زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۱۷ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

آیا نمره کل برای هر داوطلب منحصربفرد است؟

ارسال:
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۱۲:۱۳ ب.ظ
سلام دوستان عزیز.من یه سؤال خیلی فوری داشتم:

با توجه به اینکه سازمان سنجش بر اساس نمره کلِ داوطلبا نسبت به انتخابشون بر اساس اولویتِ سورت شده اقدام می کنه، می خواستم بدونم که آیا این نمره کل برای هر داوطلب منحصر بفرد هست یا نه؟ اگه منحصربفرد باشه که مشکلی پیش نمیاد.چون هر فردی سر جای خودش فرم انتخاب رشته اش بررسی می شه و تو اولین اولویتی که با نمره کلش متناسب باشه قبول می شه.

ولی اگه نمره کل منحصربفرد نباشه، مثلاً فردی که نمره کلش با من یکی شده، اگر کد رشته ای رو که من مثلاً تو اولویت دهم انتخاب کردم، تو اولویت اولش زده باشه، مطمئناً اون فرده که توی اون کد رشته خاص انتخاب می شه نه من.Huh

در این صورت، باید اون جاهایی رو که تقریباً مطمئنیم قبول نمی شیم، تو اولویت های بالا نزنیم چون با اینکار، عملاً اولویت های خوب خودمون رو سوزوندیم. خواهش می کنم دوستان لطف کنن اگه اطلاع درست و موثقی دارن، سریع پاسخ بدن. خیلی فوریه. ممنون از لطفتون.

یک دلشکسته گـر که دعـاگویتان شـود
به زآنکه خود نشسته و عمری دعا کنید

وقتی خدا می بخشد، من که باشم که نبخشم(نلسون ماندلا-۴۶۶۶۴)
۱
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: good-wishes
ارسال:
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۱۲:۳۰ ب.ظ
RE: آیا نمره کل برای هر داوطلب منحصربفرد است؟
(۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۲:۱۳ ب.ظ)persian_boy نوشته شده توسط:  در این صورت، باید اون جاهایی رو که تقریباً مطمئنیم قبول نمی شیم، تو اولویت های بالا نزنیم چون با اینکار، عملاً اولویت های خوب خودمون رو سوزوندیم.
این قسمت سوال منم هست
۰
۰
ارسال:
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۰۵:۰۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۰۵:۱۲ ب.ظ، توسط persian_boy.)
آقا فرداد! با تشکر از لطف شما. توی صفحه ۵ دفترچه انتخاب رشته، در آیتم شماره ۸ نوشته:

«۸-نظر به اینکه بر اساس نمره کل محاسبه شده برای هر یک از داوطلبان گزینش علمی انجام می گیرد، لذا ترتیب تقدم یا تأخر کدهای محل تحصیل انتخابی توسط داوطلب تأثیر یا امتیازی در گزینش نهایی نخواهد داشت و منحصراً تقدم کد محل تحصیل نشانگر ترتیب علاقه داوطلب به تحصیل در محل مربوط می باشد. »

پس ملاک سازمان سنجش برای سورت کردن داوطلبا برای بررسی فرم انتخاب رشته شون، نمره کله و نه رتبه داوطلب. نمره کل هم عبارتست از:« ۸۰ درصد نمره آزمون کتبی در هر گرایش با توجه به ضرایب مربوط + ۲۰ درصد معدل تراز شده».

ولی من حس می کنم این مطلب بالا در شرایطی صادقه که نمره کل دو نفر برابر نباشه و طبیعتاً اول فرم انتخاب رشته ی اونی که نمره کلش بیشتره بررسی می شه.

حالا با توجه به اینکه خودتون فرمودید نمره کل منحصر بفرد نیست، اگه دو نفر نمره کلشون یکی باشه، بالاخره سازمان سنجش چه جوری برای این دو نفر اعلام قبولی می کنه؟

فرض کنیم اولی، شبانه قم رو زده اولویت ۱ . دومی همون رو زده اولویت ۱۰ و توی اولویت ۱ تا ۹ هم مجاز نشده. حالا اگر به فرض، فقط یه ظرفیت خالی توی شبانه قم مونده باشه، سازمان سنجش کدوم یکی از این دوتا رو قبول اعلام می کنه؟ اولی یا دومی؟

توضیحات شما کامل بود ولی ببخشید من یه کم دیر می گیرم مطلبو. اگه راهنمائی بفرمائید متشکر می شم. چون اگر در شرایط مساوی، اولویت انتخاب رشته در قبولی تأثیر داشته باشه، ریسک بزرگیه که اون کدهایی رو که مطمئنیم توش قبول نمی شیم اول بزنیم. بازم ممنونم.

