زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۱۴ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

چگونگی روند حل سوالات مربوط به سری فوریه با یک مثال

ارسال:

b.kiani پرسیده:

دوستانی که ریاضی مهندسی خوندن لطفا روند حل سوالات مربوط به کاربرد سری فوریه در محاسبه سریها را تو حل این سوال که گذاشتم واسم توضیح بدین.ممنون میشم.[تصویر:  191436_1_1379082121.jpg]
The BesT، در تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۹۲ ۰۴:۲۹ ب.ظ برای این مطلب یک پانوشت گذاشته است:

عنوان تاپیک سوالتون را ویرایش کردم تا موضوع گویاتر باشد.
موفق باشید Smile

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

amin222 پاسخ داده:

(سوال)کاربرد سری فوریه در محاسبه سریها

اگه میشه تصویر سوالتون رو بصورت بندانگشتی بزارین نمی دونم چرا نمیشه دیدش

۰
ارسال:

esi پاسخ داده:

بسط فوریه رو پیدا کن بعد می تونی با جایگذاری بسط پایین رو حساب کنی. یعنی احتمالا دنبالت پس از جابجایی و خارج کردن جملات ثابت از دنباله به صورت Sigma((1/(n+1)^2)*(1/(n+3)^2))a خواهد شد و طرف مقابل این دنباله هم ثابت گفته شده در سمت راست بالا یعنی جواب دنباله میشه
من حلش نکردم ولی مساله زیاد سختی نباید باشد و مشابه این گونه مثالها در تمرین های آخر فصل سری فوریه کتاب اروین کریزیگ زیاد هستش که می تونی از اونا استفاده کنی

۰
ارسال:

The BesT پاسخ داده:

سلام دوست عزیز

۱- عنوان تاپیکی که ایجاد کردید را ویرایش کردم که واضح تر باشد.

۲- پاسخ سوالتون را میتونید از زیرانجمن زیر هم دریافت کنید.یکسری سوال و جوابها از طرف دوستان دیگر گذاشته شده که به احتمال زیاد با خوندن اونها بتونید جواب حل سوالات سری فوریه را متوجه بشید

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

موفق باشید Smile

۰
ارسال:

Fardad-A پاسخ داده:

این سوال که خودش مثاله . شاید متوجه راه حل نشدین.
اقای esi یه توضیحاتی دادند و من فقط یه کم تکمیلش میکنم. این مسائل اولین قدمش اینه که شما متوجه بشید تابه زوجه یا فرد.
در این مثال فرد هست . پس ضرایب an را بیخیال بشید.
محاسبه ضرایبbn از فرمولش میسر هست که تو تناوبش طبق فرمول بدست میاد.
حالا اگه تابع یه شکل صریح داشت که تابع را مساوی با سری فوریه اش مینوشتید و سعی میکردینمجموع سری بدست بیاد.
اگه مثل بالا صریح نباشه ، کافیست مثلا" cosx را مساوی با سری فریه ای که بدست آوردین تو بازه ۰ تا پی بنویسید.
حالا یه نگاه میندازید ببینید میشه x را مقداری بندین تا موضوع حل بشه.

ممکنه همه کارهایی که انجام میدین شما را به سری مورد نظر نرسونه.
در این مواقع گاهی باید از طرفین نسبت به x مشتق گرفت یا انتگرال گرفت تا جواب بدست بیاد.

گاهی لازمه از روابطی مثل رابطه پارسوال استفاده کنیم.

مثالی که زدین ظاهرا" همه اینها را میخواد. اگه حلش در جایی که خوندین گویا نیست حل را هم بگذارید تا بشه توضیح داد.
ولی در مورد شبیه سازی سری مورد نظر به سری فوریه نیاز به کمی خلاقیت هست که براثر تمرین بدست میاد.

۰
ارسال:

Andrew S.Tanenbaum پاسخ داده:

ببین دوست عزیز.روال کار به این شکل هست که شما باید اول سری فوریه تابع فوق رو حساب کنی.
شما میخوای درستی مقدار سری [tex]\sum_{n=1}^{\infty }\frac{1}{\: (2n-1)^2 *(2n 1)^2}[/tex] رو بررسی کنی.

شما باید جمله عمومی این سری رو با جمله عمومی سری فوریه تابع فوق که حسابش کردی مقایسه کنی.
۱-اگه سرعت همگرایی هردو سری یکسان باشه شما باید یه نقطه مناسب پیدا کنی و جایگذاری کنی و به جواب مورد نظر برسی.
۲-اگه سرعت همگرایی سری درخواستی بیشتر از سرعت همگرایی سری فوریه باشه شما باید از سری فوریه انتگرال بگیری و بعد چایگذاری کنی و....
۳-اگه سرعت همگرایی سری ردخواستی از سرعت همگرایی سری فوریه کمتر باشه باید از سری فوریه مشتق بگیری و بعد جایگذاری و...

