زمان کنونی: ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۰:۴۱ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بررسی سوال ۳۶ پایگاه داده کنکور ۸۹

ارسال:

Ebramjax پرسیده:

بررسی سوال ۳۶ پایگاه داده کنکور ۸۹

دوستان من رو این سوال فکر کردم که که همش به این میرسم:

با هر تفکری چه از منظر پایگاه داده و چه با تکیه بر موارد مهمی که در ذخیره و بازیابی مطرح میشوند گزینه دوم قطعا درست است.
مثلا مسعله‌ی جست و جو را در نظر بگیرید، جست و جو بر روی کلید به دلیل ایندکس شدن جداول بر اساس کلید قطعا با کارایی بالاتری انجام میشود.

سنجش گزینه ۳ رو اعلام کرده
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

parsaNA پاسخ داده:

RE: بررسی سوال ۳۶ (پایگاه داده)

(۱۳ اسفند ۱۳۸۹ ۱۰:۳۹ ب.ظ)Ebramjax نوشته شده توسط:  دوستان من رو این سوال فکر کردم که که همش به این میرسم:

با هر تفکری چه از منظر پایگاه داده و چه با تکیه بر موارد مهمی که در ذخیره و بازیابی مطرح میشوند گزینه دوم قطعا درست است.
مثلا مسعله‌ی جست و جو را در نظر بگیرید، جست و جو بر روی کلید به دلیل ایندکس شدن جداول بر اساس کلید قطعا با کارایی بالاتری انجام میشود.

سنجش گزینه ۳ رو اعلام کرده

من رو این سوال فکر کردم که که همش به این میرسم:

با هر تفکری چه از منظر زبان عربی و چه با تکیه بر موارد مهمی که در تمام زبان‌ها مطرح میشوند مسئله قطعا درست است. و مسعله بی شک نادرست است . Wink

از شوخی که بگذریم به نظر من کلید سنجش درسته .اما در کل سوال مبهمی هست که بیشتر به نظر طراح بستگی داره .

مسعله به نظر من غلطه .

۰
ارسال:

sdcsada پاسخ داده:

بررسی سوال ۳۶ (پایگاه داده)

معیار انتخاب کلید اصلی (Primary Key)
کلید اصلی از بین کلیدهای یک موجودیت (Candidate Key)‌، می بایست یک کلید را به عنوان کلید اصلی انتخاب نمود .
معیارهای مختلفی در این انتخاب دخیل هستند‌، اما معمولا" بهترین کلیدی که معرف مفهوم و ماهیت موجودیت باشد به عنوان کلید اصلی انتخاب می گردد.
اما حالا ۲ مورد متناقض وجود داره:
اول اینکه در گزینه اول هم گفته بود جزو مقادیر ابرکلیدهای رابطه باشد.
دوم اینکه گزینه ۳ گفته بود به معنی خصیصه های رابطه در دنیای خارج.
من ۱ را زدم اما تو منبع زیر حق با سنجشه اما به نظر ۱ هم می تونه درست باشه
منبع:http://article.mjsoft.ir/Default.aspx?ID=51

۰
ارسال:

LordAriana پاسخ داده:

با توجه به اینکه طراحان عزیز همیشه به فکر پی چوندن سوال هستند تا به مفاهیم پایه!!! همه جور استدلالی از این سوال می توان داشت. ولی طبق مطالبی که در کتاب هیت هست مفهوم فیلد در دنیای خارج، یکتای بودن آن و ساختار ذخیره آن مهم است. حتی در indexing هم ساختاربایتی مهمه!!!! و اینکه ظا هرا از دید طراح مفهوم فیلد در دنیای خارج ضرورت داشته است.