۱
۰
ارسال:
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۰۵:۲۳ ب.ظ
یه زمانی تو کنکور سراسری (لیسانس) چند نفر اول همه درس ها رو ۱۰۰ زده بودند. اون موقع معدل هم تاثیر نداشت پس تراز همشون یکی بوده.
۰
۰
ارسال:
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۰۵:۳۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۰۵:۳۳ ب.ظ، توسط Fardad-A.)
یادم نمیاد که کسی همه درسها را تو کنکور صد زده باشه. ولی دیدم که رتبه های اول بعضی درسها را صد میزنن.معمولا" در علوم تجربی رتبه های یک زیست و ادبیات و عربی و خلاصه حفظیها را صد میزنن و رقابت شون سر فیزیک و ریاضیه.معمولا" این دو درس را صد نمیزنن.
در ریاضی فیزیک هم باز ریاضی و فیزیک صد زده نمیشه. یادم میاد زمان ما با ریاضی بالای هشتاد و پنج و فیزیک بالای شصت -شصت و پنج رتبه ها تو منطقه یک تک رقمی میشد.(البته خیلی یادم نیست ولی همینجورها بود)

از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر ............ یادگاری که در این گنبد دوار بماند..
.
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: persian_boy
ارسال:
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۰۶:۰۱ ب.ظ
(۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۰۵:۳۲ ب.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  یادم نمیاد که کسی همه درسها را تو کنکور صد زده باشه. ولی دیدم که رتبه های اول بعضی درسها را صد میزنن.معمولا" در علوم تجربی رتبه های یک زیست و ادبیات و عربی و خلاصه حفظیها را صد میزنن و رقابت شون سر فیزیک و ریاضیه.معمولا" این دو درس را صد نمیزنن.
در ریاضی فیزیک هم باز ریاضی و فیزیک صد زده نمیشه. یادم میاد زمان ما با ریاضی بالای هشتاد و پنج و فیزیک بالای شصت -شصت و پنج رتبه ها تو منطقه یک تک رقمی میشد.(البته خیلی یادم نیست ولی همینجورها بود)
اینو من از یکی نقل قول کردم. گویا واسه دهه ۷۰ باشه اون زمانی که کنکور خیلی دیگه روتین شده بود (دوران اوج قلمچی)
۰
۰
ارسال:
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۱۱:۴۹ ق.ظ
(۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۰۵:۲۱ ب.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  سنجش در دفترچه طوری مینویسه که همه داوطلبان حتی اونایی که حداقل معلومات ریاضی ندارند و مثلا" رشته ادبیات هستند هم تا حدودی متوجه بشن . ولی در واقع :
نمره کل شما که شامل نمره آزمون و معدله
نمره کل = معدل موثر*x + نمره آزمون *y
xوyدو تا ضریب وزنی ثابتند که چون معدل و نمره آزمون رنج عددیشون فرق میکنه ، انتخاب میکنن و واسه همه ثابته.
حالا نمره کل شما، با نمره کل بقیه مقایسه شده و رتبه شما بدست اومده. یعنی مثلا" رتبه ۵۰۰ یعنی این شخص پانصدمین نمره کل را از نظر بزرگی داره. رتبه یک بالاترین نمره کل را داره.
احتمال اینکه نمره کل دو نفر مساوی بشه نزدیک به صفره. چون هم باید معدلشون یکی باشه . هم نمره ازمونشون. هم هر دوشون تو یه دانشگاه باشند که معدل تراز شده شون یکی بشه.
پس احتمال یکسان بودن رتبه دو نفر نزدیک به صفره.
حالا اینکه چطوری سنجش فرم انتخاب رشته تون را میخونه را از اینجا که نوشته ام بخونید:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
ضمن تشکر میخوام بگم من و یکی از بچه های دیگه مانشت(hemoso) امسال(۹۲) نمره کلمون یکسان شده و هر دومون رتبه ۲۲۰ نرم افزار رو آوردیم!!!
اینم لینک کارنامه جفتمون

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۰
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال:
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۱۲:۴۹ ب.ظ
(۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۱:۵۵ ق.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  من کارنامه شما را نمی بینم .
خب درسته دیگه.
نمره کل یعنی تاثیر هشتاد درصد نمره آزمون و بیست درصد معدل موثر.
وقتی نمره کل تون یکیه. رتبه تون هم یکیه.

