زمان کنونی: ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۰۱ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

کدام زبان منظم است ؟

ارسال:

agha_reza پرسیده:

کدام زبان منظم است ؟

سلام دوستان میشه به این سوال توجه کنین
مقسمی میگه ۲ درسته پوران میگه جواب درستی نداره اما مشخصه که گزینه سه منظمه چون همون a*b* دیگه اما گزینه ۱ و ۲ رو نمیدونم کمکم کنین
با سپاس
[تصویر:  mrofl41uli5gmo3rw56b.jpg]

۰
ارسال:

javadjj پاسخ داده:

کدام زبان منظم است ؟

فک میکنم گزینه دو درست هست چون باید حتما بین تعداد a,b کنترل برقرار باشه
گزینه ۳ که حتما منظم هستش دلیلش هم اینه که رشته هایی که این زبان می پذیرند این هستش که هر چقدر a اول بیاد و هرتعداد هم b بعدش و اون توان های n که برای a,b گذاشته گمراه کننده هست پس گزینه ۳ منظم هستش پس یه DFA میشه براش رسم کرد در نتیجه گزینه ۴ هم رد میشه
اما گزینه ۱ رو بررسی کنیم ببین درسته که در رشته های مربوط به این زبان اول باید تعداد a,b مساوی باشه اما بعدش هر ترکیبی از a,b میتونه بیاد و قانون مساوی بودن تعداد a,b شکسته میشه مثلا aabbb یا aabba پس میشه یه ماشین متناهی(dfa) براش رسم کرد
اما گزینه ۲ نمیشه چون اول b میاد حالا به ترتیب a وb و سپش a مهم مساوی بودن تعداد a,b های وسط رشته هستش که هیج جوره نمیشه این وابستگی رو ازبین برد یعنی مثال نقضی نمیتونی بیاری

۰
ارسال:

agha_reza پاسخ داده:

کدام زبان منظم است ؟

میشه استفاده از لم تزریقو واسم توضیح بدید /
انتخاب x,y,z بر چ اساسیه؟
سپاس فراوان

۰
ارسال:

agha_reza پاسخ داده:

کدام زبان منظم است ؟

ایا این زبان منظمه ؟ تمرین پیتر لینزه
تو حل المسایلش بدون توضیحی گفته خیر اما من تونستم واسش nfa بکشم ؛ نمیدونم دیگه والا!

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۰
ارسال:

hsh88 پاسخ داده:

کدام زبان منظم است ؟

واسه زبان بالا نمیشه fa کشید! این تعداد دوطرف به هم وابسته هستند و کار پشته هست.این زبانو نمیشه خلاصه کرد تا به صورت عبارت منظم در بیاد.
اگر nfa کشیدید شکلشو بگذاریدو این زبان نامنظمه!!

۰
ارسال:

agha_reza پاسخ داده:

کدام زبان منظم است ؟

بفرما

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۰
ارسال:

javadjj پاسخ داده:

RE: کدام زبان منظم است ؟

ببین دوست من شما به n توجه نکردی همه موضوع همینه الان من با این dfa شما رشته abbbaabbababa
در صورتی که باید تعداد bbaa با ba مساوی باشند (بار رنگ قرمز مشخص کردم)ولی مساوی نیست شما مثال غلط خوبی رو برای درک زبان های منظم حل کردی و مطمئن هستم اگه اشتباهتو بفهمی خیلی خوب زبان های منظم و غیر منظم رو درک میکنی.
من الان که خواستم nfa شما رو رد کنم دنبال مثال نقض گشتم اون هم این هست تو این nfa به مساوی بودن تعداد bbaa‌ها با ba‌ها توجه نکردی و این دقیقا همون نیاز به حافظه یا پشته هستش که ماشین های متناهی ندارند پس این زان منظم نیست.باید از ماشین پشته ای استفاده کنی
زبان ماشین شما این هست که منظم هم هستش
ab(bbaa)*bba(ba)*j

۰
ارسال:

ف.ش پاسخ داده:

کدام زبان منظم است ؟

حق با آقا جواده حتما نیاز به پشته داریم.

۰
ارسال:

agha_reza پاسخ داده:

کدام زبان منظم است ؟

بله کاملا حق با شماست
از راهنماییتون سپاسگزارم

۰
ارسال: #۱۰

لهمشد پاسخ داده:

ممکنه درباره گزینه ۳ این سوال بیشتر توضییح بدید که چرا این زبان همون a*b* هستش ؟ من درست درک نمی کنم ممنون .

۰
ارسال: #۱۱

ف.ش پاسخ داده:

[tex]a^{3}b^{4}=a(a^{2}b^{2})b^{2}[/tex]

یعنی هر رشته ای که به فرم [tex]a^{*}b^{*}[/tex]

رو میشه به صورت [tex]a^{*}a^{n}b^{n}b^{*}[/tex]

[tex]a(a^{2}b^{2})b^{2}=a^{3}b^{4}[/tex]

نوشت یعنی این دو معادل هم هستند.

و این به خاطر اینه که [tex]a^{*} , a^{n}[/tex] کنار هم هستند و مجموع این دو نیز خود [tex]a^{*}[/tex] است در مورد b نیز به همین صورت است .

اگر [tex]a^{*} , a^{n}[/tex] کنار هم نباشند دیگر مورد بالا برقرار نیست مثل گزینه ۲ .

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پارسه، مدرسان شریف،ماهان و.... کدام یک بهتره؟؟؟ alim93 ۶۴ ۶۷,۱۷۱ ۰۷ تیر ۱۴۰۱ ۱۲:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: عزیز دادخواه
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۵۴۷ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
Heart هزینه عشق واقعی چقدر است aatwo ۵ ۵,۴۳۴ ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ ۱۰:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: ghaderZ
  آزمون آزمایشی ارشد کدام موسسه را شرکت کنیم Ali1991khe ۲ ۳,۲۳۲ ۱۴ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: Ali1991khe
  آزمون آزمایشی ارشد کدام موسسه را شرکت کنیم Ali1991khe ۲ ۳,۰۰۶ ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Ali1991khe
  چجوری بفهمیم سرور hp اورجینال است یا خیر!؟ azade1992 ۱ ۲,۲۶۷ ۰۳ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۵۹ ق.ظ
آخرین ارسال: diiyan
  کدام زبان برنامه‌نویسی بهترین انتخاب است؟ elecomco ۲ ۲,۸۰۰ ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ ۰۵:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: kilookiloo
Smile ۱۰ مدل آدم نخاله که به نفع خودتان است قیدشان را بزنید! αɾια ۱۷ ۹,۶۴۳ ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: sarasadati
  پایتون (طراحی وب یا دیتا ساینس؟) مساله این است... sirvan.t ۲ ۳,۲۸۶ ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ ۱۲:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: sirvan.t
Shocked کامپیوتر یا هنر، مسئله این است arian_61 ۲ ۴,۲۹۲ ۲۵ دى ۱۳۹۸ ۱۱:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: packationmachinery

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close