۰
ارسال:

hatami پاسخ داده:

به نظر من اصلاً سوالی که نمیشه به گزینه اش شک کرد همین سوال است . در تمامی قسمت های پایگاه داده موضوع اصلی معنا و مفهوم پایگاه داده است مثلاً وابستگی تابعی اولین حرفی که در اون زده میشه این است که این موضوع ریشه در معنا داره
اصلاً انتخاب کلید اصلی بر اساس مقدار خیلی دردسر آفرین است شما باید اول دامنه‌ها را چک کنید بعد ببینید این مقادیر با مقادیر خصیصه های دیگر چه رابطه ای دارد آیا یکتا است یا به صورت ترکیبی استفاده کنیم یا .....
اما فرض کنید که بخواهید اطلاعات دانشجویان یک دانشگاه را مورد بررسی قرار دهید هیچ اطلاعات دیگری ندارید به نظرتون چی را باید کلید اصلی بکنید ؟ شماره دانشجویی بهترین گزینه است تا یکتایی داشته باشیم و کاهش ناپذیر ترین است .
اما حالا اگر بخواهید مقادیر را مورد ارزیابی قرار بدهید چقدر باید صرف کنید که بهترین مورد را انتخاب کنید که بهینه باشد‌، کاهش ناپذیر باشد‌، افزونگی ایجاد نکند و......
پس مفهوم مهم‌تر است این نظر من است

۰
ارسال:

esi پاسخ داده:

بابا یکی هم بره سراغه سوال ۳۷ که کاملا معلومه گزینه ۴ درسته (البته به نظر من)
اگه R3 کلید فرعی باشه(کلید کاندیدی که اصلی انتخاب نشده) می تونه کلید خارجی رابطه باشه که کاملا مشخصه.
توصورت سوال گفته که کدام گزینه می تواند(به می تواند دقت کنید) کلید خارجی باشه، رو R2 که کلید اصلی شکی نیست اما R3 هم اگه کلید فرعی باشه می تونه کلید خارجی باشه پس گزینه کامل گزینه ۴ دیگه.
اگه سوال گفتم بود کدام گزینه کلید خارجی رابطه است، پس میشد R2‌، اما گفته می تواند‌، پس امکان داره تمام صفات با R3 وابستگی کامل داشته باشه و این صفت یک کلید کاندید رابطه باشه اما به دلایل مختلف به عنوان کلید اصلی انتخاب نشده باشه. پس می تواند(بازم به می تواند دقت کنید!) کلید خارجی رابطه باشه .
حالا شما بگید کجای استدلاله من مشکل داره آخه.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Question بهترین منبع ساختمان داده برای کنکور ارشد marvelous ۱۰ ۱۱,۵۳۰ ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ۰۷:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: msnmkh
  ساختمان داده و پایگاه داده پارسه امیدوار ۴ ۴,۰۷۸ ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  مباحث آزاد آزمون دکترا ۹۸ (قبل ار کنکور-بعد از کنکور) taha.maten ۰ ۲,۱۴۹ ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: taha.maten
  بهترین کتاب (ها) آموزش و تست ساختمان داده و طراحی الگوریتم برای کنکور ارشد AreF95 ۶ ۱۲,۵۶۲ ۰۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۱:۴۱ ق.ظ
آخرین ارسال: shahbaz222
  رفع ابهام در ر ابطه با سوالات پایگاه داده کنکور دکترا نرم افزار ۹۶ mos_hos ۷ ۷,۷۶۴ ۳۰ دى ۱۳۹۶ ۰۱:۱۲ ق.ظ
آخرین ارسال: nick2006
  سوال در مورد آرایه (ساختمان داده) negar76 ۱ ۲,۱۶۴ ۱۵ دى ۱۳۹۶ ۱۰:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: AreF95
  مصاحبه با ۷۹ نرم افزار(کنکور مهندسی کامپیوتر) و ۱۶۲ شبکه(کنکور آی تی) theshatoonak ۳ ۷,۳۸۳ ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ۰۳:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: yahmat
  حل سوال ساختمان داده- مرتبه اجرایی؟؟؟ nilufar1370 ۲ ۲,۵۲۹ ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ ۱۲:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: nilufar1370
  سوال ۸۱ پایگاه داده فناوری اطلاعات سال ۹۴ LEA3C ۴ ۴,۳۹۶ ۰۴ شهریور ۱۳۹۶ ۰۲:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: great.ocean
  ۱۸۰ معماری، ۷۷۹ هوش، ۵۸۹ نرم افزار، ۸۹۳ الگوریتم uzarcf ۲ ۳,۴۹۰ ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: f.amirdadi

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close