خوب آقا فرداد این هم مثال نقض! یعنی فرض محال، محال نیست. حالا سازمان سنجش تکلیفش با این دو دوست چیه؟ اگه هردو تو گرایش ۳ قصد انتخاب رشته داشته باشن و اولویت ۵ یکیشون، اولویت ۱۵ دیگری باشه و این اولویت برای هردو شون اولین اولویتی باشه که شرایط قبولی توش رو داشته باشن، کدومشون قبول می شن(با فرض محدود بودن ظرفیت)؟ واقعاً نکته بسیار مهمیه. دیگه دارم دیوونه می شم.ExclamationSad .بالاخره نفهمیدم چکار کنم. روزانه های تهران رو بزنم یا از شبانه هاش شروع کنم؟! اگه یکی هم تو این همه داوطلب رتبه اش ۵۴۳ باشه و اولویت های پر شانس ترش رو تو ردیف های بالاتر از من انتخاب کنه چی؟!!!!!!!!! کمک!!!!!!!!!!Huh

۰
۰
ارسال:
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۱۰:۵۳ ق.ظ
خوب چون کسی جواب پست آخرم رو نداد، گفتم تصمیمی که خودم نهایتاً گرفتم رو اینجا برای دوستان دیگری که در آینده این تاپیک رو می بینن بنویسم تا خدای نکرده باعث سردرگمی شون نشه.

من با خیلیا که دستی تو انتخاب رشته ارشد داشتن صحبت کردم و این برآیند تمام صحبتهاشون بود: با وجودی که در موارد بسیار نادر رتبه و نمره کل دو یا چند نفر دقیقاً با هم برابر می شه، ولی احتمال وقوع مجموعه شرایطی که لازمه تا همه ی اونا در یک وضعیت مساوی از نظر انتخاب یک کد رشته قرار بگیرن و کار به تأثیر اولویت انتخاب اون کدرشته بکشه، در حد صفره. بنابراین با توجه به اینکه تجربه نشون داده « کسایی که در کنکور ارشد فارغ از توجه به رتبه شون، دست به انتخاب های متهورانه می زنن معمولاً ضرر نمی کنن و در بعضی موارد، جاهایی قبول می شن که بسیار فراتر از حد انتظارشون بوده »، معقول اینه که احتمال وقوع حالت بالا رو صفر فرض کنیم و با خیال راحت نسبت به انتخاب رشته فقط بر اساس علاقه مندی اقدام کنیم. در واقع باید طوری انتخاب رشته کنیم که مثلاً اگر در هردو اولویت ۵ و ۱۰ قبول شدیم، هرگز از اینکه چرا اولویت ۱۰ رو تو ردیف ۵ انتخاب نکردیم پشیمون نشیم. این یعنی یه انتخاب رشته هوشمندانه.

ما یه مزیت دیگه هم داریم و اون اینه که تعداد انتخاب های درد بخور رشته مون (در هر ۴ گرایش) به ۱۰۰ تا نمی رسه. پس لازم نیست یه انتخاب رو فدای یکی دیگه کنیم. برادر من مهندسی کشاورزی مجاز شده. حدوداً ۲۰۰ تا انتخاب داشت که مجبور شد ۱۰۰ تاش رو انتخاب کنه.

همینجا برای همه دوستان گل مانشتی و نیز همه اونایی که عضو مانشت نیستن ولی برای این کنکور زحمت کشیدن، آرزوی قبولی در رشته و دانشگاه مورد علاقه شون رو دارم. به امید خدا همه موفق و پیروز بشیم. یا علی مدد

۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: good-wishes , سودابه م
ارسال: #۱۰
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۱۱:۰۷ ق.ظ
این مثال نقض نیست که.
نمره کل یعنی نمره ای که از تاثیر هشتاد درصد نمره آزمون و بیست درصد معدل بدست میاد . هر کس نمره کلش از همه بالاتر شد میشه در اون رشته و گرایش رتبه یک . و بهمین ترتیب.
وقتی دو نفر رتبه کلشون یکی شد یعنی رتبه شون هم یکیه.
اگر دقیقا" مثل هم انتخاب رشته کنن طبق قولی که سازمان سنجش چند سال پیش داد هر دو تاشون یک کد قبول میشن.
یعنی سازمان سنجش چند سال پیش اعلام کرد اگه دو نفر یک رتبه داشتند و دقیقا" یکجور انتخاب رشته کنن. هر دوشون یکجا قبول میشن. حتی اگه ظرفیت کم بیاد یکی اضافه میکنه.
مثلا" دو نفر بشن ۳۰ نرم افزارو وقتی رتبه ۲۹ نرم افزار شریف را انتخاب کرد و قبول شد فقط یک جای خالی نرم افزار شریف داشته باشد و هر دوشون هم انتخاب شون نرم شریف باشه . هر دو شون شریف قبول میشن و یک نفر به ظرفیت اضافه میشه.
اگه برای هر دوشون جا باشه هم که مشکلی نیست و افزایش ظرفیت نمیخواد.