سرعت همگرایی یعنی شما باید به توان n فرمول سری ها میبینی توجه کنی.مثلا میبینی توان n در مخرج سری فوریه ۲ هستش ودر سری درخواستی مثلا ۳،این یعنی شما باید حالت دوم رو اعمال کنی.

۰
ارسال:

b.kiani پاسخ داده:

RE: چگونگی روند حل سوالات مربوط به سری فوریه با یک مثال

ممنون دوستان.
بله آقا فرداد روش حلش دارم،اولین باره که دارم ریاضی مهندسی میخونم و تو اون قسمت که باید جمله عمومی سری پیدا کنم اشکال دارم نمیدونم چطور بدستش آورده.و ازش چطور استفاده میکنه.

[تصویر:  191509_1_1379082121.jpg]

[تصویر:  191509_2_1379082121.jpg]

ارسال:

mazerati پاسخ داده:

RE: چگونگی روند حل سوالات مربوط به سری فوریه با یک مثال

(۱۰ تیر ۱۳۹۲ ۱۰:۰۳ ب.ظ)b.kiani نوشته شده توسط:  ممنون دوستان.
بله آقا فرداد روش حلش دارم،اولین باره که دارم ریاضی مهندسی میخونم و تو اون قسمت که باید جمله عمومی سری پیدا کنم اشکال دارم نمیدونم چطور بدستش آورده.و ازش چطور استفاده میکنه.

[تصویر:  191509_1_1379082121.jpg]

[تصویر:  191509_2_1379082121.jpg]
نحوه بدست آوردن جمله عمومی سری از روی سری به این صورت است که باید اول به اعداد نگاه کنی اگر فرد بودند ۲n-1 بزار و اگر زوج بودند ۲n بزار و در مرحله دوم به توان نگاه کن هر عددی که بود باید توان مخرج ضریب فوریه هم همان شود.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

Fardad-A پاسخ داده:

تابع مورد نظر فرد است . جمله عمومی سری که وقتی تابع فرد است ، bn را از فرمول بدست آورده. فرمولش را که دیگه باید بلد باشید.چون تابع فرد است در نصف پریود انتگرال گرفته.
بقیه اش یه انتگرالگیری هست.
نمیدونم دقیقا" بگید کجا را متوجه نمیشید.
پیدا کردن رابطه بین سری درخواستی و ضرایب سری فوریه ، قسمت ابتکاری کار هست .
باید ضرایب سری فوریه به سری شما تبدیل بشه . حالا با مشتق یا انتگرال یا پارسوال.

این مثال هم که مطرح کردین شاید در حد سخت ترین مثال در اینمورد باشه. در کامپیوتر سوال باین سختی نمیدن.
ولی از اون مثالهاست که یاد بگیرید کل موضوع دست تون میاد. مسائل مشابه اینهمه ابتکار لازم نداره.

۰
ارسال: #۱۰

b.kiani پاسخ داده:

با کمک توضیحات شما و چند بار دقیق خوندن راه حل متوجه شدم.ممنونم.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تست ۸۷ کامپیوتر مربوط به عامل ها Shekarchi_shab ۳ ۱,۷۷۶ ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ ۰۷:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  چگونگی پرداخت هزینه ثبت نام تیزهوشان ۹۹-۱۴۰۰ edumoshaver1 ۰ ۱,۸۷۷ ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ۰۵:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: edumoshaver1
  آخرین اخبار مربوط به مسابقات رباتیک کشوری javadjj ۲۴ ۲۱,۴۵۷ ۲۳ دى ۱۳۹۸ ۱۲:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
Sad انتخاب رشته و روند مصاحبه در دانشگاه های خاص dj_abed ۲ ۶,۱۰۹ ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۳۳ ق.ظ
آخرین ارسال: mohamadreza025
  ساختمان داده پوران، فصل اول، راهنمایی برای حل یک مثال ساده marvelous ۲ ۲,۶۵۷ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
Star بهترین و پر درآمدترین شغل مربوط به کامپیوتر از نظر شما چیست؟ پشتکار ۶ ۱۳۲ ۱۴ آذر ۱۳۹۷ ۰۵:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: jaweed88
  چگونگی دانلود مقاله از سیویلیکا؟ sun-shine ۱۳ ۳۶,۷۸۰ ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ۱۱:۱۳ ق.ظ
آخرین ارسال: moghim1349
  آیا امکان ارسال مجدد ایمیل مربوط به پذیرش مقاله در یک ژورنال isi وجود دارد؟ Autumngirl ۴ ۳,۸۳۶ ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۱:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Autumngirl
  فروش یک سری کتاب آمادگی برای آزمون آیلتس ، GRE و یک سری کتاب آموزشی انگلیسی و فرانسه niloo72 ۰ ۲,۳۲۰ ۰۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۹ ق.ظ
آخرین ارسال: niloo72
  فصل " حل معادله دیفرانسیل با کمک سری ها" در معادلات دیفرانسیل را نمی فهمم!! saeid4x ۳ ۵,۰۸۷ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: CSX

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close