بسیار متشکرم از شما دوست عزیز که وقت گذاشتین برای سوال من.
باید خدمتتون عرض کنم که طبق فرمایش شما اگه بخوام سوالم رو واضح تر بگم اینکه من دقیقا نمیدونم تعداد حالاتی که ما از بالای قطر می گذریم(حالاتی که برای ما غیر قابل قبوله) چجوری بدست میاد؟ کتاب توضیحاتی داده ولی به قول معروف دوزاری من نیفتاده.

(۲۲ شهریور ۱۳۹۲ ۱۱:۳۸ ق.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  
(22 شهریور ۱۳۹۲ ۰۱:۳۶ ق.ظ)amogharrebi نوشته شده توسط:  عرض ادب دارم خدمت همه دوستان؛

فایل‌(های) پیوست شده

یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۹۴ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  کمک به حل مسئله Moha33 ۰ ۱,۱۶۲ ۰۵ تیر ۱۴۰۰ ۰۹:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Moha33
  دو سوال در مورد درخت BST(درخت جستجوی دودویی) امیدوار ۳ ۵,۲۱۶ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: marzi.pnh
  تعداد جواب mostafaheydar1370 ۲۱ ۱۷,۵۱۲ ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: miinaa
  متن به هم ریخته در نرم افزار Notepad HAMID3F ۱۵ ۲۱,۴۳۰ ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: rezasedghi100
  سوال در مورد سهمیه رتبه اولی rezamim2020 ۰ ۲,۰۱۴ ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۴:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: rezamim2020
  صفحه چند سطحی Flash1 ۰ ۱,۶۲۲ ۱۰ تیر ۱۳۹۹ ۰۵:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Flash1
Question درخواست کمک و راهنمایی در ns2 r.jafari ۳ ۳,۷۴۴ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  جواب سوالهای تخصصی دکتری هوش مصنوعی سال ۹۸ Lootus ۱ ۲,۵۸۳ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: machine86
  تعداد اعداد ۵ رقمی هم ارز ss311 ۲ ۲,۴۰۲ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۴:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close