اگه سازمان سنجش سر حرفش نباشه هم بعد از اعلام قبولی میتونید اعتراض کنید و باید دو نفر با یک رتبه امتیاز مساوی داشته

از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر ............ یادگاری که در این گنبد دوار بماند..
.
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: persian_boy , good-wishes , Ametrine , سودابه م , mahshidq , tayebe68 , MShariati
ارسال: #۱۱
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۱۱:۵۸ ق.ظ
(۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۱:۰۷ ق.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  این مثال نقض نیست که.
نمره کل یعنی نمره ای که از تاثیر هشتاد درصد نمره آزمون و بیست درصد معدل بدست میاد . هر کس نمره کلش از همه بالاتر شد میشه در اون رشته و گرایش رتبه یک . و بهمین ترتیب.
....
اگه سازمان سنجش سر حرفش نباشه هم بعد از اعلام قبولی میتونید اعتراض کنید و باید دو نفر با یک رتبه امتیاز مساوی داشته

ممنونم آقا فرداد. با این موردی که شما فرمودی، دیگه جای هیچ شبهه ای نمی مونه که اولویت انتخاب در شرایط مساوی بی تأثیره.

یعنی اگه من بعد از اعلام نتایج دیدم که فردی با رتبه ۵۴۳ (رتبه من)، توی لیست رشته های انتخابی من در اولویتی بالاتر از اولویت قبولی من پذیرفته شده، حق اعتراض به سازمان سنجش رو دارم. درسته دیگه؟ این استنتاج من رو تأیید می فرمائید؟

ضمناً اگه زحمتی نیست و به لینکی یا مدرکی از اون قول سازمان سنجش دسترسی دارید، ممنون می شم لطف کنید واسه روز مبادا اونو تو همین تاپیک در اختیار من و بقیه بچه ها بذارید. با این سازمان سنجش داغونی که ما داریم، با مدرک هم نمی شه هیچی رو بهشون ثابت کرد. چه برسه به اینکه سند و مدرکی هم نداشته باشی. بازم ممنون از پیگیری های برادرانه تون و این حوصله ای که برای پاسخ دادن به پستهای بچه ها به خرج می دید. خیلی آقایی به مولا Smile

۰
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نمره کل نهایی شبانه بیشتر از روزانه Mania92 ۶ ۵,۱۱۴ ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ ۰۹:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mashhad65
Information برنامه ریزی برای آزمون استخدامی hamid_parsa ۵ ۶,۵۶۵ ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hamid_parsa
  بررسی مجدد نمره siiib70 ۵ ۴,۷۸۷ ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ۱۲:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: siiib70
Wink آیا امکان جایگزین شدن داوطلب باتغییرمشخصات برای آزمون ارشد۹۸وجود دارد؟ p.daliri ۰ ۲,۸۲۴ ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ ۰۱:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: p.daliri
  بهترین کتاب برای یادگیری ریاضی ۱ چیه ؟ radar ۰ ۱,۸۰۴ ۱۹ دى ۱۳۹۷ ۱۲:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: radar
  نمره پایان نامه taban96 ۱ ۲,۱۵۵ ۲۳ آذر ۱۳۹۷ ۰۸:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: skytower_19
  درخواست جزوه ساختمان داده مفید برای خواندن سریع parisa74103 ۰ ۱,۸۸۸ ۰۵ فروردین ۱۳۹۷ ۰۷:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: parisa74103
Sad تاثیر نمره تقلب کارشناسی در آزمون کارشناسی ارشد AshkanAurum ۶ ۷,۱۷۱ ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ۰۴:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: blackhalo1989
  درخواست منبع برای دروس شبکه های کامپیوتری پیشرفته و مدار منطقی (کد ۲۳۵۸) حمیده محمدی ۵ ۹,۵۹۹ ۱۲ مهر ۱۳۹۶ ۰۱:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: gncooeler
  نحوه مصاحبه نمره علمی توسط سازمان سنجش mina.ah ۹ ۸,۳۴۷ ۰۳ شهریور ۱۳۹۶ ۱۱:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: hassan_alikarami

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close